Nasze sukcesy

Rok szkolny 2020/2021

W ramach projektu DEUTSCH PLUS + odbył się konkurs  polegający na przygotowaniu krótkiego filmiku z argumentacją do pytania: „Dlaczego uczysz się języka niemieckiego?”
Spośród wszystkich filmów przysłanych z różnych zakątków Polski i biorących udział w rywalizacji nagrodzono tylko pięć. 
Wśród najlepszych znalazł się filmik DAWIDA TOPOLSKIEGO, ucznia z klasy I A.
Tym samym Dawid dołączył do Kampanii wizerunkowej języka niemieckiego, która zostanie umieszczona na stronie Instytutu Goethe oraz Facebooku.

BALA JAKUB, JANKOWSKI KUBA, TOPOLSKI DAWID, którzy brali udział w obozie językowym „JUGENDCAMP” otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz potwierdzające znajomość języka niemieckiego na poziomie A2.

Uczniowie naszego LO zakwalifikowali się do udziału w obozie „JUGENDCAMP DIGITAL” DEUTSCH PLUS+
W ramach projektu DEUTSCH PLUS+ troje uczniów naszego liceum będzie miało zaszczyt wziąć udział w obozie językowym „JUGENDCAMP DIGITAL” DEUTSCH PLUS+ . Projekt wspiera szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego i objęty jest patronatem Ambasady Niemiec w Warszawie. Projekt będzie trwał tydzień, a tematyka będzie dotyczyła ekologii, komunikacji oraz krajoznawstwa. Koordynatorem tego całego spotkanie będzie Goethe – Institut in Freiburg.

By zakwalifikować się do udziału w obozie językowym, uczniowie musieli zrealizować zadanie, które polegało na nakręceniu filmu o tematyce ekologicznej oraz przekonaniu jury, że to właśnie Oni powinni wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Wszystko oczywiście odbywało się w języku niemieckim. 

W obozie językowym może wziąć udział tylko dwunastu uczniów, a wśród nich znaleźli się:  Jakub Bala, Kuba Jankowski, Dawid Topolski z klasy 1A naszego LO.

Uczeń klasy 2A w II etapie Olimpiady Języka Angielskiego
20 listopada uczniowie naszego liceum wzięli udział w 45 Olimpiadzie Języka Angielskiego.
Duże brawa należą się Danielowi Mężyńskiemu z klasy 2A, który zakwalifikował się do kolejnego etapu Olimpiady.
Na szczególne wyróżnienie zasługują także prace Maksymiliana Bruda z klasy 2B oraz Przemysława Wójcika z klasy 2A, w których uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomości języka angielskiego. 

Patrycja Jaźwińska z klasy 2A oraz Maja Dudzińska z klasy 2B zdobyły najwyięcej punktów, a tym samy zajęły I miejsce w szkolnym konkursie „11 zagadek na 11 listopada Święto Niepodległości”, w tkórym uczestnicy musieli przez pięć dni odpowiadać na pytania (zagadki) dotyczące ważnych wydarzeń dla historii Polski w latach 1918 – 2020 odbywał się w dniach od 9 do 13 listopada.

„Pamięć dla przyszłości”
W październiku odbył się Ogólnopolski Konkursu Historyczny dla młodzieży „Pamięć dla przyszłości – w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie, a partnerami w organizacji i promocji konkursu były: Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego. 
Główny cel konkursu to popularyzacja wiedzy dotyczącej Zbrodni Katyńskiej i jej Ofiar poprzez poznawanie historii zbrodni, kontekstów i interpretacji, a także życia konkretnych osób zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w 80 Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Organizatorzy zwracali także uwagę na rozwijanie zainteresowania historią Polski XX wieku i nabywanie umiejętności pisania referatów/prezentacji oraz konstruowania wypowiedzi publicznych wśród młodzieży w wieku 13-18 lat, a także podnoszenie poziomu dojrzałości intelektualnej młodzieży i kształtowanie postaw patriotycznych poprzez aktywne wpajanie szacunku dla własnego dziedzictwa kulturowego. 
Nasze liceum reprezentowała grupa historyczna w składzie: Kalina Smykla, Kacper Wasiak i Krystian Sobótko – uczniowie z klasy I B. Przygotowali prezentację multimedialną pt. „Zbrodnia Katyńska w propagandzie”, w której opowiedzieli o straszliwym mordzie, jakiego dokonano w Katyniu pod Smoleńskiem w 1940 roku na polskich oficerach. Przedstawili spór, który toczył się pomiędzy Sowietami a Niemcami o to, kto dokonał tej okrutnej zbrodni.

Podziękowaniem dla naszych uczniów za udział w konkursie były pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
IK

W dniu 20 października nasze LO otrzymało certyfikat potwierdzający udział w akcji Sprzątanie Świata 2020! Certyfikaty otrzymały także klasy 1A, 1B, 2A, 2B oraz nauczyciele biorący udział w akcji.


W piątek 25 września po raz 14 wręczono nagrody Starosty Legionowskiego dla najlepszych uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat. Wśród nagrodzonych znalazło się także dwóch uczniów z Liceum im. Stanisława Lema, którzy w roku szkolnym 2019/2020 uzyskali średnią 5,00 – Martyna Białek oraz Przemysław Wójcik (obecnie uczęszczający do klasy 2A).

Przyznawane od 2006 roku nagrody finansowe są wyrazem uznania dla trudu włożonego w naukę i osiągnięcie wysokich wyników. Uhonorowani zostają także rodzice uczniów, którzy otrzymują pamiątkowe medale.

Rok szkolny 2019/2020

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie piknik_historyczny12-768x1024.jpg
Mikołaj Jacyna

W połowie maja został rozstrzygnięty XI Ogólnopolski Konkurs Historyczno – Literacki „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”, organizowany przez SP nr 15 w Raciborzu, którego celem było spisanie wspomnień członków rodziny, którzy przeżyli II wojnę światową oraz podkreślenie ich wkładu w odzyskanie niepodległości przez Polskę. 

Naszą szkołę reprezentował Mikołaj Jacyna, uczeń klasy I B. Pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, pani Iwony Kutra, napisał ciekawą pracę poświęconą swojemu pradziadkowi, Władysławowi Jacynie, za którą otrzymał wyróżnienie (w kategorii: uczniowie szkół ponadpostawowych).  Honorowy patronat nad konkursem objęło wiele instytucji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląski Kurator Oświaty, Starosta Raciborski, Prezydent Miasta Raciborza, Muzeum w Raciborzu, Związek Sybiraków czy przede wszystkim Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Raciborzu Pan Marian Szlapański, z którego inicjatywy kilkanaście lat temu, narodził się pomysł organizacji konkursu. 

Patrycja Jaźwińska, uczennica klasy 1A brała udział w II etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Antycznej, który odbył się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w sali wykładowej im. R. Schumana. Konkurs sprawdzał wiedzę uczniów dotyczącą szeroko pojętej kultury antycznej, w szczególności starożytnej Grecji oraz starożytnego Rzymu, która swoim zakresem obejmuje takie dziedziny jak historia, prawo, filozofia, sztuka oraz literatura antyczna.

Szkolny konkurs literacko-plastyczny „Poznajemy patrona szkoły”
I miejsce – Mateusz Ciesielski z klasy I a za wykonanie niezwykłego odkurzaczorobota, II miejsce – Martyna Białek z klasy I a za wykonanie portretu Stanisława Lema. Wyróżnienia: Bartosz Banaszek z klasy I b, Mikołaj Jacyna z klasy I b oraz Hubert Rachwalik z klasy I a. Wszyscy chłopcy pokazali swój kunszt poetycki.
Galeria zdjęć –> prace konkursowe

Przemek Wójcik został półfinalistą międzynarodowego konkursu w zakresie programowania – Pix Programming Challenge


Mikołaj Jacyna (uczeń klasy 1 B) oraz Wojciech Walczyk (1 A) zakwalifikowali się do drugiego etapu KONKURSU WIEDZY O POLSKIM PAŃSTWIE PODZIEMNYM, ARMII KRAJOWEJ I SZARYCH SZEREGACH, EDYCJA XI – 2019/2020  dla uczniów i mieszkańców powiatu legionowskiego oraz byłego I rejonu „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” okręgu warszawskiego Armii Krajowej pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo, Starosty Legionowskiego oraz Światowego Związku Młodzieży Armii Krajowej.
Trzymamy kciuki za ich występ w kolejnym etapie konkursu.


3 laureatów w XVII Międzynarodowym konkursie Poetyckim i Literackim im. Ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”Patrycja Jaźwińska uczennica klasy 1A zakwalifikowała się do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Antycznej. Drugi etap odbędzie się już na początku lutego w Warszawie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.


Julia Kos z klasy 1 B reprezentowała szkołę w Warszawie podczas drugiego etapu Konkursu Recytatorskiego Jednego Poety, Adama Zagajewskiego.


Filip Sudryk z klasy 1A zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego w indywidualnych biegach przełajowych, a uczennica Patrycja Jaźwińska, która podczas eliminacji powiatowych przerwała bieg, by pomóc kontuzjowanej koleżance, otrzymała od Szkolnego Związku Sportowego Warszawy i Województwa Mazowieckiego dyplom Fair Play.