Nasze sukcesy

Rok szkolny 2020/2021

Nagrody za najwyższe wyniki w nauce w roku szkolnym 2021/2022: Ninia Niewiadomska z kl. I a, Wiktorow Wenerski z kl. I b, Kateryna Demkiv z kl. I b, Michałow Paśko z kl. I a oraz Martyna KurantAleksandra ZapiórFilipow Hoga i Patrykow Beśka – z kl. I a. 

Statuetką w kształcie serca, za niesioną pomoc koleżeńską, wyróżnieni zostali: Kateryna Demkiv z kl. I b, Martyna Białek z kl. II a oraz z klasy II b – Karolina Zając i Gabriela Małysz.

Przemysław Wójcik, uczeń klasy 2A zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, który w roku 2021 obchodził swoje XXX-lecie.
Do matematycznych zmagań dnia 22 kwietnia przystąpiło 10 uczniów z klasy 2A. Konkurs pisali na terenie szkoły, w reżimie sanitarnym.

SZKOLNE KONKURSY Z OBIEKTYWEM
Konkurs „Ziemia – nasz największy dar!”          
I miejsce Julia Wróbel I b
II miejsce Kateyna Demkiv I b
III miejsce Martyna Białek II a
wyróżnienie Lidia Piekutowska I b

Konkurs „Szukamy wiosny” 
Nagroda główna Klaudia Niebrzegowska I b
Wyróżnienia: Martyna Białek II a, Lidia Piekutowska I b, Maja Dudzińska II b.

9 czerwca 2021 r. w auli starostwa legionowskiego odbyło się rozdanie nagród laureatom konkursu literackiego „Dziwny jest ten świat – Pandemiczny pamiętnik młodego pisarza”.
Wydarzenie zorganizowała Fundacja Ogród Edukacji, a patronowali mu Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W kategorii szkół ponadpodstawowych 2. miejsce zajęła Kateryna Demkiv z klasy 1B.

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Legionowie organizuje dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu legionowskiego konkurs plastyczny i literacki „Dbam o zdrowie”. 
Nasze uczennice zdobyły w ww. konkursie nagrody i wyróżnienia:  Kateryna Demkiv – zajęła III miejsce, Oliwia Jankowska – otrzymała wyróżnienie. Dziewczęta napisały wiersze dotyczące tematyki krwiodawstwa i wzięły udział w konkursie literackim dotyczącym „100-lecia szkolnych kół PCK”.

Martyna Białek z klasy II a została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpus z Biologii, uczniowie klas drugich Maksymilian Brud (II b) oraz Przemysław Wójcik (II a) otrzymali tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Olimpus. Maksymilian Brud dodatkowo został wyróżniony nagrodą książkową za osiągnięcie wysokich wyników.
Piotr Kardas – uczeń klasy II b uzyskał tytuł laureata w Konkursie Ogólnopolskim Olimpus z Języka Niemieckiego.

W tegorocznej sesji wiosennej z Olimpusem szkolnym Omnibusem została Nina Niewiadomska – uczennica klasy I a, która startowała w dwóch konkursach (język angielski i biologia), prezentując się w każdym z nich na bardzo dobrym poziomie. Chociaż nie uzyskała tytułu laureata (do czego brakowało jej bardzo niewiele), to w sumie z obu konkursów zdobyła najwięcej punktów wśród swoich kolegów.

Do konkursowych zmagań uczniowie przygotowywali się pod okiem nauczycieli: p. Emilii Turek (biologia), p. Sylwii Żyszkowicz (j. angielski), p. Izabeli Kudły (j. niemiecki).

Patryk Beśka z klasy Ia został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Galileo z Biologii. W konkursie tym dwóch uczniów zdobyło również dwa wyróżnieniaAleksandra Zapiór klasa Ia i Michał Kowalski klasa Ia. Do konkursu uczniowie przygotowywali się pod okiem pani Emilii Turek.

Dnia 22 marca 2021 odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Literatury Polskiej w Językach Obcych  „ODPOWIEDNIE DAĆ OBCE SŁOWO”zorganizowany przez Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy, którego celem było nie tylko propagowanie literatury polskiej wśród młodzieży, pogłębione o znajomość języków obcych, lecz także zapoznanie z bogatym dorobkiem translatorskim literatury polskiej.

Laureatką tegorocznego konkursu (zdobywając wysokie II miejsce) została uczennica klasy 1B Kateryna Demkiv, która recytowała podczas konkursu wiersz w języku ukraińskim „Moя пiceньka”  / „Moja piosnka”  Cypriana Kamila Norwida.

Patronat nad konkursem objęli między innymi: 
-Mazowiecki Kurator Oświaty
-Polskie Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu  Języków Obcych PASE,
-Czasopismo „Języki obce w szkole”,
-Polskie Towarzystwo Neofilologiczne,
-Instytut Cervantesa, 
-Ambasada Ukrainy oraz Wietnamu. 

26 marca podczas szkolnego świętą i Dnia Patrona odbyło się „Dyktando o pióro Lema”. Pierwsze miejsce zdobyła I A Nina Niewiadomska, a II miejsce ex aequo zajęli Filip Hoga z I A oraz Przemysław Wójcik z II A.

Tego dnia zostały ogłoszone wyniki powiatowego konkursu na LOGO LO, organizowanego przez nasze LO pod patronatem Starosty Legionowskiego. Gabriela Małysz – uczennica klasy 2B uzyskała wyróżnienie za zgłoszoną pracę. Z nagrodzonymi pracami można zapoznać się w zakładce GALERIA –> http://lostanislawow.legionowski.pl/swieto-szkoly-i-wyniki-konkursu-na-logo-lo/

Na przełomie stycznia i lutego w Domu Kultury „Kolorowa” w Warszawie odbywał się Coroczny Przegląd Recytatorski poświęcony twórczości jednego poety. Tym razem za patrona wybrano jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych autorów – Marcina Świetlickiego. 

Na 18. edycję zgłosili się uczniowie szkół licealnych, uczestnicy zajęć teatralnych w domach kultury, a także studenci z całego województwa mazowieckiego. 

Nasze liceum reprezentowała uczennica klasy I B, Kateryna Demkiv, której 2 marca, przyznano wyróżnienie. Kasia w poszczególnych etapach prezentowała trzy teksty Marcina Świetlickiego: ***(Cały pokój jest obwieszony Marcinami), „Wszystko cieknie ” i „Nie dam tytułu”. Do konkursu Kasię przygotowała p. Iwona Kutra.

Warto wspomnieć, że w gronie jury znaleźli się: p. Antoni Baniukiewicz – reżyser teatralny oraz pedagog, wieloletni współtwórca Przeglądów Recytatorskich w Domu Kultury Kolorowa, który prowadził warsztaty i konsultacje odbywające się indywidualnie w trybie online, oraz p. Justyna Ścibor, autorka wielu ciekawych słuchowisk radiowych.

Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO dnia 22 lutego zorganizowano minidyktando, w którym udział brali wszyscy uczniowie liceum. Musieli zmierzyć się  z zasadami pisowni wyrazów z ó/u, rz/ż, h/ch czy z pisownią wyrazów wielką literą. Ważna również była interpunkcja. Dyktando bezbłędnie napisała Nina Niewiadomska z klasy I a, natomiast Martyna Kurant z klasy I a oraz Agata Chojnacka z klasy II B popełniły tylko po jednym błędzie interpunkcyjnym.


29 grudnia 2020 r. nasze LO otrzymało nagrodę od Klubu Honorowych Dawców Krwi „Legion” za propagowanie honorowego dawstwa krwi.
Młodzież naszego Liceum w miesiącu grudniu wzięła udział w szkoleniu dotyczącym pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zapoznawała się z ideą honorowego krwiodawstwa. Uczniowie licznie przystąpili do realizacji zadań, a swoją wiedzę sprawdzali na mini-testach, gdzięki czemu mogli otrzymać imienne certyfikaty zaświadczające o ukończeniu szkolenia z PPP oraz HDK.

29 grudnia w Starostwie Powiatowym w Legionowie zostały także wręczone nagrody za udział w 2. edycji ekologicznego konkursu „Myśl globalnie, działaj lokalnie. Segregujesz – zyskujesz.”
Nasze Liceum uzyskało pierwsze miejsce w kategorii „najlepsza placówka oświatowa”,uzyskując nagrodę 3000 zł w postaci bonów upominkowych do wydania w Galerii Północnej. 
W przeliczeniu na jednego ucznia w roku szkolnym 2019/2020 zebraliśmy najwięcej kilogramów plastikowych nakrętek, makulatory oraz zużytych baterii. Dzięki systematycznym działaniom naszych uczniów oraz zaangażowaniu wychowawców klas udało nam się wspólnie uzbierać ponad 550 kg ww wymienionych odpadów segregowalnych.
Dodatkowo Szkoła nagrodziła uczniów, którzy najbardziej przyczynili się do uzyskania dobrego wyniku w konkursie: 1 miejsce – Monika Burkacka (2B), II miejsce – Tomek Kamiński (2A), III miejsce – Martyna Białek oraz Daniel Mężyński z 2A.


od lewej: Oliwia Jankowska, Michał Paśko, Aleksandra Zapiór

Licealiści z Lema laureatami XVIII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego

Chociaż uroczyste ogłoszenie odbyło się się pod koniec października, dopiero niedawno otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie wyników XVIII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego ‚‚O autentyczną wiarę” i ”O ludzkie serce człowieka’. Niestety, nie doszło też do zjazdu laureatów i zawsze licznie zgromadzonej publiczności z oczywistych powodów pandemii. Konkurs 2020 r. odbywał się korespondencyjnie.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 255 autorów z kraju i zagranicy – z USA i Niemiec – nadesłano 787 utworów. Wśród prac konkursowych znalazły się również teksty naszych licealistów. Jury doceniło kunszt poetycki i literacki trojga naszych uczniów: Aleksandry Zapiór i Michała Paśko z klasy I A oraz Oliwii Jankowskiej z klasy I B, przyznając wszystkim tytuł laureata w kategorii Twórczość dzieci i młodzieży.

Konkurs odbywał się pod patronatem „Dziennika Polskiego”, a jego celem była popularyzacja twórczości dorosłych, dzieci i młodzieży, czyli tekstów mówiących o ludzkiej dobroci, życzliwości, przyjaźni oraz staraniach, aby być zawsze prawdziwym człowiekiem.


W ramach projektu DEUTSCH PLUS + odbył się konkurs  polegający na przygotowaniu krótkiego filmiku z argumentacją do pytania: „Dlaczego uczysz się języka niemieckiego?”
Spośród wszystkich filmów przysłanych z różnych zakątków Polski i biorących udział w rywalizacji nagrodzono tylko pięć. 
Wśród najlepszych znalazł się filmik DAWIDA TOPOLSKIEGO, ucznia z klasy I A.
Tym samym Dawid dołączył do Kampanii wizerunkowej języka niemieckiego, która zostanie umieszczona na stronie Instytutu Goethe oraz Facebooku.

BALA JAKUB, JANKOWSKI KUBA, TOPOLSKI DAWID, którzy brali udział w obozie językowym „JUGENDCAMP” otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz potwierdzające znajomość języka niemieckiego na poziomie A2.

Uczniowie naszego LO zakwalifikowali się do udziału w obozie „JUGENDCAMP DIGITAL” DEUTSCH PLUS+
W ramach projektu DEUTSCH PLUS+ troje uczniów naszego liceum będzie miało zaszczyt wziąć udział w obozie językowym „JUGENDCAMP DIGITAL” DEUTSCH PLUS+ . Projekt wspiera szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego i objęty jest patronatem Ambasady Niemiec w Warszawie. Projekt będzie trwał tydzień, a tematyka będzie dotyczyła ekologii, komunikacji oraz krajoznawstwa. Koordynatorem tego całego spotkanie będzie Goethe – Institut in Freiburg.

By zakwalifikować się do udziału w obozie językowym, uczniowie musieli zrealizować zadanie, które polegało na nakręceniu filmu o tematyce ekologicznej oraz przekonaniu jury, że to właśnie Oni powinni wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Wszystko oczywiście odbywało się w języku niemieckim. 

W obozie językowym może wziąć udział tylko dwunastu uczniów, a wśród nich znaleźli się:  Jakub Bala, Kuba Jankowski, Dawid Topolski z klasy 1A naszego LO.

Uczeń klasy 2A w II etapie Olimpiady Języka Angielskiego
20 listopada uczniowie naszego liceum wzięli udział w 45 Olimpiadzie Języka Angielskiego.
Duże brawa należą się Danielowi Mężyńskiemu z klasy 2A, który zakwalifikował się do kolejnego etapu Olimpiady.
Na szczególne wyróżnienie zasługują także prace Maksymiliana Bruda z klasy 2B oraz Przemysława Wójcika z klasy 2A, w których uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomości języka angielskiego. 

Patrycja Jaźwińska z klasy 2A oraz Maja Dudzińska z klasy 2B zdobyły najwyięcej punktów, a tym samy zajęły I miejsce w szkolnym konkursie „11 zagadek na 11 listopada Święto Niepodległości”, w tkórym uczestnicy musieli przez pięć dni odpowiadać na pytania (zagadki) dotyczące ważnych wydarzeń dla historii Polski w latach 1918 – 2020 odbywał się w dniach od 9 do 13 listopada.

„Pamięć dla przyszłości”
W październiku odbył się Ogólnopolski Konkursu Historyczny dla młodzieży „Pamięć dla przyszłości – w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie, a partnerami w organizacji i promocji konkursu były: Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego. 
Główny cel konkursu to popularyzacja wiedzy dotyczącej Zbrodni Katyńskiej i jej Ofiar poprzez poznawanie historii zbrodni, kontekstów i interpretacji, a także życia konkretnych osób zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w 80 Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Organizatorzy zwracali także uwagę na rozwijanie zainteresowania historią Polski XX wieku i nabywanie umiejętności pisania referatów/prezentacji oraz konstruowania wypowiedzi publicznych wśród młodzieży w wieku 13-18 lat, a także podnoszenie poziomu dojrzałości intelektualnej młodzieży i kształtowanie postaw patriotycznych poprzez aktywne wpajanie szacunku dla własnego dziedzictwa kulturowego. 
Nasze liceum reprezentowała grupa historyczna w składzie: Kalina Smykla, Kacper Wasiak i Krystian Sobótko – uczniowie z klasy I B. Przygotowali prezentację multimedialną pt. „Zbrodnia Katyńska w propagandzie”, w której opowiedzieli o straszliwym mordzie, jakiego dokonano w Katyniu pod Smoleńskiem w 1940 roku na polskich oficerach. Przedstawili spór, który toczył się pomiędzy Sowietami a Niemcami o to, kto dokonał tej okrutnej zbrodni.

Podziękowaniem dla naszych uczniów za udział w konkursie były pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
IK

W dniu 20 października nasze LO otrzymało certyfikat potwierdzający udział w akcji Sprzątanie Świata 2020! Certyfikaty otrzymały także klasy 1A, 1B, 2A, 2B oraz nauczyciele biorący udział w akcji.


W piątek 25 września po raz 14 wręczono nagrody Starosty Legionowskiego dla najlepszych uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat. Wśród nagrodzonych znalazło się także dwóch uczniów z Liceum im. Stanisława Lema, którzy w roku szkolnym 2019/2020 uzyskali średnią 5,00 – Martyna Białek oraz Przemysław Wójcik (obecnie uczęszczający do klasy 2A).

Przyznawane od 2006 roku nagrody finansowe są wyrazem uznania dla trudu włożonego w naukę i osiągnięcie wysokich wyników. Uhonorowani zostają także rodzice uczniów, którzy otrzymują pamiątkowe medale.

Rok szkolny 2019/2020

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie piknik_historyczny12-768x1024.jpg
Mikołaj Jacyna

W połowie maja został rozstrzygnięty XI Ogólnopolski Konkurs Historyczno – Literacki „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”, organizowany przez SP nr 15 w Raciborzu, którego celem było spisanie wspomnień członków rodziny, którzy przeżyli II wojnę światową oraz podkreślenie ich wkładu w odzyskanie niepodległości przez Polskę. 

Naszą szkołę reprezentował Mikołaj Jacyna, uczeń klasy I B. Pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, pani Iwony Kutra, napisał ciekawą pracę poświęconą swojemu pradziadkowi, Władysławowi Jacynie, za którą otrzymał wyróżnienie (w kategorii: uczniowie szkół ponadpostawowych).  Honorowy patronat nad konkursem objęło wiele instytucji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląski Kurator Oświaty, Starosta Raciborski, Prezydent Miasta Raciborza, Muzeum w Raciborzu, Związek Sybiraków czy przede wszystkim Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Raciborzu Pan Marian Szlapański, z którego inicjatywy kilkanaście lat temu, narodził się pomysł organizacji konkursu. 

Patrycja Jaźwińska, uczennica klasy 1A brała udział w II etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Antycznej, który odbył się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w sali wykładowej im. R. Schumana. Konkurs sprawdzał wiedzę uczniów dotyczącą szeroko pojętej kultury antycznej, w szczególności starożytnej Grecji oraz starożytnego Rzymu, która swoim zakresem obejmuje takie dziedziny jak historia, prawo, filozofia, sztuka oraz literatura antyczna.

Szkolny konkurs literacko-plastyczny „Poznajemy patrona szkoły”
I miejsce – Mateusz Ciesielski z klasy I a za wykonanie niezwykłego odkurzaczorobota, II miejsce – Martyna Białek z klasy I a za wykonanie portretu Stanisława Lema. Wyróżnienia: Bartosz Banaszek z klasy I b, Mikołaj Jacyna z klasy I b oraz Hubert Rachwalik z klasy I a. Wszyscy chłopcy pokazali swój kunszt poetycki.
Galeria zdjęć –> prace konkursowe

Przemek Wójcik został półfinalistą międzynarodowego konkursu w zakresie programowania – Pix Programming Challenge


Mikołaj Jacyna (uczeń klasy 1 B) oraz Wojciech Walczyk (1 A) zakwalifikowali się do drugiego etapu KONKURSU WIEDZY O POLSKIM PAŃSTWIE PODZIEMNYM, ARMII KRAJOWEJ I SZARYCH SZEREGACH, EDYCJA XI – 2019/2020  dla uczniów i mieszkańców powiatu legionowskiego oraz byłego I rejonu „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” okręgu warszawskiego Armii Krajowej pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo, Starosty Legionowskiego oraz Światowego Związku Młodzieży Armii Krajowej.
Trzymamy kciuki za ich występ w kolejnym etapie konkursu.


3 laureatów w XVII Międzynarodowym konkursie Poetyckim i Literackim im. Ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”Patrycja Jaźwińska uczennica klasy 1A zakwalifikowała się do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Antycznej. Drugi etap odbędzie się już na początku lutego w Warszawie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.


Julia Kos z klasy 1 B reprezentowała szkołę w Warszawie podczas drugiego etapu Konkursu Recytatorskiego Jednego Poety, Adama Zagajewskiego.


Filip Sudryk z klasy 1A zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego w indywidualnych biegach przełajowych, a uczennica Patrycja Jaźwińska, która podczas eliminacji powiatowych przerwała bieg, by pomóc kontuzjowanej koleżance, otrzymała od Szkolnego Związku Sportowego Warszawy i Województwa Mazowieckiego dyplom Fair Play.