BIBLIOTEKA

Regulamin Biblioteki Szkolnej –> OTWÓRZ

Zapraszamy do strony biblioteki szkolnej na FB
https://www.facebook.com/profile.php?id=61551677006542.

Zapraszamy do naszej biblioteki ONLINE: e-biblio.
Logujesz się do dziennika Librus i klikasz w ikonkę BIBLIOTEKA.
Możesz reperować książki online, czytać o nowościach bibliotecznych, poznawać księgozbiór.

Rok szkoly 2021/2022

Zapraszamy do nowego konkursu fotograficznego, promującego czytelnictwo –> „Sleeveface”ubierz się w książkę

Sleeveface”ubierz się w książkę, czyli zdjęcie z okładką książki, to zdjęcia przedstawiające osoby 
z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne, zabawne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. W sleeveface potrzebna jest jedynie wyobraźnia i aparat. Dobra zabawa gwarantowana!

Zapraszam Uczniów do udziału w konkursie na wykonanie pomysłowego i zaskakującego sleeveface.

Celem konkursu jest:

  1. Popularyzacja książki i czytelnictwa.
  2. Rozwijanie zainteresowań i możliwości twórczych.
  3. Zachęcanie do fotograficznych poszukiwań i rozwijania zmysłu obserwacji.

Zasady konkursu:

  • Konkurs jest dla wszystkich Uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym.
  • Czas trwania konkursu: 18.10.2021r. – 14.11.2021r.
  • Przedmiotem konkursu jest wykonanie zdjęcia osoby i książki metodą sleevface.
  • Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedno zdjęcie wykonane w dowolnej przestrzeni (szkoła, dom, ogród…itp).
  • Zdjęcia mogą być wykonane dowolnym urządzeniem rejestrującym: aparatem fotograficznym, telefonem komórkowym.
  • Na konkurs należy przesłać zdjęcia czarno – białe lub kolorowe, zdjęcia powinny być dostarczone w maksymalnej możliwej rozdzielczości, w formacie jpg. Zdjęcia mogą być poddane obróbce w programach graficznych. Nie zezwala się stosowania fotomontażu, ani kolażu polegającego na łączeniu elementów pochodzących z różnych plików lub dokonywania zmian w oryginalnej kompozycji.
  • Zdjęcie należy wysyłać na adres biblioteki szkolnej biblioteka@lostanislawow.legionowski.pl  lub poprzez aplikację FB, Messenger podając imię i nazwisko, klasę.
  • Zgłoszone prace będą eksponowane na stronie internetowej Szkoły lostanislawow.legionowski.pl i stronie facebook’a. Zdjęcia będą opublikowane między 15.11.2021 r. – 21.11.2021 r.

Zasady rozstrzygnięcia konkursu:

  1. Zgłoszone zdjęcia zostaną ocenione przez jury w składzie powołanym przez organizatora.
  2. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Jury zastrzega sobie prawo do przyznania wyróżnień.
  3. Organizator nie zwraca zgłoszonych prac.
  4. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie danych osobowych oraz wizerunku uczestnika na potrzeby konkursu organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym.

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 12

Drodzy Uczniowie, dzisiaj chciałbym Wam przedstawić niezwykłą bohaterkę, obrończynię świata zwierząt: Jane Goodall – panią od szympansów.

Autorką tej biografii jest Danuta Tymowska, biolożka, tłumaczka, nauczycielka, miłośniczka zwierząt. Biografia Jane Goodall jest fascynującą opowieścią, w której nie brakuje ciekawostek ze świata zwierząt. Czyta się ją, jak dobrą powieść przygodową.

Książka zawiera także fotografie z najważniejszych etapów życia i działalności naszej bohaterki. Zapraszam serdecznie do interesującej lektury. 

Ł.W

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 13

Drodzy Uczniowie, dzisiaj chciałbym Wam przedstawić czterech optymistycznych nastolatków, którzy wzięli udział w programie The Voice Kids, spełniając swoje marzenia. Tomasz Gregorczyk, Kuba Szmajkowski, Maks Więckowski oraz Mateusz Gędki postanowili założyć w 2018 roku 4Dreamers boys band, który w niedługim czasie stał się  niezwykle popularny wśród młodzieży. W książce znajdziecie odpowiedzi na wiele zadawanych pytań. Młodzi artyści przede wszystkim opowiadają o swojej twórczości. Zapraszam serdecznie do interesującej lektury. 
Ł.W

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 12

Drodzy Uczniowie, dzisiaj chciałbym Wam przedstawić Vince’a Houghton’a, eksperta merytorycznego w Międzynarodowym Muzeum Szpiegostwa. Na podstawie szeregu własnych badań i doświadczeń w pracy opracował publikację popularnonaukową – „Jak wsadzić księżyc i inne szalone pomysły szpiegów, wojskowych i naukowców.”

Książka jest zbiorem fascynujących opowieści o szalonych pomysłach szpiegów i wojskowych. Autor  w bardzo ciekawy sposób opowiada jak za pomocą bomby atomowej chciano zmienić kierunek tornad lub jak żywymi kurami ogrzewać nuklearne miny te inne niezwykłe opowieści są dostępne w tej niezwykle interesującej książce. Polecam i serdecznie zapraszam do lektury.
Ł.W

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 11

Drodzy Uczniowie, dzisiaj chciałbym Wam przedstawić postać związaną silnie z powiatem legionowskim, postać, która zapisała się na tej ziemi złotymi zgłoskami. Mowa tutaj o majorze Konstantym Radziwille ps. „Korab”, który w czasach okupacji hitlerowskiej wsławił się męstwem i odwagą. Książę został zamordowany we wrześniu 1944 roku w Zegrzu. Jego szczątki zostały odnalezione w 1969 roku, a pogrzeb odbył się w Serocku.

Książka liczy tylko 55 stron, zawiera wiele fotografii z życia księcia, dodatkowo została opatrzona dokumentacją fotograficzną z przeprowadzonych badań terenowych z miejsca odnalezienia szczątków ks. Konstantego Radziwiłła. Warto przeczytać o bohaterze z naszej legionowskiej ziemi. Polecam
Ł.W

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 10

Drodzy Uczniowie, dzisiaj wybierzemy się w podróż w głąb Indii i nas samych, a zabierze nas w to niezwykłe miejsce Sejal Badani z wykształcenia prawnik, której największą pasją jest jednak pisarstwo.

Powieść „Sekret Amishy” to losy dziennikarki z Nowego Yorku, która staje na tak zwanym życiowym zakręcie, postanawia wrócić w swe rodzinne strony do Indii. Poprzez podróż głównej bohaterki odkrywamy miejscową kulturę i historię.
Ł.W.

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 9

Drodzy Uczniowie, książka, którą chciałbym dzisiaj Wam polecić, to „Gra w klasy” Julio Cortazara, argentyńskiego pisarza.
Powieść została określona „zabawką dzieci starszych”. Zapewne zapytacie, dlaczego? Otóż autor daje czytelnikowi klocki, a sam staje z boku i bacznie się przygląda, co z nich ułożymy.

To najsłynniejsza pozycja dorobku Julio Cortazara, ukazała się w Polsce w 1968 roku, stając się przez dłuższy czas tak zwaną biblią dla młodzieży. Czy będziesz w stanie nauczyć się języka gliglińskiego? Przekonaj się, sięgając po książkę z naszej biblioteki.
Polecam.
Ł.W


NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 8

Dzisiaj, Szanowni Uczniowie, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony w 1995 roku przez Unesco. Spróbujcie podzielić się swoimi fascynacjami czytelniczymi, podając przynajmniej jednego autora i tytuł na naszym kanale BIBLIOTEKA w aplikacji MS Teams.

Książka, którą chciałbym dzisiaj Wam polecić, to „Zagubieni” Kevina Wignalla. Jest to opowieść o grupie licealistów, którzy, lecąc samolotem, rozbijają się w odległym lesie deszczowym. Żadna osoba dorosła nie przeżyła. Niebezpieczeństwo kryje się na każdym kroku, nikt z grupy młodych ludzi nie czuje się pewnie. Każda podejmowana przez nich decyzja może oznaczać życie lub śmierć. Jesteście ciekawi, czy wasi rówieśnicy przetrwają? Sięgnijcie zatem po naszą książkę z naszej biblioteki polecam.

A Ty, Drogi Uczniu, Uczennico, jaką książkę polecisz nam wszystkim w ramach Światowego Dnia Książki? Wpisujcie tutaj śmiało Wasze propozycje.

Ł.W

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 7

Dzisiaj, drodzy Uczniowie, chciałbym Wam polecić kultową powieść o miłości która, okazuje się silniejsza od samotności, a nawet śmierci. To powieść kolumbijskiego pisarza i laureata Literackiej Nagrody Nobla Gabriela Garcia Marqueza „Miłość w czasach zarazy”.

Wciągająca historia pełna magii i uroku w ciepłym, wyspiarskim klimacie Karaibów wciąga nas od pierwszej strony. Autor opowiada o uczuciu nierozgarniętego bękarta Florentino Arizy oraz inteligentnej i rozsądnej Ferminy Dazy. Oboje przechodzą stopniowo przez wszystkie fazy miłości. Począwszy od zadurzenia, zauroczenia poprzez szalone namiętności.

Książka pięknie wydana, serdecznie polecam.
Ł.W.

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 6

Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić, drodzy Uczniowie, książkę jednej z najciekawszych i najpopularniejszych pisarek skandynawskich kryminałów.

Książka „Czarownica”, napisana przez Camilę Lackberg, opowiada o zaginięciu czteroletniej Linnei. Wydarzenie to przywołuje tragedię sprzed trzydziestu lat, która miała miejsce w tym samym miejscu. Otóż w leśnym jeziorku zostaje odnalezione ciało małej dziewczynki. Do morderstwa przyznały się dwie trzynastolatki…

 Saga kryminalna „Czarownica” osiągnęła niesamowity sukces czytelniczy. Zachęcam do lektury.


NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 5

Dzisiaj, drodzy Uczniowie, chciałbym polecić Wam bestseller „Włam się do mózgu” Radka Kotarskiego znanego popularyzatora wiedzy, twórcy kanału Polimaty oraz prowadzącego i reżysera telewizyjnego programu „Podróże z historią”. Książka odpowiada między innymi na takie pytania jak:

  • Jak zastosować w praktyce przebadane naukowo metody skutecznego uczenia się?
  • Dlaczego pamiętamy tak mało informacji ze szkoły?
  • Z jakich nawyków absolutnie nie korzystać przy nauce czegokolwiek?
  • Kiedy jest dobry czas na naukę?
  • Dlaczego nie powinniśmy uciekać przed uczeniem się nawet w dorosłym życiu?

Książka jest poradnikiem dedykowanym dla wszystkich chcących pogłębić wiedzę i rozwijać nowe umiejętności. Zachęcam Was,  drodzy Uczniowie, do przeczytania tej książki i częstego powracania do niej. Sądzę, że treść zawarta w niej jest bezcenna.

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 4

Dzisiaj, drodzy Uczniowie, chciałbym polecić Wam opowieść o samotności i przyjaźni, współpracy i rywalizacji, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia. „Gambit królowej” to książka napisana przez Waltera Tevisa w 1983 roku. Na podstawie powieści powstał serial pod tym samym tytułem dostępny na platformie Netflix.                                                                                                                 

Beth Harmon, główna bohaterka powieści, trafia do sierocińca w wieku 8 lat i tam odkrywa swoją pasję do szachów. Niełatwe życie w sierocińcu będzie rzutowało na dalsze życie bohaterki. Czy dziewczyna poradzi sobie ze sportem zdominowanym przez mężczyzn, czy zostanie mistrzynią? Przekonajcie się sami, chwytając po tę niezwykłą powieść. 

Ł.W.

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
bibliotekarz poleca – część 4

Dzisiaj, drodzy Uczniowie, chciałbym przedstawić wstrząsającą historię o pięknej przyjaźni dwóch chłopców w czasie zawieruchy wojennej. Książka „Chłopiec w pasiastej piżamie” Johna Boyne’e to bardzo wzruszająca lektura, bo trudno przejść obojętnie obok chłopca siedzącego przy drucie kolczastym, ubranego wyłącznie w brudną i wydzielającą nieprzyjemny zapach pasiastą piżamę…

Książka o niewielkiej objętości wywołuje szereg emocji – od złości, aż po smutek. Słowo polecam jest tutaj nie do końca odpowiednie. Po prostu należy sięgnąć po tę niezwykłą lekturę.

Ł.W.

PRZEGLĄD PATRONÓW 2021 ROKU CZĘŚĆ 2
bibliotekarz poleca – część 3

Stanisław Lem  – Patron naszej szkoły – urodził się trzynastego września 1921 roku. To najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił ustanowić rok 2021 rokiem Stanisława Lema w setną rocznicę jego urodzin –> https://roklema.pl/

Z tej okazji, drodzy Uczniowie, chciałbym zaprezentować Wam książkę „Solaris”. Jest to najsłynniejsza powieść Lema, od której zaczyna się światowy rozgłos pisarza. Książka opowiada o planecie „Solaris”, na której żyje jedna istota – wielkie morze plazmy wykazujące cechy organizmu żywego – ponadto myślącego…

Zachęcam również czytelników, którzy nie pałają szczególną miłością do fantastyki, aby sięgnęli po ową lekturę, ponieważ warto.

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
Bibliotekarz poleca – odcinek 2

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji, drodzy Uczniowie, chciałbym zaprezentować Wam książkę „Sny wstaną … Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” Elżbiety Jakimek – Zapart.

Jeżeli chcesz przeczytać tę książkę wystarczy, że ją otworzysz klikając w link –> OTWÓRZ KSIĄŻKĘ

Autorka podkreślała wiele razy w prezentacji swojej publikacji, że grypsy pisane przez Łukasza Cieplińskiego w celi śmierci są wołającego do świata głosem więźniów politycznych. Grypsy Łukasza Cieplińskiego pisane przez niego podczas kilku miesięcy spędzonych w celi śmierci więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie stanowią niezwykły zachowany zbiór nieoficjalnych listów osoby skazanej w latach reżimu komunistycznego.

PRZEGLĄD PATRONÓW 2021 ROKU CZĘŚĆ 1

27 listopada 2020 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił patronów 2021 roku. Uhonorowani zostali: 
Krzysztof Kamil Baczyński, kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid oraz Tadeusz Różewicz. 
Sejm także przyjął uchwałę, ustanawiając 2021 rok, rokiem Konstytucji 3 maja.

W pierwszej części przeglądu patronów 2021 roku pragnę zaprezentować Wam, drodzy uczniowie, postać Kamila Krzysztof Baczyńskiego.

22 stycznia 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin poety, uznanego za najwybitniejszego przedstawiciela pokolenia Kolumbów.  Urodził się 22 stycznia w 1921 roku w Warszawie. Był długo oczekiwanym dzieckiem, bowiem urodził się 10 lat po ślubie rodziców. 

Rodzicami Krzysztofa Baczyńskiego byli Stanisław Baczyński, żołnierz Legionów Polskich, pisarz i krytyk literacki oraz Stefania z domu Zieleńczyk – nauczycielka i autorka podręczników szkolnych.

„A otóż i macie wszystko.
Byłem jak lipy szelest,
Na imię mi było Krzysztof,
i jeszcze ciało – to tak niewiele.”

Baczyński był chorowitym mężczyzną. Astma, słabe serce oraz gruźlica były jednymi z wielu schorzeń, na które cierpiał poeta. Mimo słabego zdrowia posiadał niezwykły talent poetycki, zauważony już przez autorytety ówczesnego życia literackiego.

Głęboko patriotyczne wychowanie naszego Bohatera spowodowało, że postanowił wypełnić swoją powinność wobec ojczyzny.

Walczył w szeregach Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim. Kula wystrzelona najprawdopodobniej przez niemieckiego snajpera pozbawiła go życia. Zmarł 4 sierpnia w 1944, mając zaledwie 23 lata.

„ I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc
i poczułeś, jak się czai w dźwięk minut – zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło”

Łukasz Wujec

NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
Bibliotekarz poleca – odcinek 1

OSOBLIWY DOM PANI PEREGRINE

W ramach promocji czytelnictwa w naszej szkole w każdy piątek będzie prezentowana jedna książka. Będzie to wybrana powieść, przygodowa, obyczajowa, fantastyczna, kryminalna bądź historyczna z naszej biblioteki. 

Dzisiaj, drodzy Uczniowie, chciałbym przedstawić trzymający w napięciu thriller adresowany przede wszystkim do młodzieży, ale nie tylko. Przygoda rozpoczyna się w osobliwym domu Pani Peregrine. To dom dla sierot położony na tajemniczej wyspie. Niegdyś zamieszkany był przez także tajemnicze dzieci. Bohaterem niesamowitej historii jest szesnastoletni Jacob Portmann, który niczym specjalnie się nie wyróżnia. Chłopak odkrywa jednak w sobie nową, potężną moc i wyrusza na ratunek osobliwym towarzyszom więzionym w pilnie strzeżonej twierdzy.  W książce mamy szereg przepięknych starych fotografii, od których naprawdę trudno oderwać wzrok. Jednak te wspaniałe zdjęcia mogą wywołać dreszczyk emocji.

Książka jest nieco ekscentryczna, ale pochłania bez reszty. Zachęcam do przeczytania.
Ł. W.


KOMUNUKAT na Grudniowe dni z książką
UWAGA!
Dostępne kody Legimi w Powiatowej Bibliotece Publicznej
Powiatowa Biblioteka Publiczna ma dla Was świąteczną pulę kodów Legimi – największej bazy e- booków i audiobooków.

Co trzeba zrobić?
1. Wejdź na stronę www.legimi.pl/mazowieckie i wpisz unikatowy kod, który od nas dostaniesz.
2. Zaloguj się lub załóż darmowe konto w Legimi.
3. Pobierz bezpłatną aplikację Legimi (dostępną w AppStore, Google Play, Microsoft Store) albo wejdź na stronę www.legimi.pl przez przeglądarkę w komputerze.
4. Zaloguj się do aplikacji i korzystaj z kodów przez miesiąc.

Jak otrzymać taki świąteczny kod? Wystarczy do nas napisać na adres m.piekutowska@pik.legionowski.pl

Ważne! Kod należy aktywować w grudniu, jest ważny przez 30 dni.

Polecamy też nasz poradnik „Klimat na czytanie e-booków”, w którym oprócz instrukcji korzystania z Legimi, są również informacje o innych stronach, które zapewniają do nich darmowy dostęp. Ważne – w tutorialu jest informacja, że należy być naszym czytelnikiem. Jednorazowej świątecznej puli kodów to nie dotyczy.
https://www.youtube.com/watch?v=EOMMBhUVoJg…

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa

M.G-B.

KOMUNIKAT

Z powodu pandemii zamknięte zostały instytucje kultury, placówki oświatowe, a także biblioteki. Lekcje w naszej szkole odbywają się online. Nasza biblioteka oferuje inny sposób korzystania ze swej oferty polecając czytanie online a także korzystanie z różnorakich zasobów cyfrowych. Jeśli Drogi uczniu i uczennico, jeśli nie posiadasz domowej biblioteczki, w której zgromadziłeś/aś zapasy, nic straconego.
Biblioteka ma do zaoferowania swoim czytelnikom w tych trudnych czasach korzystanie z Google Books

Tam możesz:
– Przeszukiwać pełny tekst książek
– Znaleźć doskonałą książkę na swoje potrzeby
– Odkryć nowe, ciekawe pozycje książkowe.

INFORMACJE O GOOGLE BOOKS

Wyszukiwanie
Usługa Book Search działa podobnie jak wyszukiwarka internetowa. Wystarczy przeprowadzić wyszukiwanie w Google books lub Google.pl. Gdy znajdziemy książkę, której treść pasuje do wyszukiwanych haseł, wyświetlamy odpowiedni link na stronie wyników wyszukiwania.

Przeglądanie książek online
Jeśli książka nie jest chroniona prawami autorskimi lub jeśli wydawca wyraził zgodę, możliwe będzie wyświetlenie jej podglądu, a w niektórych przypadkach nawet przeglądanie całej jej treści. Kopie książek zaliczanych do powszechnego dziedzictwa można pobrać w formacie PDF.

Możliwości kupna książki… lub wypożyczenia jej z biblioteki
W przypadku odnalezienia ciekawej książki wystarczy kliknąć link „Kup tę książkę” lub „Wypożycz tę książkę”, aby sprawdzić, gdzie można ją kupić lub wypożyczyć.

Skąd pochodzą książki?
Obecnie łączymy czytelników z poszukiwanymi przez nich książkami na dwa sposoby: za pośrednictwem programu partnerskiego oraz programu bibliotecznego Libary Project.

„Kto czyta książki, żyje podwójnie…”
Umberto Eco

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do korzystania z portalu edukacyjnego: Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej https://literat.ug.edu.pl/autors.htm
W okresie zagrożenia koronawirusem portal ten odgrywa ważną rolę w zdalnej nauce przez internet.

Jest to serwis edukacyjny poświęcony literaturze.
Na stronie tej prezentowane są utwory wybitnych pisarzy i poetów. Dostępne są utwory literackie polskich i zagranicznych autorów z różnych epok, od czasów najdawniejszych do współczesności. 
Prezentowane są też biogramy pisarzy i poetów, wykonane rzetelnie, starannie, do każdego biogramu dołączone jest zestawienie bibliograficzne. Utwory literackie, oraz biogramy można otworzyć i przeczytać bez konieczności logowania. 

Strona ta może okazać się przydatna dla uczniów, studentów i nauczycieli.Przygotowując się do omawiania zadanej przez nauczyciela lektury, można wydrukować tej strony fragmenty, które polecił przygotować nauczyciel i mieć gotowe cytaty w zasięgu ręki.

Polecamy także stronę wolne lektury https://wolnelektury.pl/?gclid=EAIaIQobChMIh7Xhgpih6AIVWqmaCh2VJQaGEAAYASAAEgIeA_D_BwE 
oraz https://polona.pl/ , gdzie macie dostęp do pełnych tekstów lektur oraz ogromnej ilości książek za darmo, bez konieczności logowania i rejestracji.

Skip to content