HISTORIA, O KTÓREJ WARTO PAMIETAĆ – RODZINA ULMÓW

Niedawno obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Robiliśmy żonkile, oglądaliśmy animację przygotowaną na podstawie książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, rozmawialiśmy o tym, w jakich warunkach żyli ludzie w getcie i dlaczego podjęli decyzję o rozpoczęciu powstania.

Za to kilka dni temu postanowiliśmy porozmawiać o Polakach, którzy z narażeniem życia ratowali osoby narodowości żydowskiej podczas II wojny światowej, bo tacy byli. Za przykład może posłużyć wielodzietna rodzina Ulmów ze wsi Markowa.

Żeby dowiedzieć się jak najwięcej informacji, odwiedziliśmy stronę internetową IPN-u, gdzie został zamieszczony obszerny artykuł pt.  „Rodzina Ulmów. Samarytanie z Markowej” : https://ipn.gov.pl/pl/rodzina-ulmow/wiktoria-i-jozef-ulmowie-samar/175558,Wiktoria-i-Jozef-Ulmowie.html

Również odnieśliśmy się do kwestii związanej z beatyfikacją tej rodziny, Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.

To ważne, żeby znać takie historie, bo są one świadectwem odwagi i miłości, poświęcenia swojego życia dla ratowania innych.

Nie tylko kwiecień sprzyjał rozmowom na temat Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali osoby narodowości żydowskiej podczas II wojny światowej. W maju uczciliśmy Święto 3 maja i Dzień Flagi, a także jeszcze wróciliśmy do tematu związanego z rodziną Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy w czasie wojny dali schronienie ośmiorgu Żydom. Tym razem na godzinach wychowawczych odwiedziliśmy stronę Fundacji im. Rodziny Ulmów „SOAR”: http://fundacjasoar.pl/historia-rodziny-ulmow-ratujacej-zydow-podczas-ii-wojny-swiatowej/

Zapoznaliśmy się z materiałami zamieszczonymi na stronie i obejrzeliśmy krótki filmik opowiadający historię rodziny Ulmów.

Skip to content