Nasze sukcesy

Rok szkolny 2022/2023

Konkursy, zawody sportowe, olimpiady, sukcesy szkoły 2022/2023–> OTWÓRZ

Rok szkolny 2021/2022

KONKURSY, ZAWODY SPORTOWE, OLIMPIADY, SUKCESY SZKOŁY 2021/2022 –> OTWÓRZ

Nagrody dla najlepszych uczniów wręczono Katerynie Demkiv, Ninie Niewiadomskiej, Przemysławowi Wójcikowi, Martynie Białek i Krystianowi Sobótko. Wyróżniła za pracę w wolontariacie i za udział w wielu konkursach. Za wspaniałą postawę niesienia pomocy koleżeńskiej uhonorowała Natalię Podsiadłą, Piotra Sochę (z klasy 1B), Kasię Demkiv, Lidię Piekutowską, Natalię Przybyszewską, Wiktorię Ostrycharz, Dominika Jarmułę, Oliwię Jankowską (z klasy 2B), Jakuba Bala (z klasy 2A), Martynę Białek, Wiktorię Szarzec i Jakuba Smoczyńskiego (z klasy 3A). Z tego grona dodatkowo, za  pomaganie w sposób szczególny, zostały wyróżnione: Martyna Białek oraz Kateryna Demkiv. Za pracę w samorządzie szkolnym podziękowano: Nikoli Kunysz, Oliwii Kurant, Katarzynie Demkiv, Oliwii Jankowskiej oraz Martynie Białek.
————————————————————————————————-

W Szkolnym Konkursie na Nakręcenie Spotu Promującego Działania Proekologiczne (z okazji Światowego Dnia Ziemi) Lidia Piekutowska oraz Nazar Khavroniuk z klasy 2B zdobyli 1 miejsce. Zapraszamy do oglądania: https://youtu.be/GDw3akPGf24
————————————————————————————————-

Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa

10 czerwca w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyła się uroczysta gala z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy, podczas której wręczono wyróżnienia dla działaczy zaangażowanych w ideę honorowego dawstwa krwi. Certyfikatem Legionu będącym z podziękowaniem za współpracę, propagowanie idei krwiodawstwa i działania edukacyjne uhonorowano także nasze LO.

Podziękowanie dla Liceum im. S. Lema

W ogólnopolskim konkursie Olimpus z języka angielskiego dyplom laureata otrzymali: Piotr Socha z klasy 1B, Sonia Krysz z klasy 3B, Przemysław Wójcik z klasy 3A, który dodatkowo został wyróżniony nagrodą książkową.
W ogólnopolskim konkursie Olimpus z języka niemieckiego dyplom laureata otrzymał: Paweł Wiszniewski z klasy 1B
W ogólnopolskim konkursie Galileo z biologii tytuł laureata otrzymała: Nina Niewiadomska z klasy 2A 

W dniach 25-26 kwietnia w hali Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców. 
Dziewczęta, w składzie: Julia Zakrzewska I B, Anna Lewandowska I B, Natalia Tkaczyk I B, Dominika Deplewska II B, Weronika Ostaszewska II B, Zuzanna Sucharska II B, Klaudia Niebrzegowska II A i Natalia Jakubowska III A, wywalczyły IV miejsce.
W meczu o brązowy medal, po dwóch dogrywkach, nasi chłopcy  uzyskali dwupunktowe prowadzenie, które udało im się utrzymać do końca i tym samym pokonali Niepubliczne Liceum Językowe w Legionowie.
A oto nasza brązowa reprezentacja: Jakub Bala, Dawid Staniszewski, Dawid Topolski i Kuba Jankowski – wszyscy z klasy II A oraz Tomasz Kamiński, Daniel Mężynski, Krzysztof Frelik, Filip Surdyk i Kacper Michalski – z klasy III A. 

22 kwietnia w PZSP w Serocku odbyły się Powiatowe Zawody w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców.
Dziewczęta w składzie: Olga Orzewska, Agata Staniszewska i Julia Zakrzewska (1B) okazały się bezkonkurencyjne, wygrywając wszystkie swoje mecze, i tym samym zdobyły I miejsce w powiecie.
Natomiast chłopcy w składzie: Kacper Michalski (3A) i Jakub Bala (2A) po bardzo wyrównanych pojedynkach uplasowali się na czwartym miejscu.

W środę 30 marca 2022 r. w Izbie Pamięci – Strzelecka 8 w Warszawie odbył się finał Mazowieckiego Konkursu Fotograficznego „Chwała nieśmiertelna bohaterom AK”.
I miejsce zajęła Aleksandra Zapiór, która przygotowała pracę pt. „Niewielu przeciw wielu – niezłomni bohaterowie Popowa”, natomiast Klaudii Niebrzegowskiej przyznano wyróżnienie za pracę pt. „Zabytkowy budynek na Modlińskiej 257”. 

Mistrzem Ortografii w II Dyktandzie o Pióro Lema został Maksymilian Brud z klasy III B. Wyróżnienie otrzymała Martyna Kurant z klasy II A. (25.03.2022 r.)

17 marca licealiści z Lema (wraz z ponad 6 mln uczniów z całego świata) wzięli udział w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE KANGUR MATEMATYCZNY – uczeń klasy 3A, Przemysław Wójcik, otrzymał wyróżnienie w najwyższej kategorii wśród uczniów LO.

W konkursie bibliotecznym „Polecajka” jury zdecydowało się przyznać wyróżnienia dwóm osobom: Ani Chmielewskiej i Jankowi Grabowskiemu z klasy IB, drugie miejsce – Kasi Demkiv z klasy IIB, natomiast miejsce pierwsze, za najbardziej poprawną i spontaniczną recenzję – Wiktorii Ostrycharz z klasy IIB.

Nasze Liceum zajęło 2. miejsce w kategorii „Najlepsza Placówka” w Konkursie Ekologicznym „MYŚL GLOBALNIE DZIAŁAJ LOKALNIE SEGREGUJESZ – ZYSKUJESZ”, organizowanego przez Starostwo Powiatu Legionowskiego. 18 lutego w auli Starostwa Powiatowego w Legionowie nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu. Nagrodę w imieniu szkoły odebrała przewodnicząca Rady Rodziców p. Izabela Jacyna.

Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w ekologicznym wyzwaniu (w ubiegłym roku zajęliśmy miejsce 1.). Od marca do października do szkolnej piwnicy trafiała makulatura, plastikowe nakrętki i baterie systematycznie przynoszone przez uczniów. Wszystkie „dary” były na miejscu ważone oraz wpisywane do rejestru zgodnie z wymaganiami konkursu. Zgromadziła się tego całkiem pokaźna masa posegregowanych odpadów: 1582 kg makulatury, 55 kg baterii i 75 kg nakrętek

Nikola Kunysz, 3b

 Nikola Kunysz reprezentowała szkołę w Ogólnopolski konkurs literacki „Polska Przyszłości”, w ramach którego napisała opowiadanie ukazujące Polskę za 20 lat – pełną robotów i udogodnień technologicznych wspierających człowieka. Za udział w konkursie otrzymała upominki w postaci koszulki i kubka z wizerunkiem Stanisława Lema.

 ————————————————————————————————-

W dniu 26 stycznia w sali wielofunkcyjnej Muzeum Niepodległości w Warszawie miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów laureatom i uczestnikom konkursu recytatorskiego poezji C. K. Norwida, który odbył się 8 października.
Konkurs, w ramach realizacji projektu „ROK 2021 ROKIEM CYPRIANA KAMILA NORWIDA NA MAZOWSZU”, został zorganizowany przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie i skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych. 
Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II B, Kateryna Demkiv, która wyrecytowała wiersz romantyka „Moja piosnka (II)”.

Tuż przed końcem roku nasza uczennica Maja Dudzińska otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Ekologicznym Konkursie Fotograficznym „Żyjmy zdrowo” organizowanym przez Ekologiczną Agencję Informacyjną EKOMAIKA. Konkurs był adresowany do ludzi młodych, dla których ważne jest proekologiczne podejście do życia. Każdy uczestnik mógł zgłosić do 25 prac o szeroko pojętej tematyce ekologicznej. Tyle też zdjęć przesłała Maja. Były to prace wyjątkowe, bardzo zróżnicowane, podkreślające wrażliwość autorki na problemy naszej planety. Na konkurs swoje prace przesłało ponad 1300 uczestników. Spośród nich jury wyłoniło 20 laureatów pomiędzy którymi znalazła się Maja. 

20 grudnia 2021 nasze LO zostało wyróżnione statuetką dla „NAJLEPSZEJ SZKOŁY ŚREDNIEJ W POWIECIE LEGIONOWSKIM W ZAKRESIE EDUKACJI HONOROWEGO DAWSTWA KRWI”Otrzymaliśmy także certyfikat za realizację szkoleń dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej.

Na przełomie października i listopada odbył się XIX Międzynarodowy Konkurs Poetycki i Literacki „O ludzkie serce człowieka”. Laureatem – zdobywcą I nagrody okazał się uczeń klasy II a naszego liceum Filip Olszewski

—————————————————————————————-

—————————————————————————-


3 grudnia 2021 r. Kateryna Demkiv została laureatką XIX Mazowieckiego Przeglądu Recytatorskiego Jednego Poety – Przegląd twórczości Urszuli Kozioł, którego organizatorem był Dom Kultury „Kolorowa” Ośrodka Kultury „Arsus” w Dzielnice Ursus 
m.st. Warszawa. Celem konkursu było bliższe poznanie twórczości wybranego, współczesnego poety. 

Konkurs miał charakter otwarty i kierowany był do młodzieży i dorosłych z województwa mazowieckiego. Od początku trwania konkursu wzięło w nim udział około 1500 uczestników. Kasia zgłosiła się do Przeglądu po raz drugi. W poprzedniej edycji poświęconej dorobkowi Marcina Świetlickiego zdobyła wyróżnienie.  W finałowym spotkaniu Kasia recytowała Kasia – zdobywczyni I miejsca zaprezentowała dwa wiersze Urszuli Kozioł: Nie spojrzymy prawdzie w oczy oraz Więc mnie opuszczasz?

——————————————————————————

W konkursie bibliotecznym „Ubierz się w książkę” wzięło udział kilka osób. Poziom był na tyle wyrównany, że nagrody zdecydowaliśmy się przyznać aż pięciu uczestnikom konkursu: Karinie Bogdańkiej i Kasi Więcławek z klasy 1B, Kasi Demkiv z klasy 2B i Mai Dudzińska z klasy 3B. Wyróżnienie przyznano Jankowi Grabowskiemu z klasy 1B.
Zdjęcia prac konkursowe można obejrzeć TUTAJ

Galeria–> OTWÓRZ
Ogólnopowiatowym Konkursie „Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918. Rola Józefa Piłsudskiego”, organizowanym przez Powiatowy Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. J. Siwińskiego w Legionowie, nasze liceum reprezentowało trzech uczniów: Mikołaj Jacyna – klasa 3B, Krystian Sobótko i Kacper Wasiak – klasa 2B.

Nasi licealiści wykazali się wiedzą wykraczającą poza podstawę programową, znajomością historii regionu i Legionów, potrafili dowieść znaczenia Legionowa w drodze do niepodległości. Ich wiedza została doceniona – Krystian Sobótko zdobył II miejsce w konkursie, a Kacper Wasiak i Mikołaj Jacyna uzyskali wyróżnienie.

26 października w hali sportowej w Wieliszewie odbyły się Powiatowe Zawody w Unihokeja. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klas drugich oraz trzecich.

System rozgrywania meczów – “każdy z każdym”.

Pierwszy mecz rozegraliśmy z Niepublicznym Liceum Językowym z Legionowa, wygrywając 4:0. Następnie spotkaliśmy się z Liceum Marii Konopnickiej z Legionowa, ulegając nieznacznie 2:1.  Kolejny mecz rozegraliśmy z Liceum z Komornicy, wygrywając 2:0 i tym samym zdobywając II-gie miejsce w zawodach.

Tadeusz Różewicz inspiracją dla Piotra Kardasa
W listopadzie ubiegłego roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 – Rokiem Tadeusza Różewicza w 100. rocznicę urodzin. W związku z tym poseł Polski 2050 – p. Tomasz Zimoch, zorganizował konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. „Tadeusz Różewicz inspiruje”. Zakończenie konkursu zaplanowano dokładnie w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza – 9 października 2021 roku.

Wszystkie prace napisane przez uczniów biorących w konkursie zostały opublikowane w książce „Konkurs literacki. Tadeusz Różewicz inspiruje”. Wśród nich znalazła się także praca naszego ucznia, Piotra Kardasa, który napisał wspomnienie inspirowane wierszami poety pt. „Tak było …”.

Gratulujemy i zachęcamy innych, by tak jak Piotrek, przełamywali bariery i odkrywali w sobie pokłady wrażliwości i mądrości.

25 października 2021 wybrani uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Czytania Literatury w Języku Angielskim i w Języku Rosyjskim dla uczniów Szkół Średnich pod patronatem Prezydenta miasta Legionowo zorganizowanym przez II liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie.

Kasia Demkiv, uczennica klasy II B uzyskała tytuł „Mistrza Czytania w Języku Rosyjskim, dyplom i nagrodę książkową. Bardzo dobrze zaprezentował się Piotr Kardas z klasy IIIB, który uplasował się tuż za podium. Razem z Michałem Kowalskim z klasy IIA próbował swoich sił w czytaniu literatury w języku angielskim. Chłopcy otrzymali dyplomy i upominki.

We worek,19 października, reprezentacja uczniów naszej szkoły w składzie: Wiktor Wenerski z klasy II B, Michał Paśko i Klaudia Niebrzegowska z klasy II A oraz Kacper Wiśniewski z klasy III B, uczestniczyła w turnieju szachowym dla szkół średnich organizowanym w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku.

 Mecze rozpoczęły się już o godzinie 9.30. Pierwszym naszym przeciwnikiem było Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej z Legionowa. Jednocześnie rozegraliśmy cztery partie, które zakończyły się 2:2, czyli remisem. Następną szkołą, z którą graliśmy, był Zespół Szkół z Komornicy, z którą także zremisowaliśmy. Ostatecznie nasza szkoła zajęła II miejsce.

6 października dwóch uczniów z naszego LO wystartowało w drugim, międzypowiatowym etapie biegów przełajowych na 2000 m Dawid Topolski z klasy 2A zajął wysokie 10 miejsce (kategoria Chłopcy, rocznik 2006-2005), a Maksymilian Kowalski z klasy 3B zdobył miejsce 7 (kategoria Chłopcy, rocznik 2002-2004), kwalifikując się tym samym do biegów wojewódzkich. 
OBEJRZYJ ZDJĘCIA

FOTORELACJA –> OBEJRZYJ

W ostatni dzień września uczniowie naszego LO wzięli udział w Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych na 1000 m

Reprezentacje dziewcząt (Patrycja Jaźwińska, Natalia Jakubowska, Natalia Przybyszewska, Aida Błędniak, Julia Zakrzewska, Natalia Podsiadła) oraz chłopców (Daniel Mężyński, Maks Kowalski, Olek Krzyżanowski, Filip Olszewski, Kuba Bala, Dawid Topolski) zajęły 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. 

28.09.2021 – Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców w Komornicy reprezentacja naszej szkoły w składzie:

  • klasa 1 B (Błędniak Aida, Lewandowska Anna, Sobótko Dominik, Zakrzewska Julia), 
  • klasa 2 A (Bala Jakub, Topolski Dawid), 2B (Demkiv Kateryna, Sobótko Krystian, Wasiak Kacper, Wenerski Wiktor), 
  • klasa 3 A (Chodorowska Wiktoria, Jakubowska Natalia), 
  • klasa 3 B (Kowalski Maksymilian, Krzyżanowski Aleksander) 

dzielnie walczyła, zajmując lokaty tuż za pierwszą dziesiątką. Awans na zawody międzypowiatowe wywalczyli: Maksymilian Kowalski – 4 miejsce, oraz Dawid Topolski – 5 miejsce.

24.09.2021 r. pan wicestarosta pogratulował wysokich wyników w nauce i wręczył Nagrody Starosty Legionowskiego, które są dowodem uznania i szacunku społeczności Powiatu Legionowskiego dla uczniów, którzy osiągnęli wybitne sukcesy edukacyjne w roku szkolnym 2020/2021.

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Nina Niewiadomska i Michał Paśko z klasy II a oraz Kateryna Demkiv i Wiktor Wenerski z klasy II b, którzy w ubiegłym roku szkolnym uzyskali średnią ocen 5,0 lub wyższą. Powiat również ufundował pamiątkowe medale, które trafiły na ręce Rodziców wyróżnionych uczniów.
https://lostanislawow.legionowski.pl/nagrody-starosty-za-rok-szkolny-2020-2021/ FOTORELACJA

Posprzątaliśmy swój kawałek Polski – dołączyliśmy się do 28. akcji Sprzątania Świata

Rok szkolny 2020/2021

KONKURSY_NAGRODY_2020_2021 –> OTWÓRZ

Nagrody za najwyższe wyniki w nauce w roku szkolnym 2021/2022: Ninia Niewiadomska z kl. I a, Wiktorow Wenerski z kl. I b, Kateryna Demkiv z kl. I b, Michałow Paśko z kl. I a oraz Martyna KurantAleksandra ZapiórFilipow Hoga i Patrykow Beśka – z kl. I a. 

Statuetką w kształcie serca, za niesioną pomoc koleżeńską, wyróżnieni zostali: Kateryna Demkiv z kl. I b, Martyna Białek z kl. II a oraz z klasy II b – Karolina Zając i Gabriela Małysz.

Przemysław Wójcik, uczeń klasy 2A zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, który w roku 2021 obchodził swoje XXX-lecie.
Do matematycznych zmagań dnia 22 kwietnia przystąpiło 10 uczniów z klasy 2A. Konkurs pisali na terenie szkoły, w reżimie sanitarnym.

SZKOLNE KONKURSY Z OBIEKTYWEM
Konkurs „Ziemia – nasz największy dar!”          
I miejsce Julia Wróbel I b
II miejsce Kateyna Demkiv I b
III miejsce Martyna Białek II a
wyróżnienie Lidia Piekutowska I b

Konkurs „Szukamy wiosny” 
Nagroda główna Klaudia Niebrzegowska I b
Wyróżnienia: Martyna Białek II a, Lidia Piekutowska I b, Maja Dudzińska II b.

9 czerwca 2021 r. w auli starostwa legionowskiego odbyło się rozdanie nagród laureatom konkursu literackiego „Dziwny jest ten świat – Pandemiczny pamiętnik młodego pisarza”.
Wydarzenie zorganizowała Fundacja Ogród Edukacji, a patronowali mu Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W kategorii szkół ponadpodstawowych 2. miejsce zajęła Kateryna Demkiv z klasy 1B.

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Legionowie organizuje dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu legionowskiego konkurs plastyczny i literacki „Dbam o zdrowie”. 
Nasze uczennice zdobyły w ww. konkursie nagrody i wyróżnienia:  Kateryna Demkiv – zajęła III miejsce, Oliwia Jankowska – otrzymała wyróżnienie. Dziewczęta napisały wiersze dotyczące tematyki krwiodawstwa i wzięły udział w konkursie literackim dotyczącym „100-lecia szkolnych kół PCK”.

Martyna Białek z klasy II a została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpus z Biologii, uczniowie klas drugich Maksymilian Brud (II b) oraz Przemysław Wójcik (II a) otrzymali tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Olimpus. Maksymilian Brud dodatkowo został wyróżniony nagrodą książkową za osiągnięcie wysokich wyników.
Piotr Kardas – uczeń klasy II b uzyskał tytuł laureata w Konkursie Ogólnopolskim Olimpus z Języka Niemieckiego.

W tegorocznej sesji wiosennej z Olimpusem szkolnym Omnibusem została Nina Niewiadomska – uczennica klasy I a, która startowała w dwóch konkursach (język angielski i biologia), prezentując się w każdym z nich na bardzo dobrym poziomie. Chociaż nie uzyskała tytułu laureata (do czego brakowało jej bardzo niewiele), to w sumie z obu konkursów zdobyła najwięcej punktów wśród swoich kolegów.

Do konkursowych zmagań uczniowie przygotowywali się pod okiem nauczycieli: p. Emilii Turek (biologia), p. Sylwii Żyszkowicz (j. angielski), p. Izabeli Kudły (j. niemiecki).

Patryk Beśka z klasy Ia został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Galileo z Biologii. W konkursie tym dwóch uczniów zdobyło również dwa wyróżnieniaAleksandra Zapiór klasa Ia i Michał Kowalski klasa Ia. Do konkursu uczniowie przygotowywali się pod okiem pani Emilii Turek.

Dnia 22 marca 2021 odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Literatury Polskiej w Językach Obcych  „ODPOWIEDNIE DAĆ OBCE SŁOWO”zorganizowany przez Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy, którego celem było nie tylko propagowanie literatury polskiej wśród młodzieży, pogłębione o znajomość języków obcych, lecz także zapoznanie z bogatym dorobkiem translatorskim literatury polskiej.

Laureatką tegorocznego konkursu (zdobywając wysokie II miejsce) została uczennica klasy 1B Kateryna Demkiv, która recytowała podczas konkursu wiersz w języku ukraińskim „Moя пiceньka”  / „Moja piosnka”  Cypriana Kamila Norwida.

Patronat nad konkursem objęli między innymi: 
-Mazowiecki Kurator Oświaty
-Polskie Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu  Języków Obcych PASE,
-Czasopismo „Języki obce w szkole”,
-Polskie Towarzystwo Neofilologiczne,
-Instytut Cervantesa, 
-Ambasada Ukrainy oraz Wietnamu. 

26 marca podczas szkolnego świętą i Dnia Patrona odbyło się „Dyktando o pióro Lema”. Pierwsze miejsce zdobyła I A Nina Niewiadomska, a II miejsce ex aequo zajęli Filip Hoga z I A oraz Przemysław Wójcik z II A.

Tego dnia zostały ogłoszone wyniki powiatowego konkursu na LOGO LO, organizowanego przez nasze LO pod patronatem Starosty Legionowskiego. Gabriela Małysz – uczennica klasy 2B uzyskała wyróżnienie za zgłoszoną pracę. Z nagrodzonymi pracami można zapoznać się w zakładce GALERIA –> https://lostanislawow.legionowski.pl/swieto-szkoly-i-wyniki-konkursu-na-logo-lo/

Na przełomie stycznia i lutego w Domu Kultury „Kolorowa” w Warszawie odbywał się Coroczny Przegląd Recytatorski poświęcony twórczości jednego poety. Tym razem za patrona wybrano jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych autorów – Marcina Świetlickiego. 

Na 18. edycję zgłosili się uczniowie szkół licealnych, uczestnicy zajęć teatralnych w domach kultury, a także studenci z całego województwa mazowieckiego. 

Nasze liceum reprezentowała uczennica klasy I B, Kateryna Demkiv, której 2 marca, przyznano wyróżnienie. Kasia w poszczególnych etapach prezentowała trzy teksty Marcina Świetlickiego: ***(Cały pokój jest obwieszony Marcinami), „Wszystko cieknie ” i „Nie dam tytułu”. Do konkursu Kasię przygotowała p. Iwona Kutra.

Warto wspomnieć, że w gronie jury znaleźli się: p. Antoni Baniukiewicz – reżyser teatralny oraz pedagog, wieloletni współtwórca Przeglądów Recytatorskich w Domu Kultury Kolorowa, który prowadził warsztaty i konsultacje odbywające się indywidualnie w trybie online, oraz p. Justyna Ścibor, autorka wielu ciekawych słuchowisk radiowych.

Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO dnia 22 lutego zorganizowano minidyktando, w którym udział brali wszyscy uczniowie liceum. Musieli zmierzyć się  z zasadami pisowni wyrazów z ó/u, rz/ż, h/ch czy z pisownią wyrazów wielką literą. Ważna również była interpunkcja. Dyktando bezbłędnie napisała Nina Niewiadomska z klasy I a, natomiast Martyna Kurant z klasy I a oraz Agata Chojnacka z klasy II B popełniły tylko po jednym błędzie interpunkcyjnym.


29 grudnia 2020 r. nasze LO otrzymało nagrodę od Klubu Honorowych Dawców Krwi „Legion” za propagowanie honorowego dawstwa krwi.
Młodzież naszego Liceum w miesiącu grudniu wzięła udział w szkoleniu dotyczącym pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zapoznawała się z ideą honorowego krwiodawstwa. Uczniowie licznie przystąpili do realizacji zadań, a swoją wiedzę sprawdzali na mini-testach, gdzięki czemu mogli otrzymać imienne certyfikaty zaświadczające o ukończeniu szkolenia z PPP oraz HDK.

29 grudnia w Starostwie Powiatowym w Legionowie zostały także wręczone nagrody za udział w 2. edycji ekologicznego konkursu „Myśl globalnie, działaj lokalnie. Segregujesz – zyskujesz.”
Nasze Liceum uzyskało pierwsze miejsce w kategorii „najlepsza placówka oświatowa”,uzyskując nagrodę 3000 zł w postaci bonów upominkowych do wydania w Galerii Północnej. 
W przeliczeniu na jednego ucznia w roku szkolnym 2019/2020 zebraliśmy najwięcej kilogramów plastikowych nakrętek, makulatory oraz zużytych baterii. Dzięki systematycznym działaniom naszych uczniów oraz zaangażowaniu wychowawców klas udało nam się wspólnie uzbierać ponad 550 kg ww wymienionych odpadów segregowalnych.
Dodatkowo Szkoła nagrodziła uczniów, którzy najbardziej przyczynili się do uzyskania dobrego wyniku w konkursie: 1 miejsce – Monika Burkacka (2B), II miejsce – Tomek Kamiński (2A), III miejsce – Martyna Białek oraz Daniel Mężyński z 2A.


od lewej: Oliwia Jankowska, Michał Paśko, Aleksandra Zapiór

Licealiści z Lema laureatami XVIII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego

Chociaż uroczyste ogłoszenie odbyło się się pod koniec października, dopiero niedawno otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie wyników XVIII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego ‚‚O autentyczną wiarę” i ”O ludzkie serce człowieka’. Niestety, nie doszło też do zjazdu laureatów i zawsze licznie zgromadzonej publiczności z oczywistych powodów pandemii. Konkurs 2020 r. odbywał się korespondencyjnie.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 255 autorów z kraju i zagranicy – z USA i Niemiec – nadesłano 787 utworów. Wśród prac konkursowych znalazły się również teksty naszych licealistów. Jury doceniło kunszt poetycki i literacki trojga naszych uczniów: Aleksandry Zapiór i Michała Paśko z klasy I A oraz Oliwii Jankowskiej z klasy I B, przyznając wszystkim tytuł laureata w kategorii Twórczość dzieci i młodzieży.

Konkurs odbywał się pod patronatem „Dziennika Polskiego”, a jego celem była popularyzacja twórczości dorosłych, dzieci i młodzieży, czyli tekstów mówiących o ludzkiej dobroci, życzliwości, przyjaźni oraz staraniach, aby być zawsze prawdziwym człowiekiem.


W ramach projektu DEUTSCH PLUS + odbył się konkurs  polegający na przygotowaniu krótkiego filmiku z argumentacją do pytania: „Dlaczego uczysz się języka niemieckiego?”
Spośród wszystkich filmów przysłanych z różnych zakątków Polski i biorących udział w rywalizacji nagrodzono tylko pięć. 
Wśród najlepszych znalazł się filmik DAWIDA TOPOLSKIEGO, ucznia z klasy I A.
Tym samym Dawid dołączył do Kampanii wizerunkowej języka niemieckiego, która zostanie umieszczona na stronie Instytutu Goethe oraz Facebooku.

BALA JAKUB, JANKOWSKI KUBA, TOPOLSKI DAWID, którzy brali udział w obozie językowym „JUGENDCAMP” otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz potwierdzające znajomość języka niemieckiego na poziomie A2.

Uczniowie naszego LO zakwalifikowali się do udziału w obozie „JUGENDCAMP DIGITAL” DEUTSCH PLUS+
W ramach projektu DEUTSCH PLUS+ troje uczniów naszego liceum będzie miało zaszczyt wziąć udział w obozie językowym „JUGENDCAMP DIGITAL” DEUTSCH PLUS+ . Projekt wspiera szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego i objęty jest patronatem Ambasady Niemiec w Warszawie. Projekt będzie trwał tydzień, a tematyka będzie dotyczyła ekologii, komunikacji oraz krajoznawstwa. Koordynatorem tego całego spotkanie będzie Goethe – Institut in Freiburg.

By zakwalifikować się do udziału w obozie językowym, uczniowie musieli zrealizować zadanie, które polegało na nakręceniu filmu o tematyce ekologicznej oraz przekonaniu jury, że to właśnie Oni powinni wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Wszystko oczywiście odbywało się w języku niemieckim. 

W obozie językowym może wziąć udział tylko dwunastu uczniów, a wśród nich znaleźli się:  Jakub Bala, Kuba Jankowski, Dawid Topolski z klasy 1A naszego LO.

Uczeń klasy 2A w II etapie Olimpiady Języka Angielskiego
20 listopada uczniowie naszego liceum wzięli udział w 45 Olimpiadzie Języka Angielskiego.
Duże brawa należą się Danielowi Mężyńskiemu z klasy 2A, który zakwalifikował się do kolejnego etapu Olimpiady.
Na szczególne wyróżnienie zasługują także prace Maksymiliana Bruda z klasy 2B oraz Przemysława Wójcika z klasy 2A, w których uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomości języka angielskiego. 

Patrycja Jaźwińska z klasy 2A oraz Maja Dudzińska z klasy 2B zdobyły najwyięcej punktów, a tym samy zajęły I miejsce w szkolnym konkursie „11 zagadek na 11 listopada Święto Niepodległości”, w tkórym uczestnicy musieli przez pięć dni odpowiadać na pytania (zagadki) dotyczące ważnych wydarzeń dla historii Polski w latach 1918 – 2020 odbywał się w dniach od 9 do 13 listopada.

„Pamięć dla przyszłości”
W październiku odbył się Ogólnopolski Konkursu Historyczny dla młodzieży „Pamięć dla przyszłości – w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie, a partnerami w organizacji i promocji konkursu były: Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego. 
Główny cel konkursu to popularyzacja wiedzy dotyczącej Zbrodni Katyńskiej i jej Ofiar poprzez poznawanie historii zbrodni, kontekstów i interpretacji, a także życia konkretnych osób zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w 80 Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Organizatorzy zwracali także uwagę na rozwijanie zainteresowania historią Polski XX wieku i nabywanie umiejętności pisania referatów/prezentacji oraz konstruowania wypowiedzi publicznych wśród młodzieży w wieku 13-18 lat, a także podnoszenie poziomu dojrzałości intelektualnej młodzieży i kształtowanie postaw patriotycznych poprzez aktywne wpajanie szacunku dla własnego dziedzictwa kulturowego. 
Nasze liceum reprezentowała grupa historyczna w składzie: Kalina Smykla, Kacper Wasiak i Krystian Sobótko – uczniowie z klasy I B. Przygotowali prezentację multimedialną pt. „Zbrodnia Katyńska w propagandzie”, w której opowiedzieli o straszliwym mordzie, jakiego dokonano w Katyniu pod Smoleńskiem w 1940 roku na polskich oficerach. Przedstawili spór, który toczył się pomiędzy Sowietami a Niemcami o to, kto dokonał tej okrutnej zbrodni.

Podziękowaniem dla naszych uczniów za udział w konkursie były pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
IK

W dniu 20 października nasze LO otrzymało certyfikat potwierdzający udział w akcji Sprzątanie Świata 2020! Certyfikaty otrzymały także klasy 1A, 1B, 2A, 2B oraz nauczyciele biorący udział w akcji.


W piątek 25 września po raz 14 wręczono nagrody Starosty Legionowskiego dla najlepszych uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat. Wśród nagrodzonych znalazło się także dwóch uczniów z Liceum im. Stanisława Lema, którzy w roku szkolnym 2019/2020 uzyskali średnią 5,00 – Martyna Białek oraz Przemysław Wójcik (obecnie uczęszczający do klasy 2A).

Przyznawane od 2006 roku nagrody finansowe są wyrazem uznania dla trudu włożonego w naukę i osiągnięcie wysokich wyników. Uhonorowani zostają także rodzice uczniów, którzy otrzymują pamiątkowe medale.

Rok szkolny 2019/2020

konkursy przedmiotowe i zawody sportowe, sukcesy szkoły, 2019/2020 –> OTWÓRZ

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie piknik_historyczny12-768x1024.jpg
Mikołaj Jacyna

W połowie maja został rozstrzygnięty XI Ogólnopolski Konkurs Historyczno – Literacki „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”, organizowany przez SP nr 15 w Raciborzu, którego celem było spisanie wspomnień członków rodziny, którzy przeżyli II wojnę światową oraz podkreślenie ich wkładu w odzyskanie niepodległości przez Polskę. 

Naszą szkołę reprezentował Mikołaj Jacyna, uczeń klasy I B. Pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, pani Iwony Kutra, napisał ciekawą pracę poświęconą swojemu pradziadkowi, Władysławowi Jacynie, za którą otrzymał wyróżnienie (w kategorii: uczniowie szkół ponadpostawowych).  Honorowy patronat nad konkursem objęło wiele instytucji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląski Kurator Oświaty, Starosta Raciborski, Prezydent Miasta Raciborza, Muzeum w Raciborzu, Związek Sybiraków czy przede wszystkim Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Raciborzu Pan Marian Szlapański, z którego inicjatywy kilkanaście lat temu, narodził się pomysł organizacji konkursu. 

Patrycja Jaźwińska, uczennica klasy 1A brała udział w II etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Antycznej, który odbył się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w sali wykładowej im. R. Schumana. Konkurs sprawdzał wiedzę uczniów dotyczącą szeroko pojętej kultury antycznej, w szczególności starożytnej Grecji oraz starożytnego Rzymu, która swoim zakresem obejmuje takie dziedziny jak historia, prawo, filozofia, sztuka oraz literatura antyczna.

Szkolny konkurs literacko-plastyczny „Poznajemy patrona szkoły”
I miejsce – Mateusz Ciesielski z klasy I a za wykonanie niezwykłego odkurzaczorobota, II miejsce – Martyna Białek z klasy I a za wykonanie portretu Stanisława Lema. Wyróżnienia: Bartosz Banaszek z klasy I b, Mikołaj Jacyna z klasy I b oraz Hubert Rachwalik z klasy I a. Wszyscy chłopcy pokazali swój kunszt poetycki.
Galeria zdjęć –> prace konkursowe

Przemek Wójcik został półfinalistą międzynarodowego konkursu w zakresie programowania – Pix Programming Challenge


Mikołaj Jacyna (uczeń klasy 1 B) oraz Wojciech Walczyk (1 A) zakwalifikowali się do drugiego etapu KONKURSU WIEDZY O POLSKIM PAŃSTWIE PODZIEMNYM, ARMII KRAJOWEJ I SZARYCH SZEREGACH, EDYCJA XI – 2019/2020  dla uczniów i mieszkańców powiatu legionowskiego oraz byłego I rejonu „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” okręgu warszawskiego Armii Krajowej pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo, Starosty Legionowskiego oraz Światowego Związku Młodzieży Armii Krajowej.
Trzymamy kciuki za ich występ w kolejnym etapie konkursu.


3 laureatów w XVII Międzynarodowym konkursie Poetyckim i Literackim im. Ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”



Patrycja Jaźwińska uczennica klasy 1A zakwalifikowała się do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Antycznej. Drugi etap odbędzie się już na początku lutego w Warszawie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.


Julia Kos z klasy 1 B reprezentowała szkołę w Warszawie podczas drugiego etapu Konkursu Recytatorskiego Jednego Poety, Adama Zagajewskiego.


Filip Sudryk z klasy 1A zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego w indywidualnych biegach przełajowych, a uczennica Patrycja Jaźwińska, która podczas eliminacji powiatowych przerwała bieg, by pomóc kontuzjowanej koleżance, otrzymała od Szkolnego Związku Sportowego Warszawy i Województwa Mazowieckiego dyplom Fair Play.

Skip to content