Rok szkolny 2021/2022

UCHO LEMA numer 19 – 14.06.2022 –> PRZECZYTAJ
Archiwalne numery gazetki szkolnej znajdziesz w zakładce Ucho Lema.
SERDECZNIE PODZIĘKOWANIA ZA CAŁOROCZNĄ PRACĘ DLA ZESPOŁU REDAKCYJNEGO DWUTYGODNIKA UCHO LEMA 🙂
Dyrektor i Opiekun Koła Redakcyjnego – p. Iwona Kutra


I już wakacje…

GALERIA ZAKOŃCZENIE –> OTWÓRZ

Za nami kolejny rok nauki. Czas wytężonej pracy i wielu sukcesów. Za chwilę wakacje i zasłużony odpoczynek. Warto jednak wspomnieć monet zakończenia roku szkolnego 2021/2022.

23 czerwca 2022 r. (o godzinie 19:00) w obecności zaproszonych gości: starosty legionowskiego pana Sylwestra Sokolnickiego, wójta gminy Nieporęt pana Sławomira Macieja Mazura, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Stanisławowie Pierwszym pani Joanny Sobczak, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema pani Magdalena Grodzka – Bulge wręczyła nagrody najlepszym uczniom szkołyKaterynie Demkiv, Ninie Niewiadomskiej, Przemysławowi Wójcikowi, Martynie Białek i Krystianowi Sobótko. Wyróżniła za pracę w wolontariacie i za udział w wielu konkursach. Za wspaniałą postawę niesienia pomocy koleżeńskiej uhonorowała Natalię Podsiadłą, Piotra Sochę (z klasy 1B), Kasię Demkiv, Lidię Piekutowską, Natalię Przybyszewską, Wiktorię Ostrycharz, Dominika Jarmułę, Oliwię Jankowską (z klasy 2B), Jakuba Bala (z klasy 2A), Martynę Białek, Wiktorię Szarzec i Jakuba Smoczyńskiego (z klasy 3A). Z tego grona dodatkowo, za  pomaganie w sposób szczególny, zostały wyróżnione: Martyna Białek oraz Kateryna Demkiv. Za pracę w samorządzie szkolnym podziękowano: Nikoli Kunysz, Oliwii Kurant, Katarzynie Demkiv, Oliwii Jankowskiej oraz Martynie Białek.

Zakończenie roku szkolnego jest także momentem, kiedy żegna się osoby odchodzące ze szkoły. Młodzież licealna pożegnała księdza Łukasza Sokołowskiego i podziękowała za lekcje religii i głoszenie Słowa Bożego. Dyrekcja liceum podziękowała także wszystkim uczniom za ich wysiłek, nauczycielom za sumienna pracę, a rodzicom za wsparcie i pomoc.

Zakończenie nie byłoby zakończeniem, gdyby zabrakło akcentu artystycznego. W tym roku wystąpiły nasze ukryte talenty, Michał Kowalski i Janek Homoncik z klasy II a, którzy przy wsparciu pana Jacka Kasprzycy, zagrali minikoncert. Dopełnieniem były wiersze recytowane przez Natalię i Wiktorię z klasy II b. Warto nadmienić, że ich autorką jest Oliwia Jankowska z klasy II b.

Wszystkiego dobrego.

Kampania ekologiczna oczami licealistów

W Szkolnym Konkursie na Nakręcenie Spotu Promującego Działania Proekologiczne (z okazji Światowego Dnia Ziemi) Lidia Piekutowska oraz Nazar Khavroniuk z klasy 2B zdobyli 1 miejsce.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do oglądania.

Zapraszamy do oglądania: https://youtu.be/GDw3akPGf24

Wycieczka na interaktywną wystawę – LEONARDO DA VINCI

22 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, młodzież z klasy 2B odwiedziła warszawski Pałac Kultury i Nauki, w którym mogła podziwiać multisensoryczną ekspozycję poświęconą geniuszowi Leonarda da Vinci –> OBEJRZYJ ZDJĘCIA

Wystawa prezentowała niezwykle bogaty wgląd w sztukę, naukę, technologię i fascynacje da Vinci nauką. Pokaz multimedialny twórczości Leonarda został zaprezentowany jako gra światła, dźwięku, a przede wszystkim pięknie zaprezentowanego obrazu na ogromnych ekranach, kolumnach i suficie. Narracja lektora oraz nastrojowa muzyka wspaniale dopełniały całość prezentowanego pokazu.

Młodzież z zachwytem przyglądała się eksponatom, wynalazkom da Vinciego – maszynom, urządzeniom, zbudowanych zgodnie z oryginalnymi projektami i materiałami, które później stały się przedmiotami codziennego użytku i służą ludzkości po dzień dzisiejszy.


Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w dniu urodzin Karla Landsteinera, austriackiego immunologa i laureata Nagrody Nobla za odkrycie grup krwi.

10 czerwca w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyła się uroczysta gala z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy, podczas której wręczono wyróżnienia dla działaczy zaangażowanych w ideę honorowego dawstwa krwi. Certyfikatem Legionu będącym z podziękowaniem za współpracę, propagowanie idei krwiodawstwa i działania edukacyjne uhonorowano także nasze LO.

Serdecznie dziękujemy 🙂

Geografia terenowaPoskramiacze Globalnych Wyzwań

W czwartek 9 czerwca 2022 r. odbyła się w naszym Liceum gra terenowa. Uczniowie wcielili się w Poskramiaczy Globalnych Wyzwań.
GALERIA -> OTWÓRZ
Zmierzyli się z pięcioma zadaniami, które dotyczą kwestii globalnych, a w szczególności wyzwań jakie stoją przed ludzkością:

  • ograniczonym dostępem do edukacji,
  • ograniczonym dostępem do wody pitnej,
  • uchodźstwem,
  • nieodpowiedzialną konsumpcją,
  • niezrównoważonym rozwojem i nieetyczną modą.

Młodzież przemieszczała się od punktu do punktu wiedziona informacjami ukrytymi w zagadkach  np. Idź do punktu gdzie grasuje chrząszcz, który nie odstrasza, a wręcz zaprasza…             

W każdym z nich stanęła przed wyzwaniem:

  • Starciem z Kółkokrzyżykową Mistrzynią. Aby móc postawić kółko na planszy uczestnicy musieli udzielić prawidłowej odpowiedzi na wylosowane pytania na temat problemu dostępu do edukacji na świecie;
  • Spotkaniem z Panią Kropelką. Gracze losowali 3 kraje, musieli odnaleźć je na mapie konturowej świata oraz położyć na nich kroplę wody, która przedstawiała ilość litrów wody pitnej przypadającej dziennie na jednego mieszkańca;
  • Odnalezieniem Odpowiedzialnego Listonosza, który wręczył uczestnikom list. Zadanie polegało na uzupełnieniu grafu o przykłady konkretnych działań, które mogą świadczyć, że ktoś jest świadomym konsumentem;
  • Poszukiwaniem pasującego elementu. Każdy gracz otrzymał kartę z fragmentem informacji o uchodźstwie i uchodźcach. Należało znaleźć osobę, która posiadała kartę, z którą informacja była kompletna;
  • Zmierzeniem się z pociętymi jeansami😉 Zadanie polegało na określeniu co i w jakich proporcjach kryje się za ceną jeansów. Wynagrodzenia dla pracowników to zaledwie 1% ich ceny…

Aby otrzymać wskazówki do odnalezienia kolejnych stanowisk Poskramiacze musieli wykonać dodatkowe zadania:

  • Ułożyć łańcuch powiązań między nadmiernym zużyciem wody a zmianami klimatycznymi,
  • Odpowiedzieć na pytania – Dlaczego szkoła jest nam potrzebna? Dlaczego Polska powinna przyjmować uchodźców?
  • Podać przykłady działań podjętych przez różne podmioty, które mogłyby się przyczynić do poprawy sytuacji pracowników w biedniejszych krajach.
  • Każdy z uczniów zapisał na kartce pocztowej jedno zobowiązanie, które przybliży go do bycia świadomym konsumentem. 

Uczniowie dzielnie, z uśmiechem i energią mierzyli się z zadaniami. Z zaangażowaniem i pasją toczyli dyskusje, szukali rozwiązań. 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i bardzo dziękujemy za wspólną zabawę! 

Reprezentacja naszego LO na uroczystości nadania sztandaru w Białobrzegach

7 czerwca w Białobrzegach odbyła się uroczystość nadania sztandaru 9. Brygadzie Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. dyw. Wiktora Thommee. Na uroczystym apelu nie zabrakło także naszej reprezentacji.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na uroczystość oraz piknik żołnierski, który odbył się po części oficjalnej ceremonii na terenie jednostki wojskowej w Białobrzegach.

„AKTYWIŚCI I AKTYWISTKI”
– spotkanie z młodzieżą niemieckojęzyczną

W dniu 19 maja 2022 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty z języka niemieckiego –> GALERIA.

Niemieccy „Aktywiści” – młodzi studenci pochodzący z Niemiec, prezentują na spotkaniach z uczniami niemiecką kulturę w formie warsztatów. „Aktywiści” są żywym przykładem niemieckiej młodzieży.  Warsztaty polegają na interaktywnej zabawie, która przedstawia życie i najbardziej aktualny obraz Niemiec.

Tematy poruszane podczas spotkania dotyczyły muzyki, kultury oraz zainteresowań. Lekcja z niemiecką studentką była dla młodzieży liceum niebywałą okazją do  dyskutowania  w języku naszych zachodnich sąsiadów. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klasy I B oraz II A i I B.

Das hat uns Spaß gemacht… 🙂

Projekt „eMocje w GŁOWIE”

Mając na uwadze problemy otaczającego nas świata, w ostatnich dniach maja zrealizowaliśmy w szkole projekt UNICEF: „eMocje w GŁOWIE”.

Pani psycholog przybliżyła uczniom temat związany z profilaktyką zdrowia psychicznego. Każda z klas obejrzała materiał, dotyczący możliwości dbania o swoją kondycję psychiczną, możliwości szukania pomocy w sytuacji kryzysowej. 

Młodzież wykazała spore zainteresowanie powyższą problematyką, aktywnie udzielając się w rozmowach i chętnie dzieląc się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. Poprowadzona została również dyskusja, podczas której młodzież dzieliła się swoimi sposobami dbania o siebie: swoje emocje, myśli, uczucia.

Odpowiednie materiały zostały wysłane także do rodziców i nauczycieli naszego LO. Zawarte w nich informacje ułatwią zrozumienie tego, co dzieje się w głowie nastolatka, młodej osoby zmierzającej się z rzeczywistością i jej zagrożeniami. 

Dzień Dziecka 2022

ZDJĘCIA –> OBEJRZYJ

Dzisiaj na naszych uczniów czekała miła niespodzianka. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego nasi licealiści mogli częstować się smacznymi pączkami typu donut oraz śmiesznymi długopisami.
Wszystkim bobasom małym i dużym życzymy wesołego świętowania 🙂

Kolejne sukcesy naszych Licealistów w konkursach ogólnopolskich Olimpus i Galileo!

Z przyjemnością informujemy o wysokich wynikach uzyskanych przez uczniów naszej szkoły w konkursach ogólnopolskich, które jako zewnętrzne źródła oceny poziomu wiedzy, pozwalają na obiektywne zweryfikowanie umiejętności.

W ogólnopolskim konkursie Olimpus z języka angielskiego dyplom laureata otrzymali:
Piotr Socha z klasy 1B
Sonia Krysz z klasy 3B

Przemysław Wójcik z klasy 3A, który dodatkowo został wyróżniony nagrodą książkową.

W ogólnopolskim konkursie Olimpus z języka niemieckiego dyplom laureata otrzymał:
Paweł Wiszniewski z klasy 1B

W ogólnopolskim konkursie Galileo z biologii tytuł laureata otrzymała:
Nina Niewiadomska z klasy 2A

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Hazard? Nie, dziękuję

20 maja, gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej, którzy przeprowadzili dla naszych uczniów akcję informacyjną pod hasłem: „Hazard? Nie, dziękuję”, której celem było podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń jakie niesie hazard i uzależnienie od niego. Zajęcia zostały przeprowadzone z każdą z klas. ->> GALERIA

Dowiedzieliśmy się :
– Co to są gry hazardowe i kto może w nich uczestniczyć;
– Czym jest nielegalny hazard;
– Jakie zagrożenia wiążą się z hazardem;
– Czym jest uzależnienie od hazardu i jak się przed nim chronić;
– Gdzie można uzyskać pomoc w zakresie uzależnienia od hazardu;
– Jakie są konsekwencje nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.

Zostaliśmy poinformowani również o zagrożeniach jak i ciekawostkach, jakie może spotkać na swojej drodze pracownik służby celno – skarbowej. 
Spotkania zostały przeprowadzone w bardzo ciekawy, a zarazem kreatywny sposób.

Jako młodzież rządna wiedzy, pytań ze strony uczniów nie było końca, ale nasi goście cierpliwie i rzeczowo odpowiedzieli na każde z nich.

WYRÓŻNIENIE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE KANGUR MATEMATYCZNY

Niezmiernie miło nam poinformować, że Przemysław Wójcik (uczeń klasy 3A) zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, kategoria STUDENT (najwyższa). Serdecznie gratulujemy sukcesu.
Najwyższy wynik z klasy pierwszej otrzymał Piotr Socha, a z klas drugich – Jakub Kiliański.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wspólną zabawę i czas poświęcony na rozwijanie logicznego myślenia. Zapraszamy za rok. 🙂
Zespół matematyków LO im. S. Lema

Wyśpiewać marzenia – licealiści z Lema na spektaklu „Metro”

Każdy ma marzenia. Jedni marzą, by być sławnym, inni – by mieć dobrą pracę, a jeszcze inni marzą po prostu, by być szczęśliwym.

W dniach 27 i 28 kwietnia uczniowie z naszego liceum uczestniczyli w wyjątkowym widowisku – w musicalu „Metro” w reżyserii Janusza Józefowicza. Pod opieką swoich wychowawców udali się do Studia Buffo, by móc podziwiać wspaniały śpiew, niezwykły taniec i niesamowite efekty świetlne.              

Bohaterowie przedstawienia to młodzi ludzie, którzy pragną znaleźć swoje miejsce w świecie. Nie zawsze są docenieni przez tych, których uważają za najbliższych. Często to obca osoba wskazuje im drogę, po której mają podążać. Pragną walczyć o swoje marzenia, choć nieraz okazuje się, że jest to bardzo trudne.

Wojciech Pepliński – pobrano ze strony teatru STUDIO BUFFO

GOTUJEMY PO HISZPAŃSKU

W ubiegłym tygodniu (6 maja) klasa I B przygotowywała hiszpańskie potrawy i przekąski. Uczniowie podzielili się na trzy grupy i każda z nich decydowała, jaką potrawę przygotuje. Oczywiście do  potrawy musiał być napisany przepis w języku hiszpańskim. ZDJĘCIA –> OBEJRZYJ

Fue muy divertido 

Brąz dla chłopców z S. Lema

W dniach 25-26 kwietnia w hali Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce koszykowej dziewcząt i chłopcówGALERIA –> OBEJRZYJ

Dziewczęta, w składzie: Julia Zakrzewska I B, Anna Lewandowska I B, Natalia Tkaczyk I B, Dominika  Deplewska II B, Weronika Ostaszewska II B, Zuzanna Sucharska II B, Klaudia Niebrzegowska II A i Natalia Jakubowska III A, wywalczyły IV miejsce.

W meczu o brązowy medal, po dwóch dogrywkach, nasi chłopcy  uzyskali dwupunktowe prowadzenie, które udało im się utrzymać do końca i tym samym pokonali Niepubliczne Liceum Językowe w Legionowie.
A oto nasza brązowa reprezentacja: Jakub Bala, Dawid Staniszewski, Dawid Topolski i Kuba Jankowski – wszyscy z klasy II A oraz Tomasz Kamiński, Daniel Mężynski, Krzysztof Frelik, Filip Surdyk i Kacper Michalski – z klasy III A.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie naszego Liceum.

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY, 2 MAJA – ŚWIĘTO FLAGI, ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Państwowe Święto Pracy 1 maja
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – tak brzmi pełna nazwa tego Święta. Przypada w kalendarzu na 1 dzień maja. Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które po raz pierwszy obchodzone było w 1890 roku. Od 1950 roku jest również świętem państwowym w Polsce.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Biało-czerwona flaga towarzyszy nam zarówno w wydarzeniach wyjątkowo podniosłych, jak i dramatycznych, ale także wszędzie tam, gdzie Polacy pragną wyrazić łączność z polską wspólnotą.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią specjalnego miniprzewodnika „Biało-Czerwona”, który powstał w MSWiA. Materiał zawiera zasady, którymi powinniśmy się kierować, by w odpowiedni sposób eksponować flagę Rzeczypospolitej, przedstawia różnice między flagą a barwami narodowymi i wiele innych –> OTWÓRZ

Narodowe Święto Konstytucji 3 maja
Święto państwowe wprowadzone 1791 roku przez Sejm Wielki, w celu upamiętnienia uchwalenia Konstytucji i uregulowania ustroju prawnego Rzeczpospolitej. Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru Rzeczypospolitej, następnie było zakazane. Dopiero po pierwszej wojnie światowej, która przyniosła niepodległość Polsce, ponownie świętowano 3 maja. Po 1939 roku święto zostało zdelegalizowane przez okupację niemiecką, a następnie radziecką. W 1981 władza ludowa wyraziła zgodę na jego obchody. Od 1989 roku jest ponownie świętem narodowym.

Jak dbać o symbole narodowe ? –> OTWÓRZ

Projekty językowe
TYDZIEŃ LITERATURY HISZPAŃSKIEJ oraz ZOSTAŃ  AMBASADOREM  JĘZYKA  NIEMIECKIEGO”

W ostatnim czasie odbył się w naszej szkole TYDZIEŃ LITERATURY HISZPAŃSKIEJ 🙂

Uczniowie klasy III A i III B wspólnie opracowywali i przygotowywali zagadnienia z zakresu literatury hiszpańskiej. Nie była to tylko praca w języku polskim, lecz także w języku hiszpańskim. Poznawaliśmy i dyskutowaliśmy miedzy innymi o  takich osobowościach jak: 

Salvador Dali, Miguel de Cervantes , Carlos Ruiz ZafónGabriel García MarquezFrancisco Goya ……  y muchos, muchos más  🙂

W ramach projektu DEUTSCH PLUS uczennice klasy trzeciej Nikola Kunysz, Gabriela Małysz oraz Oliwia Kurant wzięły udział w konkursie  „ZOSTAŃ  AMBASADOREM  JĘZYKA  NIEMIECKIEGO”.Zadanie polegało na nagraniu i opracowaniu kreatywnie filmiku, w którym należało zaprezentować hasło reklamowe dla języka niemieckiego :). Ogłoszenie wyników nastąpi pod koniec maja, a główną nagrodą jest udział w warsztatach trenerskich online.
Na zdjęciach – Nikola Kunysz z klasy 3B.

FILIP SURDYK – Wicemistrz Juniorów w Pucharze Polski XC Krynica-Zdrój

Filip Surdyk jest uczniem klasy III a Liceum Ogólnokształcącego im. S. Lema w Stanisławowie Pierwszym. Już w ubiegłym roku szkolnym miło zaskoczył nas swymi osiągnięciami i zamiłowaniem do kolarstwa. 

Puchar Polski XC w Krynicy-Zdrój rozpoczął się dla niego już we wtorek, 19 kwietnia. Wtedy to, wraz z kilkoma kolegami z całej Polski, rozpoczął zgrupowanie kadry narodowej.

Trasę doskonale pamiętał z zeszłorocznej edycji, ale jednak okazało się, że pętla wyścigowa została całkowicie przebudowana. Tym razem usunięto bardzo długi pierwszy podjazd, a w zamian dodano zdecydowanie bardziej techniczny fragment trasy, który był naszpikowany korzeniami i kamieniami. Ta zmiana zdecydowanie podniosła jej atrakcyjność. Zostały dodane również inne „smaczki”, a najbardziej podobały mu się bardzo szybkie zjazdy. Runda po zmianach przypadła naszemu uczniowi do gustu i bardzo dobrze się na niej czuł. Wiedziałem, że to będzie dla niego dobre ściganie.  

W kolejnych dniach zgrupowania – ze względu na znaczne opady deszczu – trasa zrobiła się dość grząska. Filip musiał zmagać się z dużą ilością błota oblepiającego zarówno ramę roweru jak i opony, co mocno utrudniało jazdę. Mimo to każdego dnia sumiennie przygotowywał się do startu, szukając optymalnych linii przejazdu jak i idealnych ustawień roweru. Gdy był już pewny zarówno znajomości trasy jak i sprzętu – pozostało tylko  odpoczywać i regenerować siły przed startem. 

W przeddzień wyścigu, z trenerem, przejechał jeszcze trzy rundy na trasie, z czego jedną mocniejszym tempem na tak zwane „przepalenie nogi”. Wieczorem tradycyjnie uzupełnił „węgle”, czyli zjadł  posiłek z makaronem i czuł, że jest gotowy do startu. 

Wyścig wypadał w sobotę. Niestety, w nocy ponownie padał deszcz, co spowodowało, że trasa stała się jeszcze bardziej wymagająca. Nie zraziło to jednak naszego faworyta i tradycyjnie rozpoczął procedurę startową – rozgrzewka na 45 minut przed startem, ustawienie w sektorze i start punktualnie o godzinie  13:30. 

Startował z drugiej linii. Po wyjeździe na trasę, niestety, nie wszystko ułożyło się po jego myśli –  został przyblokowany przez stojącego przede nim zawodnika z Czech. Absolutnie się tym faktem nie zraził i rzucił się szybciutko do przodu, aby odrabiać początkowe straty. Udało mu się to już na pierwszym podjeździe, gdzie złapał kontakt z czołówką, która narzuciła od początku bardzo mocne tempo. Pierwsze trzy rundy przejechał ze swoim dobrym kolegą, Mateuszem z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Na początku czwartej rundy udało mu się zaatakować i uciec. Zachęcony tym małym sukcesem rozpoczął pogoń za pierwszym zawodnikiem. Niestety, brakło mu troszkę dystansu i na metę wjechał jako drugi zawodnik w kategorii Junior ze stratą zaledwie czterech sekund do zwycięzcy. To był bardzo dobry start naszego ucznia i dzięki zajęciu drugiej lokaty zdobył pierwsze punkty w rankingu Międzynarodowej Federacji Kolarskiej UCI.

Po zakończeniu wyścigu Filip podziękował wszystkim – swoim rywalom za walkę na trasie, kibicom za doping, który go niósł od samego startu do mety, rodzicom za troskę, klubowi za możliwość wystartowania w wyścigu oraz ogólną pomoc, a także Gminie Radzymin oraz Goldensubmarine za to, że wspierają go już od wielu lat.

Dziewczęta z Lema Mistrzami Powiatu w Tenisie Stołowym

GALERIA –> OTWÓRZ
22 kwietnia w PZSP w Serocku odbyły się Powiatowe Zawody w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców.
Dziewczęta w składzie: Olga Orzewska, Agata Staniszewska i Julia Zakrzewska (1B) okazały się bezkonkurencyjne, wygrywając wszystkie swoje mecze, i tym samym zdobyły I miejsce w powiecie.
Natomiast chłopcy w składzie: Kacper Michalski (3A) i Jakub Bala (2A) po bardzo wyrównanych pojedynkach uplasowali się na czwartym miejscu.
Serdecznie gratulujemy.

—————————————————————————-

Dzień Ziemi

W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem – „Zainwestuj w naszą planetę”.

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.  Współcześnie data ta ma symbolizować zacieranie się różnic między ludźmi różnych ras i religii, przypominać nam, że wszyscy dzielimy tę samą planetę. Planetę, która jak nigdy wcześniej potrzebuje naszej opieki i ochrony.

Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył  drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.

Tego dnia w naszej szkole zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, w sposób symboliczny uczcili to święto, zakładając coś w kolorze zielonym. Został również ogłoszony konkurs na najlepszy krótki filmik przedstawiający kampanię społeczną na rzecz Ziemi. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 8 maja. Liczymy na ciekawe pomysły i dobrą zabawę. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

Emilia Turek

Przed Świętami i po Świętach

Wszystkiego świątecznie dobrego dla naszych podopiecznych z Ukrainy i ich rodzin.

В житті нехай все буде, що потрібно,
Без чого не складається життя:
Любов, здоров’я, щастя, дружба
Та вічно юна нестаріюча душа.
Нехай пасхальна радість
Не залишає вас у всі дні вашого життя!

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu paczek świątecznych dla uczniów z Ukrainy oraz rodzin potrzebujących wsparcia. Dziękujemy za wspólny po-świąteczny i przed-świąteczny poczęstunek.

Akcja Żonkile w LO im. S. LEMA

Galeria –> OBEJRZYJ

19 kwietnia 79 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie, które stało się największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. O okolicznościach wybuchu, przebiegu i skutkach kwietniowego powstania młodzież dowiedziała się na lekcjach historii, które przeprowadziła pani Emilia Vedral.

Przygotowane prelekcje, pogadanki i filmy wprowadziły uczniów w dość trudne czasy, ale jakże oczywiste. Dla upamiętnienia tych wydarzeń licealiści na godzinach wychowawczych wykonywali żonkile – symbol pamięci, szacunku i nadziei. Są one związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Wspólna praca przy wykonaniu żonkili wprowadziła młodzież w chwilę zadumy. Pozwoliła uświadomić, że właśnie te kwiaty pomagają pamiętać tamten czas, tamtych ludzi, którzy walczyli przecież o swoją godność.

WIELKANOC…

ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY – ŚWIĄTECZNIE

Dzisiaj (12.04) – w ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY – naszych uczniów przywitała słodka, wielkanocna niespodzianka przygotowana przez Radę Rodziców. Nie zabrakło też świątecznych życzeń. Serdecznie dziękujemy 🙂

Dzień otwarty w LO im. Stanisława Lema

Zdjęcia –> OTWÓRZ
Nasze atuty
– nauczyciele z pasją, przyszłościowe kierunki, przyjazna atmosfera i wysoki poziom kształcenia przyciągnęły przysłowiowe tłumy na dzień otwarty do naszego liceum.

8 kwietnia (podczas dnia otwartego LO) odbyła się prezentacja oferty edukacyjnej dla obecnych ósmoklasistów, którzy od przyszłego roku szkolnego chcieliby uczęszczać do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym.

W planach szkoły jest utworzenie dwóch klas 30-osobowych o profilach: matematyczno-geograficznym z językiem angielskim i elementami Buisness English oraz dziennikarskim z rozszerzonym językiem polskim, językiem angielskim i WOS-em. Atutem tej klasy jest także dodatkowa godzina matematyki, by lepiej przygotować się do matury.

Na spotkanie przybyło wielu zainteresowanych naszą szkołą uczniów i rodziców. Chociaż nasze warunki lokalowe są jeszcze skromne, to w każdej sali przygotowano różne atrakcje dla gości.

W sali chemicznej odbywały się doświadczenia z chemii i biologii, które wykonywali uczniowie klas drugich pod czujnym okiem nauczycieli tych przedmiotów. Ósmoklasiści mogli także zobaczyć przyrządy do nauki fizyki czy inne pomoce dydaktyczne wykorzystywane na zajęciach przyrodniczych. W sali językowej można było usłyszeć lemowskich poliglotów, którzy opowiadali o zaletach szkoły w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. W pracowniach polonistycznej i historycznej młodzież wraz z nauczycielami odpowiadała na pytania ósmoklasistów i ich rodziców. Przybyli mogli także obejrzeć prezentację o naszym patronie i zapoznać się z całym procesem starania się o jego imię.

Sala matematyczna skrywała wiele niespodzianek. Tam na uczniów czekały łamigłówki matematyczne, składanie modeli figur geometrycznych, a także zagadki geograficzne. Goście chętnie przekraczali próg, chociaż niedużej, ale doskonale wyposażonej biblioteki szkolnej, w której ciepło witała wszystkich pani Dorota, która w naszej szkole pełni także funkcję psychologa. Ci, którym nie obcy wysiłek fizyczny, na początku zwiedzania, pod opieką naszych trenerów i wysportowanej młodzieży, udali się do sali gimnastycznej.

Nie zabrakło także językowej kafejki ze smakołykami przygotowanymi przez społeczność naszego LO. Nazwę każdego przysmaku uczniowie opisali w trzech językach: angielskim, hiszpańskim oraz niemieckim. Dodatkowo każdy z gości mógł skosztować przepysznej lemoniady i wyciskanego soku z pomarańczy i jabłek.

Rodzice ósmoklasistów i sami uczniowie zadawali bardzo dużo pytań, interesowali się atmosferą, jaka panuje w szkole. Jednak na własne oczy mogli się przekonać, że w każdej sali znajdują się kanapy, na których można się zrelaksować podczas przerw, oraz miejsca, w których można zaparzyć herbatę. 

Jeżeli pojawiały się jakiekolwiek wątpliwości, wszelkich wyjaśnień udzielała dyrektor liceum, pani Magdalena Grodzka – Bulge oraz jej społeczny zastępca – pani Aneta Bala.

Dla lemowskiej społeczności był to dzień niesamowitych wrażeń, cennych doświadczeń i wyjątkowych przeżyć. Mamy nadzieję, że większość z przybyłych ósmoklasistów jeszcze raz przywita się z naszym robotem stojącym w holu liceum.

Trzymamy kciuki, żeby tak było. Dodajmy, że dodatkowym atutem jest rozpoczęta budowa nowej siedziby naszego liceum.

Razem dla autyzmu

Sukces dziewcząt z klasy II a w Mazowieckim Konkursie Fotograficznym „Chwała nieśmiertelna bohaterom AK”

GALERIA ZDJĘĆ –> OTWÓRZ
W środę 30 marca 2022 r. w Izbie Pamięci – Strzelecka 8 w Warszawie odbył się finał Mazowieckiego Konkursu Fotograficznego „Chwała nieśmiertelna bohaterom AK”.

Celem konkursu było udokumentowanie miejsc i symboli pamięci o Armii Krajowej w najbliższej okolicy i powiązanie ich z konkretną osobą lub wydarzeniem historycznym. Wykonanie zdjęcia wiązało sie również z dokonaniem krótkiego komentarza historycznego.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy II a, które zostały docenione przez jury konkursu.  I miejsce zajęła Aleksandra Zapiór, która przygotowała pracę pt„Niewielu przeciw wielu – niezłomni bohaterowie Popowa”, natomiast Klaudii Niebrzegowskiej przyznano wyróżnienie za pracę pt. „Zabytkowy budynek na Modlińskiej 257”. Laureatkom wręczono nagrody, pamiątkowe dyplomy i upominki. 

Podczas finału konkursu wszyscy laureaci wraz z opiekunami i zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w  krótkiej prelekcji historyka Andrzeja Kryńskiego na temat Armii Krajowej. Dodatkowym elementem spotkania było zwiedzanie Izby Pamięci IPN (m.in. zmodernizowanych piwnic) poświęconej więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie w kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8.

Gratulujemy Oli i Klaudii oraz życzymy dalszych sukcesów. A pani Izabeli Jacynie serdecznie dziękujemy za sprawowaną opiekę nad uczennicami podczas gali i podczas podróży.

W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück

Piotr Kardas, Zuzanna Sucharska

To konkurs recytatorski organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Stowarzyszenie „Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska.
Zdjęcia –> OTWÓRZ

W tym roku miała miejsce już VIII edycja ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” skierowana do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. W półfinale naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIb Zuzanna Sucharska i uczeń klasy IIIb Piotr Kardas. Oboje recytowali wiersze i fragmenty prozy napisane przez więźniarki obozu.

Warto dodać, że konkurs objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym  więźniarkom. 

25 marca – DNIEM PATRONA w naszej szkole

ZDJĘCIA Z DNIA LEMA –> OBEJRZYJ
To drugie z kolei takie święto, które obchodziliśmy od początku istnienia naszej szkoły.
Oczywiście chodzi o Dzień Patrona, który celebrujemy w rocznicę śmierci Stanisława Lema (w tym roku dwa dni wcześniej). W tegorocznych obchodach nie zabrakło Dyktanda o Pióro Lema, które tym razem dotyczyło tatuażu, którego zapragnął pewien marynarz. Nie zabrakło minikonkursu na kosmiczny makijaż lub niesamowity ubiór czy też zmagań sportowych prowadzonych, jak zawsze, przez niezłomnych trenerów – panią Anię i  pana Przemka. Ponadto młodzież mogła poznać sekretarza samego Stanisława Lema, pana Wojciecha Zemka, który przybliżył ciekawostki z życia Mistrza i swoje refleksje związane z pracą u samego Lema. 

Na zakończenie obchodów zostały wręczone nagrody. I tu Fanfary!!! Mistrzem Ortografii w II Dyktandzie o Pióro Lema został Maksymilian Brud z klasy III B. Wyróżnienie otrzymała Martyna Kurant z klasy II A.

Za najbardziej „odlotowe i kosmiczne” makijaże wręczono vouchery na niepytanie do wykorzystania do 8 kwietnia i drobne nagrody. Wśród szczęśliwców znaleźli się: Oliwia Jankowska (wyróżnienie), miejsce III : Martyna Białek, Kasia Demkiv, Kacper Wasiak, Julia Wróbel, miejsce II – Klaudia Niebrzegowska, Olga Orzewskamiejsce I.

Tego dnia wręczono także upominki uczniom, którzy w Powiatowym Konkursie Ekologicznym „Myśl globalnie, działaj lokalnie. Segregujesz – zyskujesz!” zgłosili najwięcej kilogramów baterii, nakrętek i makulatury. Wśród najaktywniejszych „zbieraczy” znaleźli się: Monika Burkacka, Paulina Kołakowska, i Tomek Kamiński. Jako szkoła zajęliśmy w konkursie miejsce II i w nagrodę zyskaliśmy voucher do Galerii Północnej na 2000 zł. 

Wśród sportowców na nagrody zasłużyli: Olek Krzyżanowski, Wiktor Wenerski, Klaudia Peryt i Patrycja Jaźwińska oraz zespoły klasowe II a, I b i III a.

W dzień NASZEGO PATRONA niespodzianki otrzymali również uczniowie, którzy angażowali się w realizację projektu DEUTSCH PLUS. Upominki przesłał organizator projektu – Goethe Institute (Paweł Wiszniewski, Kuba Jankowski, Dawid Staniszewski, Kuba Bala, Dawid Topolski, Kasia Demkiv, Klaudia Niebrzegowska, Wiktor Wenerski, Piotr Kardas, Nikola Kunysz, Oliwia Kurant, Gabriela Małysz).

Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, miło spędzili czas na integracji, a na zakończenie otrzymali słodkości ufundowane przez Radę Rodziców.

To był dzień pełen wrażeń. Dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i rodzicom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia. Do zobaczenia za rok 🙂

Lekcja historii i warsztaty komiksowe w Instytucie Pamięci Narodowej

22 marca klasa II b, wraz z p. Emilią Vedral, p. Iwoną Kutra i nowymi kolegami i koleżankami z Ukrainy, uczestniczyła w niecodziennej lekcji historii połączonej z pracą warsztatową na temat powstawania komiksów –> OBEJRZYJ ZDJĘCIA

Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji dra Włodzimierza Krajewskiego i dra Tomasza Łobuszewskiego, którzy opowiedzieli o pomyśle przeniesienia poważnej historii do komiksu. Doktor Krajewski stwierdził, że ich komiksy „opowiadają o prawdziwych ludziach – zwykłych ludziach, których los tak się potoczył, że stali się osobami niezwykłymi”. Drugi z prelegentów dokonał omówienia i prezentacji nowej części komiksowej „Wilcze Tropy” poświęconej jednemu z najwybitniejszych dowódców oddziałów partyzanckich AK, Antoniemu Hedzie. Klasa II b miała także okazję poznać osobiście córkę „Szarego”, która pokrótce opowiedziała o losach swego ojca.

Następnie pod czujnym okiem scenarzysty p. Sławomira Zajączkowskiego i rysownika p. Krzysztofa Wyrzykowskiego uczniowie oddali się pracy twórczej, wykonując fragmenty swoich komiksów. Wcześniej dowiedzieli się, na czym polega proces twórczy komiksu i co jest gwarancją sukcesu.

Całe spotkanie było nagrywane, a relację z niego można zobaczyć na kanale YouTube IPNtv.

Umowa na budowę naszego LO – podpisana 🙂

Dzisiaj (22 marca) podpisano umowę z wykonawcą nowej siedziby naszego liceum. Już teraz nie możemy się doczekać końca budowy, która niebawem się rozpocznie. Zgodnie z ofertą firma Arcus Technologie Sp. z o.o. zbuduje gmach naszej szkoły w ciągu 18 miesięcy. Wartość całego zadania to 19 189 599,00 zł, z czego 16,3 mln zł pochodzić będzie z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych
Więcej na temat dzisiejszego wydarzenia możesz przeczytać na stronie powiatu: –> OTWÓRZ

Matematyczne powitanie wiosny – zmagania z KANGUREM 🙂

17 marca licealiści z Lema (wraz z ponad 6 mln uczniów z całego świata) wzięli udział w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE KANGUR MATEMATYCZNY.

Udział w matematycznej zabawie stał się już tradycją dla naszej społeczności szkolnej. Co roku grupa uczniów chętnie angażuje się w intelektualne zmagania.

Kangur nie jest konkursem opartym tylko na wiedzy matematycznej, ale przede wszystkim na logicznym myśleniu. Główną ideą tego konkursu jest matematyczne zaktywizowanie jak największej liczby uczniów – w tym samym czasie we wszystkich krajach.
W Kangurze Matematycznym nie chodzi o wygraną, ale o czas poświęcony na rozwijanie kreatywnego myślenia, poczucie matematycznej wspólnoty.
Tutaj nikt nie jest przegrany, wręcz przeciwnie – w tym roku każdy uczestnik konkursu opuścił go z małą kangurową niespodzianką oraz słodkim dodatkiem i poczuciem wspólnego, matematycznego działania.
Gratulujemy wytrwałości młodym myślicielom i czekamy na kolejne spotkanie w przyszłym roku 🙂

14 marca – dzień liczby Pi, rocznica urodzin Einsteina i śmierci Hawkinga, a do tego kreatywne pakowanie
– oj działo się działo…

OBEJRZYJ ZDJĘCIA Z SZALONEGO DNIA –> OTWÓRZ

14 marca w kręgach akademickich i szkolnych od 34 lat obchodzony jest Światowy Dzień Liczby Pi.

Również w liceum Stanisława Lema pamiętaliśmy o tym święcie. Na lekcjach matematyki, zgodnie ze słodką tradycją obchodów Dnia Liczby Pi, uczniowie przy jabłkowych ciasteczkach poznawali historię aproksymacji liczby π, rozwiązywali ciekawe problemy matematyczne, rywalizowali w mini-konkursach i grali w gry logiczne.

Gospodarzami tego święta były nauczycielki matematyki, które częstowały własnoręcznie wykonanymi słodkościami. Nie zabrakło też kreatywności ze strony uczniów, którzy z okazji matematycznego dnia postanowili spakować się kreatywnie – i tak w szkole zawitały futerały od gitar, skrzynki, wózki sklepowe, koszyki wiklinowe i wiele innych.

14 marca 2022 przypadała 143 rocznica urodzin Alberta Einsteina oraz 4 rocznica śmierci Stephena Hawkinga. Znakomitych fizyków upamiętniliśmy w szkolnej gazetce i w wspólnych rozmowach przy ciastku i herbacie.

Dzień był pełen matematycznych ciekawostek, kulinarnych słodkości i dobrej atmosfery. 

Dziękujemy

Konkurs biblioteczny „Polecajka” – wyniki

W konkursie bibliotecznym „Polecajka” wzięły udział cztery osoby.

Oddane prace zostały ocenione pod kątem merytorycznym, zgodności z tematem oraz poprawności językowej. Jury zdecydowało się przyznać wyróżnienia dwóm osobom: Ani Chmielewskiej i Jankowi Grabowskiemu z klasy IB, drugie miejsceKasi Demkiv z klasy IIB, natomiast miejsce pierwsze, za najbardziej poprawną i spontaniczną recenzję – Wiktorii Ostrycharz z klasy IIB.

Wiktoria za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie otrzyma ocenę celującą z języka polskiego, natomiast pozostałe osoby ocenę bardzo dobrą. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali także słodkie i rzeczowe upominki.

Całej czwórce uczestników serdecznie dziękujemy i gratulujemy! Zapraszamy do zapoznania się z recenzjami –> OTWÓRZ

DZIAŁAMY – POMOC DLA UCHODŹCÓW

Kochani

Z uwagi na obecną sytuację, przeznaczenie „Paczki na Kresy” uległo zmianie. Zebrane (i nadal zbierane) przez szkołę produkty będą przeznaczone bezpośrednio dla ofiar trwającej wojny w Ukrainie, które zmuszone były do opuszczenia swoich domów i znalazły schronienie w Polsce (szczególnie w Powiecie Legionowskim).

Dziękujemy serdecznie za do tej pory okazane serce.

Na terenie szkoły zbieramy nadal:
– artykuły higieniczne dla dzieci i matek, osób starszych;
– żywność o długim terminie przydatności, w szczególności dla małych dzieci (słoiczki, musy i kaszki, mleko);
– koce (nowe lub używane ale w bardzo dobrym stanie, uprane).

Do piątku (4.03) do godziny 12:00 zbieramy koce termiczne i termosy, kubki termiczne. Produkty będą służyć uchodźcom czekającym na granicy po stronie ukraińskiej. Transport wyrusza w piątek po południu.

———————————————

Powiat Legionowski i Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion prowadzą zbiórkę środków finansowych na rzecz mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy. Za zebrane pieniądze zostaną zakupione i dostarczone na Ukrainę, szczególnie do partnerskiego regionu Powiatu Legionowskiego Rejonu Kosowskiego, wszelkie potrzebne rzeczy – żywność z długim terminem ważności, środki higieniczne, koce, leki itp., link do zbiórki:  https://zrzutka.pl/8ra6gz

Powiat Legionowski robimy również zbiórkę rzeczową w siedzicie PCPR w Legionowie, ul. Sikorskiego 11 zachęcamy do wzięcia udziału, szczegóły: https://powiat-legionowski.pl/aktualnosci/zbiorka-rzeczowa-dla-ukrainy

——————————————————————-

Dziękujemy w imieniu potrzebujących

Ukraino, jesteśmy z Wami…

Serdeczne podziękowania dla uczniów naszego LO za codzienne wsparcie zbiórki na rzecz ukraińskich uchodźców oraz pomoc w organizowaniu Paczki na Kresy. Każdy, nawet drobny gest ma znaczenie. W jedności siła.

Pomoc Ukrainie

Pomoc Ukrainie – POWIAT LEGIONOWSKI –> https://powiat-legionowski.pl/aktualnosci/na-pomoc-ukrainie

Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Zbiórkę prowadzi także Caritas Polska. Pomóc można dokonując wpłaty na stronie caritas.pl, na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „UKRAINA”, bądź wysyłając SMS pod numer 72052 o treści „UKRAINA” (koszt 2,46 zł z VAT).
Szczegóły: https://caritas.pl/ukraina/

DZIAŁANIA ZREAlIZOWANE W RAMACH PROJEKTU DEUTSCH PLUS – SEMESTR I

Paweł Wiszniewski, 1B

MÓJ START Z NIEMIECKIM
W dniu 21 listopada 2021 uczeń klasy 1B, Paweł Wiszniewski, wziął udział w konkursie organizowanym w ramach projektu DEUTSCH PLUS +. Konkurs polegał na nagraniu krótkiego filmiku w stylu filmików Tik Toku oraz opowiedzeniu o tym, w jaki sposób zaczęła się moja historia z językiem niemieckim. Aby wykonać ww zadanie, trzeba było wykazać się bardzo dobra znajomością języka niemieckiego. 
Paweł posiada wiedzę z języka niemieckiego co najmniej na poziomie B2. 
GRATULACJE  🙂

KOCH MIR WAS! 2
Tym razem siły zostały połączone 😊…..
W dniu 28 listopada 2021 uczniowie klasy drugiej oraz trzeciej w składzie: Oliwia Kurant, Gabrysia Małysz, Nikola Kunysz (uczennice klasy trzeciej) oraz Kuba Jankowski i Jakub Bala (uczniowie klasy drugiej) w ramach projektu DEUTSCH PLUS + wzięli udział w konkursie, który polegała na SAMODZIELNYM przygotowaniu, udokumentowaniu i wykonaniu ulubionej potrawy mającej znaleźć się na wymarzonym świątecznym stole (nie musiała to być potrawa tradycyjnie świąteczna) 😊Dodatkowo zespół musiał zaprojektować okładkę do książki kulinarnej. EFEKT WSPANIAŁY 😊

ALUMNI – CLUB DEUTSCH PLUS
Od września 2021 r. uczeń klasy I B, Paweł Wiszniewski ze względu na bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego uczestniczy regularnie w spotkaniach absolwentów w ramach programu Deutsch Plus. Udział w warsztatach mogą brać uczniowie z całej Polski, którzy język niemiecki opanowali na bardzo dobrym poziomie.
W ramach spotkań powstał program klubu, który zawiera następujące punkty: 

  • reklama języka niemieckiego,
  • zachęcanie młodzieży do nauki języka niemieckiego,
  • pozostanie w kontakcie z językiem niemieckim.

Spotkania odbywają się cyklicznie, dzięki czemu kontakt z językiem obcym jest stały.

Walentynki po powrocie z nauki zdalnej 🙂

W poniedziałek 21 lutego, po powrocie do nauki stacjonarnej wszystkich uczniów oraz pracowników naszego LO przywitała walentynkowa, słodka niespodzianka ufundowana przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy, lizaków nigdy za wiele 🙂

Postawa ekologiczna na medal

ZDJĘCIA –> OTWÓRZ

Nasze Liceum zajęło 2. miejsce w kategorii „Najlepsza Placówka” w Konkursie Ekologicznym „MYŚL GLOBALNIE DZIAŁAJ LOKALNIE SEGREGUJESZ – ZYSKUJESZ”, organizowanego przez Starostwo Powiatu Legionowskiego. 18 lutego w auli Starostwa Powiatowego w Legionowie nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu. Nagrodę w imieniu szkoły odebrała przewodnicząca Rady Rodziców p. Izabela Jacyna.

Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w ekologicznym wyzwaniu (w ubiegłym roku zajęliśmy miejsce 1.). Od marca do października do szkolnej piwnicy trafiała makulatura, plastikowe nakrętki i baterie systematycznie przynoszone przez uczniów. Wszystkie „dary” były na miejscu ważone oraz wpisywane do rejestru zgodnie z wymaganiami konkursu. Zgromadziła się tego całkiem pokaźna masa posegregowanych odpadów: 1582 kg makulatury, 55 kg baterii i 75 kg nakrętek

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wspólne ekologiczne działanie – segregowanie, a organizatorom za umożliwienie udziału w konkursie. Szczególne podziękowania należą się p. Ireneuszowi Przybyszewskiemu i p. Jackowi Jacynie, którzy pomagali w przeniesieniu z piwnicy do punktu odbioru wszystkich zgromadzonych „dóbr”.

Od 1 marca 2022 r. rusza kolejna odsłona Konkursu Ekologicznego „MYŚL GLOBALNIE DZIAŁAJ LOKALNIE SEGREGUJESZ – ZYSKUJESZ”. Serdecznie zapraszamy do udziału.       

30. Finał WOŚP już za nami

30 stycznia odbył się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasze LO grało w tym roku pod opieką Sztabu WOŚP ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Józefowie.

8 wolontariuszy z ramienia Liceum Lema uzbierało wspólnie 5182,94 , działała tez nasza licealna eSkarbonka, do której wpadło 1115 zł, co razem daje 6297,94 zł 🙂

Wszystkim darczyńcom oraz wolontariuszom serdecznie dziękujemy za życzliwość i okazane serce, za wsparcie i wspólną akcję na rzecz WOŚP. Zebrane pieniążki zostaną przeznaczone na diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci w Polsce. 

Pomaganie może być dziecinnie proste 🙂

   „Kasandra Internetu” – Stanisław Lem, czyli co nieco o Kongresie LEMx i finał konkursu LEMowisko

27 stycznia wybrani uczniowie i nauczyciele naszego liceum uczestniczyli online w Kongresie LEMx organizowanym przez Zarząd Fundacji Forum Zrównoważonej Technologii.

Przypadająca na 2021 rok setna rocznica urodzin Stanisława Lema, polskiego pisarza science-fiction, futurologa oraz krytyka literackiego, była dobrą okazją do przybliżenia jego twórczości młodszym pokoleniom, bowiem Lem to niekwestionowany autorytet w dziedzinie SF na całym świecie. W swojej twórczości starał się ostrzegać nas przed zagrożeniami, jakie niesie za sobą rozwój technologiczny. Uważał, że zrozumienie pewnych procesów pozwoli nam zapanować nad nimi. Przewidział także nadmiar informacji, z którymi – w dobie postępującej cyfryzacji – przyszło nam się aktualnie zmierzyć. 

Nikola Kunysz, 3b

Podczas Kongresu mogliśmy posłuchać wypowiedzi ekspertów i znawców S-F, a także osób, które propagują twórczość patrona naszej szkoły. Mieliśmy też możliwość uczestniczenia w wywiadzie przeprowadzonym ze współczesnym pisarzem science-fiction, Rafałem Kosikiem i wieloletnim sekretarzem Stanisław Lema, Wojciechem Zemekiem, który przybliżył ciekawostki o życiu i współpracy z mistrzem SF. Mogliśmy też obejrzeć premierę krótkiego filmu dokumentalnego o Lemie i być świadkami rozstrzygnięcia konkursu w ramach projektu LEMowisko.

Ogólnopolski konkurs literacki „Polska Przyszłości” skierowany był do młodzieży szkół średnich klasy 1-2. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy konkursowej w formie tekstu literackiego, która prezentowałaby wizję przyszłości Polski przez pryzmat potencjalnego rozwoju technologicznego oraz jej przyszłego wpływu na różne dziedziny życia w Polsce. 

Naszą szkołę reprezentowała Nikola Kunysz, która napisała opowiadanie ukazujące Polskę za 20 lat – pełną robotów i udogodnień technologicznych wspierających człowieka. Za udział w konkursie otrzymała upominki w postaci koszulki i kubka z wizerunkiem Stanisława Lema.

Organizatorzy Kongresu mają nadzieję, że projekt zaszczepił w młodych ludziach miłość do Stanisława Lema, jego książek i opowiadań i pobudził ich wyobraźnię do refleksji nad szybkim rozwojem technologicznym oraz jego wpływem na otaczającą nas rzeczywistość!

My także zachęcamy Was do udania się, juz po feriach, do naszej szkolnej biblioteki, gdzie czekają na półkach arcydzieła literackie naszego patrona.

Konkurs Recytatorski Poezji C. K. Norwida – uroczyste podsumowanie

Kasia Demkiv, klasa 2B

W dniu 26 stycznia w sali wielofunkcyjnej Muzeum Niepodległości w Warszawie miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów laureatom i uczestnikom konkursu recytatorskiego poezji C. K. Norwida, który odbył się 8 października.

Konkurs, w ramach realizacji projektu „ROK 2021 ROKIEM CYPRIANA KAMILA NORWIDA NA MAZOWSZU”, został zorganizowany przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie i skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych. 

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II B, Kateryna Demkiv, która wyrecytowała wiersz romantyka „Moja piosnka (II)”.

Dodajmy, że konkurs był objęty patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i także Marszałka Województwa Mazowieckiego, a jego celem było popularyzowanie poezji C. K. Norwida. Dodatkowo konkurs miała za zadanie rozbudzić w uczestnikach ideę rywalizacji oraz spowodować rozwijanie zdolności recytatorskich. 

Dla recytujących organizowali przygotowali dyplomy, książki i upominki. Na zdjęciu poniżej: Kasia wraz z kustoszem Muzeum Niepodległości – Michałem Rybakiem.

Wielki finał WOŚP już coraz bliżej

W tym roku działamy wspólnie ze sztabem WOŚP ze Szkoły Podstawowej w Józefowie –> FOTORELACJA Identyfikatory, puszki, maseczki oraz plecaki zostały osobiście przywiezione do LO przez p. Paulinę Majewską i p. Mariolę Pietruchę ze sztabu w Józefowie. Tak wyposażeni nasi licealiści mają do rozdania całą górę serduszek.

Niezmiennie działa też nasza eSKARBONKA, którą znajdziecie tutaj: https://eskarbonka.wosp.org.pl/pj6qlx

Pomaganie jest dziecinnie proste 

SZKOLNA eSKARBONKA NA RZECZ WOŚP JUŻ DZIAŁA 🙂

NASZA E-SKARBONKA –> OTWÓRZ

30. Finał WOŚP zagra już 30 stycznia. Orkiestra będzie grała pod hasłem „PRZEJRZYJ NA OCZY”, a zebrane pieniążki zostaną przeznaczone na diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci w Polsce. 

W 2021 roku do puszek pieniądze zbierało ok. 120 tysięcy wolontariuszy. W tym roku nasze LO będzie miało swoją reprezentację w tym zacnym gronie. Wolontariuszami będą uczniowie naszego liceum, ich rodziny, a także dzieci naszych pracowników. Gramy RAZEM ze Szkołą Podstawową w Józefowie. 

Doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć WOŚP jest taka, że nie trzeba czekać do 30 stycznia. Już dziś możecie wrzucić pieniążki do naszej eSkarbonki – wystarczy kliknąć w link NASZA E-SKARBONKA –> OTWÓRZ. Naszą Skarbonkę znajdziecie także na profilu FB Liceum im. S. Lema.

Pomaganie w tym wypadku jest nie tylko fajne ale i łatwe. Wystarczy wybrać wskazaną lub dowolną kwotę i sposób w jaki chce się dokonać płatności, autoryzować płatność. Można również podpisać wpłatę imieniem. 

Gorąco zachęcamy naszą całą licealną rodzinę do dokonywania wpłat na rzecz WOŚP za pomocą eSkarbonki i wrzucania datków do puszek. Za każdą wpłatę już dziś z całego serca dziękujemy. 

Jeśli pojawią się wątpliwości, czy osoba zachęcająca do zbiórki za pośrednictwem eSkarbonki rzeczywiście kwestuje na rzecz WOŚP, możesz to sprawdzić pod adresem: https://www.wosp.org.pl/wspieraj/sprawdz-eskarbonke.

Sukces Mai Dudzińskiej w Ogólnopolskim Ekologicznym Konkursie Fotograficznym „Żyjmy zdrowo”

Galeria –> https://lostanislawow.legionowski.pl/fotograficzny-konkurs-ekologiczny/

Tuż przed końcem roku dotarła do nas wspaniała wiadomość. Nasza uczennica Maja Dudzińska otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Ekologicznym Konkursie Fotograficznym „Żyjmy zdrowo” organizowanym przez Ekologiczną Agencję Informacyjną EKOMAIKA

Konkurs był adresowany do ludzi młodych, dla których ważne jest proekologiczne podejście do życia. Każdy uczestnik mógł zgłosić do 25 prac o szeroko pojętej tematyce ekologicznej. Tyle też zdjęć przesłała Maja. Były to prace wyjątkowe, bardzo zróżnicowane, podkreślające wrażliwość autorki na problemy naszej planety. Na konkurs swoje prace przesłało ponad  1300 uczestników. Spośród nich jury wyłoniło 20 laureatów pomiędzy którymi znalazła się Maja. 

Warto podkreślić, że również w szkolnych konkursach prace Mai spotykają się z uznaniem jury a także kolegów i koleżanek. Gratulujemy Mai wygranej i życzymy samych sukcesów, spełnienia wszystkich fotograficznych i nie tylko marzeń. 

Nasze działania w ramach akcji BohaterON w 2021 r. zostały nagrodzone 🙂

Jasełka w naszym LO

Zapraszamy do obejrzenia kilkuminutowego montażu słowno-muzycznego, którego aktorami są uczniowie klas drugich oraz trzecich naszego LO. Utwór powstał z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Miłego oglądania –> OBEJRZYJ

Nasza szkoła znowu na podium 🙂

20 grudnia w auli Starostwa Powiatowego w Legionowie odbyło się uroczyste podsumowanie akcji edukacyjnych w zakresie Honorowego Dawstwa Krwi oraz Pierwszej Pomocy Przedmedycznej organizowanych na terenie powiatu legionowskiego.

Uczniowie oraz pracownicy naszego LO na przełomie listopada i grudnia uczestniczyli w zajęciach stacjonarnych w zakresie PPP oraz realizowali szkolenia online, przygotowane przez HDK Legion, zdobywając wiedzę na temat Krwiodawstwa oraz udzielania efektywnej pomocy przedmedycznej. Do zajęć online zaproszeni zostali także rodzice. 

Za zaangażowanie w realizację szkoleń nasze LO zostało wyróżnione statuetką dla „NAJLEPSZEJ SZKOŁY ŚREDNIEJ W POWIECIE LEGIONOWSKIM W ZAKRESIE EDUKACJI HONOROWEGO DAWSTWA KRWI”

20 grudnia pani dyrektor LO odebrała nagrodę oraz certyfikaty potwierdzające udział społeczności Liceum w ww. szkoleniach.

Serdecznie dziękujemy HDK legion za wartościowe i ciekawe warsztaty 🙂

Uczniowie z Lema po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca…

Mimo tego, że uczniowie naszego LO tworzą małą społeczność, przy wsparciu Rady Rodziców uzbierali kwotę potrzebną na zakup odkurzacza dla Domu Samotnej Matki i Dziecka w Legionowie, prowadzonego przez Siostry Urszulanki.

W poniedziałek, 20 grudnia przewodnicząca Rady Rodziców – p. Izabela Jacyna wraz z panią dyrektor przekazały podarunek na ręce siostry Marzeny.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w realizacji niespodzianki.

Wystawa Fotograficzna w Matematycznej Odsłonie

Galeria –> OBEJRZYJ

Od 6 grudnia 2021 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Lema można było oglądać wystawę fotograficzną czterech uczennic, które podjęły wyzwanie połączenia swoich zdjęć z pojęciami matematycznymi. 

Wydarzenie inspirowane międzynarodowym konkursem W Matematycznym Obiektywie, zorganizowane pod nazwą Wystawa Fotograficzna w Matematycznej Odsłonie, miało na celu zaprezentować prace osób, które interesują się fotografią, a także zachęcić uczniów do udziału w wyżej wymienionym konkursie oraz promować przedmiot poprzez pokazanie obecności pojęć matematycznych w otaczającej nas rzeczywistości. 

Podczas wystawy można było podziwiać warsztat: Maj Dudzińskiej z klasy 3A, Klaudii Niebrzegowskiej z klasy 2A, Kasi Demkiv z klasy 2B i Klaudii Peryt z klasy 1B.

Ogółem oglądaliśmy 43 fotografie w parze z matematycznymi tytułami. W opisach matematycznych wybranych przez autorki zdjęć, pomogli nauczyciele.

Uczennice, które wzięły udział w projekcie, otrzymały dyplomy i upominki.

Wystawę poprzedził ogłoszony dla wszystkich uczniów konkurs na tytuł jednego ze zdjęć (fotografia Klaudii Niebrzegowskiej). Konkurs wygrała Maja Dudzińska. Zdjęcie trzmiela zbliżającego się do kwiatów, otrzymało tytuł Loty Levy’ego.

Dziewczętom gratulujemy pięknych prac i dziękujemy za dostarczenie nam wszystkim wspaniałych wrażeń estetycznych. 

Zapraszamy do oglądania Fotografii w Matematycznej Odsłonie –> OBEJRZYJ

Zapal światło w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

W poniedziałek, 13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.
W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

Zachęcam do włączenia się w obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Z wyrazami szacunku

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy
Ministerstwo Edukacji i Nauki 

FILM przygotowany na konferencję MSCDN

Na zaproszenie na konferencję organizowaną przez Warszawski Oddział MSCDN, poświęconą Literackim Patronom Roku 2021, przygotowaliśmy wraz z uczniami kilkuminutowy film, który podsumowuje działania naszego LO związane z patronem szkoły – Stanisławem Lemem. Zapraszamy do obejrzenia…https://www.youtube.com/watch?v=63a4aIYKgaw

Laureat Konkursu Poetyckiego

Na przełomie października i listopada odbył się XIX Międzynarodowy Konkurs Poetycki i Literacki „O ludzkie sercczłowieka”. Laureatem – zdobywcą I nagrody okazał się uczeń klasy II a naszego liceum Filip Olszewski.

Jak widać Filip nie tylko jest doskonałym żeglarzem, a również wielką frajdę sprawia mu pisanie wierszy. Właśnie jego utwór, mówiący o ludzkiej dobroci, życzliwości i przyjaźni, spodobał się jury.

Gratulujemy Filipowi i życzymy dalszych sukcesów. 

I Narodowy Test Wiedzy o Sporcie

Niedawno nasza szkoła miała okazję wziąć udział w I Narodowym Teście Wiedzy o Sporcie, który  dotyczył historii polskiego sportu i osiągnięć naszych sportowców. Udział w konkursie był świetną zabawą, a dzięki niemu mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę na ten temat lub dowiedzieć się o tym więcej rzeczy. Każdy uczeń w ramach konkursu odpowiedział na 50 pytań, a osoby biorące udział zostały wynagrodzone pozytywną oceną z lekcji wychowania fizycznego. Jako uczniowie z chęcią ponownie będziemy rywalizować w tego typu zabawie.

Ala Kawka, klasa II a

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – 25 LISTOPADA

25 listopada przypada rocznica powstania pierwszego pluszowego misia –> OBEJRZYJ ZDJĘCIA

Pluszowy miś – cierpliwy powiernik naszych radości i smutków. Z pewnością zasługuje na swoje święto. Społeczność naszego LO postanowiło je uczcić. Kto przyniósł ze sobą pluszowego misia, ten był zwolniony z odpowiedzi ustnej oraz z pisania niezapowiedzianych kartkówek przez cały dzień. Nic dziwnego, że tego dnia stado miśków pojawiło się w naszym LO 🙂

Najlepsza na Mazowszu

GALERIA –> OBEJRZYJ

Chodzi oczywiście o uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema 
w Stanisławowie Pierwszym, Katerynę Demkiv, która została laureatką XIX Mazowieckiego Przeglądu Recytatorskiego Jednego Poety – Przegląd twórczości Urszuli Koziołktórego organizatorem był Dom Kultury „Kolorowa” Ośrodka Kultury „Arsus” w Dzielnice Ursus 
m.st. Warszawa. Celem konkursu było bliższe poznanie twórczości wybranego, współczesnego poety. 

Konkurs miał charakter otwarty i kierowany był do młodzieży i dorosłych z województwa mazowieckiego. Od początku trwania konkursu wzięło w nim udział około 1500 uczestników. Kasia zgłosiła się do Przeglądu po raz drugi. W poprzedniej edycji poświęconej dorobkowi Marcina Świetlickiego zdobyła wyróżnienie.  

Praca nad konkursem trwała niemal dwa miesiące. Pierwszy etap kwalifikacji poprzedziły warsztaty, pod kierunkiem Pana Bartosza Pietrzyka, których zadaniem było wprowadzenie uczestników w atmosferę poezji Poetki, pomoc w doborze repertuaru i zapoznanie 
z zasadami recytacji. Z pierwszych kwalifikacji Kasia wyszła zwycięsko. Kolejne przesłuchania poprzedziły konsultacje. Drugi etap przesłuchań wyłonił laureatów wśród nich znalazła się Katarzyna Demkiv.  W jury zasiedli: Pani Justyna Ścibor – przewodnicząca, Pani Katarzyna Batarowska oraz Pan Bartosz Pietrzyk.

Uroczysta gala i spotkanie z Panią Urszulę Kozioł odbyła się 3 grudnia w siedzibie organizatora wydarzenia. Uczestnicy, zebrani goście mieli wyjątkową okazję spotkać i poznać Poetkę, a także wysłuchać interpretacji własnej twórczości. Następnie głos zabrali laureaci. Kasia – zdobywczyni I miejsca zaprezentowała dwa wiersze Urszuli Kozioł: Nie spojrzymy prawdzie w oczy oraz Więc mnie opuszczasz?

Otrzymała wiele braw i gratulacje od gościa honorowego, którym była sama poetka.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Mikołajkowe zabawy w LO – część 2

W poniedziałek, 6 grudnia naszych licealistów odwiedził śpiewający renifer i wesoły elf, który rozdał prezenty przygotowane dla uczniów przez Radę Rodziców. Dla nauczycieli także nie zabrakło słodkich smakołyków. 

Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za wspaniałą niespodziankę i życzymy wszystkim wesołego mikołajkowego dnia.

Zapraszamy do obejrzenia mikołajkowych zdjęć (wraz z fotorelacją z tworzenia smakowitych upominków) –> OBEJRZYJ

Mikołajkowe zabawy w LO – część 1

Ślisko, ślisko …, bo to lodowisko –> obejrzyj fotorelację

Ponownie klasy drugie naszego liceum postawiły na integrację i wyśmienicie sie bawiły podczas mikołajkowej wycieczki. Do swoich szeregów zaprosiły także pięcioro uczniów z klas trzecich. 

3 grudnia, wraz ze swoimi wychowawcami, p. Emilią Vedral, pp. Iwoną i Piotrem Kutra, II a i II b odwiedziły Ośrodek Sportu i Rekreacji na Targówku, by móc poszaleć na lodowej tafli. Choć nie wszyscy byli z łyżwami za pan brat, nie dali za wygraną i dzielnie pokonywali wszelkie trudności. Wytrwałość i cierpliwość zwyciężyły, bo po wielu próbach wszyscy śmigali jak zawodowi łyżwiarze. Wśród młodzieży panowała iście przyjazna atmosfera, wszyscy sobie wzajemnie pomagali i wspierali się. Przy tym, z ich twarzy nie znikał uśmiech. A to najlepszy dowód, że czas spędzony na wspólnej zabawie najlepiej integruje młodzież. 

Pozostali uczniowie piątkowe popołudnie spędzili na wspólnym poczęstunku, delektowaniu się pizzą i chipsami wysokiej jakości oraz oglądaniu filmu grozy wszelakiej – tylko dla widzów o silnych nerwach. Mikołajkowych podarunków także nie zabrakło, a 6 grudnia dopiero miał nadejść…

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej

W piątkowe popołudnie (26 listopada) gościliśmy w naszym LO pracownika Wojskowej Straży Pożarnej z Zegrza, który poprowadził dla nas szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia organizowane były przez Stowarzyszenia HDK Legion przy współpracy z Powiatem Legionowskim.

Serdecznie dziękujemy za rzeczowe i sympatyczne spotkanie.

Warsztaty GLOBAL DIGNITY

Global Dignity to niezależna organizacja pozarządowa (NGO) z siedziba w Nowym Jorku, której myślą przewodnią jest propagowanie uniwersalnego prawa każdego człowieka do godnego życia. Utworzyli ją w 2006 roku trzej „odpowiedzialni obywatele świata”: JKW Książę Haakon (Norwegia), profesor Pekka Himanen (Finlandia) i John Hope Bryant (USA), kt.rzy spotkali się podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Zajęcia z poszanowania godności drugiego człowieka, umiejętnej komunikacji typu JA oraz tolerancji poprowadziły (w oparciu o materiały przekazane przez organizatorów) pani psycholog oraz pani pedagog. Warsztaty odbyły się na przełomie listopada i grudnia w każdej z klas. Realizacja ww. zagadnień jest kontynuacją działań podejmowanych w liceum w ramach realizacji programu profilaktyczno-wychowawczego szkoły.

Fundacja NASZA ZIEMIA – otrzymaliśmy certyfikat 🙂

21 listopada – Światowy Dzień Życzliwości w naszym LO

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości –> OBEJRZYJ ZDJĘCIA

Do grona życzliwych dołączyła też społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema.

Już w piątek uczniowie rozpoczęli przekazywanie dobrych słów i pozytywnej energii. Plakaty dla chorego nauczyciela pełne były życzeń zdrowia, serdecznych pozdrowień.

Na szkolnym korytarzu pojawiły się cytaty zachęcające do uśmiechu, dobrych uczynków i bezinteresowności.

W poniedziałek 22 listopada nauczyciele i uczniowie wymieniali się komplementami i pozytywnymi obserwacjami wpisując na tablicy życzliwości odpowiedzi na pytania: Za co lubię moich nauczycieli? Za co lubię moich uczniów?

Życzymy wszystkim, aby uśmiech nie znikał z naszych twarzy. Obdarzajmy się nim na co dzień.

Uczniowie z LO im. Stanisława Lema świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 
wspólnie z UNICEF

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.  GALERIA –> OTWÓRZ

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne działania, których celem jest okazaniem wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyła się również nasza szkoła. Dzień Praw Dziecka świętowaliśmy 19 listopada 2021. Tego dnia uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Każda klasa przygotowała własne plakaty i gazetki dotyczące praw dziecka. Na godzinach wychowawczych odbyły się zajęcia poświęcone analizie Konwencji.

Trochę z historii…
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych  przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość prawa pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, by prawa dzieci były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka.

Warto wiedzieć …

Dziś, czyli 23 listopada, mija 70. rocznica wydania pierwszej powieści Stanisława Lema „Astronauci”. Debiut książkowy naszego patrona okazał się bestsellerem, wielokrotnie dodrukowywanym. Po jego wydaniu pisarz został przyjęty do Związku Literatów Polskich.

Zachęcamy Was do sięgnięcia po książkę naszego wyjątkowego patrona, a dowiecie się, na co zwrócili uwagę tytułowi  astronauci, a także – co stało się z mieszkańcami planety Wenus.

Wyniki konkursu „Ubierz się w książkę”

W konkursie bibliotecznym „Ubierz się w książkę” wzięło udział kilka osób. Poziom był na tyle wyrównany, że nagrody zdecydowaliśmy się przyznać aż pięciu uczestnikom konkursu: Karinie Bogdańkiej i Kasi Więcławek z klasy 1B, Kasi Demkiv z klasy 2B i Mai Dudzińska z klasy 3B. Wyróżnienie przyznano Jankowi Grabowskiemu z klasy 1B.
Zdjęcia prac konkursowe można obejrzeć TUTAJ
Uczestniczkom gratulujemy kreatywności, zaangażowania i chęci 🙂

11 listopada 2021, #SzkołaDoHymnu

10 listopada, to kolejny dzień, gdy uczniowie naszego LO uczcili Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. O godzinie 11:11 uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami odśpiewali hymn Polski w ramach udziału w akcji #SzkolaDoHymnu.

Na zaproszenie pani Beaty Szott, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Stanisławowie Pierwszym, licealiści obejrzeli wystawę poświęconą bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920 r. –> WYSTAWA

Tego dnia sztandar naszego liceum (w składzie: Oliwia Jankowska, Katarzyna Demkiv, Krystian Sobótko, Kacper Wasiak) pod opieką p. Anety Bala i p. Magdaleny Grodzkiej-Bulge uczestniczył w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości. Mikołaj Jacyna – uczeń kasy 3B, członek Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego, złożył wraz z delegacją Stowarzyszenia wieniec pod pomnikiem na Placu Wolności w Nieporęcie, oddając tym samym hołd poległym za wolność Ojczyzny.

Uczniowie LO mogą się pochwalić imponującą wiedzą na temat Legionów

Galeria–> OTWÓRZ
W Ogólnopowiatowym Konkursie „Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918. Rola Józefa Piłsudskiego”, organizowanym przez Powiatowy Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. J. Siwińskiego w Legionowie, nasze liceum reprezentowało trzech uczniów: Mikołaj Jacyna – klasa 3B, Krystian Sobótko i Kacper Wasiak – klasa 2B.

Nasi licealiści wykazali się wiedzą wykraczającą poza podstawę programową, znajomością historii regionu i Legionów, potrafili dowieść znaczenia Legionowa w drodze do niepodległości. Ich wiedza została doceniona – Krystian Sobótko zdobył II miejsce w konkursie, a Kacper Wasiak i Mikołaj Jacyna uzyskali wyróżnienie.

Nagrody i dyplomy zostały wręczone 10 listopada podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowanej przez społeczność szkolną PZSP im. J. Siwińskiego w Legionowie. 

Warto wspomnieć, że pierwsza edycja konkursu odbyła się jeszcze w ubiegłym wieku, bo w 1999 r. Inicjatorem i pomysłodawcą konkursu jest p. Henryk Matuszewski. Wspólnie z p. Anną Gogolewską, nauczycielem historii i WOS nadal dokładają wszelkich starań, aby konkurs miał kolejne odsłony i był atrakcyjny dla jego uczestników. W przygotowanie zagadnień konkursowych zaangażowani są również pracownicy Muzeum Historycznego w Legionowie. 

„Głównym celem organizatorów konkursu jest zainteresowanie młodzieży jedną z piękniejszych, a zarazem dramatycznych kart naszej historii i ukazanie związków między przeszłością Legionowa a historią Polski i całego narodu.”

Serdecznie gratulujemy wiedzy i życzymy dalszych sukcesów 🙂

2-gi od lewej – Mikołaj Jacyna, 3-ci Krystian Sobótko, drugi od prawej – Kacper Wasiak

Edukacja prawna

5 listopada licealiści z Lema uczestniczyli w prelekcji dotyczącej edukacji prawnej w ramach realizacji programu profilaktyczno-wychowawczego szkoły.

Zajęcia zorganizowane zostały przez Wydział Spraw Społecznych Powiatu Legionowskiego. Mini wykład poprowadził mec. Michał Zdorik, który przybliżył uczniom tematykę dotyczącą odpowiedzialności cywilnej i karnej za zniesławienie i zniewagę w Internecie. W trakcie lekcji uczniowie i nauczyciele zadawali pytania dotyczące konkretnych sytuacji życiowych. Spotkanie było krótkie, ale treściwe.

Dziękujemy.

Pamiętamy…

Listopad to wyjątkowy miesiąc – miesiąc pamięci i dumy narodowej. 

1 listopada obchodziliśmy Dzień Wszystkich Świętych, a 11 listopada obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Te dwie ważne dla Polaków daty skłaniają do refleksji i zadumy. Dla uczczenia  tych ważnych dni uczniowie klasy II a oraz IIb zaproponowali formę graficzną, w której można wyrazić pamięć, szacunek dla zmarłych i poległych. Podczas godzin wychowawczych stworzyli plakaty upamiętniające te dni. 

W ramach akcji „Szkoła pamięta” klasy 3a i 3b brały udział w wirtualnej wycieczce patriotycznej pod tytułem ” Metaforyczny spacer śladami Legionów”. Oglądając zdjęcia i broszury, uczniowie odwiedzili miejsca, gdzie powstawały zalążki naszej armii. Osoby mieszkające w Legionowie lub okolicach, kierowały spacerem, przypominając o nazwach ulic związanych z tematem. Rozmowy o bohaterach Niepodległej wzbudziły wspomnienia o bliskich, którzy odeszli. Podczas refleksji, padły propozycje dotyczące polskiej tradycji świąt zadusznych. Uczniowie zadeklarowali, że odwiedzając groby swoich bliskich, zatrzymają się przy bezimiennych mogiłach i zapalą na nich światło pamięci. 

#SZKOŁAPAMIĘTA

Klasa 2A na warsztatach fizyczno-chemicznych w CNK

Galeria zdjęć z warsztatów z fizyki, chemii oraz zajęć w centrum Elektroekologii –> OBEJRZYJ

27 października uczniowie klasy IIa wraz z opiekunami: p. Emilią Turek i  p. Magdaleną Grodzką-Bulge odwiedzili Centrum Nauki Kopernik oraz uczestniczyli w warsztatach w centrum Elektro-Ekologii

Pierwszym punktem programu były zajęcia w laboratoriach: chemicznym i fizycznym. Na zajęciach w chemicznych uczniowie rozwikłali sprawę morderstwa. Odwiedzili miejsce zbrodni i zebrali materiał dowodowy. Poszukali odcisków palców, śladów krwi, a potem zbadali pobrane próbki. Przeprowadzili także analizę różnic serologicznych krwi. Prowadzący zajęcia przypomnieli, że takie badanie jest możliwe dzięki Ludwikowi Hirszfeldowi -polskiemu lekarzowi, który pracował nad grupami krwi i wprowadził ich oznaczenia, funkcjonujące do dziś na całym świecie –  0, A, B i AB. Znając profile podejrzanych, uczniowie zdemaskowali mordercę.

W laboratorium fizycznym uczniowie przeprowadzili szereg ciekawych i troszkę wybuchowych eksperymentów z ciekłym azotem oraz suchym lodem. Prowadzący przybliżyli im postaci Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, pionierów w dziedzinie skraplania tlenu i azotu.  Młodzież zapoznała się ze skraplaniem gazów, poznała nadprzewodniki i stworzyła urządzenie do obserwacji promieniowania. Uczniowie odkryli także tajemnicze właściwości materiałów poddanych działaniu niskich temperatur, które wciąż są przedmiotem badań wielu polskich uczelni.

Po zajęciach laboratoryjnych uczniowie mieli kilkadziesiąt minut na indywidualne zwiedzanie wystaw czasowych i stałych w CNK, doświadczanie i samodzielne poszerzanie wiedzy, korzystając z eksperymentów przygotowanych na poszczególnych stanowiskach. 

Kolejnym punktem programu były zajęcia warsztatowe w Centrum Elektro-Ekologii. Młodzież dowiedziała się wielu ciekawostek na temat elektrośmieci.  Przypomniała sobie jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Najciekawszym punktem zajęć była praca w grupach, podczas której uczniowie mieli przygotowali projekty kampanii na rzecz idei recyklingu zużytych sprzętów, jako niezbędnego działania w procesie ochrony środowiska naturalnego. 

Dzięki wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać wiedzę, a przy tym jednocześnie doskonale się bawić.

Mistrzostwa Powiatu w Unihokeja

26 października w hali sportowej w Wieliszewie odbyły się Powiatowe Zawody w Unihokeja. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klas drugich oraz trzecich.

System rozgrywania meczów – “każdy z każdym”.

Pierwszy mecz rozegraliśmy z Niepublicznym Liceum Językowym z Legionowa, wygrywając 4:0. Następnie spotkaliśmy się z Liceum Marii Konopnickiej z Legionowa, ulegając nieznacznie 2:1.  Kolejny mecz rozegraliśmy z Liceum z Komornicy, wygrywając 2:0 i tym samym zdobywając II-gie miejsce w zawodach.

Serdeczne gratulacje dla naszych sportowców 🙂

Konstanty Radziwiłł#SzkolaPamięta

Konstanty Radziwiłł – gazetka tematyczna

Tadeusz Różewicz inspiracją dla Piotra Kardasa

W listopadzie ubiegłego roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 – Rokiem Tadeusza Różewicza w 100. rocznicę urodzin. W związku z tym poseł Polski 2050 – p. Tomasz Zimoch, zorganizował konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. „Tadeusz Różewicz inspiruje”. Zakończenie konkursu zaplanowano dokładnie w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza – 9 października 2021 roku.

Wszystkie prace napisane przez uczniów biorących w konkursie zostały opublikowane w książce „Konkurs literacki. Tadeusz Różewicz inspiruje”. Wśród nich znalazła się także praca naszego ucznia, Piotra Kardasa, który napisał wspomnienie inspirowane wierszami poety pt. „Tak było …”.

Gratulujemy i zachęcamy innych, by tak jak Piotrek, przełamywali bariery i odkrywali w sobie pokłady wrażliwości i mądrości.

Oxford University

26 października uczniowie naszego LO mieli przyjemność spotkać się z przedstawicielem wydawnictwa Oxford University Press, który przedstawił im fascynującą historię, tradycje i ciekawostki związane ze znakomitą uczelnią, jaką jest Oxford University.

Licealiści dowiedzieli się, że Oxford University to najstarsza uczelnia anglojęzyczna na świecie, która według wszystkich rankingów, znajduje się pośród 10 najważniejszych uczelni. Uważa się, że szkoła medyczna Oxford University jest najlepszą szkołą medyczną na świecie.

Z uniwersytetem powiązanych jest aż 64 laureatów Nagrody Nobla (w tym 27 to absolwenci Oxford University), studiowało tutaj także 26 premierów Wielkiej Brytanii, prezydent USA Bill Clinton i ponad 30 prezydentów innych państw, ponad 120 medalistów olimpijskich, pisarze tacy jak J.R.R. Tolkien, Oscar Wilde, a także sławny fizyk, Stephen Hawking.

Na zakończenie spotkania uczniowie odpowiadali na pytania, podsumowujące zdobytą przez nich wiedzę i całkiem dobrze dali sobie z nimi radę.

Wspomnienie Marcina Szyperka – #SzkolaPamięta

Poniższy artykuł można znaleźć także w numerze 2 2021/2022 naszego pisma Ucho Lema.

Marcin Szyperek urodził się 24 października 1911 ro-ku w Nieporęcie.

W 1937 roku odbył zasadniczą służbę wojskową. Przed wojną służył w 80. Pułku Strzelców Nowogródzkich w stopniu kaprala. Większość pułku w 1939 roku została przeniesiona w okolicę Warszawy, natomiast on wraz z niewielką obsadą został w celu pilnowania koszar swej jednostki w Słonimiu. 18 września po wkroczeniu na tamte tereny Armii Czerwonej został zesłany na dalekie kresy Związku Sowieckiego jak wiele tysięcy obywateli IIRP. W 1941 roku pojawiła się iskierka nadziei, gdyż w tym roku podpisano pakt Sikorski – Majski, a jednym z jego postanowień było utworzenie Armii Polskiej w ZSRS. Zgłosił się do nowo formowanych jednostek i już w stopniu plutonowego opuścił „Nieludzką ziemię” i w 1942 roku wraz z około 120 tysiącami uchodźców przedostał się na Bliski Wschód i w 1943 roku po powstaniu 2. Korpusu Polskiego służył już w 18. Batalionie 5 Kresowej Dywizji Piechoty.

Na przełomie 1943 i 1944 roku Korpus został przeniesiony z Bliskiego Wschodu do Włoch. Jego pierwszym zadaniem bojowym było zdobycie wzgórza i klasztoru na Monte Cassino, poprzez zdobycie miasta Ankona, a szlak bojowy zakończył wyzwoleniem Bolonii. Za walki o Monte Cassino został odznaczony Krzyżem Pamiątkowym bitwy o Monte Cassino. Za wybitną służbę i czyny na polu chwały został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i srebrnym Krzyżem Virtutti Militari, został też uhonorowany odznaczeniami brytyjskimi.

Po zakończeniu działań wojennych pozostał we Włoszech, niestety nigdy więcej nie zobaczył już ojczyzny. 29 września 1946 roku zginął tragicznie od wybuchu miny. Obecnie jest pochowany na polskim cmentarzu w Bolonii. Nie był on jedynym mieszkańcem Nieporętu, który walczył na Półwyspie Apenińskim.W szeregach Korpusu służyło też 5 innych mieszkańców Nieporętu, byli to: Stanisław Woźniakowski, Feliks Kawka, Jan Szaturski, Franciszek Jankowski i Franciszek Olechowski.

Mikołaj Jacyna

Czytanie literatury w języku angielskim i rosyjskim…

25 października 2021 wybrani uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Czytania Literatury w Języku Angielskim i w Języku Rosyjskim dla uczniów Szkół Średnich pod patronatem Prezydenta miasta Legionowo zorganizowanym przez II liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie.

Kasia Demkiv, uczennica klasy II B uzyskała tytuł „Mistrza Czytania w Języku Rosyjskim”, dyplom i nagrodę książkową. Bardzo dobrze zaprezentował się Piotr Kardas z klasy IIIB, który uplasował się tuż za podium. Razem z Michałem Kowalskim z klasy IIA próbował swoich sił w czytaniu literatury w języku angielskim. Chłopcy otrzymali dyplomy i upominki.

Klasy trzecie na „Weselu”

W piątkowy wieczór, 22 października, uczniowie klas trzecich mieli przyjemność gościć na „Weselu”. Oczywiście chodzi o jeden z najważniejszych młodopolskich utworów dramatycznych Stanisława Wyspiańskiego, który obejrzeli w Teatrze Polskim w Warszawie.

Dla wszystkich była to wartościowa lekcja języka polskiego połączona z elementami dramy i muzyki. Doskonała gra aktorska i przekaz treści pozwolił na porównanie dzieła literackiego ze sztuką.

Spektakl wywarł pozytywne wrażenie, dlatego uczniowie uznali, że chcieliby częściej wyjeżdżać na wieczorne przedstawienia do teatru.

fot. Teatr Polski

Turniej szachowy

Nasza drużyna, od lewej: Klaudia, Michał, Kacper, Wiktor

GALERIA ZDJĘĆ –> OTWÓRZ

We worek,19 października, reprezentacja uczniów naszej szkoły w składzie: Wiktor Wenerski z klasy II B, Michał Paśko i Klaudia Niebrzegowska z klasy II A oraz Kacper Wiśniewski z klasy III B, uczestniczyła w turnieju szachowym dla szkół średnich organizowanym w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku.

 Mecze rozpoczęły się już o godzinie 9.30. Pierwszym naszym przeciwnikiem było Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej z Legionowa. Jednocześnie rozegraliśmy cztery partie, które zakończyły się 2:2, czyli remisem. Następną szkołą, z którą graliśmy, był Zespół Szkół z Komornicy, z którą także zremisowaliśmy. Ostatecznie nasza szkoła zajęła II miejsce.

To był doskonały dzień. Wszyscy dobrze się bawiliśmy, ale również daliśmy z siebie wszystko. Mamy nadzieję, że za rok będzie lepiej.

Wiktor Wenerski, kl. II B

Mistrzostwa Powiatu – piłka nożna

7 października na stadionie Arena w Legionowie, odbyły się powiatowe mistrzostwa w piłce nożnej chłopców. Nasi uczniowie zajęli V miejsce po bardzo wyrównanych meczach i mocnej rywalizacji. Skład naszej reprezentacji: Jakub Bala, Dawid Staniszewski, Dawid Topolski, Kuba Jankowski, Maksymilian Kowalski, Krzysztof Frelik, Kacper Michalski, Tomasz Kamiński, Wiktor Wenerski, Daniel Mężyński.

Gratulujemy dobrej, sportowej postawy.

Miłośnik kolarstwa w naszym liceum

Filip Surdyk, miejsce 1
FIlip – w środku

Poznajcie Filipa Surdykaucznia klasy III A, który opowie o swojej pasji – kolarstwie.

Początki
Swoją przygodę z kolarstwem zacząłem w piątej klasie szkoły podstawowej w lokalnym klubie, do którego zacząłem chodzić z moim kolegą. Na początku była to dla mnie bardzo dobra zabawa, a treningi dzieliłem również z piłką nożną. Startowałem w mazowieckich maratonach, jednak na początku nie osiągałem dobrych wyników. Po dwóch latach z kilkoma znajomymi założyliśmy klub „Kamyk Radzymin MTB team”, w którym jeżdżę do dzisiaj (był to początek 2017 roku). Wtedy również zrezygnowałem z piłki i w pełni przesiadłem na rower. Cały czas startowałem w mazowieckich maratonach, lecz zacząłem je z łatwością wygrywać, więc trzeba było spróbować czegoś trudniejszego. W sezonie 2019 zacząłem startować w pucharze Polski XCO. Był to dla mnie duży przeskok, ponieważ trasy XCO są trudne technicznie i posiadają strome podjazdy, które wymagają dobrego przygotowania organizmu. W sezonie 2019 udało mi się wywalczyć czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej pucharu Polski i trzecie miejsce na Mistrzostwach Polski. W sezonie 2020 wszystkich zaskoczył Covid-19. Wyścigów było mało i nikt nie wiedział, które się odbędą. W tym zawiłym sezonie udało mi się zająć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski XCO i siódme na Mistrzostwach Polski, które poszły wyjątkowo nie po mojej myśli. Płynnie przeszedłszy do sezonu 2021, który był pełen głupich błędów z mojej strony, dzięki mojemu klubowi miałem okazję wystartować w Mistrzostwach Europy we Włoszech. Zakończyłem je na około 40 miejscu po problemach technicznych z rowerem. Klasyfikację generalną Pucharu Polski kończę na pechowym czwartym miejscu, a w Mistrzostwach Polski nawet nie startuję, ponieważ na objeździe trasy mocno rozcinam rękę, co eliminuje mnie z jakiegokolwiek sportu. Pod koniec obecnego sezonu zostałem powołany do kadry narodowej i miałem okazję uczestniczyć już na jednym zgrupowaniu kadrowym.

Sukcesy
Pod koniec września, dzięki przebywaniu na wyjeździe kadry Polski, miałem okazję trenować na trasie wyścigu „Maja Włoszczowska MTB Race C1”. Runda w Jeleniej Górze należy do czołówki najcięższych tras w Polsce, są na niej zarówno strome i pokryte korzeniami zjazdy, jak i długie podjazdy. Poznanie tej trasy i trenowanie na niej pomogło mi przełamać się na niektórych odcinkach i jechać jak najlepszą linią na wyścigu, co pozwoliło mi zaoszczędzić nad rywalami cenne sekundy. 

Na starcie wyścigu stanęli zawodnicy z wielu krajów, między innymi Estonii, Niemiec czy Ukrainy. Po niezbyt dobrym starcie jechałem na piątym miejscu i systematycznie przebijałem się do przodu. Już w połowie pierwszej rundy udało mi się objąć prowadzenie i walczyć o nie z mistrzem Polski. Na początku drugiej rundy zacząłem stopniowo doganiać juniorów, którzy startowali minutę przed nami. Co prawda w niektórych przypadkach było to dosyć uciążliwe ze względu na duże zmęczenie, ale starałem się pilnować dobrej linii na zjazdach i powiększać przewagę nad rywalami z mojej kategorii. Ostatecznie do końca wyścigu udało mi się utrzymywać bezpieczną przewagę i spokojnie dojechać do mety na pierwszym miejscu. Po wyścigu byłem zadowolony ze swojej jazdy i z osiągniętego wyniku.
Serdeczne gratulacje 🙂

Na tapczanie siedzi lem…

Przyjmijcie wygodną pozycję na kanapie i wsłuchajcie się w pierwszy odcinek nowego cyklu podcastów KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – i Fundacji PRZEKRÓJ zatytułowanego Na tapczanie siedzi Lem –> WYSŁUCHAJ PODCASTU

Międzypowiatowe biegi przełajowe i kwalifikacja do etapu wojewódzkiego

6 października dwóch uczniów z naszego LO wystartowało w drugim, międzypowiatowym etapie biegów przełajowych na 2000 m Dawid Topolski z klasy 2A zajął wysokie 10 miejsce (kategoria Chłopcy, rocznik 2006-2005), a Maksymilian Kowalski z klasy 3B zdobył miejsce 7 (kategoria Chłopcy, rocznik 2002-2004), kwalifikując się tym samym do biegów wojewódzkich.
OBEJRZYJ ZDJĘCIA

Serdeczne gratulacje.

Integracja na 102!

FOTORELACJA –> OTWÓRZ
Cóż to był za niesamowity dzień – pełen wrażeń, rywalizacji, sympatycznej atmosfery i humoru. To po kolei.

1 października uczniowie wszystkich klas Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, wraz z opiekunami, wybrali się na fantastyczny piknik integracyjny do Łomianek. Wydarzenie przeprowadzone zostało w konwencji zmagań sportowo-intelektualnych „na wesoło”. Każdą klasą zajęli się znakomici instruktorzy, którzy czuwali na bezpieczeństwem uczniów, a także nad prawidłowym przebiegiem konkurencji. A tych było co niemiara, m.in. „Marsz ślepych”, „Kalambury filmowe”, „Strzał z buta”, „Hydraulik”, „Frisbee” czy „Konstruowanie wg planu”. Oczywiście to nie wszystko. Zespoły musiały wykazać się inwencją twórczą, sprytem i kreatywnością podczas zadań takich jak: „Połączeni liną”, „Totalne wyścigi”, „Pamięciówka” czy „Układanie puzzli podróżniczych i przysłów”.

Po dość obfitym posiłku odbyła się także konkurencja, w której połączone siły opiekunów i uczniów musiały stworzyć jak najwyższą konstrukcję. Wszystko byłoby cudownie, gdyby nie to, że konstrukcja miała powstać z kubeczka styropianowego, słomki do napoju, makaronu i taśmy. Ale pomysłowość naszych uczniów i nauczycieli przerosła najśmielsze oczekiwania. Wszystkie grupy spisały się na medal, a najwyższa „wieża”, którą udało się zbudować, miała wysokość 167 cm. Ostatnią zabawą były „Walki ninja”, które przyniosły zawodnikom i oglądającym wiele radości.

Nic nie trwa wiecznie. Nasz piknik także dobiegł końca. A na zakończenie – oczywiście podsumowanie. Organizatorzy ocenili dzień zmagań integracyjnych za bardzo udany, pogratulowali zaangażowania, umiejętności współpracy i wręczyli każdej klasie słodkie upominki. 

Z uśmiechami na twarzy i z planami na weekend udaliśmy się do domu. To był naprawdę niesamowity dzień.
I.K.

Wyjazd został dofinansowany przez Powiat Legionowski, który co roku w swoim budżecie wydziela część pieniędzy na organizację dla uczniów prowadzonych przez siebie szkół zajęć umożliwiających rozwijanie zainteresowań, pobudzających ciekawość poznawczą, integrujących społeczność

Dzień Chłopaka – SUPER CHŁOPY 🙂

Dziewczyny z naszego LO nie zapomniały o swoich kolegach – ciasto przepyszne, przecudne. NIAM 🙂

Wybory do samorządu uczniowskiego – mamy wyniki 🙂

Drodzy czytelnicy!
29 września w naszym LO odbyły się wybory Opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W wyniku tajnego głosowania zorganizowanego przez ubiegłoroczny Zarząd Samorządu Uczniowskiego, najwięcej głosów uzyskała pani Aneta Bala, obejmując tym samym stanowisko Opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

Serdeczne gratulacje 🙂

Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe – LICEALIADA – Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej

FOTORELACJA –> OBEJRZYJ

W ostatni dzień września uczniowie naszego LO wzięli udział w Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych na 1000 m.

Reprezentacje dziewcząt (Patrycja Jaźwińska, Natalia Jakubowska, Natalia Przybyszewska, Aida Błędniak, Julia Zakrzewska, Natalia Podsiadła) oraz chłopców (Daniel Mężyński, Maks Kowalski, Olek Krzyżanowski, Filip Olszewski, Kuba Bala, Dawid Topolski) zajęły 3 miejsce w klasyfikacji generalnej.
Serdecznie gratulujemy 🙂

Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców w Komornicy

Dnia 28.09.2021 odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców w Komornicy reprezentacja naszej szkoły w składzie:

  • klasa 1 B (Błędniak Aida, Lewandowska Anna, Sobótko Dominik, Zakrzewska Julia),
  • klasa 2 A (Bala Jakub, Topolski Dawid), 2B (Demkiv Kateryna, Sobótko Krystian, Wasiak Kacper, Wenerski Wiktor),
  • klasa 3 A (Chodorowska Wiktoria, Jakubowska Natalia),
  • klasa 3 B (Kowalski Maksymilian, Krzyżanowski Aleksander)

dzielnie walczyła, zajmując lokaty tuż za pierwszą dziesiątką. Mamy również dwa miejsca w pierwszej piątce zawodów i awans na zawody międzypowiatowe. Wywalczyli je: Maksymilian Kowalski – 4 miejsce, oraz Dawid Topolski – 5 miejsce.

Trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie zawodów.
P.Ź.

Nagrody Starosty dla najlepszych uczniów naszego liceum

FOTORELACJA, autorka zdjęć – Klaudia Niebrzegowska, klasa 2a

24 września w gronie naszej społeczności szkolnej gościliśmy Wicestarostę Powiatu Legionowskiego, pana Konrada Michalskiego

Wszystkich zebranych powitała dyrektor liceum, pani Magdalena Grodzka – Bulge, a następnie poprosiła o zabranie głosu wyjątkowego gościa. Pan wicestarosta pogratulował wysokich wyników w nauce i wręczył Nagrody Starosty Legionowskiego, które są dowodem uznania i szacunku społeczności Powiatu Legionowskiego dla uczniów, którzy osiągnęli wybitne sukcesy edukacyjne w roku szkolnym 2020/2021.

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Nina Niewiadomska i Michał Paśko z klasy II a oraz Kateryna Demkiv i Wiktor Wenerski z klasy II b, którzy w ubiegłym roku szkolnym uzyskali średnią ocen 5,0 lub wyższą. Powiat również ufundował pamiątkowe medale, które trafiły na ręce Rodziców wyróżnionych uczniów. W imieniu Michała Paśko nagrodę z rąk starosty odebrała pani Iwona Kutra (wychowawca klasy 2a).

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

Posprzątaliśmy swój kawałek Polski – dołączyliśmy się do 28. akcji Sprzątania Świata

Jako społeczność licealna mamy na swoim koncie dopiero trzecią akcję „Sprzątania Świata”, ale jakże owocną, o czym można się przekonać, oglądając fotorelację –> GALERIA

17 września wyruszyliśmy do pobliskiego lasu oraz nad Kanał Królewski, by tam powiedzieć śmieciom – „NIE”! Zależy nam na ochronie środowiska, dlatego chętnie uczestniczymy w tej akcji. Jest to również doskonała lekcja wychowawcza, podczas której przeciwdziałamy powstawaniu dzikim wysypiskom. Stosujemy się do hasła: „Myślę, więc nie śmiecę”.

Lekcja samorządności

17 września podczas godzin wychowawczych licealiści wysłuchali krótkiej prelekcji, przygotowanej przez nauczycielkę historii i Wos-u, p. Emilię Vedral,  o kampanii wyborczej i jej celach.

Wykład podyktowany był wyborem opiekuna Samorządu Szkolnego, a także wyborami nowych członów, szczególnie z klasy pierwszej, do szkolnej organizacji.

Pani Emilia Vedral opowiedziała, jakie warunki powinny być spełnione, aby wydarzenie to zostało odpowiednio przygotowane i odpowiadało demokratycznym standardom. Przypomniała, że rolą organów Samorządu Uczniowskiego jest rozpoznawanie potrzeb uczniów szkoły, zbieranie pomysłów, tworzenie planu pracy i angażowanie chętnych uczniów w realizację konkretnych działań.

Wybory opiekuna Samorządu odbędą się już w środę, 29 września.

Uroczystość nadania sztandaru naszemu LO

Artykuł zamieszczony na stronie POWIATU LEGIONOWSKEGO –> ARTYKUŁ razem ze zdjęciami wykonanymi przez fotografa z powiatu

Zdjęcia z uroczystości wykonane przez nauczycieli LO –> ZDJĘCIA

FILM –> https://youtu.be/7E0rI6poYBY

13 września to szczególny dzień dla naszej szkoły. Ponad rok temu otrzymaliśmy imię znakomitego i wybitnego pisarza s-f Stanisława Lema, a dziś uczestniczyliśmy w wyjątkowej uroczystości nadania sztandaru naszemu liceum.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym, podczas której proboszcz parafii, ksiądz Tomasz Osiadacz, w obecności zaproszonych gości, dyrekcji liceum, nauczycieli, rodziców i uczniów dokonał poświęcenia sztandaru. W homilii podkreślił, że sztandar jest jednym z najważniejszych symboli, jest jak zasadzone drzewo, które wrasta korzeniami w naszą codzienność, nasze wartości, pracę, sukcesy, ale również i trudności. Dlatego młodzież, dziękując księdzu za poświęcenie sztandaru i wygłoszone słowa, zapewniła, że 
z wielką radością wprowadzi Sztandar w mury naszej Szkoły.

Po zakończonej mszy wszyscy zgromadzeni udali się na dalszą część uroczystości do budynku Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Stanisławowie Pierwszym, podążając za pocztem sztandarowym Liceum, prowadzonym przez przedstawiciele Rady Rodziców w osobach: p. Adama Wiśniewskiego, p. Izabeli Jacyny i p. Anety Wójcik, oraz zaproszonymi pocztami ze szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat i pocztami szkół podstawowych z terenu gminy Nieporęt. 

W imieniu całej społeczności szkolnej, w tym także nauczycieli, zgromadzonych w sali gości przywitali prowadzący dzisiejszą uroczystość – pani Anna Wenerska i pan Przemysław Źródło, jednocześnie zapowiadając krótki program artystyczny nawiązujący do twórczości naszego patrona Stanisława Lema, przygotowany przez uczniów z klasy II A i II B.

Następnie dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema pani Magdalena Grodzka-Bulge powitała Starostę Powiatu Legionowskiego pana Sylwestra Sokolnickiego, zastępcę Starosty Powiatu Legionowskiego, pana Konrada Michalskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu pana Leszka Smuniewskiego, Członka Zarządu Powiatu Legionowskiego – p. Grzegorza Kubalskiego, Wójta Gminy Nieporęt, pana Sławomira Macieja Mazura, przewodniczącą Rady Gminy Nieporęt – p. Bogusławę Tomasik, radnych Powiatu Legionowskiego (p. Annę Gajewską, panią Agnieszkę Powała  ), radnych Gminy Nieporęt (p. Wiesławę Bielską, Monikę Kamińską, Andrzeja Olechowskiego, Stanisława Paterka, Wojciecha Saksa, Konrada Szostka, Wojciecha Szybowskiego, Andrzeja Wojciechowskiego), ks. Proboszcza Tomasza Osiadacza, sołtysów Gminy Nieporęt (p. Karola Maciejewskiego, p. Wojciecha Szybowskiego, p. Adama Wiśniewskiego), Dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty w Nieporęcie – p. Lidię Wize, byłą Dyrektor Zespołu Oświaty – p. Henrykę Galas, dyrektorów instytucji powiatowych (p. Magdalenę Jagnyziak, p. Dorotę Wróbel-Górecką), dyrekcje szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat (p. Jolantę Magdę, Marzennę Kmieciak, Katarzynę Jóźwik Kaliszewską, Annę Gruszczyńską), dyrekcje szkół podstawowych z terenu gminy Nieporęt (p. Joannę Sobczak, p. Edytę Kuś, p. Agnieszkę Powała, p. Agatę Łukasiuk, p. Wandę Biłas), nauczycieli, rodziców, młodzież naszego liceum, a także wszystkich przyjaciół szkoły.

Po przemówieniach Starosty Powiatu Legionowskiego i Wójta Gminy Nieporęt, którzy wyrazili uznanie dla dyrekcji szkoły za prężną działalność, osiąganie dobrych wyników, rozwój intelektualny młodzieży, nastąpił moment wbicia pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru. Była to podniosła chwila, gdyż osoby wyróżnione, już na trwałe wpisały się w historię naszej szkoły. A byli to: Starosta Powiatu Legionowskiego – pan Sylwester Sokolnicki, Przewodniczący Rady Powiatu – pan Leszek Smuniewski, Wójt Gminy Nieporęt, pan Sławomir Maciej Mazur, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Stanisławowie Pierwszym, pani Magdalena Grodzka – Bulge, przedstawiciel Rady Rodziców –  pan Adam Wiśniewski. W imieniu całej społeczności szkolnej gwóźdź wbiła uczennica klasy II A Nina Niewiadomska, która w roku szkolnym 2020/2021 osiągnęła najwyższy wynik w szkole.

Następnie Starosta Powiatu Legionowskiego, pan Sylwester Sokolnicki, przekazał sztandar Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym dyrektor szkoły. Ta z kolei przekazała go uczniom, od których usłyszała zapewnienie: My, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, przyjmując ten sztandar, przyrzekamy otaczać go szacunkiem i dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię liceum, powiatu, gminy  i Ojczyzny, które wygłosił uczeń klasy III B, Piotr Kardas.

Kolejnym punktem uroczystości był opis sztandaru Liceum, który został odczytany przez panią Emilię Vedral, nauczycielkę historii i wiedzy o społeczeństwie. Następnie poczet sztandarowy dokonał uroczystej prezentacji, po której klasy pierwsze złożyły ślubowanie. Rotę ślubowania odczytała przewodnicząca Samorządu Szkolnego, uczennica klasy III B, Nikola Kunysz.

Na zakończenie uroczystości pani dyrektor jeszcze raz podziękowała wszystkim za przybycie i uświetnienie swoją obecnością tak ważnej dla naszego liceum uroczystości. Podziękowała także wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie przedsięwzięcia i zaprosiła do wysłuchania muzycznego upominku w wykonaniu Weroniki Ostaszewskiej z klasy II B. Następnie zaprosiła wszystkich do auli SP na słodki poczęstunek przygotowany z pomocą Rady Rodziców, oraz uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych ul. Targowej w Legionowie. Smaczny prezent podarowany został także przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku – tort 
z podobizną Stanisława Lema.

To była wyjątkowa uroczystość.

Akcja Narodowe Czytanie w naszej szkole

Odkąd powstało Liceum, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły angażują się w akcję Narodowe Czytanie –> ZDJĘCIA

Tak było i tym razem. 6 września o godz. 10.00 w auli budynku Szkoły Podstawowej zebrały się wszystkie klasy, by móc kontynuować tradycję. Na początku młodzież wysłuchała krótkiej prelekcji dotyczącej genezy akcji, a następnie usłyszała kilka ciekawostek na temat życia i twórczości Gabrieli Zapolskiej, autorki dramatu, który w tym roku stanowił lekturę Narodowego Czytania.

Po prezentacji, której dokonali nauczyciele, przyszedł czas na uczniów naszego Liceum. Każda klasa odczytała przydzielone sceny utworu, tym samym sprawiając, że dzieło Gabrieli Zapolskiej zostało zaprezentowane w całości.

Z utęsknieniem czekamy na następną lekturę – za rok.
IK i DP

Nowy rok szkolny rozpoczęto…

1 września o godzinie 10:00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022.

Uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach, w kameralnym gronie z uwagi na obostrzenia covidowe. Pierwszoklasiści zostali przywitani także przez panią dyrektor oraz nauczycieli, którzy będą przekazywać im wiedzę i umiejętności przez najbliższe 4 lata.

Oprócz serdecznych powitań, przypomnienia procedur związanych z COVID-19, które obowiązują na terenie szkoły, zapoznania z organizacją roku szkolnego, nie zapomniano także uczcić minutą ciszy wydarzenia sprzed 82 lat – wybuchu II wojny światowej. Wszyscy uczniowie swoją postawą oddali cześć tym, którzy zginęli walcząc o wolność naszej ojczyzny. Artykuł okolicznościowy (opisujący walki toczone podczas II wojny światowej na terenie Gminy Nieporęt) można przeczytać w najnowszym wydaniu gazetki szkolnej UCHO LEMA.

Po spotkaniach z wychowawcami, uczniowie klas drugich oraz pierwszych mogli zakupić podręczniki na mini kiermaszu, który zorganizowali starsi koledzy. Najmłodsi licealiści zostali także oprowadzeni po szkole przez uczniów z samorządu szkolnego.

Sezon 2021/2022 uważamy za otwarty 🙂

Życzymy wszystkim uczniom wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz wielu miło spędzonych chwil w murach naszego LO.
Powodzenia 🙂

Wakacyjne sukcesy Filipa, ucznia klasy 2A

2021 ILCA 6 Youth European Championships- Kastella-Croatia

Wakacje Filipa Olszewskiegoucznia klasy II A Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, były pracowite. Rozpoczął je od startu w Pucharze Polski. Regaty trwały trzy dni i odbywały się w nieprzewidywalnych warunkach. Zajął jednak w nich 2. miejsce na 147 startujących i 1. w kategorii u17.

W dniach 26.06.- 03.07. przebywał w Chorwacji, gdzie odbyły się Mistrzostwa Europy. Do walki o tytuł Mistrza Europy stanęło 289 zawodników. Przez pierwsze 3 dni zawodów utrzymywało się pustynne powietrze znad Afryki, które uniemożliwiało start. Dopiero po trzech dniach temperatura się ustabilizowała, za to wiatr osiągał zakres 20-25 węzłów. Wtedy  odbywały się 3 wyścigi dziennie. To był niesamowity i jednocześnie ciężki czas dla Filipa. Jednak przez kwalifikację przeszedł bez większych kłopotów. W finałach utrzymał swoją pozycję, startując pośród europejskiej czołówki, dzięki temu zakończył zawody na 29. miejscu w klasyfikacji ogólnej i na 8. w kategorii u17. 

Po powrocie z Chorwacji nie miał wytchnienia. Od 13 do 15 lipca, wraz z kolegami, rywalizował na wodach Zatoki Puckiej. Walczył o „Puchar Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser”. Regaty były rekordowo mocno obstawione pod względem liczebności zawodników – było ich ponad 300. Po trzech dniach zmiennych warunków udało mu się uplasować na 5. miejscu w klasyfikacji ogólnej i na 1. miejscu w kategorii u17.

Mistrzostwa Świata! 
To niesamowite przeżycie. Reprezentacja składała się z 6 najlepszych zawodników, wśród nich znalazł się również Filip – jako najmłodszy reprezentant. Spędził dwa tygodnie we Włoszech w miasteczku Arco. Była to największa impreza, w jakiej dotychczas brał udział.
Niestety, akwen Garda i jego dwa charakterystyczne wiatry Vento (północny) i Ora (południowy) przerosły jego umiejętności czytania wiatru i planowania wyścigu. Choć nie zalicza tych regat do udanych, to mówi, że zyskał bardzo dużo nowych doświadczeń i otworzyło mu oczy na to, jak długa jeszcze droga przede nim, by walczyć o topowe miejsca na świecie.

Wakacje zakończył Pucharem Europy.
Założenie na regaty miał czysto treningowe, gdyż dwa dni przed rozpoczęciem otrzymał całkiem nowy maszt węglowy sprowadzony z Nowej Zelandii i miał się do niego przyzwyczaić. Same zawody zakończyły się już pierwszego dnia. Wiatr był potężnie silny, przez co komisja nie dostała zgody od WOPR-u na wypłynięcie zawodników w ramach bezpieczeństwa przez dwa kolejne dni regat.
Ostatecznie ukończył je na 9. miejscu klasyfikacji ogólnej i na 2. w kategorii u17.

Już 8-9 września w Górkach Zachodnich wystartuje w Mistrzostwach Polski w sprincie – 10 najlepszych zawodników w Polsce będzie ścigać się na krótkiej trasie uwarunkowanej przepisami o zaostrzonym rygorze.
Dzień po dniu, czyli 10 września rozpocznie także rywalizację w Otwartych Mistrzostwach Polski klasy Laser Radial. Jest to najważniejsza tegoroczna impreza.

Zatem, trzymajmy za Filipa kciuki!

autor zdjęcia: ELENA GIOLAI

Zapraszamy do konkursu (termin oddania prac – 15 września)

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów, z klas III, II, a także z klasy pierwszej, do wzięcia udziału w nowej edycji konkursu literacko-poetyckiego „O ludzkie serce człowieka”.
Należy stworzyć teksty (wiersze, opowiadania, listy…) opowiadające o miłości, przyjaźni i dobroci względem drugiego człowieka.
Termin krótki, bo do 15 września. Prace składamy w sali 2.05 w wersji papierowej (będzie także prośba o przesłanie tekstu w wersji elektronicznej).
Zachęcam
IK

14 sierpnia – 101. rocznica Bitwy Warszawskiej

14 sierpnia 2021 roku pod pomnikiem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.

W uroczystych obchodach brała udział także reprezentacja naszego LO. 

Na zdjęciu po lewej – uczeń klasy 3B – Mikołaj Jacyna, członek Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego, jak zwykle podczas obchodów ubrany w okolicznościowy mundur.

Złożono wniosek o budowę naszego Liceum 🙂

Poniżej artykuł, który zamieszczono pod adresem : https://powiat-legionowski.pl/aktualnosci/wniosek-na-budowe-liceum-juz-u-starosty oraz w gazecie powiatowej.

„Powiatowa inwestycja związana z budową siedziby Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym z fazy projektowej przechodzi w etap przygotowania do realizacji. 11 sierpnia do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Legionowie złożony został wniosek o pozwolenie na budowę obiektu. Harmonogram prac zakłada, że uczniowie liceum rok szkolny 2023/2024 rozpoczną już w nowej siedzibie.

Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca dokumentacji projektowej – Przedsiębiorstwo Projektowo-Budowlane EKOBUD s.c. Ewa i Remigiusz Owczarek – w ramach umowy opracował dwa warianty koncepcyjne inwestycji, a następnie na podstawie wybranego wariantu stworzył kompletny projekt budowlany, który po uwzględnieniu poprawek komisji opiniującej zyskał akceptację Zarządu Powiatu.

Dwukondygnacyjny budynek w kształcie litery „L” powstanie na działce bezpośrednio sąsiadującej ze Szkołą Podstawową im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która obecnie zapewnia liceum zaplecze lokalowe. Analiza demograficzna wskazuje, że w latach 2022-2034 można, jak dotychczas, liczyć maksymalnie na rekrutację do dwóch klas pierwszych każdego roku – około 50 uczniów. Oznacza to, że docelowo w placówce uczyć się będzie około 200 uczniów. To pozwoliło oszacować powierzchnię, parametry oraz wymogi, jakim sprostać musi budynek. Plan zakłada, że jego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie około 2000 m². Znajdą się w nim: osiem większych sal dydaktycznych i cztery mniejsze, a także szatnia, biblioteka, sala do ćwiczeń siłowych z szatnią i łazienką, pokój nauczycielski, pomieszczenia administracyjno-biurowe, toalety (w tym dwie dla osób z niepełnosprawnościami), serwerownia, kotłownia, pomieszczenia gospodarcze i magazynowe oraz obszerny hol z przeznaczeniem na spotkania i uroczystości dla społeczności szkolnej. Nowa siedziba liceum będzie wyposażona w windę i całkowicie wolna od barier architektonicznych.

Ta budowa to jedna z największych inwestycji Powiatu Legionowskiego. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacuje się na około 16 mln złotych.”

Więcej szczegółów (film i zdjęcia) znajdziesz pod adresem: https://lostanislawow.legionowski.pl/budowa-lo/ (w zakładce BUDOWA LO)

CERTYFIKAT UCZESTNICTWA W LEKCJI ENTER 🙂

Finał projektu INSTALACJE – KONSTELACJE

3 lipca na serockiej plaży odbyło się podsumowanie kreatywnych warsztatów majowo-czerwcowych, które dotyczyły twórczości Stanisława Lema – naszego Patrona. Zajęcia warsztatowe realizowane były przez Powiatową Instytucję Kultury w LegionowieW tworzeniu finałowego przedstawienia brała udział młodzież naszego LO. Doświadczenia i umiejętności z dziedziny teatru, dźwięku i tańca, które uczestnicy zdobyli podczas zajęć, wykorzystano budując wspaniałe widowisko. 

Projekt „Lemowskie konstelacje/instalacje” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału we wspaniałym projekcie 🙂

Skip to content