Deutsch Plus +

DZIAŁANIA ZREAlIZOWANE W RAMACH PROJEKTU DEUTSCH PLUS

Rok szkolny 2022/2023

UCZENIE SIĘ PRZEZ NAUCZANIE: MENTORZY JĘZYKA NIEMIECKIEGOGALERIA –> OTWÓRZ

W ramach PROJEKTU DEUTSCH PLUS uczniowie naszego liceum mieli niebywałą okazję uczestniczyć w zajęciach inspirowanych metodami mentorów języka niemieckiego.

Nauczyciel języka niemieckiego, pani Izabela Kudła, wykorzystując gry planszowe do nauki języków obcych, wprowadzała nowe słownictwo, a także utrwalała już znane. W ten sposób młodzież mogła poszerzyć zakres słów, a tym samym rozbudzić swoje zainteresowanie językiem. To bardzo ciekawy projekt dla uczniów, jaki Goethe – Institut zaoferował uczniom, którzy uczą się języka niemieckiego. Oprócz ćwiczenia narracji, mówienia i gramatyki uczniowie mogli dobrze przy tym się bawić.

Rok szkolny 2021/2022

Paweł Wiszniewski, 1B

MÓJ START Z NIEMIECKIM
W dniu 21 listopada 2021 uczeń klasy 1B, Paweł Wiszniewski, wziął udział w konkursie organizowanym w ramach projektu DEUTSCH PLUS +. Konkurs polegał na nagraniu krótkiego filmiku w stylu filmików Tik Toku oraz opowiedzeniu o tym, w jaki sposób zaczęła się moja historia z językiem niemieckim. Aby wykonać ww zadanie, trzeba było wykazać się bardzo dobra znajomością języka niemieckiego. 
Paweł posiada wiedzę z języka niemieckiego co najmniej na poziomie B2. 
😊 GRATULACJE  

KOCH MIR WAS! 2
Tym razem siły zostały połączone 😊…..
W dniu 28 listopada 2021 uczniowie klasy drugiej oraz trzeciej w składzie: Oliwia Kurant, Gabrysia Małysz, Nikola Kunysz (uczennice klasy trzeciej) oraz Kuba Jankowski i Jakub Bala (uczniowie klasy drugiej) w ramach projektu DEUTSCH PLUS + wzięli udział w konkursie, który polegała na SAMODZIELNYM przygotowaniu, udokumentowaniu i wykonaniu ulubionej potrawy mającej znaleźć się na wymarzonym świątecznym stole (nie musiała to być potrawa tradycyjnie świąteczna) 😊Dodatkowo zespół musiał zaprojektować okładkę do książki kulinarnej. EFEKT WSPANIAŁY 😊

ALUMNI – CLUB DEUTSCH PLUS
Od września 2021 r. uczeń klasy I B, Paweł Wiszniewski ze względu na bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego uczestniczy regularnie w spotkaniach absolwentów w ramach programu Deutsch Plus. Udział w warsztatach mogą brać uczniowie z całej Polski, którzy język niemiecki opanowali na bardzo dobrym poziomie.
W ramach spotkań powstał program klubu, który zawiera następujące punkty: 

  • reklama języka niemieckiego,
  • zachęcanie młodzieży do nauki języka niemieckiego,
  • pozostanie w kontakcie z językiem niemieckim.

Spotkania odbywają się cyklicznie, dzięki czemu kontakt z językiem obcym jest stały.

Rok szkolny 2020/2021

„WARUM LERNST DU DEUTSCH ?”
W ramach projektu DEUTSCH PLUS + odbył się konkurs  polegający na przygotowaniu krótkiego filmiku z argumentacją do pytania: „Dlaczego uczysz się języka niemieckiego?” Spośród wszystkich filmów przysłanych z różnych zakątków Polski i biorących udział w rywalizacji nagrodzono tylko pięć. 

Wśród najlepszych znalazł się filmik DAWIDA TOPOLSKIEGO, ucznia z klasy I A.

Tym samym Dawid dołączył do Kampanii wizerunkowej języka niemieckiego, która zostanie umieszczona na stronie Instytutu Goethe oraz Facebooku.

Miło nam również poinformować, że uczniowie, którzy brali udział w obozie językowym „JUGENDCAMP” otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz potwierdzające znajomość języka niemieckiego na poziomie A2:
– BALA JAKUB 
– JANKOWSKI KUBA 
– TOPOLSKI DAWID

Pragniemy gorąco podziękować pani Anecie Bali za wsparcie duchowe i ciekawe pomysły. 😊 
Uczniowie i opiekun projektu Izabela Kudła

SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ NIEMIECKOJĘZYCZNĄ ONLINE
W ramach projektu DEUTSCH PLUS+ dnia 19 listopada 2020r. odbyły się warsztaty online z młodzieżą niemieckojęzyczną (AKTIVISTEN 2020). Młodzi „aktywiści” pochodzący z Niemiec przeprowadzili interaktywne zajęcia w szkołach, prezentując przy tym niemiecką kulturę oraz życie codzienne w Niemczech. 

Jedną z „aktywistek”, która na co dzień mieszka i studiuje w Bawarii, była Janina Lehmann. Niemieckojęzyczna studentka medycyny przeprowadziła warsztaty z uczniami naszego liceum, które polegały na prezentacji, a przede wszystkim interaktywnych zadaniach przedstawiających życie oraz obecny obraz Niemiec. Uczniowie mieli niebywałą okazję do komunikowania się wyłącznie w języku niemieckim, zadawania pytań czy też odpowiadania na nie 😊 Do „zmierzenia się” z językiem niemieckim przystąpili następujący uczniowie: KLASA I Bala Jakub, Jankowski Kuba, Topolski Dawid, KLASA II Dudzińska Maja, Kardas Piotr.

Uczniowie naszego LO zakwalifikowali się do udziału w obozie „JUGENDCAMP DIGITAL” DEUTSCH PLUS+
W ramach projektu DEUTSCH PLUS+ troje uczniów naszego liceum będzie miało zaszczyt wziąć udział w obozie językowym „JUGENDCAMP DIGITAL” DEUTSCH PLUS+ . Projekt wspiera szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego i objęty jest patronatem Ambasady Niemiec w Warszawie. Projekt będzie trwał tydzień, a tematyka będzie dotyczyła ekologii, komunikacji oraz krajoznawstwa. Koordynatorem tego całego spotkanie będzie Goethe – Institut in Freiburg

By zakwalifikować się do udziału w obozie językowym, uczniowie musieli zrealizować zadanie, które polegało na nakręceniu filmu o tematyce ekologicznej oraz przekonaniu jury, że to właśnie Oni powinni wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Wszystko oczywiście odbywało się w języku niemieckim. 

W obozie językowym może wziąć udział tylko dwunastu uczniów, a wśród nich znaleźli się:  Jakub Bala, Kuba Jankowski, Dawid Topolski z klasy 1A naszego LO.
Serdecznie gratulujemy 🙂

W dniu 26 października nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu DEUTSCH PLUS + i tym samym została członkiem w prestiżowej sieci szkół w Polsce.

Projekt  ma na celu wsparcie szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego. Nawiązując współpracę z Goethe-Institut, który jest ważnym partnerem, zapewniający polepszenie jakości zajęć lekcyjnych z języka niemieckiego, szkoła zostanie także objęta patronatem Ambasady Niemiec w Polsce.

Korzyści płynące dla naszej młodzieży licealnej to na przykład: możliwość kontaktu z „żywym językiem” dzięki wizytom młodych ludzi  z Niemiec w naszej szkole, udział w projektach i konkursach ogólnopolskich, udział w wymianie uczniowskiej online, udział w bezpłatnych lekcjach Skype. 

Także i dla nas nauczycieli uczących języka obcego udział w projekcie DUTSCH PLUS niesie ze sobą wartość dodaną, chociażby doradztwo metodyczno-dydaktyczne (otrzymanie   materiałów dydaktycznych do wykorzystania na zajęciach języka niemieckiego dla uczniów), udział w szkoleniach czy webinariach.
IK

Skip to content