Rok szkolny 2023/2024 – archiwum

UWAGA! Archiwum z 2024 roku zawiera wydarzenia od 1.09 do 19.02.
Najnowsze posty znajdziesz na nowej stronie internetowej
–> lolema.legionowski.pl

Wycieczka po Legionowie – projekty uczniowskie

GALERIA –> OTWÓRZ

Klasy pierwsze w ramach przedmiotu Historia i teraźniejszość zaangażowały się w projekt „Wycieczka po Legionowie”.

Praca miała za zadanie poszerzyć wiedzę o historii i zabytkach lokalnych, min. uczniowie opowiedzieli o kompleksie koszarowych budynków z czerwonej cegły, zespole willowo-parkowym „Kozłówka”, Willa Bratki z siedzibą Muzeum Historycznego.

Projekt wymagał zaangażowania wszystkich uczestników poszczególnych grup, oraz umiejętności współpracy.

Walentynki

GALERIA –> OTWÓRZ
14-go lutego w dzień Św. Walentego w bibliotece czekały na uczniów smakołyki, w szkole – poczta walentynkowa, kwiaty, wiele niespodzianek, w tym – dla maturzystów przygotowane przez młodszych kolegów…

Każdy tegoroczny maturzysta otrzymał mały prezencik z życzeniami udanego egzaminu. Ośmiu uczniów klas 2a i 1d własnoręcznie przygotowało upominki w formie ruchomego origami. Młodsi koledzy przekazali starszym kolorowe fleksagony życząc im powodzenia na maturze i zapewniając, że wszyscy trzymamy za nich kciuki. Liczymy na to, że serdeczny gest i słowa dodadzą czwartoklasistom siły na ostatniej prostej do matury, a obracana w rękach zabawka uspokoi nerwy.

Było przemiło 🙂

Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym – wracamy z medalami 🙂

6 lutego w SP w Jadwisinie odbyły się Mazowieckie Igrzyska Młodzieży w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców.
GALERIA –> OTWÓRZ
Dziewczęta z LO im. S. Lema błyszczały jak gwiazdy, zajmując miejsce pierwsze. Chłopcy również wywalczyli miejsce na podium zdobywając brązowe medale.
SERDECZNIE GRATULUJEMY 🙂

Kolejny przejściowy puchar trafił na chwilkę do nas. Zbiera się ładna kolekcja 🙂

Słynne zabawy karnawałowe – projekt na j. hiszpańskim

Karnawał na Teneryfie uważany jest za drugi najbardziej popularny ze znanych na świecie, zaraz po karnawale w Rio de Janeiro. Ten karnawał odbywa się co roku w lutym w Santa Cruz de Tenerife, stolicy największej z Wysp Kanaryjskich (Hiszpania) i przyciąga ludzi z całego świata. Kolejnym z najbardziej znanych karnawałów jest ten w Càdiz. Jest to wielobarwna impreza, wyróżniająca się mnóstwem parad i konkursów.
GALERIA –> OTWÓRZ

Na lekcji hiszpańskiego uczniowie klas pierwszych wykonali kolorowe plakaty karnawałowe, które ozdobiły nasz korytarz szkolny.

Powiatowy Konkurs Czytania Literatury w Języku Angielskim, Niemieckim i Rosyjskim – tytuł MISTRZA 🙂

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
GALERIA –> OTWÓRZ

5 lutego 2024 uczennice naszej szkoły wzięły udział w Powiatowym Konkursie Czytania Literatury w Języku Angielskim, Niemieckim i Rosyjskim dla Uczniów Szkół Średnich pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo zorganizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Legionowie. Olga Orzewska z klasy 3B i Urszula Bednarska z klasy 2A wykazały się doskonałą znajomością języka obcego oraz umiejętnością interpretacji dzieł literackich. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła Olga uzyskując tytuł Mistrza Czytania w Języku Angielskim.

Powiatowy konkurs ekologiczny – LO na podium 🙂

29 stycznia w Starostwie Powiatowym w Legionowie, podczas sesji Rady Powiatu, rozstrzygnięto już po raz piąty konkurs „Myśl globalnie, działaj lokalnie. Segregujesz zyskujesz”. Jego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej, kształtowanie właściwych nawyków oraz promowanie segregowania odpadów. GALERIA –> OTWÓRZ

Nasza szkoła już po raz kolejny wzięła w nim udział i osiągnęła sukces. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i przyjaciół szkoły w zbiórce makulatury, baterii oraz plastikowych nakrętek zdobyliśmy zaszczytne II miejsce.

Oczywiście to nie koniec dobrych wiadomości. Uczeń klasy II B, Jakub Kmieciak, zdobył III miejsce w indywidualnej zbiórce odpadów. Również doceniono naszą dyrektor liceum, panią Magdalenę Grodzką-Bulge, której przyznano III miejsce z tytułem „Najlepszy Opiekun”.

W szkole nagrodziliśmy dodatkowo każdego ucznia, który wziął udział w konkursie ekologicznym, słodką niespodzianką. Wśród uczniów naszego LO największą liczbę baterii, nakrętek i makulatury dostarczyli: Jakub Kmieciak (2B), Jacek Cichalewski (1D) oraz Aleksander Milczarek (1D). Najlepsi oprócz słodkości otrzymali bony Allegro.

Gratulujemy!
Liceum Lema górą!!!

Dary do biblioteki szkolnej – serdecznie dziękujemy 🙂

Pierwszy miesiąc bieżącego roku przyniósł naszej szkole przemiłe niespodzianki – licealny księgozbiór biblioteczny bardzo się wzbogacił. To wszystko dzięki ofiarności Wydawnictwa Albatros i Grupy Wydawnictwo Kobiece, które odpowiedziały na prośbę p. Doroty Pająk i nieodpłatnie przekazały książki do naszej szkolnej biblioteki. Ponad 50 nowiutkich i pachnących farbą pozycji trafi na biblioteczne półki i sprawi wiele radości czytelnikom, których grono stale się powiększa.

Społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. S. Lema w Stanisławowie Pierwszych serdecznie i z całego serca dziękuje Wydawnictwu Albatros i Grupy Wydawnictwo Kobiece Wydawniczej za przekazane książki.

Podsumowanie działań z WOŚP w Józefowie

GALERIA –> OTWÓRZ
10 wolontariuszy w terenie i kilkunastu na miejscu w Józefowie (nauczycieli, uczniów, rodziców i przyjaciół szkoły)
, wiele dni przygotowań, sprzedaż hot dogów, francuskich ciasteczek i kiermaszowych różności, malowanie twarzy, występ na scenie. Współpraca uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i ich rodzin przyniosła wspaniały wynik: 11028,28 zł, które Liceum Lema dorzuca do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (4500 zł – stoisko kiermaszowe, 6528,28 zł – zebrane przez wolontariuszy, w tym rekordzistka Zuzanna z klasy 1B – 1425,80 zł), ponad 320 sprzedanych hot dogów, nieskończenie wiele ciastek i WOŚPowych gadżetów.

Serdecznie dziękujemy firmie Lantmannen Unibake Poland (marka Schulstad) za pomoc, zorganizowanie stoiska z hot dogami i serwowanie ich w czasie finału WOŚP: uściski kierujemy na ręce pani Katarzyny Sas-Grzegory, Katarzyny Wieczorek, Natalii Woźniak i Anny Marcinkiewicz.

Dziękujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom i ich rodzinom za przyniesione dary na licytację oraz wsparcie organizacji naszego stoiska (w sobotę i niedzielę).

Dziękujemy naszym wolontariuszom, którzy pracowali w terenie i na miejscu:

Jakub Kmieciak, Emil Sękowski, Jan Olkowski, Mateusz Sabala, Mikołaj Bańburski, Łukasz Włodkowski, Nicol Wenerska, Alicja Kowalska, Zuzanna Baran, Karol Sierzbista, Hanna Wójcik, Julia Sobótko, Nadia Gondek, Karol kunikowski, Alicja Zapiór, Łukasz Czechowski, Zuzanna Tworek, Antonina Krzyszczuk, Paulina Kowalska, Gabriela Woźniak, Sandra Pielach, Julia Michalik, Natalia Przybyszewska, Kacper Wasia, Dominik Jarmuła, Ludwika Słońska.

Pomaganie jest dziecinnie proste😀

Sztab WOŚP – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy SZTAB Józefów dziękujemy, że mogliśmy z wami zagrać.

Konkurs literacki LEMOWISKO 2023

Nasza uczennica Alicja Zapiór z klasy 2B została laureatką ogólnopolskiego konkursu literackiego pt. „Sztuczna inteligencja Lema”.

Zadaniem uczestników było dokonanie analizy twórczości Stanisława Lema pod kątem opisywanego przez niego rozwoju sztucznej inteligencji – sprawdzenie w jakiej formie i w jakim zakresie zostały one wdrożone i są wykorzystywane w codziennym życiu. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas konferencji LEMOWISKO poświęconej twórczości Stanisława Lema.

Ala – gratulacje

Poloneza czas zacząć…

Galeria zdjęć i filmów –> OTWÓRZ

Cóż to był za wieczór …

12 stycznia, punkt 19.00 w sali balowej Rezydencji Szafran zebrali się uczniowie klas czwartych Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, by postawić kropię na „i”. Jak mówili sami prowadzący uroczystość – Martyna Kurant i Wiktor Wenerski, czkali na ten dzień cztery lata. Dzień, który stał się wyjściem na prostą ich przedmaturalnej wędrówki, ale także czasem, aby powspominać te wesołe i te trudne chwile szkolne.

W obecności zaproszonych gości, pani Beaty Doroś – Woźniak, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Legionowie, pana Sławomira Macieja Mazura – wójta Gminy Nieporęt, pani Magdaleny Grodzkiej – Bulge, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, nauczycieli, rodziców, przyjaciół i znajomych podsumowali czas spędzony w szkole. Nie zabrakło przemówień zaproszonych gości, przedstawiciela Rady Rodziców – pani Olimpii Rumianowskiej – Zapiór, a także samych maturzystów – Kasi Demkiv, Kacpra Wasiaka oraz Oliwki Jankowskiej, która przygotowała na tę szczególną okazję wiersz. Oto on:

W ten wieczór magiczny
Gdzie każda dama suknią okryta
A każdy mężczyzna uśmiechem ją wita
Zebrani tutaj, szczęśliwi i młodzi
Uczcijmy ścieżkę licealnej przygody
Gdy po raz pierwszy się spotkaliśmy
Co nas tu czeka? Nie wiedzieliśmy
Teraz, gdy sto dni do matury
Wspomnijmy nasze sukcesy i trudy
Pierwsze przyjaźnie oraz miłości
Czasem też kłótnie i jakieś zazdrości
Wsparcie, szukanie siebie
Stawanie się lepszym człowiekiem
Szukanie delty w każdym zadaniu
Cechy liryki, epiki, dramatu
Five minutes for you na dzień dobry
Trudne tematy na lekcjach biologii
Ciekawe ploteczki z Panią Moniką
Bliskie spotkania bobasów z fizyką
Gra w kosza oraz nauka tańca
Kto jaki król a jaki władca
Poznanie języków z panią Izabelą
Na lekcjach z nią emocje szaleją
Kwasy i sole, tlenki, wodory
To pamiętamy aż do tej pory
A z Panem Piotrem
podobno jak z dzieckiem
On ma same zalety
Więc spytam po raz ostatni:
Czy można wyjść do toalety?
Ciepła biblioteka z panią Dorotą
Pani Iza w sekretariacie niosąca nam wszystkim pomoc
To wszystko nas ukształtowało,
Więc dziękujemy:
Nauczycielom
Bo kilka miesięcy nauki zostało,
A dzięki wam już wszystko umiemy!
I wszystkim rodzicom, którzy pomogli
W organizacji Balu
I którzy doprowadzili nas tutaj
Dzięki wam jesteśmy wspaniali
Wyrośliśmy na dobrych ludzi
A to wasza zasługa
Teraz zabawa, później nauka,
A za sto dni matura
I jeszcze od serca wszystkim
kolegom i koleżankom
Choć to liceum trwało tylko chwilę
Mogę powiedzieć dziś głośno i śmiało
Że tak naprawdę tworzymy rodzinę
Czasem nie zgadzamy się
Mamy inne racje
Lecz zostawmy to za sobą
Aby dzisiaj głośno śmiać się
Pamiętajmy, że każdy z nas
Bardzo dużo znaczy
Dla każdego drzwi otwarte,
Jeszcze świat nas ujrzeć raczy
W ten wieczór magiczny
Nie martwmy się
O troski, o żadną naukę, problemy
W ten wieczór magiczny
Po prostu się bawmy
Kiedyś się wszyscy znajdziemy …

No cóż … dużo było śmiechu, ale niejednej pani i niejednemu panu zakręciła się łezka w oku, kiedy po krótkiej scence, wspominającej lata szkolne, odegranej przez młodzież (Kasię Demkiv, Tosię Chełchowską, Nazara Khavronika i Michała Paśko), wystąpiła Weronika Ostaszewska. To ona słowami piosenki: Cudownych rodziców mam podziękowała wszystkim rodzicom za miłość, wychowanie, wsparcie w trudnych chwilach, a także za organizację przedmaturalnego balu. Oczywiście ukoronowaniem całej uroczystości było tradycyjne odtańczenie poloneza (wraz z wychowawczyniami, panią Iwoną Kutra i panią Emilią Vedral), do którego, słowami Podkomorzego z utworu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz: POLONEZA CZAS ZACZĄĆ!, zaprosiła młodzież dyrektor liceum – pani Magdalena Grodzka – Bulge.

A po tańcu – zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia, ciepły posiłek i dalej tańce, prawie do białego rana.

OTRZYMALIŚMY BRĄZOWĄ TARCZĘ 🙂

Projekt International Friendship

Uczniowie z klasy 1A rozpoczęli współpracę z uczniami szkół średnich z Aten i Izmiru nad projektem International Friendship.
Galeria –> OTWÓRZ

Projekt zakłada między innymi wymianę korespondencji między uczniami przy użyciu poczty elektronicznej. Nasi uczniowie napisali już pierwsze emaile, w których przedstawili się, opisali siebie i swoje pasje. Projekt wspiera rozwój kompetencji cyfrowych, językowych i społecznych. Językiem projektu jest język angielski.

Opiekunem projektu jest pani Katarzyna Osiecka – nauczyciel języka angielskiego.

Wycieczka do Muzeum Historycznego w Legionowie i lodowisko…

GALERIA –> OTWÓRZ

11 stycznia 2024 r. klasy drugie naszego liceum odwiedziły Muzeum Historyczne w Legionowie.
Była to okazja do zgłębienia tajników świata archeologów. Kustosz przedstawił poszczególne etapy prac archeologicznych od sposobów poszukiwania przez wydobywanie zabytków oraz ich konserwację.

Po prezentacji uczniowie udali się, by zapoznać się z ekspozycją artefaktów znalezionych na terenie powiatu legionowskiego. Dzięki tak bliskiemu spotkaniu z przeszłością, poznaliśmy nie tylko prace archeologów, ale również zobaczyliśmy ślady historii z naszych terenów.

Po części edukacyjnej nadszedł czas na trochę rozrywki i ruchu, gdzie na tafli lodowiska można było sprawdzić swoje umiejętności łyżwiarskie. Był to przyjemnie i pożytecznie spędzony czas.

Relacja: Alicja Zapiór 2B

Sukces naszych uczniów w konkursie „Meine Lieblingssportart auf Deutsch”

Pamiętacie wesołe filmy dotyczące sportów, które nagrali: Zuzanna Szczepańska, Jan Homoncik i Weronika Ostaszewska?
Otóż miło nam jest ogłosić, że w konkursie pt. „Meine Lieblingssportart auf Deutsch” organizowanym przez Goethe-Institut w Warszawie nasi uczestnicy zdobyli tytuły Laureatów.

Konkurs polegał na nagraniu krótkiego filmiku, w którym uczestnik opowiada o swoim ulubionym sporcie, pokazuje, jak go uprawiać, reklamuje go. Językiem pracy konkursowej jest język niemiecki.

Serdecznie gratulujemy….

Maths and Science in Europe – styczniowe podsumowanie

GALERIA –> OTWÓRZ
W zeszłym tygodniu uczniowie biorący udział w projekcie Maths and Science in Europe, otrzymali matematyczne kartki świąteczne od naszych partnerów. W ruch poszły głowy i kalkulatory w celu rozwikłania załączonych na kartkach zagadek.

W tym semestrze uczniowie tworzyli również grafy na podstawie danych statystycznych zebranych przez wszystkie szkoły oraz wzięliśmy udział w konkursie na logo projektu. Nasze logo zostało zaprojektowane przez Maćka i zajęło 2 miejsce.
Grafy na temat liczby regionów oraz wieku szkół zostały stworzone przez Alexa i Julię.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

Grywalizacja nie jest nam obca

Na lekcjach hiszpańskiego pracujemy metodą projektu oraz uczymy się również poprzez gry i zabawy. Klasy pierwsze wykonały projekty pt. „Nos presentamos”. 🇪🇦🇪🇦

GALERIA –> OTWÓRZ

Spotkanie z twórczynią filmów animowanych

Dnia 3 stycznia 2024 r. naszą szkolę odwiedziła pani Gabriela Bania – absolwentka studiów zagranicznych na USW, twórczyni filmów animowanych, malarka, fotografka, scenarzystka i pisarka, absolwentka Liceum Filmowego z Oddziałami Dwujęzycznymi przy Warszawskiej Szkole Filmowej .
GALERIA –> OTWÓRZ

Jej największą pasją jest tworzenie filmów animowanych, w której to dziedzinie jest samoukiem. Portfolio pani Gabrieli obejmuje krótkometrażowe animacje zrealizowane w różnych technikach, które począwszy od 2018 roku były prezentowane oraz nagradzane na ponad 100 różnych festiwalach i przeglądach filmowych w 22 krajach świata.

W 2020 roku jako pierwszy student międzynarodowy oraz pierwszy twórca filmów animowanych została laureatem programu „Hothouse” organizowanego przez irlandzki „Fresh International Film Festival.

Podczas spotkania w naszej szkole opowiadała o swojej drodze zawodowej, pasjach: epoce romantyzmu i mitologii greckiej oraz nawiązaniach do nich w filmach animowanych, które tworzy –> https://www.gabibania.com/filmy/

Zawód dziennikarza od podszewki – tylko dziś – 4 stycznia 2024

To była pełna wrażeń pogadanka na temat zawodu dziennikarza. Miała trwać godzinę, ale uczniowie klas II B i IV B mieli tak dużo pytań i byli bardzo dociekliwi, że spotkanie trzeba było przedłużyć o kolejną lekcję.

Na pewno wszyscy pragną dowiedzieć się, z kim spotkali się licealiści – humaniści. Otóż w progach naszej szkoły gościł redaktor serwisu Tvn24.pl pan Adam Michejda.

Pan Michejda opowiedział krótko o przebiegu swojej kariery zawodowej, którą rozpoczynał w „Expressie Wieczornym” i „Życiu Warszawy”. Następnie był zastępcą redaktora naczelnego w „Super Expressie”. Kierował także gazetą polonijną w Stanach Zjednoczonych – „Super Expressem USA”. Przez ponad sześć lat pracował w Edipresse, gdzie był wydawcą serwisu Party.pl. Zajmował się tworzeniem, redagowaniem oraz opracowywaniem materiałów prasowych, Warto też dodać, że wydał także trzy książki.

Młodzież z dużym zainteresowaniem uczestniczyła w spotkaniu. Zadawała pytania dotyczące tajników pracy dziennikarskiej, form dziennikarskich, próbowała się dowiedzieć, jakie etapy trzeba przejść, by zostać dziennikarzem. Czy niezbędne są do tego studia na wydziale dziennikarskim? A nawet, jakie są zarobki.

Z tak doświadczonym człowiekiem, który w mediach tradycyjnych i internetowych przeszedł wszystkie szczeble dziennikarskiej kariery – od reportera do redaktora naczelnego – naprawdę warto było się spotkać.

Dziękujemy!
Uczestnicy spotkania

Olimpiada Wiedzy o Afryce

Z przyjemnością informujemy, że Karina Bogdańska z klasy 3B oraz Tymoteusz Michejda z klasy 2B zostali zakwalifikowani do kolejnego, wojewódzkiego etapu Olimpiady Wiedzy o Afryce. Kolejne zmagania już 2 marca 2024 r. Serdecznie gratulujemy sukcesu i mocno trzymamy kciuki!

Zawody sportowe – unihokej i piłka nożna chłopców

Zakończyliśmy pierwszy semestr szkolny zawodami sportowymi chłopców w powiecie legionowskim. Reprezentacja naszej szkoły wywalczyła 4. miejsce w Unihokeja oraz 6. miejsce w piłkę koszykową. GALERIA –> OTWÓRZ

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za solidną walkę.

Świąteczna niespodzianka – musical

GALERIA –> OTWÓRZ, FILM na FB –> OTWÓRZ
Uczniowie z klasy 2b (z niewielkim🙂wsparciem uczniów klas pierwszych) przygotowali świąteczny musical niespodziankę dla wszystkich starszych i młodszych kolegów i koleżanek z liceum Lema, nauczycieli i pracowników szkoły. Samodzielnie stworzyli scenariusz, zadbali o stroje, muzykę, choreografię.

Dziękujemy za wspaniały prezent.

Świąteczny trening sprawnej komunikacji

Czy komunikacja jest prosta? Jak powiedzieć, żeby druga osoba dobrze nas zrozumiała?
GALERIA –> OTWÓRZ

Klasa 1a i 1c mogła zmierzyć się z zadaniem dotyczącym sprawnej komunikacji podczas przedświątecznych lekcji języka polskiego. Zadaniem uczniów było narysowanie choinki według instruktażu kolegi.

Było dużo zabawy, ale i nauki…uczniowie dowiedzieli się, że trzeba się namęczyć, żeby przekazać zrozumiały komunikat.

Hiszpańskie tradycje świąteczne

🇪🇦🌲🌲 Na dzisiejszych lekcjach odbyły się świąteczne prezentacje dotyczące zwyczajów związanych z świętami Bożego Narodzenia w Hiszpanii!
GALERIA –> OTWÓRZ

Boże Narodzenie w Hiszpanii podobnie jak w Polsce czerpie wiele z religii katolickiej. Jednak są pewne różnice… Słyszeliście kiedyś o caganerze? Albo o Lotería de Navidad? Na lekcji nie zabrakło również typowych dla tego święta wypieków, takich jak:

  • – Cordiales
  • – Polvorones
  • – Panettone
  • – Turrón
  • – Tarta de la abuela
  • – Tarta de Pascua
  • – Buñuelos, etc.

Było smacznie i bardzo słodko 😊 ¡ Feliz Navidad! 🌲🌲

Puchary przechodnie

Cieszymy się, że te dwa przechodnie, zwycięskie puchary podczas spaceru zatrzymały się u nas na dłużej 🙂
I miejsca: Unihokej i Koszykówka dziewcząt

Turniej Unihokeja Dziewcząt

18 grudnia w Hali Arena w Legionowie odbył się Turniej Unihokeja Dziewcząt. Nasze złotka po raz kolejny okazały się niepokonane zwyciężając wszystkie pojedynki (Komornica 3:1, Konopnicka 3:1, LO 2 2:0). GALERIA –> OTWÓRZ

Skład: Wenerska Nikol, Zapiór Alicja, Lewandowska Anna, Bieniek Martyna, Mirowska Kamila, Łukasik Alicja, Skiba Lena, Choroszuka Julia, Cieplak Natalia.
PĘKAMY Z DUMY 🙂

Integrated Science – anatomia człowieka

GALERIA –> OTWÓRZ
Co to takiego femur czy patella (nie mylić z lemurem czy paellą)? To może hamstrings lub esophagus? Zapewniamy, że to nic śmiesznego! Uczniowie z klasy 1C o profilu biologicznym z rozszerzonym angielskim już wiedzą! W tym roku mają w planie dodatkową godzinę angielskiego, podczas której realizowany jest projekt edukacyjny Integrated Science.

W pierwszym semestrze uczniowie skupili się na anatomii człowieka i układach narządów. Poznali niezliczoną ilość łacińskiej terminologii, oglądali filmy edukacyjne, wykonywali zadania z kart pracy, quizy wiedzy, aż wreszcie sami opracowali prezentacje na wybrany przez siebie temat. Otrzymali wiele wskazówek jak wykonać prezentację, która utrzyma uwagę odbiorców. Każda kolejna prezentacja stawała się coraz bardziej profesjonalna i zaskakująca- aż wreszcie w ostatniej pojawiły się… gnomy…

Spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu WSB Merito Warszawa

Uczniowie klas czwartych są już w takim wieku, że zapewne wielu z nich chciałoby w najbliższym czasie podjąć pierwszą w swoim życiu pracę – czy to weekendową, czy też może wakacyjną. Ale żeby otrzymać pracę, należy porozmawiać z szefem, poznać warunki oraz firmę. GALERIA –> OTWÓRZ

W piątek, 15 grudnia, najstarsze klasy liceum uczestniczyły w wykładzie pt. „Rozmowa kwalifikacyjna – jej racje i międzyludzkie relacje”, które poprowadził dr inż. Piotr Dominik z Uniwersytetu WSB Merito Warszawa mieszczącego się przy ul. Łabiszyńskiej. Podczas spotkania młodzież mogła krok po kroku zapoznać się z tajnikami rekrutacji na wybrane stanowisko. Prelegent zwrócił uwagę na specjalny zestaw pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, czyli pytania behawioralne. Trzeba na nie udzielić odpowiedzi opisowej i przytoczyć realną sytuację ze swojego życia zawodowego. Udzielał porad dotyczących sposobu wypowiadania się, w jakiej pozycji należy siedzieć, co zrobić z rękoma, a nawet jak się odpowiednio ubrać, by dobrze wypaść przed rekruterem. Zwrócił także uwagę na pozytywne nastawienie osoby starającej się o pracę.

Jednak, żeby być pozytywnie nastawionym, należy wyzbyć się stresu, o czym opowiedział uczniom asystent prelegenta, pan Maks. Mówił, że można tego dokonać z pomocą piłeczki antystresowej, którą otrzymali nasi uczniowie. Poza piłeczką zostały rozdane również inne gadżety marketingowe.

Spotkanie okazało się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie zdobyli wiedzę, jak należy przygotować się do takiej rozmowy kwalifikacyjnej, więc nie pozostaje im nic innego, jak w niedalekiej przyszłości spróbować poszukać swojej pierwszej pracy – oczywiście po maturze.

Mistrzostwa Powiatu w piłce koszykowej dziewcząt

14 grudnia odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce koszykowej dziewcząt. Nasze dziewczyny okazały się bezkonkurencyjne wywalczyły pierwsze miejsce.
A to nasze złotka:
Alicja Zapiór, Lena Skiba, Martyna Bieniek, Julia Choroszucha, Ania Lewandowska, Nikola Wenerska, Julia Michalik, Kamila Mirowska, Górecka Liliana, Alicja Łukasik, Natalia Cieplak.
GALERIA –> OTWÓRZ
Gratulujemy

WIECZÓR POEZJI WIGILINEJ

Wieczór poezji wigilijnej to nasza tradycja. Od początku istnienia szkoły przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie, nauczyciele i rodzice przygotowują spotkanie, podczas którego zaproszeni goście mogą poczuć atmosferę zbliżających się świąt. W tym roku też tak było, tylko że już w nowej – naszej szkole.
GALERIA –> OTWÓRZ, FILMY NA FB: -> OTWÓRZ 1, OTWÓRZ 2, OTWÓRZ 3

Na tle przepięknej dekoracji, również przepięknie prezentowała się młodzież naszego liceum. Recytowała wiersze, wśród nich utwory autorstwa uczennicy klasy IV b, Oliwii Jankowskiej, śpiewała kolędy i pastorałki (po angielsku, ukraińsku i hiszpańsku), które wzruszały do łez. To były naprawdę emocjonujące chwile, pełne zadumy i refleksji. Dodatkowych wrażeń dostarczył wszystkim, podczas swojego koncertu, uczeń z klasy I C, Paweł Milewski, który wykonał na saksofonie kilka kolęd. Oczywiście nie zabrakło gorącej herbatki i przepysznych słodkości przygotowanych przez młodzież i rodziców.

Swoją obecnością zaszczycili nas wspaniali goście – wójt Gminy Nieporęt pan Sławomir Maciej Mazur, Naczelnik Wydziału Edukacji pani Beata Doroś-Woźniak (ze Starostwa Powiatowego), radny powiatu pan Wiesław Smoczyński, ksiądz wikariusz Mirosław Dobruk, a także dyrektorzy szkół z terenu gminy Nieporęt i terenu powiatu. Obecni również byli nauczyciele na czele z dyrektor – panią Magdaleną Grodzką-Bulge, młodzież, rodzice oraz przyjaciele naszego liceum.

Bardzo dziękujemy młodzieży za przygotowanie tak pięknej uroczystości, a w szczególności koordynatorowi tego przedsięwzięcia – pani Anecie Bala.

Było cudownie! 13.12.2023 r.

Ostatni wyjazd przed studniówką

Tak, tak, niedługo studniówka, a klasy IV, pod czujnym okiem swych wychowawczyń, wybrały się na ostatnią wycieczkę w tym semestrze.
GALERIA –> OTWÓRZ

Pierwsze kroki uczniowie skierowali do teatru Scena Relax, gdzie byli świadkami niepowtarzalnej opowieści pełnej napięć i emocji bohaterów. Oglądając sztukę „Zdążyć przed Panem Bogiem”, mogli przypomnieć sobie poruszającą historię Marka Edelmana czy też Żydów zamkniętych w getcie i zmagających się z głodem. Dzięki oryginalnemu przedstawieniu utworu sztuka wywarła na maturzystach duże wrażenie.

Następnym etapem wycieczki było lodowisku. Tu młodzież mogła się wyhasać do woli. Nie zabrakło piruetów, tańców na lodzie i wspólnych foci. Wszyscy znakomicie się bawili. I o to chodziło.

PODZIĘKOWANIE

W ramach akcji charytatywnej jako społeczność szkolna zebraliśmy 1306 zł i 68 groszy. Pieniądze zostały przeznaczone na wymarzone prezenty dla dzieci z Hospicjum w Toruniu. Paczki ze Stanisławowa Pierwszego zawierające klocki lego i mięciutką pufę dla dwojga dzieci, które są podopiecznymi Hospicjum dotarły już do celu. Mamy na to dowód :D. Warto pomagać…

Grupa Młodzieżowych Sędziów Sportowych – TO MY

Nasze liceum od września tego roku uczestniczy w programie kształcenie animatorów sportu szkolnego. W dniach 8-10 grudnia grupa Lemian wzięła udział w szkoleniu na młodzieżowego sędziego piłki siatkowej, które odbyło się w Olecku. Wyjazd miał nie tylko charakter dydaktyczny, ale także rekreacyjny.
GALERIA –> OTWÓRZ , LINK DO RELACJI FILMOWEJ –> https://www.youtube.com/watch?v=U_YGYTP74Uk

W pierwszym dniu utrwaliliśmy podstawowe zasady tej dyscypliny pod względem teoretycznym i praktycznym na hali sportowej. Wieczór zakończyliśmy, integrując się podczas seansu filmowego. W drugim dniu czekało nas wiele zadań i wrażeń. Pierwszą (nie) miłą niespodzianką była pobudka przez trenera, czyli naszą wspaniałą wuefistkę panią Anię Wenerską. Następnie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie spotkania. Zostaliśmy podzieleni na grupy i mieliśmy możliwość skorzystać z basenu. Po powrocie do hotelu, zjedliśmy obiadek, po którym wróciliśmy na halę, gdzie odbył się egzamin praktyczny, a tuż po nim egzamin teoretyczny. Wieczorem została zorganizowana dyskoteka (cardio zaliczone).

Ostatniego dnia naszego pobytu w Olecku nastąpiło oficjalne zakończenie i to właśnie na nim otrzymaliśmy nasze legitymacje, uprawniające nas do sędziowania meczów piłki siatkowej w zawodach zorganizowanych przez szkolny związek.

Od dziś jesteśmy grupą Młodzieżowych Sędziów Sportowych. Dziękujemy pani Ani Wenerskiej za wsparcie i opiekę. Chwile spędzone w Olecku zapamiętamy na długo.

Uczestnicy szkolenia

Emilia Szaturska Mistrzynią Polski w pływaniu – styl klasyczny

W miniony weekend (8-10.12) na odbywających się w poznańskich Termach Maltańskich Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych 14 lat w pływaniu, Emilia Szaturska, uczennica klasy 1A, zdobyła złoty medal i została Mistrzynią Polski w stylu klasycznym na dystansie 100 m oraz 2. miejsce i vice mistrzostwo na dystansie 200 m w tym samym stylu.
Gratulacje

Merry ChristMATH!

GALERIA –> OTWÓRZ
W ostatnim tygodniu uczniowie klasy 2A stworzyli matematyczne kartki świąteczne w ramach projektu Maths and Science in Europe, które już powędrowały do szkół partnerskich w Turcji, Danii, Francji, na Łotwie i we Włoszech.

Każda z kartek zawiera nie tylko życzenia świąteczne, ale także matematyczną zagadkę w języku angielskim. Zadanie obudziło w uczniach pokłady kreatywności oraz wprowadziło ich w świąteczny klimat- to co się wydarzyło można spokojnie nazwać manufakturą, ponieważ powstało aż 36 kartek!

Wirtualna podróż po Hiszpanii

Na lekcjach hiszpańskiego pracujemy metodą projektu edukacyjnego. Tym razem uczniowie klas 2, wybrali się w podróż po Hiszpanii oraz krajach Ameryki Łacińskiej, poznając tamtejsze zabytki przyrody. Powstało dużo pięknych i ciekawych prac. Viajamos por el mundo españo. Galeria –> OTWÓRZ

Kiermasz mikołajkowy – finał zbiórki na rzecz dzieci z Hospicjum Nadzieja

6 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz mikołajkowy. Uczniowie upiekli ciasta, które później były sprzedawane. Cała akcja zorganizowana została w szczytnym celu, ponieważ zbieraliśmy pieniądze dla dzieci z hospicjum. Obok stoiska z wypiekami mogliśmy zrobić sobie fajne zdjęcia w zimowej aranżacji oraz posłuchać zimowych piosenek. GALERIA –> OTWÓRZ

Tego dnia odbył się również kolejny już w naszej szkole dzień pod hasłem: „Przebrany niepytany”. Dzisiaj ten, kto założył czapkę świętego Mikołaja, był zwolniony z odpowiedzi. Humory dopisywały wszystkim od samego rana.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym, ponieważ wspólnymi siłami udało nam się zebrać łącznie 1306 złotych i 68 groszy. To były magiczne mikołajki.
Sandra Pielach, klasa II B

Mikołajkowy prezent od Rady Rodziców

GALERIA –> OTWÓRZ

Dziękujemy Radzie Rodziców za umilenie nam Mikołajek. Zapraszamy do oburzenie galerii zdjęć. Było wesoło, smacznie i niespodziankowo. Mamy najlepszych rodziców na świecie.

„Aleksandra Zapiór w eliminacjach okręgowych Olimpiady Biologicznej”

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 4A – Aleksandra Zapiór, z sukcesem zakończyła eliminacje szkolne i dostała się do eliminacji okręgowych Olimpiady Biologicznej. Ola ma na swoim koncie wiele sukcesów biologicznych. Wielokrotnie była laureatką Ogólnopolskich Konkursów Olimpus czy też Galileo. GALERIA –> OTWÓRZ

Przed Olą jeszcze dużo pracy. Warunkiem uczestniczenia w dalszych etapach Olimpiady Biologicznej jest również wykonanie pracy badawczej. Należy przeprowadzić badanie, dokonać jego analizy, a następnie opracować wyniki.

Mocno kibicujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów!

Dzień Wolontariusza

5 grudnia to wyjątkowy dzień – Dzień Wolontariusza. Wszystkim naszym cudownym wolontariuszom DZIĘKUJMY! 

Wasza aktywność, entuzjazm i troska o innych jest bezcenna. 

W tym wyjątkowym dniu życzymy Wam, aby każdy dobry uczynek czy dobre słowo wracało do Was i dawało siłę i motywację do dalszego działania!

„Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz. Pomagając innym, pomagasz i sobie. Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście.”
Robert Baden – Powell

PS. Już 6 grudnia nasi wolontariusze zaplanowal

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

GALERIA –> OTWÓRZ
1 grudnia klasy drugie oraz trzecia odwiedziły Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach biologicznych, podczas których poznawali świat niewidoczny gołym okiem. Dzięki mikroskopom, które mogli samodzielnie obsługiwać, zobaczyli ludzkie komórki i tkanki. Druga grupa podczas warsztatów z robotyki budowała i programowała własne roboty, by potrafiły przejść tor przeszkód. Był też czas na samodzielne zwiedzanie różnorodnych wystaw, gdzie każdy mógł indywidualnie poświęcić czas na to, co go najbardziej interesuje.
Alicja Zapiór, klasa II B

Debata na temat tożsamości lokalnej pt. „Kim Jestem?”

We wtorek, 28 listopada odbyła się debata dotycząca pojęcia tożsamości, z akcentem na tożsamość lokalną, nawiązująca do 25-lecia Powiatu Legionowskiego. Moderatorem debaty była p. Beata Narel – nauczyciel Niepublicznego Liceum Językowego w Legionowie. Nasze liceum reprezentowali: Jan Urbańczyk (2B), Tobiasz Skrodzki (1A) i Emil Sękowski (2B). GALERIA –> OTWÓRZ

Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w ciekawym wydarzeniu. Gratulujemy chłopakom za dobre wystąpienia.
Gdybyście Państwo chcieli posłuchać kliknijcie link: https://www.facebook.com/powiatowa.instytucja.kultury/videos/1066019974721900

autor: Powiat Legionowski; od lewej: Tobiasz, Janek, Emil

Międzynarodowy Konkurs Poetycki i Literacki „O ludzkie serce człowieka”

23 listopada biały gołąb pocztowy dostarczył nam przesyłkę, a w niej informację o sukcesie naszych licealistek.

Już czwarty rok z rzędu, jako szkoła, pod czujnym okiem opiekunki konkursu – pani Iwony Kutra, bierzemy udział w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim i Literackim „O ludzkie serce człowieka”. I tym razem, w XXI edycji, dopisało nam szczęście. Trzy uczennice zostały laureatkami. Ich wiersze i utwory prozatorskie konkurowały z tekstami rówieśników nie tylko z kraju, ale także z zagranicy. Jury dostrzegło Julię Sobótko i Hannę Piwowar z klasy II B oraz Anetę Gryżewską z klasy I B.

Uroczystego wręczenia przesłanych wyróżnień dokona dyrektor liceum pani Magdalena Grodzka-Bulge. Gratulujemy laureatkom i życzymy dalszego łamania piór czy długopisów. Kto wie, może wśród dziewczyn jest przyszła pisarka lub poetka …

SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

23 listopada klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie dowiedzieli się jak przeprowadzić reanimację krążeniowo – oddechową, kiedy i w jaki sposób użyć defibrylatora oraz jak bezpiecznie poruszać się po drogach. GALERIA –> OTWÓRZ

Szkolenie poprowadził pan Łukasz Ciasnocha, a współorganizatorem warsztatów było Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Serdecznie dziękujemy!

ZBIÓRKA NA RZECZ ZWIERZĄT Z ŻYTOMIERZA

W dniach 6-17 listopada odbyła się w naszej szkole zbiórka karmy i akcesoriów tj. koców, smyczy, zabawek, ubranek, misek itp. na rzecz zwierząt z rejonu Żytomierza. Wspólnymi siłami zebraliśmy kilka kartonów i toreb. 21.11 Pani Katarzyna Wierzbicka odebrała paczki, które pojadą prosto do Ukrainy.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję!

KONCERT POEZJI I PIEŚNI PATROTYCZNEJ

GALERTIA –> OTWÓRZ
21 listopada w sali widowiskowej Ratusza Miejskiego w Legionowie odbył się koncert piosenki patriotycznej, podczas którego uczniowie LO im. Marii Konopnickiej a także nasz uczeń – Gabriel Czarnowski (4A) recytowali poezję patriotyczną, śpiewali pieśni. Swoim występem wzruszyli wielu słuchaczy, brawom nie było końca.

Serdeczne podziękowania dla artystów i organizatorów.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypada na 21 listopada. To dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

W naszej szkole także postanowiliśmy okazać sobie wzajemną życzliwość, chociażby przez ciepły uśmiech, miłe słowo i uprzejmość. Czynimy to na co dzień, ale tego dnia spotęgowaliśmy moc pozytywnej energii.
Już od wejścia uczniowie zachęcali do losowania karteczek z miłymi słowami, a na drzwiach każdej klasy widniały napisy z życzliwymi zwrotami.
To był naprawdę miły dzień, mógłby się nie kończyć…

Film „Chłopi”

16 listopada wszystkie klasy pierwsze wraz z wychowawcami udały się do kina w Legionowie żeby obejrzeć film „Chłopi” –  animowany dramat z 2023 roku. Jest on trzecią pełnometrażową adaptacją powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem, ukazującej cykl wiejskiego życia pod koniec XIX wieku. Pokaz poprzedzony był prelekcją dotyczącą historii powstawania filmu, techniki animacji oraz inspiracji pochodzących z różnych stylów malarskich. 

Maths and Science in Europe

GALERIA –> OTWÓRZ
Kolejny projekt międzynarodowy, w którym biorą udział uczniowie naszej szkoły to Maths and Science in Europe. Jest to projekt typu CLIL (Content Language Integrated Learning), który ma formę zintegrowanego kształcenia przedmiotowo-językowego. W tym przypadku uczniowie są skoncentrowani na pozyskiwaniu merytorycznych informacji z zakresu matematyki i innych nauk ścisłych, wykorzystując swoje umiejętności językowe. Metoda CLIL jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej. 

Do tej pory uczniowie stworzyli prezentację naszej szkoły na platformie Twinspace, oraz autoprezentacje w aplikacji Digipad. Grupa uczniów zebrała również dane w liczbach na temat naszego kraju, szkoły i Stanisławowa Pierwszego, które posłużą do wspólnego tworzenia graficznej prezentacji danych statystycznych z wszystkich krajów, a są to oprócz Polski, Dania, Turcja, Włochy, Francja i Łotwa.

Kolejnymi działaniami będą m.in. tworzenie matematycznych kartek świątecznych, wspólne obchody Liczby Pi i wykorzystywanie sztucznej inteligencji w pracy nad projektem.

25 – lecie POWIATU LEGIONOWSKIEGO

Powiat legionowski ma 25 lat. Z okazji tego jubileuszu 16 listopada w Serocku zorganizowano wydarzenie, które zainaugurowało uroczyste obchody. Nasze liceum reprezentowała Pani Magdalena Grodzka-Bulge – dyrektor, sekretarz LO – p. Izabela Jacyna oraz poczet sztandarowy LO w składzie: Klaudia Peryt, Emil Sękowski, Julia Sobótko, Jan Olkowski, Hanna Piwowar, Oliwia Jasińska.

Relację z uroczystości wraz ze zdjęciami znajdziecie Państwo na stronie Starostwa https://powiat-legionowski.pl/…/swietujemy-25-lat… oraz na FB: https://www.facebook.com/photo/?fbid=744496241039418&set=pcb.744492911039751

KONKURS BIBLIOTECZNY „BYSTRE OCZKO”

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie pt.: BYSTRE OCZKO
REGULAMIN KONKURSU:

1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni uczniowie.
2. W przypadku wielu bezbłędnych odpowiedzi – zwycięzców wybierzemy drogą losowania.
3. Na zwycięzców czekają nagrody – niespodzianki. Każdy uczestnik otrzyma dwa plusy z języka polskiego za aktywność, a zwycięzcy ocenę bardzo dobrą.
4. Podpisane kartki z odpowiedziami (nazwisko, imię, klasa) należy oddać w bibliotece szkolnej lub wysłać na adres biblioteka@lostanislawow.legionowski.pl do dnia 30.11.2023 r.
5. Regulamin konkursu i zagadka dostępne są również na stronie internetowej szkoły oraz w bibliotece szkolnej i na Biblioteka LO Lema – na facebook’u.

ZADANIE KONKURSOWE:
Znajdź w podanym niżej tekście tytuły popularnych lektur szkolnych. Za każdy odgadnięty tytuł można zdobyć 1 punkt, za podanie autora dodatkowy punkt; w tekście są też ukryte tytuły książek spoza kanonu lektur – za ich odgadnięcie przyznane zostaną dodatkowe punkty.

„Zapadł zmierzch, wesele dobiegało końca, a chłopi powoli rozchodzili się nad Niemnem. Jedynie pani Dulska szukała swoich medalionów i lalki, które w zamieszaniu gdzieś przepadły. 
Gdzie wasza moralność?! Jak się moje klejnoty nie znajdą, to wytoczę wam wszystkim proces! – krzyczała.
To zupełnie inny świat – powiedział Kordian – Tu jest granica, a za nią ludzie bezdomni i szaleje dżuma.
Proszę spojrzeć na cierpienia młodego Wertera – powiedział król Edyp.
Nie ma co liczyć na miłosierdzie gminy – stwierdził pan Tadeusz.
Niedługo rozdziobią nas kruki, wrony… – prorokował Makbet.
Za tę zbrodnię czeka was kara i zejdziecie na dziady– zagrzmiał Hamlet.
Nie ma co czekać na Ferdydurke – powiedział Konrad Wallenrod.
Mistrz i Małgorzata wsiedli na transatlantyk i pożeglowali w stronę sklepów cynamonowych, może uda im się zdążyć przed Panem Bogiem.
Razem z Romeo i Julią osiedli w sanatorium pod klepsydrą i codziennie tańczyli tango. Zbliżało się przedwiośnie, a wraz z nim nadzieja na początek nowego wspaniałego świata, w którym nie ma jądra ciemności i zemsty.”

„MEINE LIEBLINGSSPORTART….AUF DEUTSCH”

W ramach projektu DEUTSCH PLUS uczniowie naszego liceum wzięli udział w konkursie, który został zorganizowany przez Instytut Goethe. Zadanie konkursowe polegało na nagraniu krótkiego filmiku, w którym uczniowie opowiadali o swoim ulubionym sporcie, pokazując, jak go uprawiać oraz reklamując go. Językiem pracy konkursowej był ­­oczywiście język niemiecki. 
Filmiki nagrane przez uczestników konkursu można obejrzeć na szkolnym FB: https://www.facebook.com/Liceum.Lema/videos/6639049122873202 – film Zuzanny Szczepańskiej
https://www.facebook.com/Liceum.Lema/videos/325026316921747 – film Weroniki Ostaszewskiej
https://www.facebook.com/Liceum.Lema/videos/325026316921747 – film Janka Homoncika

Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników 😉

Sport macht Spaß😊…. auch AUF DEUTSCH

INTEGRACJA KLAS PIERWSZYCH

W czwartek 9 listopada na ósmej i dziewiątej godzinie lekcyjnej odbyła się zabawa integracyjna. GALERIA –> OTWÓRZ

Klasa II B zorganizowała dla klas pierwszych naszej szkoły trzynaście konkurencji. Uczniowie po wylosowaniu numerów zostali odpowiednio przydzieleni do grupy i zadania. Konkurencje zaczynały się od dmuchania balonów, poprzez robienie deski na czas, aż po zgadywanie państw z mapy świata. Aby dodatkowo zmobilizować uczniów do zabawy, klasa przegrana miała za zadanie sprzątać po całej imprezie, niestety przegrani uciekli, ale Pani Monika jako wychowawca obiecała wymyślić inną karę.

Przez weekend pytaliśmy uczniów, jakie mają wrażenia, opinie były różne. Klasą wygraną była 1d z wynikiem 24 punktów, której serdecznie gratulujemy, natomiast przegrana okazała się klasa 1b z wynikiem równym 10 punktów.

Dziękujemy za zaangażowanie uczniów i nauczycieli 🙂

Wyprawa do Ciechanowa

W piątek, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie klas drugich oraz klasa 3B pojechali do Ciechanowa na historyczną wycieczkę, podczas której zwiedzili zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie oraz mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat polskiej szlachty podczas lekcji muzealnej w pobliskim Muzeum Szlachty Mazowieckiej. GALERIA –> OTWÓRZ

Zarówno zwiedzanie zamku, jak i udział w warsztatach ” W Średniowiecznej Mennicy”, okazały się niezwykle interesujące. Uczniowie mieli okazję nauczyć się jak, od początku do końca produkować średniowieczne monety, dowiadując się też, jak działał proces selekcji odpo- wiednich egzemplarzy oraz co groziło za ich fałszerstwo.

Na zakończenie wiele emocji budziło wybijanie monet. Jak mogliśmy się przekonać, precyzyjne uderzenie młotkiem z odpowiednią siłą wymagało nie lada umiejętności. Warto też wspomnieć, że w autokarze klasy II B panowała baaaaardzo wesoła atmosfera : )

Tekst napisał Jan Urbańczyk z klasy II B

Water in the Future – projekt eTwinning

Klasa 1c o profilu biologicznym rozpoczęła współpracę ze szkołami średnimi we Francji, Grecji, Portugalii, Włoszech i na Litwie. Water in the Future jest projektem eTwinning, podczas którego uczniowie będą zgłębiać wiedzę na temat zrównoważonego wykorzystania wody. Jest to niezwykle ważny problem, który dotyczy nas wszystkich.

GALERIA –> OTWÓRZ

Wody pitne stanowią zaledwie 1% światowych zasobów. Według ONZ dostępu do czystej wody nie ma aż co dziewiąta osoba na świecie. Jeśli dotychczasowe tempo zużycia się utrzyma, dostępność wody do 2030 roku zmaleje o 40%, a do 2050 roku aż połowa populacji nie będzie miała dostępu do wody pitnej.

Uczniowie korzystają z platformy Twinspace, aby komunikować się z partnerskimi szkołami. Pierwszym zadaniem było stworzenie opisu swojej osoby w formie zagadki oraz podpowiedzi w postaci zdjęć, tzw. Chinese Portrait. Uczniowie wykonali to zadanie przy użyciu aplikacji Padlet, która jest świetnym narzędziem umożliwiającym pracę w zespole, szczególnie podczas zbierania i prezentowania informacji. Na dalszych etapach projektu, planowane jest tworzenie podcastów i filmów, badanie źródeł wody znajdujących się w pobliżu szkół, pogłębianie wiedzy uczniów na temat zrównoważonego wykorzystania wody, poznanie różnorodnych narzędzi internetowych w celu prezentacji zebranych danych oraz wspólny projekt udoskonalenia prawa europejskiego w tym zakresie. Wszystkie działania realizowane są w języku angielskim.

Obchody 105. rocznicy odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym wydaniem gazetki UCHO LEMA –> OTWÓRZ
#SzkolaDoHymnu oraz obchody Święta Niepodległości w Gminie Nieporęt….GALERIA –> OTWÓRZ

Pierwszy etap konkursu recytatorskiego

W czwartek, 9 listopada 2023 roku w Domu Kultury „Kolorowa” w Warszawie odbyły się przesłuchania uczniów biorących udział w XXI Mazowieckim Konkursie Recytatorskim Jednego Poety – przegląd twórczości Wisławy Szymborskiej. Nasze LO reprezentowały dziewczęta z klas I – Maja Zembrzuska, Paulina Kochanowska, Alicja Łukasik, Alicja Barszczewska i Urszula Szewczuk.
PS. Wystąpienia, mniej formalne, miały miejsce również w pociągu 🙂

Galeria –> OTWÓRZ

Integracja – BELGIJKA

Galeria –> OTÓWRZ
Podczas godziny wychowawczej (2.11) uczniowie wszystkich klas pierwszych spotkali się, by wspólnie tańczyć belgijkę. Jest to taniec będący rodzajem zabawy integracyjnej, której charakterystyczną cechą jest zmiana partnerów w trakcie trwania utworu. Po krótkim instruktażu przeprowadzonym przez panią Anię Wenerską uczennice, uczniowie oraz nauczyciele żwawo ruszyli do tańca 😊
LINK DO FILMIKU: https://www.facebook.com/Liceum.Lema/videos/360339479783777

ROZPOCZYNAMY TRENING SZACHOWY

Konkurs „RedaktourInnen gesucht”

GALERIA –> OTWÓRZ
W ramach projektu DEUTSCH PLUS + uczniowie naszego liceum mieli możliwość wcielić się w dziennikarzy piszących do gazetki uczniowskiej „Lesegenuss mit Plus”. Jest to gazetka, która wydawana jest przez uczących się języka niemieckiego dla uczących się języka. Uczniowie mogli sprawdzić się w nowej roli oraz mieli niebywałą okazję, aby poćwiczyć i utrwalić nie tylko słownictwo, lecz także zasady pisowni i gramatyki języka niemieckiego.

Tematem kolejnego wydania były „PIENIĄDZE” ( DAS GELD 😉 )

Najlepsze prace opublikowane będą na stronie Instytutu Goethe 🙂
Opiekunem projektu Deutsch Plus + po stronie szkoły jest pani Izabela Kudła.

Niezwykle miła niespodzianka

Żadne wyróżnienie dla pracy nauczyciela nie równa się z okazanym uznaniem i wdzięcznością uczniów.

Pani Ania Wenerska doświadczyła pięknych chwil, kiedy uczniowie, nad którymi sprawuje wychowawstwo, sprawili jej niesamowitą niespodziankę i wręczając prezenty, pogratulowali odznaczenia Brązową Odznaką za „zasługi dla sportu” przyznanej przez Ministra Sportu i Turystyki.

Takie docenienie wychowawcy jest niezmiernie miłe i napawa ogromną werwą do dalszej pracy na rzecz uczniów i szkoły 🙂

Ogólnopolskie Zawody Pływackie „Mława dla pływania”

W miniony weekend (3-4.11) odbyły się Ogólnopolskie Zawody Pływackie „Mława dla pływania”. Na słupkach stanęło blisko 450 zawodników, a pośród nich uczniowie naszej szkoły: Emilka Szaturska z I A oraz Maciej Kloc i Michał Pitus z II A. Podopieczni UKS Fala Nieporęt przywieźli z zawodów aż 6 medali (2 złote i 4 brązowe). GALERIA –> OTWÓRZ

Gratulacje!

Uczennice z UKS Dębina i naszego LO na festiwalu siatkówki

Uczennice i uczniowie z naszego LO na Festiwalu Siatkówki Dziewcząt i Chłopców z okazji Święta Niepodległości w Olecku. Festiwal odbył się w dniach 3-5 listopada 2023 roku.

Biblioteka w nowej szacie…

Kto jeszcze nie widział, zapraszam do Biblioteki 😍 dziękujemy, Rado Rodziców, za hojność i zaufanie, że dzięki Wam Biblioteka staje miejscem jeszcze bardziej przyjaznym Uczniom. Galeria –> OTWÓRZ

Przebrany – niepytany!

W piątek 3 listopada uczniowie naszego liceum zaskakiwali niecodziennymi stylizacjami😲. GALERIA –> OTWÓRZ

Kto się przebrał miał gwarancję, że nie będzie pytany. Zabawy było co nie miara. Zdjęć mało, że filmik pierwsza klasa:

FILM na FB szkoły : OTWÓRZ

Meksykański Dzień Zmarłych

Galeria –> OTWÓRZ

🇲🇽🇲🇽 Día de los Muertos, czyli meksykański Dzień Zmarłych w naszej szkole. Korzeni tego wyjątkowego święta należy szukać w tradycjach cywilizacji prekolumbijskich. Kolonizacja Ameryki razem z religią chrześcijańską przyniosła również związane z nią święta i zwyczaje. Na lekcjach hiszpańskiego nasi uczniowie zapoznali się z tą tradycją przygotowując prezentacje oraz typowe chlebki pan de muertos, które każdy mógł spróbować. Natomiast fragmenty bajki „Coco”, przybliżyła nam obraz tego kolorowego święta. 🇲🇽

Brązowa Odznaka dla pani Anny Wenerskiej i III miejsce LO w Licealiadzie

GALERIA –> OTWÓRZ

Jesteśmy bardzo, bardzo dumni – Pani Anna Wenerska, nauczycielka WF w naszym LO, 30 października otrzymała Brązową Odznakę „Za Zasługi dla Sportu” przyznawaną przez Ministra Sportu i Turystyki.

Pani Ania odebrała także nagrodę od Starosty Powiatu Legionowskiego za popularyzację sportu poprzez zaangażowanie w przygotowanie dzieci i młodzieży do startu w zawodach oraz aktywne uczestnictwo w organizacji Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w sezonie 2022/2023.

Podczas uroczystego podsumowanie rozgrywek sportowych realizowanych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w sezonie sportowym 2022/2023 nasze liceum zostało nagrodzone za zajęcie 3 miejsca w klasyfikacji generalnej szkół w kategorii „Licealiada” w ww. Igrzyskach.

Brawo dla trenerów – Anna Wenerska i Przemysław Źródło. Brawo dla zawodników.

Kolejny sukces Michała Pitusa w zawodach pływackich

W miniony weekend odbyły się XII Otwarte Mistrzostwa Ostrołęki w pływaniu. Na słupkach startowych stanęło ponad 400 zawodników z centralnej i północno-wschodniej Polski. Na zawodach bardzo dobrze zaprezentował się uczeń naszej szkoły, Michał Pitus z II A. Zawodnik UKS Fala Nieporęt zdobył złoty medal za 100 m stylem grzbietowym oraz srebrny za 100m stylem klasycznym. GALERIA –> OTWÓRZ

Gratulacje dla zawodnika i trenerów!

Stypendyści Prezesa Rady Ministrów na uroczystym wręczeniu dyplomów

26 października 2023 roku odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów. GALERIA –> OTWÓRZ
Miałam ogromny zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu. Uroczystość rozpoczęliśmy od Hymnu Narodowego, kolejnym etapem było zabranie głosu przez poszczególne osoby: pana dziekana, Wicewojewodę Mazowieckiego ArturaStandowicza, Mazowieckiego Kuratora Oświaty AurelięMichałowską oraz pana dyrektora. Następnie został odczytany list od Mateusza Morowieckiego. Tym oto sposobem zakończyła się cześć oficjalna i rozpoczęło się nagradzanie. Byliśmy mile zaskoczeni, gdy na scenę wyszedł zespół muzyczny, który zagrał melodię z piosenki „Witajcie w naszej bajce” oraz wiele innych utworów, W taki oto sposób minęła nasza przerwa. Po występie przeszliśmy do kolejnej części nagradzania, po czym nastąpiło uroczyste zakończenie.

To była dla mnie wyjątkowa chwila.
Katarzyna Demkiv

WOPR

19 października klasy pierwsze LO podczas godziny wychowawczej miały przyjemność spotkać się z Panem Radziszewskim, który jest członkiem WOPR-u legionowskiego w Zegrzu Południowym.

Podczas zajęć omówione były tematy dotyczące ratownictwa wodnego oraz Młodzieżowej Grupy Ratownictwa Wodnego (której spotkanie robocze miało miejsce się w niedzielę 22 października). Dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji na temat pierwszej pomocy, działania MGRW i możliwościami związanymi z bycia częścią tej grupy.

Jesteśmy wdzięczni za interesujące rozmowy, miło spędzony czas.

Maja Zembrzuska 1A, Julia Michalik 1D

Warsztaty recytatorskie w Domu Kultury Kolorowa

Zdjęcie z FB Domu Kultury Kolorowa

25 października 2023 roku w Domu Kultury „Kolorowa” w Warszawie odbyły się warsztaty recytatorskie dla uczniów biorących udział w XXI Mazowieckim KonkursieRecytatorskim Jednego Poety – przegląd twórczości Wisławy Szymborskiej. Zajęcia poprowadził Bartosz Pietrzyk – aktor,wykładowca i reżyser teatralny, który udzielał cennych wskazówek młodym recytatorom. Z naszej szkoły w warsztatach uczestniczyły dziewczęta z klas I – Maja Zembrzuska, Paulina Kochanowska, Alicja Łukasik, Alicja Barszczewska i Urszula Szewczuk. To one, wraz z kolegą Karolem Sierzbistą, będą reprezentowały nasze liceum w konkursie już 9 listopada.

Trzymamy kciuk za całą szóstkę 🙂
Galeria –> OTWÓRZ
Zdjęcia pobrane ze strony FB Domu Kultury Kolorowa

Goście z Chorwacji

19 października do naszego Liceum przyjechali goście z Chorwacji (z Cazmy), zaproszeni przez Starostwo Powiatu Legionowskiego.

Dziękujemy serdecznie za miłe spotkanie 🙂

Spotkanie uczniów klas II z doktor nauk prawnych

Zdjęcie ze strony pixbay.com

20 października klasy drugie LO podczas godziny wychowawczej miały okazję spotkać się z Panią Karoliną Młynarczyk – Puławską, doktorem nauk prawnych

Podczas spotkania omawiane były tematy przestępczości wśród nieletnich i małoletnich, przedstawione zostały przykłady odpowiedzialności za popełnione czyny. Uczniowie dowiedzieli się także, co mogliby zrobić, aby poradzić sobie w trudnej sytuacji sądowej. Pod koniec spotkania znalazł się również czas na pytania, uczniowie, ciekawi wielu możliwych scenariuszy, pytali Panią doktor, jak mogłoby to wyglądać w praktyce.
Serdecznie dziękujemy za interesujące zajęcia.

 Podsumowanie napisał Jan Urbańczyk z klasy IIB LO

Europejski Dzień Języków Obcych

GALERIA –> OTWÓRZ
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych wzięliśmy udział w krótkoterminowym projekcie etwinning – European Day of Languages 2023. 19 szkół z wielu krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych zaplanowały na ten dzień wspólną aktywność. Uczniowie stworzyli kartki, na których znalazły się te same kluczowe hasła: pokój, miłość i tolerancja, w rodzimych językach i w języku uniwersalnym jakim jest język angielski. Następnie nauczyciele i uczniowie zaprojektowali własny plakat w programie Canva, a wszystkie plakaty zostały zebrane w jeden niepowtarzalny ebook. Nasz został zaprojektowany przez Amelię, Ulę i Martynę z klasy 1C. Kartki wykonywali uczniowie klas 1A, 1C i 1D. Zdjęcia pokazują naszą pracę, jak również akcje przeprowadzone w szkołach partnerskich.

Olimpiada z języka angielskiego – etap szkolny

W miniony piątek, 20 października, najdzielniejsi uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w słynnej Olimpiadzie języka angielskiego, organizowanej przez Wyższą Szkołą Języków Obcych im. Lindego w Poznaniu. Autorem olimpiad jest dr Henryk Krzyżanowski, który co roku dba o to by uczniowie tężyli swoje umysły wykonując ogromną ilość zadań gramatycznych, słowotwórczych i tłumaczeniowych. Tym razem Pan doktor również nie zawiódł, a nawet podwoił ilość przykładów 😅

Ważnym celem, jaki ma spełniać Olimpiada, jest aktywizacja uczniów, by poprzez celowe zdobywanie wiadomości podnosili ogólny poziom wiedzy, przygotowując się tym samym znacznie lepiej do samodzielnego studiowania. Celem Olimpiady jest również lepsze przygotowanie przyszłych kandydatów na studia neofilologiczne z zakresu filologii angielskiej.

Dziękujemy uczniom za udział w olimpiadzie

„AKTYWIŚCI I AKTYWISTKI” – SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ NIEMIECKOJĘZYCZNĄ

GALERIA –> OTWÓRZ
Dnia 20 października 2023 w ramach projektu DEUTSCH PLUS odbyło się kolejne spotkanie uczniów naszego liceum z Bodil Jessen„Aktywistką” z Berlina, która zaprezentowała uczniom niemiecką kulturę. „Aktywiści” są żywym przykładem niemieckiej młodzieży i w formie warsztatów oraz interaktywnej zabawy opowiadają o swoim życiu i o najbardziej aktualnym obrazie Niemiec.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 2A oraz 2B. Licealiści mieli niebywałą okazję komunikowania się wyłącznie w języku niemieckim. Tematem spotkania była muzyka współczesna w Niemczech oraz w Polsce. Uczniowie wraz z Bodil Jessen wymieniali się doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi młodzieży w Polsce oraz za granicą. Poruszano także temat spędzania wolnego czasu oraz wyjazdów za granicę. Konwersacja Bodil z naszymi licealistami przebiegła w bardzo sympatycznej atmosferze. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. Jednym słowem – nauka połączona była z zabawą i śmiechem 😊                

Opiekunem spotkania była pani Izabela Kudła – nauczycielka języka niemieckiego oraz hiszpańskiego.
Dziękujemy 🙂                                                

Pani Iwona Kutra z nagrodą Kuratora Oświaty

Mamy powody do dumy – pani Iwona Kutra – nauczyciel języka polskiego i filozofii z LO Lema – za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymała nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty 🙂

Serdecznie gratulujemy.

Kolejny sukces wioślarski Juliusza Bojanowskiego

W miniony weekend (14-15 października) odbyła się Warszawska Olimpiada Młodzieży w wioślarstwie. Nasz uczeń Juliusz Bojanowski dwukrotnie zdobył złoty medal w następujących kategoriach:
2xMJM dwójka podwójna juniorów młodszych: Juliusz Bojanowski (szlakowy) & Filip Adao
4xMJM czwórka podwójna juniorów młodszych: Juliusz Bojanowski (szlakowy), Wiktor Woszczyk, Krzysztof Kłopocki, Filip Adao
GALERIA –> OTWÓRZ

Narodowe Święto Hiszpanii

Galeria –> OTWÓRZ
2 października obchodzone jest Święto Narodowe Hiszpanii, nazywane również Dniem Odkrycia Ameryki, Dniem Kolumba czy Dniem Hiszpańskości. Z tej okazji na lekcji hiszpańskiego obejrzeliśmy filmik pt. „El descubrimiento de América”, a uczniowie mogli spróbować kilku typowych hiszpańskich przekąsek, takich jak fuet, chorizo, aceitunas czy patatas fritas.

Podziękowanie

Raport Pileckiego – recenzja
autorstwa Janka Urbańczyka, 2B

6 października klasy drugie i trzecie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym udały się do legionowskiego kina, aby obejrzeć film historyczny zatytułowany „Raport Pileckiego” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, który został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Seans rozpoczął się od krótkiego filmu dotyczącego tytułowego bohatera, czyli Witolda Pileckiego, o którym wypowiadało się wielu historyków. Zwrócili oni uwagę na jego działalności, próbując uświadomić nam, jak ważną rolę odegrał ten człowiek na przestrzeni lat. 

Po merytorycznym wprowadzeniu w temat mogliśmy obejrzeć film. Fabuła dotyczyła wydarzeń związanych z aresztowaniem, przesłuchaniami i wreszcie pobytem głównego bohatera w obozie. Przez dłuższy czas byliśmy w pokoju przesłuchań, których dokonywali funkcjonariusze Ludowego Wojska Polskiego. Mogliśmy zobaczyć ich brutalność, a także podłogi splamione krwią. Następnie byliśmy świadkami zeznań, jakich Witold dokonywał komunistom, przenosząc nas między innymi do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Mogliśmy też ujrzeć krótkie wstawki przedstawiające pobyt Pileckiego podczas wojny poza Polską. To wtedy służył w drugim Korpusie Polski Władysława Andersa. Twórcy filmu nie zapomnieli ukazać wątków miłosnych Witolda z żoną, jego życia rodzinnego, konspiracji na początku wojny, ale i służby podczas kampanii wrześniowej jako kawalerzysty.

Jeśli chodzi o poziom oddania realizmu w filmie, na pewno nie pożałowano nam scen brutalnych, sadystycznego znęcania się nad więźniami obozów oraz ich zabijania czy krwawego przesłuchania Pileckiego, podczas którego komuniści używali najokrutniejszych metod tortur.

Szeregi kłamstw, powtarzane te same pytania przez komunistów, układy między funkcjonariuszami rządu komunistycznego, wszystko było przedstawione w sposób ciekawy i realistyczny. Muzyka dodawała napięcia do wielu scen, większość mundurów była poprawnie odwzorowana, sceny batalistyczne ciekawie przedstawione, gra aktorska na pewno na solidnym poziomie, aczkolwiek akcent Niemców mógłby być lepiej wyćwiczony przez osoby grające SS-Mannów.

Podsumowując, moim zdaniem film wypadł solidnie, a przede wszystkim ukazywał prawdę, coś, co się działo, z czego wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy. Takie produkcje odgrywają szczególną rolę w świadomości narodowej Polaków i uważam, że powinno ich być więcej.

A teraz przedstawię kilka opinii innych uczniów, którzy obejrzeli film razem ze mną:

„Film był naprawdę ciekawy jak sama postać Pileckiego, bardzo dynamiczny, dopracowany i szczegółowy. Wątek historyczny zrealizowany w punkt, a charakteryzacja po prostu fenomenalna.”
Oliwia Jasińska, klasa II B LO

„Dla osoby znającej historię Polski w filmie nie było miejsca na jakiekolwiek niedopowiedzenia, bardzo dobrze zostały ukazane stosowane tortury i brutalność, co prawda nie wszystkie techniki sadyzmu były ukazane w filmie, lecz niektóre sceny pokazały, jakiego kalibru tortur dopuszczali się komuniści.”
Igor Wodzinowski, klasa II B LO

„Film bardzo mi się podobał, pokazywał realia polskiej historii dwudziestego wieku i bardzo podniósł nasz poziom wiedzy na ten temat. Przedstawił nam ogromne poświęcenie członków konspiracji, a przede wszystkim Witolda Pileckiego, bo kto normalny poszedłby do Auschwitz z własnej woli dla dobra ogółu?”
Emil Sękowski, klasa II B LO

Recenzję napisał Jan Urbańczyk z klasy II B LO.

II etap – zawody piłki nożnej chłopców

12 października, w Legionowie, rozegrany został etap powiatowy zawodów w piłce nożnej chłopców w kategorii Licealiada w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. GALERIA –> OTWÓRZ

Reprezentacja naszej szkoły po bardzo zawziętej rywalizacji wywalczyła drugie miejsce.
Gratulujemy 🙂

Obraz z 1000 kawałków

Galeria –> OTWÓRZ
Obraz z 1000 kawałków – wspólne dzieło uczniów, spędzających czas w Bibliotece. To chwile rozmów, śmiechu, czasami nawet wzmożonych emocji. Jesteście super – napisała na grupie bibliotecznej pani Dorota Pająk – nie sposób wymienić każdego, kto przyczynił się do tego wspólnego dzieła, ale dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna.

Obraz ozdabia ściany Biblioteki szkolnej.

Międzypowiatowe Biegi Sztafetowe

10 października reaprezetajca naszej szkoły w składzie : Dawid Topolski, Dominik Sobótko, Kacper zalewski, Mateusz Sabala, Maciej Kloc, Michał Pitus oraz Alicja Zapiór, Liliana Górecką, Lena Skiba, Eleną Kowalczyk, Zuzanna Baran, Emilia Szaturska wzięła udział w Międzypowiatowych Biegach Sztafetowych – Półfinały Mazowsza. Obie drużyny walczyły dziennie i chociaż początkowo biegi były bardzo wyrównane, to jednak ostatnie okrążenie zdecydowało o tym, że zajęliśmy miejsca tuż za podium – czwarte.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a naszym zawodnikom dziękujemy za niezapomniane emocje.

Wyjazd integracyjny klas pierwszych

GALERIA –> OTWÓRZ
W piątek 6 października klasy 1A, 1B, 1C oraz 1D wybrały się na wyjazd integracyjny do Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu Leśnym w województwie lubelskim.

Wśród zieleni i mnóstwa atrakcji młodzież wraz z wychowawcami i nauczycielami wzięła udział w warsztacie Zgrana Klasa. Uczniowie zmierzyli się z różnymi wyzwaniami np. grze zespołowej podczas której przygotowywali klasowy teleturniej, zadaniu, w którym odkrywali swoje talenty i mogli zobaczyć jaką rolę odgrywają różne osoby w klasie.

Pracowali także w kole współpracy, czyli klasowej grupie, której celem było zbudowanie jednej wieży za pomocą kawałka drewna i sznurków. Poprzez warsztaty uczniowie mogli przekonać się jaka odpowiedzialność spoczywa na każdym z nich w tworzeniu tytułowej zgranej klasy. W przerwach młodzież chętnie korzystała z boiska, odwiedzała trzy urocze alpaki – rezydentów ośrodka czy zwiedzała obiekty Leśnej Kwatery – żołnierską ziemiankę, szpital polowy, tor przeszkód czy leśny labirynt.

Mamy nadzieję, że wyjazd zacieśnił koleżeńskie więzi, dał początek przyjaźniom i dał doświadczenie działania w grupie, własnej aktywności i roli jaką każdy odgrywa w grupie klasowej i społeczności szkolnej.

W mieście naszego patrona. Klasy czwarte w Krakowie i w okolicach.

Uśmiechnięci, rozpromienieni, naładowani pozytywną energią i ciekawostkami właśnie powróciliśmy z naszej eskapady, która trwała od 4 do 6 października. Podczas trzydniowej wycieczki odwiedziliśmy Kraków, Oświęcim i Wieliczkę. 
GALERIA –> OTWÓRZ

Żeby urozmaicić naszą wycieczkę, za środek lokomocji wybraliśmy pociąg. Kiedy nasi koledzy 4 października rozpoczynali lekcje o godz. 8.00, my tuż przed dzwonkiem wsiadaliśmy w Legionowie do pociągu, który szczęśliwie dowiózł nas do Krakowa. Tam, po zakwaterowaniu, ruszyliśmy na podbój miasta, które związane jest ze Stanisławem Lemem. I pierwszym punktem, który znajdował się ulicę dalej od naszego miejsca zamieszkania, była kamienica państwa Lemów. To właśnie w niej nasz patron stworzył swoją pierwszą książkę „Opowieści o pilocie Pirxie”.Następnie pani przewodnik poprowadziła nas różnymi zaułkami miasta, opowiadając z humorem o najbrutalniejszych zbrodniach, jakich dokonano w mieście Kraka na przestrzeni kilu wieków. Dowiedzieliśmy się, że wielu krakowian traciło swoje głowy. Na szczęście nikt nie stracił swojej główki, kiedy smok wawelski zaczął zionąć ogniem po odwiedzinach jego domu, czyli Smoczej Jamy. Wielu ciekawostek dowiedzieliśmy się również podczas pobytu w Muzeum Podziemny Rynek, w którym mogliśmy na własne oczy ujrzeć podziemia Krakowa. Mogliśmy odbyć podróż w czasie, by poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym runku, z towarzyszącymi odgłosami gwaru targu czy płonących zabudowań. 

Wiele emocji, wzruszeń, zadumy przyniósł nam dzień drugi. Dzięki biuru „Obieżyświat”, które zajmowało się nami podczas pobytu, udaliśmy się autokarem do Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Tam mogliśmy zobaczyć pamiątki pozostawione po selekcji po tych, którzy już nigdy nie ujrzeli pięknych promieni słońca, które przyświecało nam tego dnia. Razem z przewodnikami odwiedziliśmy bloki więźniów, w których „mieszkali” podczas pobytu w obozie, a także przeszliśmy pod Ścianę Straceń znajdującą się na dziedzińcu przylegającym do bloku 11, z którego wyprowadzano skazańców na egzekucje. W Brzezince – KL Auschwitz II-Birkenau mogliśmy zobaczyć fragmenty zburzonego przez Niemców krematorium i na własne oczy ujrzeć ogromny teren, który stał się obozem zagłady dla Żydów z całej Europy.

Ostatnim punktem naszej wyprawy była Wieliczka. Żeby nie było zbyt prosto i łatwo podczas zwiedzania Kopalni Soli, zeszliśmy po 380 stopniach, by znaleźć się 135 metrów pod ziemią. W trakcie spaceru podziemnymi solnymi korytarzami poznaliśmy dzieje Kopalni od czasów legendarnych do chwil nam współczesnych. W czasie zwiedzania odkrywaliśmy solankowe jeziora oraz przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Mieliśmy także okazję poznać dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Oczywiście jak każdy spacer ten także okazał się nieco wyczerpujący, dlatego na zakończenie pobytu w Wieliczce udaliśmy się na co nieco, by nabrać sił przed drogą powrotną do domu, również pociągiem. 

I tak dobiegła nasza przygoda. Wycieczkę uważamy za jeden z najlepszych wyjazdów, jakie mieliśmy. Dziękujemy pani Emilii Vedral, pani Iwonie Kutra oraz panu Piotrowi Kutra za organizację, opiekę i cierpliwość do nas. Warto też dodać, że oprócz edukacyjnej części wycieczki było wiele śmiechu i zabawy i jeszcze bardziej się zintegrowaliśmy.

Klasy IV A i IV B

Podwójny wicemistrz

5 października w Komornicy odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W zawodach startowało 6 szkół z naszego Powiatu. Drużyny składały się po sześć osób. Nasze liceum zarówno w kategorii dziewcząt i chłopców uplasowało się na drugim miejscu.

GALERIA –> OTWÓRZ

Nagrody Starosty dla najlepszych uczniów

Galeria –> OTWÓRZ
2 października Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki wręczył nagrody uczniom, którzy osiągnęli wybitne wyniki w nauce. Aby otrzymać takie wyróżnienie, należało poszczycić się średnią ocen co najmniej 5,0 oraz bardzo dobrą ocenę z zachowania.

Wśród wyróżnionych znaleźli się także uczniowie z naszego LO: Kateryna Demkiv (średnia 5,43), Alex Łukasiuk (średnia 5,33), Piotr Walczyk (średnia 5,33), Julia Osińska (średnia 5,13) i Maciej Kloc (średnia 5,0). Serdecznie gratulujemy 🙂

Poza młodzieżą wyróżnienia otrzymali również dyrektorzy oraz nauczyciele – wychowawcy (p. Emilia Vedral i p. Katarzyna Osiecka), którzy przyczynili się do sukcesu swoich uczniów. Każdy otrzymał bukiet kwiatów. Ciepłym akcentem uroczystości było uhonorowanie medalami rodziców nagrodzonych uczniów.

Nagrody Starosty Legionowskiego dla uzdolnionych uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Legionowski zostały ustanowione uchwałą Rady Powiatu z dnia 27 kwietnia 2006 r.

W ciągu 17 lat przyznanych zostało już 976 nagród, a Powiat Legionowski przeznaczył na nie w sumie 1 mln 464 tys. zł.

Indywidualne biegi przełajowe – same sukcesy 🙂

GALERIA –> OTWÓRZ
W rozegranych 3 października zawodach „Indywidualne biegi przełajowe”, które odbyły się w Komornicy do etapu międzypowiatowego zakwalifikowały się następujące osoby: Maciej Kloc 1 miejsce, Alicja Zapiór 3 miejsce, Lena Skiba 4 miejsce, Liliana Górecka 10 miejsce, Demkiv Kateryna 6 miejsce, Mateusz Sabala 9 miejsce, Kacper Zalewski 10 miejsce, Dawid Topolski 9 miejsce.

W klasyfikacji generalnej szkół chłopcy wywalczyli 2 miejsce skład jak wyżej plus: Jakub Bala, Krystian Sobótko, Dominik Sobótko, Kacper Wasiak, Jakub Raźniak, Michał Pitus.

Dziewczęta wywalczyły miejsce 3 skład jak wyżej plus: Elena Kowalczyk , Zuzanna Baran.

Gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za następny etap.

Święty Mikołaj odwiedził nas we wrześniu 🙂

GALERIA –> OTWÓRZ
Nie mieliśmy urodzin ani imienin.

To nie była gwiazdka ani inna szczególna okazja do obdarowywania.

A jednak…. Do naszego liceum trafiły piękne prezenty.

Nie było bilecika i nikt nie uprzedził, że będzie tak hojny… Piłkarzyki, stół do ping-ponga z miejsca skradły serca naszych licealistów. Zestaw nagłaśniający bardzo, bardzo nam się przyda, bo nie mieliśmy.

Drogi święty Mikołaju, dobroczyńco i specu od niespodzianek, dziękujemy pięknie i z całego❤️.

Uradowana społeczność szkolna.

Dzień chłopaka

Nie od dziś wiadomo, że droga do serca mężczyzny prowadzi przez jego żołądek. Dziewczęta z klasy 2A, zaprosiły więc chłopców ze swojej klasy na pyszną pizzę. W ten sposób mogli wspólnie uczcić Dzień Chłopaka. Posiłek przy jednym stole służy budowaniu relacji i staje się kolejnym niezapomnianym wspomnieniem ze szkoły średniej.

Sukcesy w zawodach pływackich

Galeria –> OTWÓRZ
W miniony weekend uczniowie naszej szkoły dzielnie spisywali się na zawodach pływackich w Polsce i za granicą. Na International Swim Cup w Berlinie świetnie zaprezentował się Maciej Kloc z IIA zdobywając złoty medal na 200 m w stylu klasycznym. Z kolei w Warszawie, na VII Pływackim Festiwalu Sprinterskim na Warszawiance z silną konkurencją mierzyli się Emilka Szaturska z IA oraz Michał Pitus z IIA. Start w sztafecie 4×50 m stylem zmiennym zapewnił im srebrne medale, a chwilę później Emilka dorzuciła do tego brązowy medal za start na 50 m stylem klasycznym.

Gratulacje dla zawodników i trenerów!

Uczniowie 1D na warsztatach w Centrum Szkolenia Policji

W piątek 29 września 2023 r. klasa 1D z naszego liceum uczestniczyła w Dniu Otwartym organizowanym przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. GALERIA –> OTWÓRZ

W programie wydarzenia znalazły się trzy wykłady: „Zagrożenia dla młodzieży – narkotyki, dopalacze, alkohol. Odpowiedzialność karna”, „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Odpowiedzialność karna” oraz „Przestępstwa z nienawiści, cyberprzestępczość, hejt w Internecie. Odpowiedzialność karna”. Licealiści mieli możliwość zwiedzenia obiektów CSP – hali sportowej (gdzie mogli wykazać się sprawnością fizyczną) i zespołu strzelnic.

Na zakończenie Dnia Otwartego uczestnicy odwiedzili stoiska promocyjne Starostwa Powiatowego w Legionowie i Centrum Szkolenia Policji, obejrzeli policyjny sprzęt służbowy, a także otrzymali gadżety i pokrzepli się czekoladową babeczką.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt

Galeria –> OTWÓRZ

28 września 2023 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu dziewcząt w piłce nożnej.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas pierwszych, które do walki prowadziła kapitan drużyny z klasy drugiej – Alicja Zapiór.

W zawodach udział brało pięć szkół, system rozgrywek każdy z każdym. Nasze dziewczęta wygrały z Serockiem 2-0, Komornicą 4-0, remis 3-3 z LO nr 2 Legionowo, uległy natomiast 1-3 LO M. Konopnickiej z Legionowa.

Ostatecznie dziewczęta z LO Lema uplasowały się na fantastycznym drugim miejscu. Serdecznie gratulujemy

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Galeria –> OTWÓRZ
Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych uczniów małą niespodziankę – na pierwszych godzinach lekcyjnych zostały odczytane „Bajki o życiu rzeczy martwych”, Wisławy Szymborskiej.

Rok 2023 jest pod patronatem noblistki, 2 lipca obchodziłaby setną rocznicę urodzin. W ten sposób chcieliśmy uczcić pamięć o naszej wybitnej twórczyni.

Europejski Dzień Języków

🇩🇪🇮🇹🇺🇸🇺🇦🇪🇸🇵🇱🇬🇷 26. września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.

Na lekcjach pojawiły się gry językowe, omawiane były ciekawostki o różnych krajach, uczniowie wysłuchali piosenki śpiewanej w 25 językach, natomiast na korytarzu szkolnym pojawiły się plakaty językowe. 🇧🇪🇭🇷🇪🇸🇵🇹

Galeria –> OTWÓRZ

Słodki poczęstunek

Z okazji uroczystego przekazania budynku i ślubowania klas pierwszych firma Lantmannen Unibake Poland przygotowała dla społeczności LO słodki poczęstunek.

GALERIA –> OTWÓRZ

Bardzo, bardzo dziękujemy ❤️❤️❤️

Piknik naukowy w Jabłonnie

Piknik naukowy w Jabłonnie – 23.09.2023 r.
Fotorelacja na FB, część 1 –> OTWÓRZ
Fotorelacja na FB, część 2 –> OTWÓRZ
Fotorelacja na FB, część 3 –> OTWÓRZ

Doświadczenia chemiczne, obserwacje biologiczne, zabawy matematyczno-logiczne, opowieści geologiczne (minerały), malowanie twarzy, malowanie na folii, cukierkowe zabawy – było wesoło.

Serdeczne podziękowania dla wspaniałej młodzieży (uczniów klasy 1C, 1B, 2A, 2B, 3B i 4A) oraz dla nauczycieli (pani Emilii Turek, Beaty Wierzchoń, Kasi Jastrzębowskiej, Moniki Wysockiej, Małgosi Niewińskiej i Magdy G-Bulge) za zorganizowanie wesołego, naukowego stoiska, pełnego zabawy i słodkich niespodzianek…

Uroczyste otwarcie budynku LO

Fotorelacja na FB, część 1 –> otwórz,
Fotorelacja na FB, część 2 –> otwórz,
Fotorelacja na FB, część 3 –> otwórz
Autorka zdjęć – Alicja Zapiór, klasa 2B
Fotorelacja – POWIAT LEGIONOWSKI–> otwórz oraz podsumowanie filmowe –> otwórz

20 września 2023 r. odbyło się wyczekiwane przez społeczność szkolną oficjalne otwarcie nowego budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. starosta legionowski pan Sylwester Sokolnicki i wójt Gminy Nieporęt pan Sławomir Maciej Mazur. Wśród gości miło nam było również powitać przedstawicieli strony rządowej, radnych sejmiku, radnych powiatu i gminy, dyrektorów szkół, a także grono pedagogiczne, rodziców i uczniów.

Uroczystość rozpoczęła się krótką scenką komediową, przygotowaną przez uczniów naszej szkoły, nawiązującą do tematyki utworów naszego patrona, Stanisława Lema. Następnie głos zabrali goście oraz dyrektor liceum pani Magdalena Grodzka – Bulge, która z rąk pana starosty i pana wójta odebrała klucz do nowej placówki. Następnie dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, w którym uczestniczyli p. Dyrektor,. Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły – p. Barbara Kmieciak oraz uczennica Katarzyna Demkiv.  Zebrani mieli także okazję wysłuchać utworu pt. ,,Im więcej ciebie tym mniej” w wykonaniu Weroniki Ostaszewskiej, laureatki XXI Mazowieckiego Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej „Asteriada”. Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na zwiedzanie nowego budynku szkoły oraz poczęstunek. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.

Alicja Zapiór, Ucho Lema

Ps. Gorące podziękowania dla pani Iwony Kutra, pani Grażyny Miśkowicz oraz pana Piotra Kutra, uczniom z pocztu sztandarowego szkoły, występującym, witającym gości oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji ważnej dla naszej społeczności szkolnej uroczystości. Dziękujemy.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

GALERIA –> OTWÓRZ

20 września uczniowie klas pierwszych, po złożeniu roty przysięgi, stali się się pełnoprawnymi uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym – świadomymi swych praw i obowiązków.

W atmosferę uroczystości wprowadziły wszystkich uczennice klasy czwartej, które powitały grono pedagogiczne, rodziców i uczniów. Przypomniały, że tradycją naszej szkoły jest łączenie dwóch uroczystości – wspomnianego ślubowania klas I, ale także uczczenie rocznicy urodzin naszego patrona, która przypadła na 12 września. A trzeba również pamiętać, że Stanisław Lem był wyjątkową osobowością, o czym przypomniała dyrektor liceum, pani Magdalena Grodzka-Bulge. Opowiadając o zasługach patrona i ciekawostkach związanych z jego życiem, przypomniała, że to właśnie młodzież zadecydowała, by nasze liceum nosiło imię tego wspaniałego filozofa, poligloty, pisarza science fiction, futurologa oraz krytyka.

Życzymy pierwszoklasistom samych sukcesów, realizacji planów i marzeń, a przede wszystkim dobrego samopoczucia w murach naszej nowej szkoły.

„Salon Maturzystów” w gmachu Politechniki

15 września, dzięki doradcy zawodowemu, panu Piotrowi Kutra, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym wzięli udział w Ogólnopolskiej Kampanii Informacyjnej „Salon Maturzystów” Perspektywy 2023. GALERIA –> OTWÓRZ

Klasy czwarte wraz ze swoimi wychowawczyniami, panią Iwoną Kutra i panią Emilią Vedral, udały się do gmachu Politechniki Warszawskiej, by spotkać się z przedstawicielami uczelni wyższych z kraju i z zagranicy. Dla uczniów była to szansa poznania uczelni, ich ofert programowych i systemu rekrutacji. Poza tym maturzyści mieli niebywałą okazję rozmowy ze studentami rekomendującymi swoje wcześniejsze wybory, co w dużej mierze może im pomóc w dalszym planowaniu drogi kształcenia. Ponadto uczniowie uczestniczyli w wykładach ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, z ekspertami rynku pracy i z edukatorami, którzy dawali rady, jak przygotować się do matury, a w szczególności, jak przygotować się do matury ustnej. To były naprawdę cenne wskazówki.

Dużą popularnością cieszył się bestseller Perspektyw – “Informator dla Maturzystów 2024”, po który ustawiła się długa kolejka. To także cenne źródło wiedzy na temat wyższych uczelni. Nasi uczniowie też go mają.

Dla naszych maturzystów Salon był okazją do poznania specyfiki różnych uczelni i być może, wyboru już tej właściwej.

Sadzenie drzewek

Społeczność naszego liceum zaangażowała się nie tylko w porządkowanie terenu z okolic szkoły, ale także w organizowanie zielonej przestrzeni wokół budynku. Uczniowie pod okiem nauczycieli wf oraz pani kierownik gospodarczej sadzili ozdobne krzewy, spulchniali glebę i podlewali trawę.
Drzewka otrzymaliśmy z Referatu Środowiska Starostwa Powiatowego w Legionowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w udział w akcji Sprzątania Świata i proekologiczne działania.

GALERIA –> OTWÓRZ
Sedrecznie dziękujemy także radzie rodziców naszego liceum za dofinansowanie zakupu zestawów koszy do segregacji odpadów.

Sprzątanie Świata 2023 🙂

Galeria –> Sprzątanie Świata 2023

Czwartkowe Sprzątanie Świata – uczniowie z Lema (przy wsparciu z Referatu Środowiska ze Starostwa Powiatowego w Legionowie oraz z Gminy Nieporęt) posprzątali pobliską okolicę szkoły, las i obszar nad Kanałem Żerańskim. Jutro (15.09) – czas na sadzenie drzewek.
Dziękujemy 🙂

NARODOWE CZYTANIE w naszej szkole

GALERIA NA WWW –> OTWÓRZ
Narodowe Czytanie t o akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie”, w roku 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego – dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej; a podczas XI edycji – wybrane ballady Adama Mickiewicza. 

11 września uczniowie naszej szkoły także przystąpili do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Na czwartej godzinie lekcyjnej wszyscy zebrali się na górnym korytarzu naszej nowej szkoły, by wysłuchać krótkiej prelekcji na temat samej akcji oraz informacji o autorce wybranego do czytania utworu. W tym roku przedstawiciele wszystkich klas odczytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Nie tylko młodzież szkolna przystąpiła do przedsięwzięcia, ale także pracownicy administracji, w tym pani Izabela Jacyna – sekretarz szkoły, oraz dyrektor naszego liceum – pani Magdalena Grodzka-Bulge. Nad przebiegiem całej akcji czuwała pani bibliotekarz – Dorota Pająk oraz uczennice z klasy IV B – Kateryna Demkiv i Oliwia Jankowska.

Kajakowe pożegnanie lata 🙂

Tak jak się umówiliśmy w czerwcu, nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od spływu kajakowego.

Pogoda dopisała, humory również. Wszyscy dobrze się bawili, zwłaszcza uczestnicy bitwy na glony – uczniowie klas 2A, 2B, 3B 🙂

Galeria –> OTWÓRZ

Powiatowy Dzień Weterana

7 września poczet sztandarowy naszego liceum pod opieką pani dyrektor uczestniczył w obchodach Powiatowego Dnia Weterana. Obchody rozpoczęły się od Mszy św. (w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie) w intencji osób poległych i pomordowanych za wolności ojczyzny. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikiem Polski Walczącej.

GALERIA –> OTWÓRZ

Pierwszy dzwonek w nowym budynku Liceum
2023/2024

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć –> OTWÓRZ

Chociaż nietypowo, bo 4 września, miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Było ono szczególne dla naszej społeczności, ponieważ odbyło się w nowej siedzibie Liceum.

O godzinie 9.00 w murach czyściutkiego, przestronnego nowo wybudowanego obiektu zagościli pierwszoklasiści, którzy zostali powitani przez koleżanki z klasy IV, a przede wszystkim przez dyrektor szkoły, panią Magdalenę Grodzą – Bulge.

Po krótkim przemówieniu dyrekcja szkoły przedstawiła wychowawców klas pierwszych i grono pedagogiczne, a następnie zaprosiła do przydzielonych sal.

Mamy nadzieję, że czas spędzony w liceum będzie dla pierwszoklasistów wielką przygodą  i poszukiwaniem nowych wyzwań, tak jak to przyświecało naszemu patronowi : „Im pełniej człowiek poznaje świat, tym bardziej nieobjęte otwierają się przed nim horyzonty.” (Astronauci)

Tego Wam, uczniowie klas pierwszych, życzymy.

Zaproszenie do udziału w XXI Międzynarodowym Konkursie Poetyckim i Literackim im. Ks. Kan. Józefa Jamroza „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”

Zapraszamy wszystkich licealistów, także tych, którzy dopiero rozpoczną naukę w naszej szkole od września, do udziału w konkursie poetycko-literackim. Co należy zrobić?

Wystarczy napisać wiersze i opowiadania mówiące o ludzkiej dobroci, życzliwości, przyjaźni oraz staraniach, aby być zawsze prawdziwym człowiekiem (kategoria -Twórczość dzieci i młodzieży).

Prace (do werefikacji/korekty) należy złożyć w sali polonistycznej (naprzeciwko biblioteki) do 11 września 2023 r. Po sprawdzeniu prace zostaną wysłane przez szkołę do organizatora konkursu.

Każdy, kto wyraża chęć wzięcia udziału w konkursie, musi wypełnić kartę uczestnika (OTWÓRZ KARTĘ) oraz przesłać w wersji elektronicznej utwór na adres mailowy szkolnego koordynatora konkursu.

Zespół polonistów.

Skip to content