14 sierpnia – 101. rocznica Bitwy Warszawskiej
14 sierpnia 2021 roku pod pomnikiem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.
W uroczystych obchodach brała udział także reprezentacja naszego LO.
Na zdjęciu po lewej – uczeń klasy 3B – Mikołaj Jacyna, członek Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego, jak zwykle podczas obchodów ubrany w okolicznościowy mundur.
Złożono wniosek o budowę naszego Liceum 🙂
Poniżej artykuł, który zamieszczono pod adresem : https://powiat-legionowski.pl/aktualnosci/wniosek-na-budowe-liceum-juz-u-starosty oraz w gazecie powiatowej.
„Powiatowa inwestycja związana z budową siedziby Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym z fazy projektowej przechodzi w etap przygotowania do realizacji. 11 sierpnia do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Legionowie złożony został wniosek o pozwolenie na budowę obiektu. Harmonogram prac zakłada, że uczniowie liceum rok szkolny 2023/2024 rozpoczną już w nowej siedzibie.
Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca dokumentacji projektowej – Przedsiębiorstwo Projektowo-Budowlane EKOBUD s.c. Ewa i Remigiusz Owczarek – w ramach umowy opracował dwa warianty koncepcyjne inwestycji, a następnie na podstawie wybranego wariantu stworzył kompletny projekt budowlany, który po uwzględnieniu poprawek komisji opiniującej zyskał akceptację Zarządu Powiatu.
Dwukondygnacyjny budynek w kształcie litery „L” powstanie na działce bezpośrednio sąsiadującej ze Szkołą Podstawową im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która obecnie zapewnia liceum zaplecze lokalowe. Analiza demograficzna wskazuje, że w latach 2022-2034 można, jak dotychczas, liczyć maksymalnie na rekrutację do dwóch klas pierwszych każdego roku – około 50 uczniów. Oznacza to, że docelowo w placówce uczyć się będzie około 200 uczniów. To pozwoliło oszacować powierzchnię, parametry oraz wymogi, jakim sprostać musi budynek. Plan zakłada, że jego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie około 2000 m². Znajdą się w nim: osiem większych sal dydaktycznych i cztery mniejsze, a także szatnia, biblioteka, sala do ćwiczeń siłowych z szatnią i łazienką, pokój nauczycielski, pomieszczenia administracyjno-biurowe, toalety (w tym dwie dla osób z niepełnosprawnościami), serwerownia, kotłownia, pomieszczenia gospodarcze i magazynowe oraz obszerny hol z przeznaczeniem na spotkania i uroczystości dla społeczności szkolnej. Nowa siedziba liceum będzie wyposażona w windę i całkowicie wolna od barier architektonicznych.
Ta budowa to jedna z największych inwestycji Powiatu Legionowskiego. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacuje się na około 16 mln złotych.”
Więcej szczegółów (film i zdjęcia) znajdziesz pod adresem: https://lostanislawow.legionowski.pl/budowa-lo/ (w zakładce BUDOWA LO)
CERTYFIKAT UCZESTNICTWA W LEKCJI ENTER 🙂
Finał projektu INSTALACJE – KONSTELACJE
3 lipca na serockiej plaży odbyło się podsumowanie kreatywnych warsztatów majowo-czerwcowych, które dotyczyły twórczości Stanisława Lema – naszego Patrona. Zajęcia warsztatowe realizowane były przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie. W tworzeniu finałowego przedstawienia brała udział młodzież naszego LO. Doświadczenia i umiejętności z dziedziny teatru, dźwięku i tańca, które uczestnicy zdobyli podczas zajęć, wykorzystano budując wspaniałe widowisko.
Projekt „Lemowskie konstelacje/instalacje” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału we wspaniałym projekcie 🙂
Wakacje czas zacząć…
Dziś, w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, rozbrzmiał ostatni dzwonek. To znak, że nadszedł czas wakacji.
O godzinie 10.00 w auli szkoły rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021. Dyrektor szkoły, p. Magdalena Grodzka – Bulge, powitała wszystkich uczniów, licznie zgromadzone grono pedagogiczne oraz pracowników administracji. Podsumowała osiągnięcia licealistów w minionym roku szkolnym oraz wręczyła nagrody i dyplomy za konkursy, które odbyły się w kwietniu oraz w maju.
Wręczyła także nagrody osobom, które uzyskały najwyższe wyniki w nauce: Ninie Niewiadomskiej z kl. I a, Wiktorowi Wenerskiemu z kl. I b, Katerynie Demkiv z kl. I b, Michałowi Paśko z kl. I a oraz Martynie Kurant, Aleksandrze Zapiór, Filipowi Hoga i Patrykowi Beśka – z kl. I a.
Statuetką w kształcie serca, za niesioną pomoc koleżeńską, pani dyrektor wyróżniła: Katerynę Demkiv z kl. I b, Martynę Białek z kl. II a oraz z klasy II b – Karolinę Zając i Gabrielę Małysz.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ->> OTWÓRZ
Wyjazd integracyjny klas pierwszych z LO im. Lema
Rzeki plusk, ptaków śpiew, cudna zieleń i szum drzew przypominać będzie nam ten wyjątkowo słoneczny dzień, który spędziliśmy na wyjeździe integracyjnym wraz z naszymi opiekunami: panią Emilią Vedral oraz panią Iwoną i panem Piotrem Kutra. A wybraliśmy się do Bolęcina, nad Wkrę, skąd rozpoczęliśmy naszą przygodę – spływ kajakowy w kierunku Jońca.
18 czerwca zapowiadał się wyjątkowo upalnym dniem, ale nam nie przeszkadzało słońce. Z siłą w rękach i z dobrymi humorami, po obowiązkowej odprawie poczynionej przez ratowników, w kajaczkach raźno ruszyliśmy na podbój rzeki, tym bardziej, że płynęliśmy pod prąd i pod wiatr.
Po drodze podziwialiśmy piękno natury – liczne stada kaczek, tańczące wokół nas kolorowe ważki, wystające z wody konary drzew czy miejsca z ogromnymi głazami, na które trzeba było uważać.
Zwróciliśmy też uwagę na wielki, trochę budzący grozę, stary młyn, stojący tuż przy samym brzegu rzeki. To był znak, że niebawem nasz 11-kilometrowy dystans dobiegnie końca.
I tak się stało. Wszyscy cali, zdrowi i z uśmiechami, na nieco opalonych twarzach, dotarli do celu – do Jońca, gdzie czekał na nas autokar.
To była wspaniała przygoda. Polecamy taką formę aktywności i integracji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć –> SPŁYW_KAJAKOWY
uczestnicy wyjazdu
Zęby na LUX
Nasza szkoła została zaproszona do Projektu „ZĘBY NA LUX – profilaktyka próchnicy zębów” w ramach programu profilaktycznego Ministerstwa Zdrowia.
Projekt „ZĘBY NA LUX” powstał, aby walczyć o zdrowie jamy ustnej uczniów szkół ponadpodstawowych. Głównym jego celem jest edukacja zdrowotna – uświadamianie, iż dbanie o zęby i zdrowie jamy ustnej jest bardzo istotne dla zdrowia ogólnego oraz wysokiej jakości życia.
17 czerwca uczniowie naszej szkoły brali udział w kampanii, której celem jest propagowanie zdrowego życia wśród młodzieży i dbałość o piękny, zdrowy uśmiech. Założeniem przeprowadzonych interaktywnych warsztatów, było zdobycie wiedzy o zdrowiu i umocnienie pewności siebie naszych uczniów, którzy niedługo wkroczą w świat dorosłych i na rynek pracy.
Książka na wakacje – zapraszamy do biblioteki szkolnej
Drodzy Uczniowie.
Od 28 czerwca do 31 sierpnia trwać będzie akcja „Książki na wakacje”. Wystarczy odwiedzić w tych dniach naszą bibliotekę i wybrać interesującą Was książkę, by móc się nią cieszyć w czasie wolnym od nauki. Następnie wpisać do ewidencji wypożyczeń: imię i nazwisko, nr inwentarzowy oraz datę wypożyczenia książki. Ewidencja wypożyczeń znajduje się widocznym miejscu, przy stanowisku komputerowym na biurku. W momencie, gdy będziecie chcieli książkę zwrócić, proszę wówczas o uzupełnienie daty zwrotu książki. Akcja: „Książki na Wakacje to promocja czytelnictwa oraz propozycja zagospodarowania wolnego czasu właśnie z Waszą ulubioną książką.
Zapraszam serdecznie.
Ł.W.
Sukces naszego ucznia w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR
Miło nam powiadomić, że Przemysław Wójcik, uczeń klasy 2A zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, który w tym roku obchodzi swoje XXX-lecie.
Do matematycznych zmagań dnia 22 kwietnia przystąpiło 10 uczniów z klasy 2A, którzy na terenie szkoły, w reżimie sanitarnym walczyli z wcale niełatwymi logicznymi zagadnieniami.
Wszystkim uczestnikom matematycznej zabawy gratulujemy wytrwałości i życzymy dalszych sukcesów. 🙂
HISTORIA KONKURSU:
Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. W roku 2019 brało w nim udział ponad 6 mln uczniów z ok. 80 krajów.
W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo „Kangourou Sans Frontières”, skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.
„Dziwny jest ten świat – Pandemiczny pamiętnik młodego pisarza” – nasza uczennica na podium
9 czerwca 2021 r. w auli starostwa legionowskiego odbyło się rozdanie nagród laureatom konkursu literackiego „Dziwny jest ten świat – Pandemiczny pamiętnik młodego pisarza”.
Wydarzenie zorganizowała Fundacja Ogród Edukacji, a patronowali mu Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W kategorii szkół ponadpodstawowych 2. miejsce zajęła Kateryna Demkiv z klasy 1B.
Serdecznie gratulujemy. 🙂
Konkursy z obiektywem
Na przełomie kwietnia i maja w naszej szkole zostały ogłoszone dwa konkursy fotograficzne. Pierwszy z nich na temat: „Ziemia – nasz największy dar!„, zorganizowany był z okazji Dnia Ziemi. Jego celem było uwrażliwienie młodzieży na piękno przyrody najbliższej okolicy oraz dostrzeganie niezwykłych detali przyrody, które powstały w sposób naturalny lub są wynikiem zanieczyszczenia środowiska. Drugi z konkursów dotyczył oznak wiosny. Młodzież miała zadanie „poszukać wiosny” i sfotografować jej oblicze.
Oto zwycięskie zdjęcia: OTWÓRZ
Konkurs „Ziemia – nasz największy dar!”
I miejsce Julia Wróbel I b
II miejsce Kateyna Demkiv I b
III miejsce Martyna Białek II a
wyróżnienie Lidia Piekutowska I b
Konkurs „Szukamy wiosny”
Nagroda główna Klaudia Niebrzegowska I b
Wyróżnienia: Martyna Białek II a, Lidia Piekutowska I b, Maja Dudzińska II b.
Wszystkim gratulujemy!
Z okazji Dnia Ziemi licealiści wraz z panią Emilii Turek – nauczycielem biologii przygotowali okolicznościowy padlet, w którym zwrócili uwagę na działania, które można podjąć, by przysłużyć się Ziemi. Z treścią padletu można zapoznać się pod adresem: https://padlet.com/turekemilia/6h582xp0ci0z9i02 lub zaglądając na naszą galerię: OTWÓRZ.
Klasa 2A w projekcie bankowym BAKCYL
Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL to strategiczne, długofalowe partnerstwo firm i instytucji sektora bankowego w Polsce na rzecz podnoszenia poziomu wiedzy młodego pokolenia z zakresu praktycznych finansów. Projekt jest częścią jednego z największych niekomercyjnych programów edukacyjnych sektora finansowego w skali Europy “Bankowcy dla Edukacji”, przygotowany dla przyszłego, potencjalnego klienta banku.
Ze względu na profil uczniowie klasy II A naszego liceum uczestniczyli w cyklu zajęć poświęconych tematyce bankowej. Zajęcia przebiegały w formule warsztatowej, wzbogaconej ćwiczeniami, quizami, praktycznymi przykładami. Lekcje poruszały zagadnienia związane z funkcjonowaniem rynku finansowego, poruszały kwestię świadomego i mądrego inwestowania oraz szacowania kosztów życia. Zajęcia okazały się niezwykle przydatne, a najlepiej świadczą o tym refleksje uczniów po zakończonych warsztatach. Oto one:
Zajęcia z panem bardzo mnie zainteresowały, jak również pozostałych uczniów. Dowiedzieliśmy się, jak działa obecny polski system bankowy, jakie są jego cechy oraz zadania. Pod koniec zajęć rozwiązywaliśmy krótki quiz powtórzeniowy oraz mogliśmy zadawać pytania. Uważam, że lekcja była bardzo pomocna, ponieważ zdobyłam wiele przydatnych informacji na temat funkcjonowania Banku Polskiego.
Patrycja Jaźwińska (Rynki finansowe – zaufanie w biznesie – 30.04.2021)
Zajęcia z Panem Jarosławem były bardzo interesujące. Dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie i rozważnie założyć lokaty w banku, co zrobić, żebyśmy nie byli stratni. Pan Jarosław powiedział, nam co to jest rynek forex i jak działa. Opowiadał też o inwersyfikacji i dywersyfikacji. Zainteresował mnie temat obligacji, które po zakupie niosą ze sobą ogromne ryzyko. Analizowaliśmy wysokości zysków lokaty o kwocie 5000 zł na przestrzeni 5 lat, kiedy dana spółka bankrutuje i zyskuje. Poznaliśmy, jakie są różnice między inwestycją a profilem inwestora.
Wiktoria Chodorowska (Moje finanse – 12.05.2021)
Na warsztatach dowiedzieliśmy się jak oszczędzać. Również, że warto odkładać na tzw. „czarną godzinę”. Co lepsze kredyt czy pożyczka. Kiedy bank wyda zgodę na wzięcie przez nas kredytu. O tym abyśmy nigdy nie brali chwilówek, bo będzie nam ciężko je spłacić. Na co zwracać uwagę przy kredycie hipotecznym. Moim zdaniem lekcja była bardzo interesująca i dowiedziałam się wielu nowych rzeczy.
Natalia Jakubowska (Mądre inwestowanie – 14.05.2021).
Otrzymaliśmy dyplom za udział w akcji Żonkile 2021
EUROPE FOR BEGINNERS – warsztaty
14 maja uczniowie klas II uczestniczyli w warsztatach online zorganizowanych przez wolontariuszki z Fundacji Schumana, która od lat wspiera dialog międzykulturowy i współpracę międzynarodową.
W ramach zajęć „Europe for beginners” uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą zagadnień społecznych i kulturowych współczesnej Europy oraz możliwości jakie daje młodzieży Europejski Korpus Solidarności. Organizatorki spotkania przypomniały również przyczyny i historię powstania Unii Europejskiej, a także jej najważniejsze instytucje i symbole.
Na zakończenie warsztatów uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu omówionych tematów, rozwiązując quiz. Większość walczyła dzielnie do końca, jednak ostatecznie najlepsi okazali się Piotr Kardas, Nikola Kunysz i Maja Dudzińska.
S. Ż.
Sukces Kasi i Oliwii w konkursie organizowanym przez PCK w Legionowie
Od wielu, wielu lat Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Legionowie organizuje dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu legionowskiego konkurs plastyczny i literacki „Dbam o zdrowie”.
W tym roku szkolnym nasze liceum reprezentowały uczennice klasy I B Kateryna Demkiv, która zajęła III miejsce, oraz Oliwia Jankowska, która otrzymała wyróżnienie. Dziewczęta napisały wiersze dotyczące tematyki krwiodawstwa i wzięły udział w konkursie literackim dotyczącym „100-lecia szkolnych kół PCK”. Opiekunem konkursu po stronie szkoły była p. Iwona Kutra.
Ze względu na panującą nadal pandemię nagrody i dyplomy zostaną rozdane we wrześniu podczas uroczystości związanej ze 100-leciem szkolnych kół PCK.
Serdecznie gratulujemy.
I.K.
Sukcesy naszych uczniów w wiosennych olimpiadach OLIMPUS
Z przyjemnością informujemy, że Martyna Białek z klasy II a została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpus z Biologii, uczniowie klas drugich Maksymilian Brud (II b) oraz Przemysław Wójcik (II a) otrzymali tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Olimpus. Maksymilian Brud dodatkowo został wyróżniony nagrodą książkową za osiągnięcie wysokich wyników.
Piotr Kardas – uczeń klasy II b uzyskał tytuł laureata w Konkursie Ogólnopolskim Olimpus z Języka Niemieckiego.
W tegorocznej sesji wiosennej z Olimpusem szkolnym Omnibusem została Nina Niewiadomska – uczennica klasy I a, która startowała w dwóch konkursach (język angielski i biologia), prezentując się w każdym z nich na bardzo dobrym poziomie. Chociaż nie uzyskała tytułu laureata (do czego brakowało jej bardzo niewiele), to w sumie z obu konkursów zdobyła najwięcej punktów wśród swoich kolegów.
Do konkursowych zmagań uczniowie przygotowywali się pod okiem nauczycieli: p. Emilii Turek (biologia), p. Sylwii Żyszkowicz (j. angielski), p. Izabeli Kudły (j. niemiecki).
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów oraz ich opiekunom i życzymy dalszych sukcesów.
Majowe święta
Państwowe Święto Pracy 1 maja
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja
Narodowe Święto Konstytucji 3 maja
Państwowe Święto Pracy 1 maja
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – tak brzmi pełna nazwa tego Święta. Przypada w kalendarzu na 1 dzień maja. Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które po raz pierwszy obchodzone było w 1890 roku. Od 1950 roku jest również świętem państwowym w Polsce.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja
Jedno z najmłodszych świąt państwowych obchodzone w Polsce, wprowadzone w 2004 roku, które obchodzimy co roku 2 maja. W tym dniu na budynkach wywieszane są flagi Rzeczypospolitej Polskiej w celu propagowania wiedzy o Polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Narodowe Święto Konstytucji 3 maja
Święto państwowe wprowadzone 1791 roku przez Sejm Wielki, w celu upamiętnienia uchwalenia Konstytucji i uregulowania ustroju prawnego Rzeczpospolitej. Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru Rzeczypospolitej, następnie było zakazane. Dopiero po pierwszej wojnie światowej, która przyniosła niepodległość Polsce, ponownie świętowano 3 maja. Po 1939 roku święto zostało zdelegalizowane przez okupację niemiecką, a następnie radziecką. W 1981 władza ludowa wyraziła zgodę na jego obchody. Od 1989 roku jest ponownie świętem narodowym.
Szanowny Uczniu, Uczennico LO im S. Lema w Stanisławowie Pierwszym, sprawdź swą wiedzę w zakresie symboliki narodowej i świąt majowych, rozwiązując następujący quiz: https://quizizz.com/admin/quiz/5730e419e6436fb4a3e733f1/symbole-narodowe-i-wita-majowe
Ł.W.
Spotkanie – wywiad ze sławnym sportowcem – Alanem Banaszkiem
14 kwietnia 2021 r. podczas zdalnej lekcji wychowania fizycznego dla klas drugich naszego liceum gościliśmy znanego sportowca z terenu gminy Nieporęt Alana Banaszka. Przeprowadziliśmy z nim krótki wywiad, zadając kilka interesujących pytań.
Pierwsze z nich, jakie padło, dotyczyło zawodów, do których obecnie się przygotowuje. Alan odpowiedział, że trenuje, by wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i do kilku innych wyścigów za granicą. Gdy zapytaliśmy, ile godzin dziennie jeździ na rowerze, odpowiedział, że jego trening trwa od 2 do 5 godzin każdego dnia. Największym sukcesem Alana była wygra w Mistrzostwach Europy Juniorów w Estonii i wygrana w Mistrzostwach Europy na torze kolarskim w Berlinie w kategorii elita, czyli w najwyższej kategorii wiekowej. Oczywiście jest też kilkunastokrotnym Mistrzem Polski.
Alan zapytany, czy kolarstwo wymaga dużego nakładu finansowego i sponsoringowego, odpowiedział, że kolarstwo nie jest jednym z tańszych sportów, ponieważ niektóre rowery mogą kosztować nawet do 50 000 zł, a profesjonalne stroje kolarskie i akcesoria nie należą do najtańszych rzeczy.
Zapytaliśmy, czy poznał jakąś sławną osobę podczas zawodów bądź po prostu podczas swojej kolarskiej kariery. Odpowiedział, że poznał wiele takich osób i wielokrotnie rozmawiał z kilkoma sławnymi osobami ze świata sportu.
Kolejny uczeń z naszej szkoły zapytał, czy Alan interesuje się innym sportem niż kolarstwo. Powiedział wtedy, że interesuje się koszykówką, hokejem, że nie za bardzo przepada za piłką nożną. Ogólnie interesuje się sportem, natomiast nie ma czasu na dokładne śledzenie meczów czy oglądanie wywiadów lub relacji z innych dyscyplin.
Ostatnie z pytań brzmiało: Co motywuje cię do trenowania? Odpowiedział, że najbardziej motywuje go chęć wygrywania i chęć samodoskonalenia. Powiedział także, że uprawianie kolarstwa stało się dla niego nie tylko hobby, ale także pracą. Jeździ na rowerze od 12 – 13 roku życia, dlatego doszedł do perfekcji w tym, co robi. Obecnie jest na najwyższym poziomie i dzięki temu zarabia pieniądze.
Jestem jego bratem, który z podziwem, od najmłodszych lat, przyglądał się jego pasji. Mogę powiedzieć, że Alan to wybitny sportowiec, poświęca każdą wolną chwilę temu, co kocha i oddaje się w 100%. Nigdy nie odpuszcza. Zawsze robi wszystko, żeby pokazać, iż jest najlepszy na świecie.
Bartosz Banaszek
Powstanie w getcie warszawskim – Akcja Żonkile 2021
W dniu 19 kwietnia obchodziliśmy 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach poświęconych historii Żydów polskich i temu powstaniu. W ramach upamiętnienia rocznicy uczniowie stworzyli własną wirtualną tablicę żonkili, obejrzeli film „Muranów – Dzielnica Północna” oraz wzięli udział w warsztatach poświęconych historii i świadomości historycznej.
E.V.
Warsztaty „Zrozumieć działalność banku i operacje bankowe” dla klasy 2A
Z przyjemnością informujemy, że Patryk Beśka z klasy Ia został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Galileo z Biologii.
W konkursie tym mamy również dwa wyróżnienia: Aleksandra Zapiór klasa Ia i Michał Kowalski klasa Ia.
Do konkursu uczniowie przygotowywali się pod okiem pani Emilii Turek.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 🙂
Warsztaty „Zrozumieć działalność banku i operacje bankowe” dla klasy 2A
Dnia 22 marca 2021 roku klasa 2A o profilu „ekonomiczno-bankowym” miała możliwość uczestniczyć w webinarium GMW pt. „Zrozumieć działalność banku i operacje bankowe”.
Prelegentem webinarium była Anna Ważyńska-Rafał – główny specjalista a organizatorem Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Celem webinarium było przybliżenie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym, czym zajmują się banki oraz głównych operacji finansowych, które można dokonać w banku i przy jego udziale.
O godzinie 9:00 rozpoczęła się pierwsza część prezentacji, na początku wyjaśniono nam, co to jest KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) i UKNF (Urząd Komisji Nadzoru Finansowego), co obejmuje oraz jak funkcjonuje. Następnie podjęto temat pieniądza, gdzie przedstawiono nam jego historie i formy. Kolejnym zagadnieniem było konto bankowe, czyli rachunek bankowy. Dowiedzieliśmy się m.in. – co to jest? Jak działa? Jak założyć konto w banku oraz o czym należy pamiętać przy założeniu rachunku? Ostatnimi kwestiami podjętymi w pierwszej części były operacje bankowe, których możemy dokonać za jego pośrednictwem, a także bezpieczne płatności elektroniczne, dzięki którym nasze oszczędności będą bezpieczne.
O godzinie 10:00 rozpoczęła się druga część prezentacji, podjęto wtedy temat pożyczek i kredytów – na czym polegają? Z czym się wiążą? Na co należy zwracać uwagę? Dowiedzieliśmy się też, na czym polega oszczędzanie w banku – oprocentowanie, lokata, podatek od oszczędności.
Na zakończenie dokonano podsumowania, więc przeszliśmy do zadawania pytań. Organizatorzy zorganizowali dla nas quiz, gdzie każdy mógł sprawdzić, jak dużo zapamiętał i dowiedział się z prezentacji. Podsumowując całe wydarzenie, każda zdobyta informacja poszerzyła naszą wiedzę w zakresie bankowości oraz na pewno przyda nam się w życiu codziennym i przyszłości jako dorosłym osobom.
Wiktoria Sz., 2A
Kolejny sukces Kasi Demkiv – konkurs recytatorski w języku obcym
Dnia 22 marca 2021 odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Literatury Polskiej w Językach Obcych „ODPOWIEDNIE DAĆ OBCE SŁOWO”, zorganizowany przez Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy, którego celem było nie tylko propagowanie literatury polskiej wśród młodzieży, pogłębione o znajomość języków obcych, lecz także zapoznanie z bogatym dorobkiem translatorskim literatury polskiej.
Laureatką tegorocznego konkursu (zdobywając wysokie II miejsce) została uczennica klasy 1B Kateryna Demkiv, która recytowała podczas konkursu wiersz w języku ukraińskim „Moя пiceньka” / „Moja piosnka” Cypriana Kamila Norwida.
Patronat nad konkursem objęli między innymi:
-Mazowiecki Kurator Oświaty
-Polskie Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE,
-Czasopismo „Języki obce w szkole”,
-Polskie Towarzystwo Neofilologiczne,
-Instytut Cervantesa,
-Ambasada Ukrainy oraz Wietnamu.
Nasza szkoła jest otwarta na naukę oraz propagowanie języków obcych, nie tylko tych „obowiązkowych”…
Kartki świąteczne od Naszych Uczniów dla Was. Wesołych Świąt 🙂
STANISŁAW LEM – NASZ PATRON
ŚWIĘTO SZKOŁY I OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
NA LOGO NASZEGO LO
ORAZ SZKOLNEGO KONKURSU
„DYKTANDO O PIÓRO LEMA
W piątek, 26 marca w przeddzień 15. rocznicy śmierci Stanisława Lema, obchodziliśmy zdalny Dzień Patrona. Śmiechu było co niemiara.
Zapraszamy zatem na relację z wydarzenia…
„Wątróbka z cebulką krótko usmażona …” czyli, co wspólnego ma „wątróbka, nieboszczykowi niepotrzebna” ze szkołą?
26 marca 2021 r., wirtualnie, ale ze 100% frekwencją, obchodziliśmy Święto Szkoły. Nasza szkoła nosi imię Stanisława Lema. Dzień więc na świętowanie został wybrany słusznie. Rok 2021 jest Rokiem Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. We wrześniu 2021 r. przypada setna rocznica jego urodzin, a 27 marca obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci naszego Patrona.
Zajęcia zaczęliśmy od spotkań z wychowawcami, w trakcie których, uczniowie rozwiązywali zabawny quiz z pytaniami, dotyczącymi twórczości i życia pisarza.
Dla części uczniów zadania okazały się banalnie proste. Szybko i poprawnie rozwiązywali zagadki. Rebusy, które przygotowała Pani Ania Wenerska. przysporzyły nam sporo uśmiechu. Wszyscy bawiliśmy się świetnie, wymyślając dodatkowe pytania dotyczące twórczości naszego patrona.
W drugiej części celebracji spotkaliśmy się wszyscy (uczniowie klas pierwszych i drugich wraz z nauczycielami) na wspólnym pisaniu dyktanda „O pióro Lema”, które poprowadziła pani Iwona Kutra.
I tu wyjaśnienie naszego tytułu.
Stanisław Lem uczył swojego kuzyna Michała zasad ortografii. Tworzył dla niego dyktanda. Można powiedzieć, że arcytrudne i przewrotne.
Dyktando, które pisaliśmy, najeżone było ogromem pułapek ortograficznych, a do tego zahaczało wręcz o horror. Wybrańcy, pokonali te pułapki znakomicie. Najlepiej dyktando napisała uczennica klasy I A Nina Niewiadomska, a II miejsce ex aequo zajęli Filip Hoga, I A oraz Przemysław Wójcik, II A.
Wszystkim uczestnikom polonistycznej zabawy serdecznie gratulujemy.
Po napisanym dyktandzie czas na wspomnienia. Obejrzeliśmy wspólnie prezentację przypominającą nam od czego wszystko się zaczęło. „Wspomnień czar” to kronika naszego Liceum. Poszczególne slajdy prezentacji przywołały pamięć o tym, że Stanisław Lem jako patron, został wyłoniony podczas przeprowadzonego konkursu. To uczniowie o tym zdecydowali. Wybrali postać wyjątkową, taką, z której możemy być dumni. Oglądaliśmy zdjęcia, prace plastyczne i literackie naszych uczniów dotyczące naszego patrona. Przypomnieliśmy sobie o dniu, w którym zaproszono nas do Starostwa Powiatowego. To był 27 stycznia 2020 roku. Uroczysta Sesja Rady Powiatu i my, społeczność szkolna Liceum. Właśnie wtedy nastąpiło uroczyste wręczenie Aktu Nadania Liceum imienia Stanisława Lema. Następne slajdy prezentacji to dzień 11 września 2020 roku. W tym dniu świętowaliśmy wszyscy. Zdjęcia z uroczystości Pasowania Klas Pierwszych i odsłonięcia tablicy Liceum ożywiły w pamięci obrazy wspólnie spędzonych chwil. Mamy piękne wspomnienia.
Dzieła Stanisława Lema zostały przetłumaczone na wiele języków. My również spróbowaliśmy się zmierzyć z wybranymi fragmentami jego utworów w języku angielskim, hiszpańskim i niemieckim. Fragmenty dzieł zaprezentowali nam uczniowie: Daniel Mężyński w języku angielskim, Piotr Kardas w języku niemieckim, a Kasia Demkiv w języku hiszpańskim. Do każdego fragmentu utworu przygotowane były pytania , oczywiście w odpowiednim w języku, na które uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć – również w danym języku. Język dzieł S. Lema jest językiem trudnym, więc czytanie i odpowiadanie na pytania w językach obcych było nie lada wyzwaniem. Ku naszemu zaskoczeniu najłatwiejszy okazał się język hiszpański – najszybciej i najsprawniej uczniowie odpowiadali na pytania w tym języku.
W podsumowaniu naszego spotkania Pani Dyrektor poinformowała nas o wynikach konkursu na logo szkoły.
Jury konkursu przyznało dwa wyróżnienia dla Gabrieli Małysz (uczennicy klasy 2B naszego LO) oraz Marty Kotek (uczennicy klasy 7 z SP z Serocka).
Nagrodę główną zdobyła pani Monika Kosewska z Łajsk, która zaprezentowała innowacyjny projekt logo, w różnorodnej kolorystyce. Autorka zaproponowała, by kolorami się bawić i zmieniać je w zależności od przeznaczenia. Uczniowie już podjęli wyzwanie wyboru pasującego koloru dla naszej szkoły i osobno dla każdej z klas. Na efekty ich wyborów jeszcze chwilkę musimy poczekać.
Aby zobaczyć nagrodzone prace, kliknij TUTAJ
Serdecznie gratulujemy.
Dzień Stanisława Lema był wyjątkowym dla nas świętem. Spędziliśmy go zupełnie inaczej niż pierwotnie był planowany. Okazało się, że nawet w trudnych pandemicznych czasach, można spędzić wspólnie miłe chwile – razem, lecz osobno, bo wirtualnie.
PRZEGLĄD PATRONÓW 2021 ROKU CZĘŚĆ 2
bibliotekarz poleca – część 3
Stanisław Lem – Patron naszej szkoły – urodził się trzynastego września 1921 roku. To najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił ustanowić rok 2021 rokiem Stanisława Lema w setną rocznicę jego urodzin –> https://roklema.pl/
Z tej okazji, drodzy Uczniowie, chciałbym zaprezentować Wam książkę „Solaris”. Jest to najsłynniejsza powieść Lema, od której zaczyna się światowy rozgłos pisarza. Książka opowiada o planecie „Solaris”, na której żyje jedna istota – wielkie morze plazmy wykazujące cechy organizmu żywego – ponadto myślącego…
Zachęcam również czytelników, którzy nie pałają szczególną miłością do fantastyki, aby sięgnęli po ową lekturę, ponieważ warto.
Ł.W.
Wyróżnienie dla Kasi Demkiv
Na przełomie stycznia i lutego w Domu Kultury „Kolorowa” w Warszawie odbywał się Coroczny Przegląd Recytatorski poświęcony twórczości jednego poety. Tym razem za patrona wybrano jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych autorów – Marcina Świetlickiego.
Na 18. edycję zgłosili się uczniowie szkół licealnych, uczestnicy zajęć teatralnych w domach kultury, a także studenci z całego województwa mazowieckiego.
Nasze liceum reprezentowała uczennica klasy I B, Kateryna Demkiv, której, właśnie wczoraj, 2 marca, przyznano wyróżnienie. Kasia w poszczególnych etapach prezentowała trzy teksty Marcina Świetlickiego: ***(Cały pokój jest obwieszony Marcinami), „Wszystko cieknie ” i „Nie dam tytułu”. Do konkursu Kasię przygotowała p. Iwona Kutra.
Warto wspomnieć, że w gronie jury znaleźli się: p. Antoni Baniukiewicz – reżyser teatralny oraz pedagog, wieloletni współtwórca Przeglądów Recytatorskich w Domu Kultury Kolorowa, który prowadził warsztaty i konsultacje odbywające się indywidualnie w trybie online, oraz p. Justyna Ścibor, autorka wielu ciekawych słuchowisk radiowych.
Celem konkursu było przybliżenie i rozszerzenie wiedzy o twórczości poety – Marcina Świetlickiego, a także przybliżenie zasad sztuki recytatorskiej stanowiącej najprostszą formę ekspresji teatralnej.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji, drodzy Uczniowie, chciałbym zaprezentować Wam książkę „Sny wstaną … Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” Elżbiety Jakimek – Zapart.
Wszystkich chętnych do zapoznania się z lekturą zapraszamy do czytania online –> OTWÓRZ KSIĄŻKĘ.
Autorka podkreślała wiele razy w prezentacji swojej publikacji, że grypsy pisane przez Łukasza Cieplińskiego w celi śmierci są wołającego do świata głosem więźniów politycznych. Grypsy Łukasza Cieplińskiego pisane przez niego podczas kilku miesięcy spędzonych w celi śmierci więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie stanowią niezwykły zachowany zbiór nieoficjalnych listów osoby skazanej w latach reżimu komunistycznego.
Ł. W.
Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole
Co prawda dzień po, bo 22 lutego, w naszej szkole obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na lekcjach języka polskiego uczniowie zostali zapoznani z genezą tego dnia, jak również mogli poznać historię naszego języka ojczystego.
Z okazji tego święta zorganizowano minidyktando, w którym udział brali wszyscy uczniowie liceum. Musieli zmierzyć się z zasadami pisowni wyrazów z ó/u, rz/ż, h/ch czy z pisownią wyrazów wielką literą. Ważna również była interpunkcja. Dyktando bezbłędnie napisała Nina Niewiadomska z klasy I a, natomiast Martyna Kurant z klasy I a oraz Agata Chojnacka z klasy II B popełniły tylko po jednym błędzie interpunkcyjnym. Dziewczęta otrzymają ocenę celującą z języka polskiego, dyplomy za udział w dyktandzie i drobny upominki.
Warto wspomnieć, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony został przez UNESCO w 1999 roku i przypomina o bogactwie różnorodności językowej, a także podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 2000 roku.
PRZEGLĄD PATRONÓW 2021 ROKU CZĘŚĆ 1
7 listopada 2020 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił patronów 2021 roku. Uhonorowani zostali:
Krzysztof Kamil Baczyński, kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid oraz Tadeusz Różewicz.
Sejm także przyjął uchwałę, ustanawiając 2021 rok, rokiem Konstytucji 3 maja.
W pierwszej części przeglądu patronów 2021 roku pragnę zaprezentować Wam, drodzy uczniowie, postać Kamila Krzysztof Baczyńskiego.
22 stycznia 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin poety, uznanego za najwybitniejszego przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Urodził się 22 stycznia w 1921 roku w Warszawie. Był długo oczekiwanym dzieckiem, bowiem urodził się 10 lat po ślubie rodziców.
Rodzicami Krzysztofa Baczyńskiego byli Stanisław Baczyński, żołnierz Legionów Polskich, pisarz i krytyk literacki oraz Stefania z domu Zieleńczyk – nauczycielka i autorka podręczników szkolnych.
„A otóż i macie wszystko.
Byłem jak lipy szelest,
Na imię mi było Krzysztof,
i jeszcze ciało – to tak niewiele.”
Baczyński był chorowitym mężczyzną. Astma, słabe serce oraz gruźlica były jednymi z wielu schorzeń, na które cierpiał poeta. Mimo słabego zdrowia posiadał niezwykły talent poetycki, zauważony już przez autorytety ówczesnego życia literackiego.
Głęboko patriotyczne wychowanie naszego Bohatera spowodowało, że postanowił wypełnić swoją powinność wobec ojczyzny.
Walczył w szeregach Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim. Kula wystrzelona najprawdopodobniej przez niemieckiego snajpera pozbawiła go życia. Zmarł 4 sierpnia w 1944, mając zaledwie 23 lata.
„ I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc
i poczułeś, jak się czai w dźwięk minut – zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło”
Łukasz Wujec
Cały Nieporęt gra dla WOŚP – zapełnijmy puszki razem
Cały Nieporęt gra dla WOŚP. Pandemia nas nie powstrzyma. W tym roku z powodu obostrzeń związanych z Covid-19 gramy trochę inaczej. W naszej gminie działa eSkarbonka https://eskarbonka.wosp.org.pl/j2c9c3
W dniu Finału na terenie Gminy będzie 77 wolontariuszy z puszkami WOŚP. Wolontariusze będą pod sklepami, na stacjach benzynowych, pod MC Donaldem oraz na Dzikiej Plaży.
Tradycyjne puszki WOŚP znajdziecie w: Urzędzie Gminy Nieporęt , Salonie fryzjerskim Sebastian Szraga w Nieporęcie, Salonie kosmetycznym „ Z POTRZEBY PIĘKNA” w Stanisławowie Drugim, Hurtowni zabawek KRIS, Niepublicznym Przedszkolu Nutka Milutka w Michałowie Grabinie, Szkole Podstawowej w Stanisławowie Pierwszym, Kwiaciarni KLIWIA w Nieporęcie, JK Sport, Sklepie spożywczym SUCHAREK w Józefowie, Piekarni JÓZEFINKA w Józefowie, Sklepie LEWIATAN w Nieporęcie, Sklepie MILA w Nieporęcie, Delikatesach ANNA w Stanisławowie Pierwszym, Delikatesach CARLO w Rembelszczyźnie, Sklepie Carlo Express w Stanisławowie Pierwszym, Sklep Fikus w Stanisławowie Drugim.
Zapraszamy do wspólnego zapełniania puszek 🙂
Wspólne działania naszych uczniów i nauczycieli – wspólne sukcesy 🙂
29 grudnia 2020 r. nasze LO otrzymało nagrodę od Klubu Honorowych Dawców Krwi „Legion” za propagowanie honorowego dawstwa krwi.
Młodzież naszego Liceum w miesiącu grudniu wzięła udział w szkoleniu dotyczącym pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zapoznawała się z ideą honorowego krwiodawstwa. Uczniowie licznie przystąpili do realizacji zadań, a swoją wiedzę sprawdzali na mini-testach, dzięki czemu mogli otrzymać imienne certyfikaty zaświadczające o ukończeniu szkolenia z PPP oraz HDK.
Przedsięwzięcie udało się dzięki zaangażowaniu pani Ani Wenerskiej, która na podstawie materiałów przygotowanych przez PORTAL LEGION HONOROWI DAWCY KRWI wraz z panem Przemysławem Źródło, przeprowadziła z uczniami (a także z nauczycielami) szereg lekcji szkoleniowych oraz przypilnowała, żeby każdy z nich solidnie podszedł do realizowanych tematów i zweryfikował uzyskaną przez siebie wiedzę na testach oferowanych przez Portal HDK.
Wszystkich zainteresowanych zapoznaniem się z materiałami szkoleniowymi zachęcamy do odwiedzenia naszych zakładek z Pierwszej Pomocy –> WEJDŹ oraz HDK–>WEJDŹ
29 grudnia w Starostwie Powiatowym w Legionowie zostały także wręczone nagrody za udział w 2. edycji ekologicznego konkursu „Myśl globalnie, działaj lokalnie. Segregujesz – zyskujesz.”
Nasze Liceum uzyskało pierwsze miejsce w kategorii „najlepsza placówka oświatowa”, uzyskując nagrodę 3000 zł w postaci bonów upominkowych do wydania w Galerii Północnej.
Dodatkowo Szkoła nagrodziła uczniów, którzy najbardziej przyczyniki się do uzyskania dobrego wyniku w konkursie: 1 miejsce – Monika Burkacka (2B), II miejsce – Tomek Kamiński (2A), III miejsce – Martyna Białek oraz Daniel Mężyński z 2A.
W przeliczeniu na jednego ucznia w roku szkolnym 2019/2020 zebraliśmy najwięcej kilogramów plastikowych nakrętek, makulatury oraz zużytych baterii. Dzięki systematycznym działaniom naszych uczniów oraz zaangażowaniu wychowawców klas udało nam się wspólnie uzbierać ponad 550 kg ww wymienionych odpadów segregowalnych.
Nie jest to pierwsza akcja proekologiczna, w której licealiści wzięli udział – za nami dwie edycje Sprzątania Świata, udział w projekcie Ekobohaterzy (pod czujnym okiem p. Emilii Turek) i codzienne wychowywanie w poszanowaniu przyrody.
Kategorię „najlepszy uczeń” w konkursie powiatowym zdominowała Wiktoria Wilkowska z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku. Natomiast „najlepszym opiekunem” okazała się Anna Gruszczyńska, również reprezentująca PZSP w Serocku.
Wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w działania dla dobra Naszej Planety serdecznie dziękujemy i gratulujemy.
M.G-B.
Święta, święta…
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Przyjaciele Szkoły
składam na Wasze ręce serdeczne życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Dużo spokoju, odpoczynku, miłej atmosfery, a przede wszystkim, aby Covidowe zarazki omijały Wasze domy wielkim łukiem.
Drodzy uczniowie,
mam nadzieję, że spotkamy się po feriach w szkole. Jeżeli jednak tak się nie zdarzy, to pamiętajcie, że gdy ktokolwiek z Was będzie miał problem z dostępem do mikrofonu, kamerki lub Internetu w czasie lekcji zdalnych, może uczyć się na terenie szkoły.
Pozdrawiam serdecznie, świątecznie
Magdalena Grodzka-Bulge,
Dyrektor LO im. S. Lema
Konkurs na logo naszego LO pod patronatem Starosty Legionowskiego
Zachęcamy do udziału w konkursie na logo naszego Liceum. Konkurs trwa od 14 grudnia 2020 r. do dnia 26 lutego 2021 r.
Informacje szczegółowe opisuje regulamin konkursu –> OTWÓRZ REGULAMIN
Na zwycięzcę czekają atrakcyjne nagrody: 300 zł do wydania na platformie Allegro oraz gadżety od Powiatu Legionowskiego.
Licealiści z Lema laureatami XVIII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego
Chociaż uroczyste ogłoszenie odbyło się się pod koniec października, dopiero niedawno otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie wyników XVIII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego ’’O autentyczną wiarę” i ”O ludzkie serce człowieka’’. Niestety, nie doszło też do zjazdu laureatów i zawsze licznie zgromadzonej publiczności z oczywistych powodów pandemii. Konkurs 2020 r. odbywał się korespondencyjnie.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 255 autorów z kraju i zagranicy – z USA i Niemiec – nadesłano 787 utworów. Wśród prac konkursowych znalazły się również teksty naszych licealistów. Jury doceniło kunszt poetycki i literacki trojga naszych uczniów: Aleksandry Zapiór i Michała Paśko z klasy I A oraz Oliwii Jankowskiej z klasy I B, przyznając wszystkim tytuł laureata w kategorii Twórczość dzieci i młodzieży.
Konkurs odbywał się pod patronatem „Dziennika Polskiego”, a jego celem była popularyzacja twórczości dorosłych, dzieci i młodzieży, czyli tekstów mówiących o ludzkiej dobroci, życzliwości, przyjaźni oraz staraniach, aby być zawsze prawdziwym człowiekiem.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na polu poezji i prozy.
Razem na Święta
Uczniowie naszego LO przygotowali kartki świąteczne, listy oraz dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Syrena” z Warszawskiej Woli. Uczennica klasy 1a – Patrycja Wojtkowska – przygotowała ręcznie robione pierniki dla 120 Seniorów, a Kasia Demkiv – mikołaje origami.
Wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. przygotowaliśmy paczkę świąteczną w ramach akcji Szlachetna Paczka, by wspomóc wybraną rodzinę w okresie świąt.
Zachęcamy do włączenia się do wspólnych działań.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom.
Nauczyciele LO
Uczeń klasy 2A w II etapie Olimpiady Języka Angielskiego
20 listopada uczniowie naszego liceum wzięli udział w 45 Olimpiadzie Języka Angielskiego.
Ogromne brawa należą się Danielowi Mężyńskiemu z klasy 2A, który zakwalifikował się do kolejnego etapu Olimpiady.
Na szczególne wyróżnienie zasługują także prace Maksymiliana Bruda z klasy 2B oraz Przemysława Wójcika z klasy 2A, w których uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.
Wszystkim uczestnikom językowych zmagań gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
S.Ż.
„WARUM LERNST DU DEUTSCH ?”
W ramach projektu DEUTSCH PLUS + odbył się konkurs polegający na przygotowaniu krótkiego filmiku z argumentacją do pytania: „Dlaczego uczysz się języka niemieckiego?” Spośród wszystkich filmów przysłanych z różnych zakątków Polski i biorących udział w rywalizacji nagrodzono tylko pięć.
Wśród najlepszych znalazł się filmik DAWIDA TOPOLSKIEGO, ucznia z klasy I A.
Tym samym Dawid dołączył do Kampanii wizerunkowej języka niemieckiego, która zostanie umieszczona na stronie Instytutu Goethe oraz Facebooku.
Miło nam również poinformować, że uczniowie, którzy brali udział w obozie językowym „JUGENDCAMP” otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz potwierdzające znajomość języka niemieckiego na poziomie A2:
– BALA JAKUB
– JANKOWSKI KUBA
– TOPOLSKI DAWID
Pragniemy gorąco podziękować pani Anecie Bali za wsparcie duchowe i ciekawe pomysły. 🙂
Uczniowie i opiekun projektu Izabela Kudła.
„11 zagadek na 11 listopada Święto Niepodległości” – podsumowanie konkursu
Od 9 do 13 listopada na stronie internetowej szkoły oraz w formie ogłoszenia w Librusie publikowaliśmy zagadki historyczne, napisane przez panią Emilię Vedral, dotyczące ważnych wydarzeń dla historii Polski w latach 1918 – 2020. Każda zagadka była punktowana w zależności od stopnia trudności i skomplikowania zagadki. Uczniowie wysyłali odpowiedzi według określonego harmonogramu w regulaminie konkursu harmonogramu.
Rozwiązania zagadek –> OTWÓRZ
Najlepiej na zadane pytania odpowiedziały: Patrycja Jaźwińska z klasy 2A oraz Maja Dudzińska z klasy 2B. Obie uczennice otrzymają ex aequo pierwszą nagrodę – bony do Empiku o wartości 50 zł oraz niespodziankę rzeczową. Kolejnych nagród nie przyznano.
Gratulujemy. 🙂
SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ NIEMIECKOJĘZYCZNĄ ONLINE
W ramach projektu DEUTSCH PLUS+ dnia 19 listopada 2020r. odbyły się warsztaty online z młodzieżą niemieckojęzyczną (AKTIVISTEN 2020). Młodzi „aktywiści” pochodzący z Niemiec przeprowadzili interaktywne zajęcia w szkołach, prezentując przy tym niemiecką kulturę oraz życie codzienne w Niemczech.
Jedną z „aktywistek”, która na co dzień mieszka i studiuje w Bawarii, była Janina Lehmann. Niemieckojęzyczna studentka medycyny przeprowadziła warsztaty z uczniami naszego liceum, które polegały na prezentacji, a przede wszystkim interaktywnych zadaniach przedstawiających życie oraz obecny obraz Niemiec. Uczniowie mieli niebywałą okazję do komunikowania się wyłącznie w języku niemieckim, zadawania pytań czy też odpowiadania na nie. 🙂 Do „zmierzenia się” z językiem niemieckim przystąpili następujący uczniowie: KLASA I Bala Jakub, Jankowski Kuba, Topolski Dawid, KLASA II Dudzińska Maja, Kardas Piotr.
Uczniowie naszego LO zakwalifikowali się do udziału w obozie
„JUGENDCAMP DIGITAL” DEUTSCH PLUS+
W ramach projektu DEUTSCH PLUS+ troje uczniów naszego liceum będzie miało zaszczyt wziąć udział w obozie językowym „JUGENDCAMP DIGITAL” DEUTSCH PLUS+ . Projekt wspiera szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego i objęty jest patronatem Ambasady Niemiec w Warszawie. Projekt będzie trwał tydzień, a tematyka będzie dotyczyła ekologii, komunikacji oraz krajoznawstwa. Koordynatorem tego całego spotkanie będzie Goethe – Institut in Freiburg
By zakwalifikować się do udziału w obozie językowym, uczniowie musieli zrealizować zadanie, które polegało na nakręceniu filmu o tematyce ekologicznej oraz przekonaniu jury, że to właśnie Oni powinni wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Wszystko oczywiście odbywało się w języku niemieckim.
W obozie językowym może wziąć udział tylko dwunastu uczniów, a wśród nich znaleźli się: Jakub Bala, Kuba Jankowski, Dawid Topolski z klasy 1A naszego LO.
Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy. 🙂
Liceum im. Lema w akcji Czytaj.pl – upoluj swoją książkę
Po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do największej akcji czytelniczej w Polsce Czytaj.pl – upoluj swoją książkę.
Nasi uczniowie i nauczyciele nie są statystycznymi Polakami – LUBIĄ czytać książki, dlatego niektórzy z nich zostali Ambasadorami tej akcji. Ich znakiem rozpoznawczym jest koszulka z kodem dającym dostęp do 12 książkowych bestsellerów.
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery.
Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Pod tym linkiem znaleźć można o nich notatki: http://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja
Jesteśmy Ambasadorami czytelnictwa w naszej szkole! Promujemy czytanie!
I Międzynarodowa akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie
Czytanie na przerwach w LO im. S. Lema w ramach I Międzynarodowej akcji, miało być przeprowadzone 23 października. Z uwagi na sytuację pandemiczną i spowodowane nią zamknięcie Liceów, wspólne czytanie zostało przełożone na listopad, liczyliśmy bowiem, że po dwóch tygodniach licealiści znowu będą uczyć się w szkole. Niestety tak się nie stało.
Ostatecznie nasza akcja przeniosła się więc do sieci i została zrealizowana dopiero 6 listopada. Uczniowie prezentowali się z książkami, które obecnie czytają, podczas godzin wychowawczych i byli zachęcani do spędzenia czasu z lekturą pomiędzy lekcjami, przesyłali poprzez aplikację Messenger do nauczyciela języka polskiego zdjęcia potwierdzające swoją aktywność.
Fotorelacja z czytania zamieszczona jest w galerii –> OBEJRZYJ
Szkoda, że nie zdążyliśmy przeprowadzić planowanej przez nas akcji podczas nauki stacjonarnej. Myślę, że zrealizujemy ją ponownie, gdy uczniowie wrócą do szkół. Wspólne, stacjonarne czytanie na pewno pozytywnie wpłynie na integrację społeczności szkolnej, a dla zapalonych czytelników będzie stanowić swoiste święto. 🙂
Szkoła do hymnu
SZANUJ, KOCHAJ CHROŃ POLSKĄ FLAGĘ, ORŁA BIAŁEGO, POLSKI HYMN –> OTWÓRZ PREZENTACJĘ Z MON
10 listopada około godz. 11.11 uczniowie wraz z nauczycielami wysłuchali hymnu państwowego podczas lekcji zdalnych. Odważniejsi odśpiewali hymn na głos, a niektórzy w myślach.
By wpólnie celebrować święto odzyskania niepodległości, zapraszamy do włączenia się do trwającego od poniedziałku w szkolnego konkursu „11 zagadek na 11 listopada” oraz do udziału w pierwszym Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości – więcej szczegółów w zakładce konkursy.
„11 zagadek na 11 listopada Święto Niepodległości”
Szczegółowy regulamin konkursu: OTWÓRZ
Konkurs odbywa się według następującego harmonogramu – pomiędzy 9.11 a 13.11 od poniedziałku do piątku na stronie internetowej szkoły oraz w formie ogłoszenia w Librusie publikowane są zagadki historyczne (wydarzenia ważne dla historii Polski w latach 1918 – 2020). Każda zagadka jest punktowana. Ilość punktów za rozwiązanie jest zależna od stopnia trudności i skomplikowania zagadki.
Uczniowie wysyłają odpowiedzi na Librusie w module Wiadomości do koordynatora konkursu p. Emili Vedral według harmonogramu:
Termin zamieszczania zagadek | Termin wysyłania odpowiedzi |
09.11.20 godz. 10.00 | 09.11.20 godz. 23.00 |
10.11.20 godz. 10.10 | 10.11.20 godz. 23.00 |
11.11.20 godz. 10.00 | 11.11.20 godz. 23.00 |
12.11.20 godz. 10.00 | 12.11.20 godz. 23.00 |
13.11.20 godz. 10.00 | 13.11.20 godz. 23.00 |
Na najlepszych czekają nagrody 🙂
„Pamięć dla przyszłości”
W październiku odbył się Ogólnopolski Konkursu Historyczny dla młodzieży „Pamięć dla przyszłości – w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie, a partnerami w organizacji i promocji konkursu były: Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego.
Główny cel konkursu to popularyzacja wiedzy dotyczącej Zbrodni Katyńskiej i jej Ofiar poprzez poznawanie historii zbrodni, kontekstów i interpretacji, a także życia konkretnych osób zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w 80 Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Organizatorzy zwracali także uwagę na rozwijanie zainteresowania historią Polski XX wieku i nabywanie umiejętności pisania referatów/prezentacji oraz konstruowania wypowiedzi publicznych wśród młodzieży w wieku 13-18 lat, a także podnoszenie poziomu dojrzałości intelektualnej młodzieży i kształtowanie postaw patriotycznych poprzez aktywne wpajanie szacunku dla własnego dziedzictwa kulturowego.
Nasze liceum reprezentowała grupa historyczna w składzie: Kalina Smykla, Kacper Wasiak i Krystian Sobótko – uczniowie z klasy I B. Przygotowali prezentację multimedialną pt. „Zbrodnia Katyńska w propagandzie”, w której opowiedzieli o straszliwym mordzie, jakiego dokonano w Katyniu pod Smoleńskiem w 1940 roku na polskich oficerach. Przedstawili spór, który toczył się pomiędzy Sowietami a Niemcami o to, kto dokonał tej okrutnej zbrodni.
Podziękowaniem dla naszych uczniów za udział w konkursie były pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
IK
Warsztaty z Poradnią Zdrowia Psychicznego dla klas pierwszych LO
W piątek, 30 października, klasy I liceum uczestniczyły w zajęciach warsztatowych online prowadzonych przez psycholog Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio. Lekcja psychoedukacyjna została przeprowadzona w czasie godzin wychowawczych i dotyczyła zaburzeń lękowych oraz depresji.
Zajęcia w zakresie projektu realizowanego z ramienia fundacji „Psyche – Strefa Pozytywnych Myśli” zostały sfinansowane z budżetu Starostwa Powiatowego.
Podczas spotkania prowadząca przybliżyła znaczenie słowa lęk oraz opowiedziała o stanach lekowych, które najczęściej występują, o ich przyczynach i rodzajach, o stresie, który temu towarzyszy, a także o objawach i leczeniu. Dodała również, że jeśli poczucie zagrożenia wpływa negatywnie na nasz nastrój przez dłuższy czas, to możemy mówić wtedy o depresji lękowej.
Młodzież zadała również pytanie dotyczące tego, czym jest fobia. Dlatego pani psycholog wyjaśniła, że fobie to zaburzenia nerwicowe, gdzie głównym, osiowym objawem jest uporczywy, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie lęk. Jest to lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie społeczne. Powiedziała także, że lista fobii jest niezmiernie pokaźna, a źródłem paraliżującego strachu może się stać praktycznie wszystko. Większość fobii rodzi się w okresie dzieciństwa, ale mogą również pojawiać się u dorosłych.
Lekcja okazała się cenną wskazówką dla tych, którzy borykają się ze stanami lękowymi. Była również doskonałym źródłem wiedzy na temat naszego życia psychicznego. Podsumowują spotkanie, pani psycholog stwierdziła, że młodzież naszego liceum była niezwykle aktywna, otwarta i ciekawa świata.
IK
PROJEKT DEUTSCH PLUS + w naszym LO
W dniu 26 października nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu DEUTSCH PLUS + i tym samym została członkiem w prestiżowej sieci szkół w Polsce.
Projekt ma na celu wsparcie szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego. Nawiązując współpracę z Goethe-Institut, który jest ważnym partnerem, zapewniający polepszenie jakości zajęć lekcyjnych z języka niemieckiego, szkoła zostanie także objęta patronatem Ambasady Niemiec w Polsce.
Korzyści płynące dla naszej młodzieży licealnej to na przykład: możliwość kontaktu z „żywym językiem” dzięki wizytom młodych ludzi z Niemiec w naszej szkole, udział w projektach i konkursach ogólnopolskich, udział w wymianie uczniowskiej online, udział w bezpłatnych lekcjach Skype.
Także i dla nas nauczycieli uczących języka obcego udział w projekcie DUTSCH PLUS niesie ze sobą wartość dodaną, chociażby doradztwo metodyczno-dydaktyczne (otrzymanie materiałów dydaktycznych do wykorzystania na zajęciach języka niemieckiego dla uczniów), udział w szkoleniach czy webinariach.
IK
ZAGŁOSUJ NA PROJEKT 249
Przebudowa przejść dla pieszych przez drogi wojewódzkie na terenie Gminy Nieporęt, powiat Legionowski – Bezpieczne przejścia dla pieszych
Instrukcja głosowania
- Wejdź na stronę https://bom.mazovia.pl/
- kliknij na głównej stronie „GŁOSUJ ONLINE”
- zapoznaj się z zasadami głosowania i kliknij „rozpocznij głosowanie”
- wybierz projekt ogólnowojewódzki (np. nr 80) i podregionalny 249 doświetlenie przejść dla pieszych w Gminie Nieporęt
- wypełnij swoje dane, zapoznaj się z klauzulą RODO
- zweryfikuj głos kodem sms.
ODDAJ KREW! POMÓŻ POTRZEBUJĄCYM!
Sprzątanie świata – certyfikat dla szkoły
W dniu 20 października nasze LO otrzymało certyfikat potwierdzający udział w akcji Sprzątanie Świata 2020! Certyfikaty otrzymały także klasy 1A, 1B, 2A, 2B oraz nauczyciele biorący udział w akcji. Dziękujemy 🙂
Musical „Friends” w teatrze Capitol
2 października uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami (p. A. Bala i p. A. Wenerską) udali się do teatru Capitol, by obejrzeć musical pt.: „Friends” oraz wziąć udział w spotkaniu z aktorami.
Udział w przedstawieniu miał na celu zwrócenie uwagi na ważny problem, jaki występuje wśród młodzieży – hejtowanie, poruszenie tematów związanych z poszanowaniem drugiego człowieka oraz odpowiedzialności za swoje czyny. Musical odnosił się do kwestii tolerancji wśród rówieśników w szkole, pierwszych uczuć, które powstają wśród młodych ludzi: przyjaźń, a nawet miłość. Zwracano uwagę na stereotypy oraz podkreślano to, co jest prawdziwą wartością w kontaktach międzyludzkich,
Musical „Friends”, to piękne, szalone, roztańczone, pełne emocji i wzruszających piosenek widowisko, które dodatkowo wspiera program #JestemzSOS prowadzony przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Program promuje empatię i tolerancję wśród rówieśników w szkołach w Polsce.
Po spektaklu uczniowie spotkali się z aktorami oraz uczestniczyli w wykładzie na temat tolerancji wśród rówieśników w szkole. Część dochodu z biletów teatr przeznaczy na pomoc dla rówieśników naszych uczniów – podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
Wycieczka została dofinansowana z pieniędzy uzyskanych z Powiatu Legionowskiego.
MGB
Nagrody Starosty Legionowskiego dla uczniów
W piątek 25 września po raz 14 wręczono nagrody Starosty Legionowskiego dla najlepszych uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat. Wśród nagrodzonych znalazło się także dwóch uczniów z Liceum im. Stanisława Lema, którzy w roku szkolnym 2019/2020 uzyskali średnią 5,00 – Martyna Białek oraz Przemysław Wójcik (obecnie uczęszczający do klasy 2A).
Przyznawane od 2006 roku nagrody finansowe są wyrazem uznania dla trudu włożonego w naukę i osiągnięcie wysokich wyników. Uhonorowani zostają także rodzice uczniów, którzy otrzymują pamiątkowe medale.
Nagrody Starosty Legionowskiego dla uzdolnionych uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Legionowski zostały ustanowione uchwałą Rady Powiatu z dnia 27 kwietnia 2006 r. W ciągu czternastu lat przyznano 715 nagród, a łączna wysokość środków własnych przeznaczonych dotąd na ten cel przez Powiat Legionowski wyniosła 1 072 500,00 zł.
MGB
Europejski Dzień Języków / Warsztaty Językowe
galeria zdjęć –> OTWÓRZ
Jak co roku 26 września przypadają obchody Europejskiego Dnia Języków. Nauka języka obcego przynosi wiele korzyści w różnych dziedzinach życia, pomaga w odniesieniu sukcesu zawodowego i przyczynia się do rozwoju osobistego. Niewątpliwie od lat najbardziej rozpowszechniony na naszym kontynencie jest język angielski, a w rankingach światowych, oprócz chińskiego jest najbardziej popularny. Dlatego też, dla Uczniów naszej szkoły zostały zorganizowane warsztaty językowe przygotowane przez firmę REGIPIO.
Zajęcia z wykorzystaniem gier językowych umożliwiły bezpośrednią interakcję między graczami i naukę języka angielskiego przez zabawę. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość przezwyciężenia swojej nieśmiałości i przełamania bariery językowej wykonując kolejne zadania. Uczniowie między innymi opisywali siebie (nieźle się przy tym gimnastykując), układali pytania wykorzystując różne czasy gramatyczne, opisywali wylosowane słowa prezentując przy okazji bogaty zasób słownictwa i wiele innych. Było ciekawie i wesoło.
Warsztaty zostały sfinansowane przez Powiat Legionowski, który co roku w swoim budżecie wydziela część pieniędzy na organizację dla uczniów prowadzonych przez siebie szkół zajęć umożliwiających rozwijanie zainteresowań, pobudzających ciekawość poznawczą, poszerzających wiedzę.
S.Ż.
Europejski Tydzień Sportu (ETS)
Galeria zdjęć –> obejrzyj
Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Sportu odbywa się w dniach od 23 do 30 września 2020 r. w nowych dla nas wszystkich okolicznościach, bo związanych z rygorami pandemii COVID-19.
Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.
W liceum s sposób szczególny zwróciliśmy uwagę na aktywność fizyczną dnia 25 września 2020 r. Pogoda na szczęście dopisała i nasi uczniowie mogli spróbować swoich sił na torze przeszkód, który był został rozstawiony na terenie boiska szkolnego. Nie obyło się także bez rozmów o zdrowym odżywianiu i wpływie aktywności fizycznej na podniesienie jakości życia codziennego.
Sport i aktywność fizyczna mają znaczny wpływ na dobre samopoczucie obywateli. Niestety poziom aktywności fizycznej w niektórych krajach Europy nie tylko nie rośnie, lecz nawet spada. Brak aktywności fizycznej nie tylko negatywnie wpływa na społeczeństwo i zdrowie ludzkie, jest również kosztowny dla gospodarki. Ponadto sport może się przyczynić do wzmocnienia tolerancji i postaw obywatelskich w całej Europie. Promowanie roli sportu jako narzędzia włączenia społecznego pomoże stawić czoła wyzwaniom, przed jakimi stoi europejskie społeczeństwo. Europejski Tydzień Sportu ma na celu promocję sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści. Inicjatywa ta powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności. Ma umożliwić współpracę osób prywatnych, organów publicznych, ruchów sportowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicieli sektora prywatnego. Dzięki ukierunkowaniu na oddolne inicjatywy ma zachęcać Europejczyków do regularnej aktywności fizycznej i stworzyć możliwość częstszego uprawiania sportu na co dzień.
A.W.
Sprzątanie Świata
Galeria zdjęć –> OTWÓRZ
W dniu 18 września uczniowie klas pierwszych i drugich Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym włączyli się do akcji „Sprzątanie Świata” przy wsparciu działu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Gminy Nieporęt, z którego otrzymali potrzebne do zbierania śmieci akcesoria oraz wodę na ochłodę.
Licealiści swoją uwagę skierowali na pobliski las, w którym znaleźli pokaźną ilość śmieci, między innymi: połamane leżaki i worki wypełnione odpadami, butelki, torebki plastikowe zawieszone na drzewach, części opon samochodowych i wiele innych. Znaleziska sprowokowały dyskusję na temat nieodpowiedzialnego postępowania człowieka oraz jego niszczycielskiej działalności.
Celem udziału w akcji „Sprzątanie Świata” jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród młodzieży. W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na plastik i jego olbrzymie ilości, jakie codziennie są zużywane przez ludzi oraz na wiedzę na temat tego odpadu i jego prawidłowej segregacji. Przez cały rok szkolny w Liceum im. Stanisława Lema będzie prowadzona akcja informacyjna na temat walki z plastikiem w myśl maksymy, że tylko będąc systematycznym i cierpliwym można dojść do zamierzonego celu.
M.G_B.
Nadanie szkole imienia i ślubowanie klas pierwszych
FILM –> https://youtu.be/0a6GU9k-0Tk
12 września to wyjątkowa data. Urodziny Stanisława Lema. W przeddzień tej 99. rocznicy w Liceum Ogólnokształcącym w Stanisławowie Pierwszym odbyła się niezwykła uroczystość – nadanie szkole imienia.
Na wniosek rodziców, nauczycieli i uczniów na patrona wybrano polskiego pisarza science – fiction, filozofa, futurologa i krytyka – Stanisława Lema. Wybrano osobę, której twórczość nieustannie zmusza czytelnika do zastanowienia się nad sobą, prezentuje postawę człowieka wobec świata, postawę wnikliwego, sumiennego i obiektywnego obserwatora. Właśnie takimi osobami pragną być licealiści ze Stanisławowa – otwarci, pracowici, realizujący swoje pasje i marzenia.
Choć Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym już 27 stycznia 2020 roku, a uroczystość miała odbyć się 27 marca 2020 r., to ze względu na panująca pandemię, wszystko odłożono w czasie.
Właśnie dziś, 11 września, wicestarosta powiatu legionowskiego, pan Konrad Michalski, wraz z dyrektor Liceum, panią Magdaleną Grodzką – Bulge, księdzem Łukaszem Sokołowski i najlepszą uczennicą, Martyna Białek, dokonali symbolicznego odsłonięcia tablicy Liceum. Pan starosta podkreślił, że dzisiejszy dzień jest także świętem dla całej legionowskiej oświaty. Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym jest placówką powiatową, dlatego ważne jest, by rozwijało się w jak najlepszych warunkach. Dlatego miłą wiadomością była informacja, że została podpisana dokumentacja projektowa dotycząca budowy nowego budynku, który w roku 2023 będzie siedzibą LO w Stanisławowie. Z okazji dzisiejszego święta szkoła otrzymała wspaniały prezent – sprzęt nagłaśniający, którego fundatorem jest Starostwo Powiatowe w Legionowie. Serdecznie dziękujemy.
Również dziś nowo przybyli uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie. Zanim jednak się to stało, musieli odpowiedzieć na wiele trudnych pytań związanych z patronem szkoły. Po uroczystości również uczestniczyli w krótkich otrzęsinach – zabawach integrujących obie klasy.
Miłą niespodzianką dla wszystkich gości, nauczycieli i uczniów naszego liceum był występ Bartka Banaszka, który zaśpiewał piosenkę „Jak nie my to kto?”.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć –> OBEJRZYJ
I.K.
Licealiści z Lema i narodowe czytanie
Galeria zdjęć –> NARODOWE CZYTANIE
5 września 2020 r. na Placu Wolności w Nieporęcie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – IX edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja „Ogród Edukacji” działająca w Nieporęcie oraz Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym przy współudziale Koła Gospodyń Wiejskich „W Rumiankowym Ogrodzie”, Szkół Podstawowych z terenu gminy Nieporęt, Szczepu 14. Drużyny Harcerskiej i Gromady Zuchowej Nieporęt, Fundacji Animacja Artystyczna „Szachraj”, Sołectw Nieporęt i Rembelszczyzna oraz OSP z Nieporętu.
Honorowym gościem był Minister Aktywów Państwowych pan Zbigniew Gryglas.
Akcja Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 r. przez Prezydenta RP. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku wybrano „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
Nasze liceum reprezentowała dość liczna grupa. Uczniowie klasy II a i II b (Patrycja Jaźwińska, Bartosz Banaszek, Maksymilian Kowalski i Karolina Zając) wraz z nauczycielem informatyki, panem Piotrem Kutra, zaprezentowali fragment opowiadający o przyjeździe księcia Kirkora do chaty Wdowy. Na szczególną uwagę zasługuje również Mikołaj Jacyna (klasa II b), który wcielił się w rolę samego romantyka – Juliusza Słowackiego. Rolę „siwej, siwej jak gołąbeczek” Wdowy odczytała dyrektor liceum, pani Magdalena Grodzka – Bulge, która otrzymała gorące podziękowanie za współorganizowanie tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
Duchowym wsparciem dla czytających była obecność grona pedagogicznego w osobach pań: Anety Bali, Iwony Kutra, Anny Wenerskiej i Małgorzaty Piotrowskiej-Kur.
Ponadto, tegoroczne Narodowe Czytanie zostało opatrzone pamiątkową pieczęcią, którą można było podstemplować przyniesiony egzemplarz „Balladyny”. Okazało się, że w gminie Nieporęt znajduje się egzemplarz tego utworu pochodzący z 1876 r., a jest w posiadaniu radnej gminy Nieporęt, pani Moniki Kamińskiej. Warto również wspomnieć, że z okazji Narodowego Czytania powstał przepiękny wiersz, którego autorką jest nauczycielka SP w Nieporęcie, p. Maria Zielińska.
Na zakończenie oczywiście można było zrobić pamiątkowe zdjęcie, a także skosztować pysznych gofrów z cukrem pudrem i malinami przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń „W Rumiankowym Ogrodzie”.
To był wyjątkowy dzień. Ten, kto przyszedł, mógł spędzić czas w miłej atmosferze i z niezwykłymi ludźmi, którzy kochają literaturę i są wrażliwi na piękno natury.
I.K.
Zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu razem z Balladyną 🙂
Fundacja Ogród Edukacji, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym i KGW „W Rumiankowym Ogrodzie” w Nieporęcie we współpracy z Sołectwem Nieporęt, Sołtysem wsi Rembelszczyzna, Sołectwem Rembelszczyzną, Szczepem 14 Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Fundacją Animacji Artystycznej „Szachraj”, Ochotniczą Strażą Pożarną w Nieporęcie oraz wszystkimi, dobrymi aniołami współpracującymi przy powstawaniu projektu (których poznacie już wkrótce) zapraszają na Pierwsze Narodowe Czytanie w Ogrodzie Edukacji – IX Edycji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej Kancelaria Prezydenta RP.
Koniecznie przynieście ze sobą egzemplarz Balladyny, aby otrzymać historyczną pamiątkową pieczęć.
Do zobaczenia w sobotę!
ROK SZKOLNY 2020/2021 ROZPOCZĘTY
GALERIA –> ROZPOCZĘCIE 2020/2021
1 września rozpoczął się nowy rok szkolny; trochę nietypowy, bo w maseczkach, w przyłbicach i zachowaniem dystansu. Jednak dla uczniów i nauczycieli reżim sanitarny nie stanowił żadnej przeszkody.
O godzinie 10.00 wychowawcy klas drugich (p. Anna Wenerska i p. Aneta Bala) wraz ze swoimi podopiecznymi udali się do wyznaczonych sal, natomiast klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu z dyrekcją szkoły, która serdecznie powitała nowo przybyłych uczniów, przedstawiła wychowawców (klasa I a – p. Iwona Kutra oraz klasa I b – p. Emilia Vedral), a także zapoznała z procedurami związanymi z Covid-19.
1 września to również rocznica wybuchu II wojny światowej, dlatego pani dyrektor Magdalena Grodzka – Bulge przypomniała tragiczne chwile sprzed 81 lat, prosząc, by uczczono je minutą ciszy.
Po ogólnym spotkaniu w auli młodzież klas pierwszych udała się na krótki spacer, by poznać pomieszczenia budynku, w których będzie miała zajęcia. Był to także czas na pierwsze znajomości i drobną integrację. Następnie uczniowie zostali zapoznani przez wychowawców z planem lekcji , funkcjonowaniem placówki i zasadami w niej panującymi.
Trzymajmy kciuki, by jak najdłużej, choć w 1,5 metrowym odstępie, przebywać w szkole i uczyć się stacjonarnie. Bo gdzie zawiązują się najtrwalsze przyjaźnie? Oczywiście w szkole.
Powodzenia pierwszaki!
I.K.