BIBLIOTEKA

Zapraszamy do naszej biblioteki ONLINE: e-biblio.
Logujesz się do dziennika Librus i klikasz w ikontę BIBLIOTEKA.
Możesz reperować książki online, czytać o nowościach bibliotecznych, poznawać księgozbiór.

PRZEGLĄD PATRONÓW 2021 ROKU CZĘŚĆ 1

27 listopada 2020 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił patronów 2021 roku. Uhonorowani zostali: 
Krzysztof Kamil Baczyński, kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid oraz Tadeusz Różewicz. 
Sejm także przyjął uchwałę, ustanawiając 2021 rok, rokiem Konstytucji 3 maja.

W pierwszej części przeglądu patronów 2021 roku pragnę zaprezentować Wam, drodzy uczniowie, postać Kamila Krzysztof Baczyńskiego.

22 stycznia 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin poety, uznanego za najwybitniejszego przedstawiciela pokolenia Kolumbów.  Urodził się 22 stycznia w 1921 roku w Warszawie. Był długo oczekiwanym dzieckiem, bowiem urodził się 10 lat po ślubie rodziców. 

Rodzicami Krzysztofa Baczyńskiego byli Stanisław Baczyński, żołnierz Legionów Polskich, pisarz i krytyk literacki oraz Stefania z domu Zieleńczyk – nauczycielka i autorka podręczników szkolnych.

„A otóż i macie wszystko.
Byłem jak lipy szelest,
Na imię mi było Krzysztof,
i jeszcze ciało – to tak niewiele.”

Baczyński był chorowitym mężczyzną. Astma, słabe serce oraz gruźlica były jednymi z wielu schorzeń, na które cierpiał poeta. Mimo słabego zdrowia posiadał niezwykły talent poetycki, zauważony już przez autorytety ówczesnego życia literackiego.

Głęboko patriotyczne wychowanie naszego Bohatera spowodowało, że postanowił wypełnić swoją powinność wobec ojczyzny.

Walczył w szeregach Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim. Kula wystrzelona najprawdopodobniej przez niemieckiego snajpera pozbawiła go życia. Zmarł 4 sierpnia w 1944, mając zaledwie 23 lata.

„ I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc
i poczułeś, jak się czai w dźwięk minut – zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło”

Łukasz Wujec

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
Bibliotekarz poleca – odcinek 1

OSOBLIWY DOM PANI PEREGRINE

W ramach promocji czytelnictwa w naszej szkole w każdy piątek będzie prezentowana jedna książka. Będzie to wybrana powieść, przygodowa, obyczajowa, fantastyczna, kryminalna bądź historyczna z naszej biblioteki. 

Dzisiaj, drodzy Uczniowie, chciałbym przedstawić trzymający w napięciu thriller adresowany przede wszystkim do młodzieży, ale nie tylko. Przygoda rozpoczyna się w osobliwym domu Pani Peregrine. To dom dla sierot położony na tajemniczej wyspie. Niegdyś zamieszkany był przez także tajemnicze dzieci. Bohaterem niesamowitej historii jest szesnastoletni Jacob Portmann, który niczym specjalnie się nie wyróżnia. Chłopak odkrywa jednak w sobie nową, potężną moc i wyrusza na ratunek osobliwym towarzyszom więzionym w pilnie strzeżonej twierdzy.  W książce mamy szereg przepięknych starych fotografii, od których naprawdę trudno oderwać wzrok. Jednak te wspaniałe zdjęcia mogą wywołać dreszczyk emocji.

Książka jest nieco ekscentryczna, ale pochłania bez reszty. Zachęcam do przeczytania.
Ł. W.


KOMUNUKAT na Grudniowe dni z książką
UWAGA!
Dostępne kody Legimi w Powiatowej Bibliotece Publicznej
Powiatowa Biblioteka Publiczna ma dla Was świąteczną pulę kodów Legimi – największej bazy e- booków i audiobooków.

Co trzeba zrobić?
1. Wejdź na stronę www.legimi.pl/mazowieckie i wpisz unikatowy kod, który od nas dostaniesz.
2. Zaloguj się lub załóż darmowe konto w Legimi.
3. Pobierz bezpłatną aplikację Legimi (dostępną w AppStore, Google Play, Microsoft Store) albo wejdź na stronę www.legimi.pl przez przeglądarkę w komputerze.
4. Zaloguj się do aplikacji i korzystaj z kodów przez miesiąc.

Jak otrzymać taki świąteczny kod? Wystarczy do nas napisać na adres m.piekutowska@pik.legionowski.pl

Ważne! Kod należy aktywować w grudniu, jest ważny przez 30 dni.

Polecamy też nasz poradnik „Klimat na czytanie e-booków”, w którym oprócz instrukcji korzystania z Legimi, są również informacje o innych stronach, które zapewniają do nich darmowy dostęp. Ważne – w tutorialu jest informacja, że należy być naszym czytelnikiem. Jednorazowej świątecznej puli kodów to nie dotyczy.
https://www.youtube.com/watch?v=EOMMBhUVoJg…

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa

M.G-B.

KOMUNIKAT

Z powodu pandemii zamknięte zostały instytucje kultury, placówki oświatowe, a także biblioteki. Lekcje w naszej szkole odbywają się online. Nasza biblioteka oferuje inny sposób korzystania ze swej oferty polecając czytanie online a także korzystanie z różnorakich zasobów cyfrowych. Jeśli Drogi uczniu i uczennico, jeśli nie posiadasz domowej biblioteczki, w której zgromadziłeś/aś zapasy, nic straconego.
Biblioteka ma do zaoferowania swoim czytelnikom w tych trudnych czasach korzystanie z Google Books

Tam możesz:
– Przeszukiwać pełny tekst książek
– Znaleźć doskonałą książkę na swoje potrzeby
– Odkryć nowe, ciekawe pozycje książkowe.

INFORMACJE O GOOGLE BOOKS

Wyszukiwanie
Usługa Book Search działa podobnie jak wyszukiwarka internetowa. Wystarczy przeprowadzić wyszukiwanie w Google books lub Google.pl. Gdy znajdziemy książkę, której treść pasuje do wyszukiwanych haseł, wyświetlamy odpowiedni link na stronie wyników wyszukiwania.

Przeglądanie książek online
Jeśli książka nie jest chroniona prawami autorskimi lub jeśli wydawca wyraził zgodę, możliwe będzie wyświetlenie jej podglądu, a w niektórych przypadkach nawet przeglądanie całej jej treści. Kopie książek zaliczanych do powszechnego dziedzictwa można pobrać w formacie PDF.

Możliwości kupna książki… lub wypożyczenia jej z biblioteki
W przypadku odnalezienia ciekawej książki wystarczy kliknąć link „Kup tę książkę” lub „Wypożycz tę książkę”, aby sprawdzić, gdzie można ją kupić lub wypożyczyć.

Skąd pochodzą książki?
Obecnie łączymy czytelników z poszukiwanymi przez nich książkami na dwa sposoby: za pośrednictwem programu partnerskiego oraz programu bibliotecznego Libary Project.

„Kto czyta książki, żyje podwójnie…”
Umberto Eco

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do korzystania z portalu edukacyjnego: Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej https://literat.ug.edu.pl/autors.htm
W okresie zagrożenia koronawirusem portal ten odgrywa ważną rolę w zdalnej nauce przez internet.

Jest to serwis edukacyjny poświęcony literaturze.
Na stronie tej prezentowane są utwory wybitnych pisarzy i poetów. Dostępne są utwory literackie polskich i zagranicznych autorów z różnych epok, od czasów najdawniejszych do współczesności. 
Prezentowane są też biogramy pisarzy i poetów, wykonane rzetelnie, starannie, do każdego biogramu dołączone jest zestawienie bibliograficzne. Utwory literackie, oraz biogramy można otworzyć i przeczytać bez konieczności logowania. 

Strona ta może okazać się przydatna dla uczniów, studentów i nauczycieli.Przygotowując się do omawiania zadanej przez nauczyciela lektury, można wydrukować tej strony fragmenty, które polecił przygotować nauczyciel i mieć gotowe cytaty w zasięgu ręki.

Polecamy także stronę wolne lektury https://wolnelektury.pl/?gclid=EAIaIQobChMIh7Xhgpih6AIVWqmaCh2VJQaGEAAYASAAEgIeA_D_BwE 
oraz https://polona.pl/ , gdzie macie dostęp do pełnych tekstów lektur oraz ogromnej ilości książek za darmo, bez konieczności logowania i rejestracji.