Pani Iwona Kutra z nagrodą Kuratora Oświaty
Mamy powody do dumy – pani Iwona Kutra – nauczyciel języka polskiego i filozofii z LO Lema – za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymała nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty 🙂
Serdecznie gratulujemy.



Kolejny sukces wioślarski Juliusza Bojanowskiego
W miniony weekend (14-15 października) odbyła się Warszawska Olimpiada Młodzieży w wioślarstwie. Nasz uczeń Juliusz Bojanowski dwukrotnie zdobył złoty medal w następujących kategoriach:
2xMJM dwójka podwójna juniorów młodszych: Juliusz Bojanowski (szlakowy) & Filip Adao
4xMJM czwórka podwójna juniorów młodszych: Juliusz Bojanowski (szlakowy), Wiktor Woszczyk, Krzysztof Kłopocki, Filip Adao
GALERIA –> OTWÓRZ

Narodowe Święto Hiszpanii
Galeria –> OTWÓRZ
2 października obchodzone jest Święto Narodowe Hiszpanii, nazywane również Dniem Odkrycia Ameryki, Dniem Kolumba czy Dniem Hiszpańskości. Z tej okazji na lekcji hiszpańskiego obejrzeliśmy filmik pt. „El descubrimiento de América”, a uczniowie mogli spróbować kilku typowych hiszpańskich przekąsek, takich jak fuet, chorizo, aceitunas czy patatas fritas.
Podziękowanie

Raport Pileckiego – recenzja
autorstwa Janka Urbańczyka, 2B
6 października klasy drugie i trzecie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym udały się do legionowskiego kina, aby obejrzeć film historyczny zatytułowany „Raport Pileckiego” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, który został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Seans rozpoczął się od krótkiego filmu dotyczącego tytułowego bohatera, czyli Witolda Pileckiego, o którym wypowiadało się wielu historyków. Zwrócili oni uwagę na jego działalności, próbując uświadomić nam, jak ważną rolę odegrał ten człowiek na przestrzeni lat.
Po merytorycznym wprowadzeniu w temat mogliśmy obejrzeć film. Fabuła dotyczyła wydarzeń związanych z aresztowaniem, przesłuchaniami i wreszcie pobytem głównego bohatera w obozie. Przez dłuższy czas byliśmy w pokoju przesłuchań, których dokonywali funkcjonariusze Ludowego Wojska Polskiego. Mogliśmy zobaczyć ich brutalność, a także podłogi splamione krwią. Następnie byliśmy świadkami zeznań, jakich Witold dokonywał komunistom, przenosząc nas między innymi do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Mogliśmy też ujrzeć krótkie wstawki przedstawiające pobyt Pileckiego podczas wojny poza Polską. To wtedy służył w drugim Korpusie Polski Władysława Andersa. Twórcy filmu nie zapomnieli ukazać wątków miłosnych Witolda z żoną, jego życia rodzinnego, konspiracji na początku wojny, ale i służby podczas kampanii wrześniowej jako kawalerzysty.
Jeśli chodzi o poziom oddania realizmu w filmie, na pewno nie pożałowano nam scen brutalnych, sadystycznego znęcania się nad więźniami obozów oraz ich zabijania czy krwawego przesłuchania Pileckiego, podczas którego komuniści używali najokrutniejszych metod tortur.
Szeregi kłamstw, powtarzane te same pytania przez komunistów, układy między funkcjonariuszami rządu komunistycznego, wszystko było przedstawione w sposób ciekawy i realistyczny. Muzyka dodawała napięcia do wielu scen, większość mundurów była poprawnie odwzorowana, sceny batalistyczne ciekawie przedstawione, gra aktorska na pewno na solidnym poziomie, aczkolwiek akcent Niemców mógłby być lepiej wyćwiczony przez osoby grające SS-Mannów.
Podsumowując, moim zdaniem film wypadł solidnie, a przede wszystkim ukazywał prawdę, coś, co się działo, z czego wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy. Takie produkcje odgrywają szczególną rolę w świadomości narodowej Polaków i uważam, że powinno ich być więcej.
A teraz przedstawię kilka opinii innych uczniów, którzy obejrzeli film razem ze mną:
„Film był naprawdę ciekawy jak sama postać Pileckiego, bardzo dynamiczny, dopracowany i szczegółowy. Wątek historyczny zrealizowany w punkt, a charakteryzacja po prostu fenomenalna.”
Oliwia Jasińska, klasa II B LO
„Dla osoby znającej historię Polski w filmie nie było miejsca na jakiekolwiek niedopowiedzenia, bardzo dobrze zostały ukazane stosowane tortury i brutalność, co prawda nie wszystkie techniki sadyzmu były ukazane w filmie, lecz niektóre sceny pokazały, jakiego kalibru tortur dopuszczali się komuniści.”
Igor Wodzinowski, klasa II B LO
„Film bardzo mi się podobał, pokazywał realia polskiej historii dwudziestego wieku i bardzo podniósł nasz poziom wiedzy na ten temat. Przedstawił nam ogromne poświęcenie członków konspiracji, a przede wszystkim Witolda Pileckiego, bo kto normalny poszedłby do Auschwitz z własnej woli dla dobra ogółu?”
Emil Sękowski, klasa II B LO
Recenzję napisał Jan Urbańczyk z klasy II B LO.
II etap – zawody piłki nożnej chłopców
12 października, w Legionowie, rozegrany został etap powiatowy zawodów w piłce nożnej chłopców w kategorii Licealiada w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. GALERIA –> OTWÓRZ
Reprezentacja naszej szkoły po bardzo zawziętej rywalizacji wywalczyła drugie miejsce.
Gratulujemy 🙂

Obraz z 1000 kawałków
Galeria –> OTWÓRZ
Obraz z 1000 kawałków – wspólne dzieło uczniów, spędzających czas w Bibliotece. To chwile rozmów, śmiechu, czasami nawet wzmożonych emocji. Jesteście super – napisała na grupie bibliotecznej pani Dorota Pająk – nie sposób wymienić każdego, kto przyczynił się do tego wspólnego dzieła, ale dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna.
Obraz ozdabia ściany Biblioteki szkolnej.

Międzypowiatowe Biegi Sztafetowe
10 października reaprezetajca naszej szkoły w składzie : Dawid Topolski, Dominik Sobótko, Kacper zalewski, Mateusz Sabala, Maciej Kloc, Michał Pitus oraz Alicja Zapiór, Liliana Górecką, Lena Skiba, Eleną Kowalczyk, Zuzanna Baran, Emilia Szaturska wzięła udział w Międzypowiatowych Biegach Sztafetowych – Półfinały Mazowsza. Obie drużyny walczyły dziennie i chociaż początkowo biegi były bardzo wyrównane, to jednak ostatnie okrążenie zdecydowało o tym, że zajęliśmy miejsca tuż za podium – czwarte.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a naszym zawodnikom dziękujemy za niezapomniane emocje.
Wyjazd integracyjny klas pierwszych

GALERIA –> OTWÓRZ
W piątek 6 października klasy 1A, 1B, 1C oraz 1D wybrały się na wyjazd integracyjny do Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu Leśnym w województwie lubelskim.
Wśród zieleni i mnóstwa atrakcji młodzież wraz z wychowawcami i nauczycielami wzięła udział w warsztacie Zgrana Klasa. Uczniowie zmierzyli się z różnymi wyzwaniami np. grze zespołowej podczas której przygotowywali klasowy teleturniej, zadaniu, w którym odkrywali swoje talenty i mogli zobaczyć jaką rolę odgrywają różne osoby w klasie.

Pracowali także w kole współpracy, czyli klasowej grupie, której celem było zbudowanie jednej wieży za pomocą kawałka drewna i sznurków. Poprzez warsztaty uczniowie mogli przekonać się jaka odpowiedzialność spoczywa na każdym z nich w tworzeniu tytułowej zgranej klasy. W przerwach młodzież chętnie korzystała z boiska, odwiedzała trzy urocze alpaki – rezydentów ośrodka czy zwiedzała obiekty Leśnej Kwatery – żołnierską ziemiankę, szpital polowy, tor przeszkód czy leśny labirynt.
Mamy nadzieję, że wyjazd zacieśnił koleżeńskie więzi, dał początek przyjaźniom i dał doświadczenie działania w grupie, własnej aktywności i roli jaką każdy odgrywa w grupie klasowej i społeczności szkolnej.
W mieście naszego patrona. Klasy czwarte w Krakowie i w okolicach.

Uśmiechnięci, rozpromienieni, naładowani pozytywną energią i ciekawostkami właśnie powróciliśmy z naszej eskapady, która trwała od 4 do 6 października. Podczas trzydniowej wycieczki odwiedziliśmy Kraków, Oświęcim i Wieliczkę.
GALERIA –> OTWÓRZ
Żeby urozmaicić naszą wycieczkę, za środek lokomocji wybraliśmy pociąg. Kiedy nasi koledzy 4 października rozpoczynali lekcje o godz. 8.00, my tuż przed dzwonkiem wsiadaliśmy w Legionowie do pociągu, który szczęśliwie dowiózł nas do Krakowa. Tam, po zakwaterowaniu, ruszyliśmy na podbój miasta, które związane jest ze Stanisławem Lemem. I pierwszym punktem, który znajdował się ulicę dalej od naszego miejsca zamieszkania, była kamienica państwa Lemów. To właśnie w niej nasz patron stworzył swoją pierwszą książkę „Opowieści o pilocie Pirxie”.Następnie pani przewodnik poprowadziła nas różnymi zaułkami miasta, opowiadając z humorem o najbrutalniejszych zbrodniach, jakich dokonano w mieście Kraka na przestrzeni kilu wieków. Dowiedzieliśmy się, że wielu krakowian traciło swoje głowy. Na szczęście nikt nie stracił swojej główki, kiedy smok wawelski zaczął zionąć ogniem po odwiedzinach jego domu, czyli Smoczej Jamy. Wielu ciekawostek dowiedzieliśmy się również podczas pobytu w Muzeum Podziemny Rynek, w którym mogliśmy na własne oczy ujrzeć podziemia Krakowa. Mogliśmy odbyć podróż w czasie, by poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym runku, z towarzyszącymi odgłosami gwaru targu czy płonących zabudowań.

Wiele emocji, wzruszeń, zadumy przyniósł nam dzień drugi. Dzięki biuru „Obieżyświat”, które zajmowało się nami podczas pobytu, udaliśmy się autokarem do Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Tam mogliśmy zobaczyć pamiątki pozostawione po selekcji po tych, którzy już nigdy nie ujrzeli pięknych promieni słońca, które przyświecało nam tego dnia. Razem z przewodnikami odwiedziliśmy bloki więźniów, w których „mieszkali” podczas pobytu w obozie, a także przeszliśmy pod Ścianę Straceń znajdującą się na dziedzińcu przylegającym do bloku 11, z którego wyprowadzano skazańców na egzekucje. W Brzezince – KL Auschwitz II-Birkenau mogliśmy zobaczyć fragmenty zburzonego przez Niemców krematorium i na własne oczy ujrzeć ogromny teren, który stał się obozem zagłady dla Żydów z całej Europy.

Ostatnim punktem naszej wyprawy była Wieliczka. Żeby nie było zbyt prosto i łatwo podczas zwiedzania Kopalni Soli, zeszliśmy po 380 stopniach, by znaleźć się 135 metrów pod ziemią. W trakcie spaceru podziemnymi solnymi korytarzami poznaliśmy dzieje Kopalni od czasów legendarnych do chwil nam współczesnych. W czasie zwiedzania odkrywaliśmy solankowe jeziora oraz przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Mieliśmy także okazję poznać dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Oczywiście jak każdy spacer ten także okazał się nieco wyczerpujący, dlatego na zakończenie pobytu w Wieliczce udaliśmy się na co nieco, by nabrać sił przed drogą powrotną do domu, również pociągiem.
I tak dobiegła nasza przygoda. Wycieczkę uważamy za jeden z najlepszych wyjazdów, jakie mieliśmy. Dziękujemy pani Emilii Vedral, pani Iwonie Kutra oraz panu Piotrowi Kutra za organizację, opiekę i cierpliwość do nas. Warto też dodać, że oprócz edukacyjnej części wycieczki było wiele śmiechu i zabawy i jeszcze bardziej się zintegrowaliśmy.

Klasy IV A i IV B
Podwójny wicemistrz
5 października w Komornicy odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W zawodach startowało 6 szkół z naszego Powiatu. Drużyny składały się po sześć osób. Nasze liceum zarówno w kategorii dziewcząt i chłopców uplasowało się na drugim miejscu.
GALERIA –> OTWÓRZ
Nagrody Starosty dla najlepszych uczniów

Galeria –> OTWÓRZ
2 października Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki wręczył nagrody uczniom, którzy osiągnęli wybitne wyniki w nauce. Aby otrzymać takie wyróżnienie, należało poszczycić się średnią ocen co najmniej 5,0 oraz bardzo dobrą ocenę z zachowania.
Wśród wyróżnionych znaleźli się także uczniowie z naszego LO: Kateryna Demkiv (średnia 5,43), Alex Łukasiuk (średnia 5,33), Piotr Walczyk (średnia 5,33), Julia Osińska (średnia 5,13) i Maciej Kloc (średnia 5,0). Serdecznie gratulujemy
Poza młodzieżą wyróżnienia otrzymali również dyrektorzy oraz nauczyciele – wychowawcy (p. Emilia Vedral i p. Katarzyna Osiecka), którzy przyczynili się do sukcesu swoich uczniów. Każdy otrzymał bukiet kwiatów. Ciepłym akcentem uroczystości było uhonorowanie medalami rodziców nagrodzonych uczniów.
Nagrody Starosty Legionowskiego dla uzdolnionych uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Legionowski zostały ustanowione uchwałą Rady Powiatu z dnia 27 kwietnia 2006 r.
W ciągu 17 lat przyznanych zostało już 976 nagród, a Powiat Legionowski przeznaczył na nie w sumie 1 mln 464 tys. zł.
Indywidualne biegi przełajowe – same sukcesy 🙂

GALERIA –> OTWÓRZ
W rozegranych 3 października zawodach „Indywidualne biegi przełajowe”, które odbyły się w Komornicy do etapu międzypowiatowego zakwalifikowały się następujące osoby: Maciej Kloc 1 miejsce, Alicja Zapiór 3 miejsce, Lena Skiba 4 miejsce, Liliana Górecka 10 miejsce, Demkiv Kateryna 6 miejsce, Mateusz Sabala 9 miejsce, Kacper Zalewski 10 miejsce, Dawid Topolski 9 miejsce.
W klasyfikacji generalnej szkół chłopcy wywalczyli 2 miejsce skład jak wyżej plus: Jakub Bala, Krystian Sobótko, Dominik Sobótko, Kacper Wasiak, Jakub Raźniak, Michał Pitus.
Dziewczęta wywalczyły miejsce 3 skład jak wyżej plus: Elena Kowalczyk , Zuzanna Baran.
Gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za następny etap.
Święty Mikołaj odwiedził nas we wrześniu 🙂


GALERIA –> OTWÓRZ
Nie mieliśmy urodzin ani imienin.
To nie była gwiazdka ani inna szczególna okazja do obdarowywania.
A jednak…. Do naszego liceum trafiły piękne prezenty.
Nie było bilecika i nikt nie uprzedził, że będzie tak hojny… Piłkarzyki, stół do ping-ponga z miejsca skradły serca naszych licealistów. Zestaw nagłaśniający bardzo, bardzo nam się przyda, bo nie mieliśmy.
Drogi święty Mikołaju, dobroczyńco i specu od niespodzianek, dziękujemy pięknie i z całego.
Uradowana społeczność szkolna.
Dzień chłopaka
Nie od dziś wiadomo, że droga do serca mężczyzny prowadzi przez jego żołądek. Dziewczęta z klasy 2A, zaprosiły więc chłopców ze swojej klasy na pyszną pizzę. W ten sposób mogli wspólnie uczcić Dzień Chłopaka. Posiłek przy jednym stole służy budowaniu relacji i staje się kolejnym niezapomnianym wspomnieniem ze szkoły średniej.

Sukcesy w zawodach pływackich

Galeria –> OTWÓRZ
W miniony weekend uczniowie naszej szkoły dzielnie spisywali się na zawodach pływackich w Polsce i za granicą. Na International Swim Cup w Berlinie świetnie zaprezentował się Maciej Kloc z IIA zdobywając złoty medal na 200 m w stylu klasycznym. Z kolei w Warszawie, na VII Pływackim Festiwalu Sprinterskim na Warszawiance z silną konkurencją mierzyli się Emilka Szaturska z IA oraz Michał Pitus z IIA. Start w sztafecie 4×50 m stylem zmiennym zapewnił im srebrne medale, a chwilę później Emilka dorzuciła do tego brązowy medal za start na 50 m stylem klasycznym.
Gratulacje dla zawodników i trenerów!
Uczniowie 1D na warsztatach w Centrum Szkolenia Policji

W piątek 29 września 2023 r. klasa 1D z naszego liceum uczestniczyła w Dniu Otwartym organizowanym przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. GALERIA –> OTWÓRZ
W programie wydarzenia znalazły się trzy wykłady: „Zagrożenia dla młodzieży – narkotyki, dopalacze, alkohol. Odpowiedzialność karna”, „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Odpowiedzialność karna” oraz „Przestępstwa z nienawiści, cyberprzestępczość, hejt w Internecie. Odpowiedzialność karna”. Licealiści mieli możliwość zwiedzenia obiektów CSP – hali sportowej (gdzie mogli wykazać się sprawnością fizyczną) i zespołu strzelnic.
Na zakończenie Dnia Otwartego uczestnicy odwiedzili stoiska promocyjne Starostwa Powiatowego w Legionowie i Centrum Szkolenia Policji, obejrzeli policyjny sprzęt służbowy, a także otrzymali gadżety i pokrzepli się czekoladową babeczką.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie.
Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt
Galeria –> OTWÓRZ
28 września 2023 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu dziewcząt w piłce nożnej.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas pierwszych, które do walki prowadziła kapitan drużyny z klasy drugiej – Alicja Zapiór.
W zawodach udział brało pięć szkół, system rozgrywek każdy z każdym. Nasze dziewczęta wygrały z Serockiem 2-0, Komornicą 4-0, remis 3-3 z LO nr 2 Legionowo, uległy natomiast 1-3 LO M. Konopnickiej z Legionowa.
Ostatecznie dziewczęta z LO Lema uplasowały się na fantastycznym drugim miejscu. Serdecznie gratulujemy

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Galeria –> OTWÓRZ
Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych uczniów małą niespodziankę – na pierwszych godzinach lekcyjnych zostały odczytane „Bajki o życiu rzeczy martwych”, Wisławy Szymborskiej.
Rok 2023 jest pod patronatem noblistki, 2 lipca obchodziłaby setną rocznicę urodzin. W ten sposób chcieliśmy uczcić pamięć o naszej wybitnej twórczyni.
Europejski Dzień Języków

26. września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.
Na lekcjach pojawiły się gry językowe, omawiane były ciekawostki o różnych krajach, uczniowie wysłuchali piosenki śpiewanej w 25 językach, natomiast na korytarzu szkolnym pojawiły się plakaty językowe.
Galeria –> OTWÓRZ
Słodki poczęstunek

Z okazji uroczystego przekazania budynku i ślubowania klas pierwszych firma Lantmannen Unibake Poland przygotowała dla społeczności LO słodki poczęstunek.
GALERIA –> OTWÓRZ
Bardzo, bardzo dziękujemy
Piknik naukowy w Jabłonnie

Piknik naukowy w Jabłonnie – 23.09.2023 r.
Fotorelacja na FB, część 1 –> OTWÓRZ
Fotorelacja na FB, część 2 –> OTWÓRZ
Fotorelacja na FB, część 3 –> OTWÓRZ

Doświadczenia chemiczne, obserwacje biologiczne, zabawy matematyczno-logiczne, opowieści geologiczne (minerały), malowanie twarzy, malowanie na folii, cukierkowe zabawy – było wesoło.
Serdeczne podziękowania dla wspaniałej młodzieży (uczniów klasy 1C, 1B, 2A, 2B, 3B i 4A) oraz dla nauczycieli (pani Emilii Turek, Beaty Wierzchoń, Kasi Jastrzębowskiej, Moniki Wysockiej, Małgosi Niewińskiej i Magdy G-Bulge) za zorganizowanie wesołego, naukowego stoiska, pełnego zabawy i słodkich niespodzianek…

Uroczyste otwarcie budynku LO

Fotorelacja na FB, część 1 –> otwórz,
Fotorelacja na FB, część 2 –> otwórz,
Fotorelacja na FB, część 3 –> otwórz
Autorka zdjęć – Alicja Zapiór, klasa 2B
Fotorelacja – POWIAT LEGIONOWSKI–> otwórz oraz podsumowanie filmowe –> otwórz
20 września 2023 r. odbyło się wyczekiwane przez społeczność szkolną oficjalne otwarcie nowego budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. starosta legionowski pan Sylwester Sokolnicki i wójt Gminy Nieporęt pan Sławomir Maciej Mazur. Wśród gości miło nam było również powitać przedstawicieli strony rządowej, radnych sejmiku, radnych powiatu i gminy, dyrektorów szkół, a także grono pedagogiczne, rodziców i uczniów.

Uroczystość rozpoczęła się krótką scenką komediową, przygotowaną przez uczniów naszej szkoły, nawiązującą do tematyki utworów naszego patrona, Stanisława Lema. Następnie głos zabrali goście oraz dyrektor liceum pani Magdalena Grodzka – Bulge, która z rąk pana starosty i pana wójta odebrała klucz do nowej placówki. Następnie dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, w którym uczestniczyli p. Dyrektor,. Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły – p. Barbara Kmieciak oraz uczennica Katarzyna Demkiv. Zebrani mieli także okazję wysłuchać utworu pt. ,,Im więcej ciebie tym mniej” w wykonaniu Weroniki Ostaszewskiej, laureatki XXI Mazowieckiego Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej „Asteriada”. Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na zwiedzanie nowego budynku szkoły oraz poczęstunek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.
Alicja Zapiór, Ucho Lema
Ps. Gorące podziękowania dla pani Iwony Kutra, pani Grażyny Miśkowicz oraz pana Piotra Kutra, uczniom z pocztu sztandarowego szkoły, występującym, witającym gości oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji ważnej dla naszej społeczności szkolnej uroczystości. Dziękujemy.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

GALERIA –> OTWÓRZ
20 września uczniowie klas pierwszych, po złożeniu roty przysięgi, stali się się pełnoprawnymi uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym – świadomymi swych praw i obowiązków.
W atmosferę uroczystości wprowadziły wszystkich uczennice klasy czwartej, które powitały grono pedagogiczne, rodziców i uczniów. Przypomniały, że tradycją naszej szkoły jest łączenie dwóch uroczystości – wspomnianego ślubowania klas I, ale także uczczenie rocznicy urodzin naszego patrona, która przypadła na 12 września. A trzeba również pamiętać, że Stanisław Lem był wyjątkową osobowością, o czym przypomniała dyrektor liceum, pani Magdalena Grodzka-Bulge. Opowiadając o zasługach patrona i ciekawostkach związanych z jego życiem, przypomniała, że to właśnie młodzież zadecydowała, by nasze liceum nosiło imię tego wspaniałego filozofa, poligloty, pisarza science fiction, futurologa oraz krytyka.
Życzymy pierwszoklasistom samych sukcesów, realizacji planów i marzeń, a przede wszystkim dobrego samopoczucia w murach naszej nowej szkoły.
„Salon Maturzystów” w gmachu Politechniki

15 września, dzięki doradcy zawodowemu, panu Piotrowi Kutra, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym wzięli udział w Ogólnopolskiej Kampanii Informacyjnej „Salon Maturzystów” Perspektywy 2023. GALERIA –> OTWÓRZ
Klasy czwarte wraz ze swoimi wychowawczyniami, panią Iwoną Kutra i panią Emilią Vedral, udały się do gmachu Politechniki Warszawskiej, by spotkać się z przedstawicielami uczelni wyższych z kraju i z zagranicy. Dla uczniów była to szansa poznania uczelni, ich ofert programowych i systemu rekrutacji. Poza tym maturzyści mieli niebywałą okazję rozmowy ze studentami rekomendującymi swoje wcześniejsze wybory, co w dużej mierze może im pomóc w dalszym planowaniu drogi kształcenia. Ponadto uczniowie uczestniczyli w wykładach ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, z ekspertami rynku pracy i z edukatorami, którzy dawali rady, jak przygotować się do matury, a w szczególności, jak przygotować się do matury ustnej. To były naprawdę cenne wskazówki.
Dużą popularnością cieszył się bestseller Perspektyw – “Informator dla Maturzystów 2024”, po który ustawiła się długa kolejka. To także cenne źródło wiedzy na temat wyższych uczelni. Nasi uczniowie też go mają.
Dla naszych maturzystów Salon był okazją do poznania specyfiki różnych uczelni i być może, wyboru już tej właściwej.
Sadzenie drzewek

Społeczność naszego liceum zaangażowała się nie tylko w porządkowanie terenu z okolic szkoły, ale także w organizowanie zielonej przestrzeni wokół budynku. Uczniowie pod okiem nauczycieli wf oraz pani kierownik gospodarczej sadzili ozdobne krzewy, spulchniali glebę i podlewali trawę.
Drzewka otrzymaliśmy z Referatu Środowiska Starostwa Powiatowego w Legionowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w udział w akcji Sprzątania Świata i proekologiczne działania.
GALERIA –> OTWÓRZ
Sedrecznie dziękujemy także radzie rodziców naszego liceum za dofinansowanie zakupu zestawów koszy do segregacji odpadów.
Sprzątanie Świata 2023 🙂
Galeria –> Sprzątanie Świata 2023
Czwartkowe Sprzątanie Świata – uczniowie z Lema (przy wsparciu z Referatu Środowiska ze Starostwa Powiatowego w Legionowie oraz z Gminy Nieporęt) posprzątali pobliską okolicę szkoły, las i obszar nad Kanałem Żerańskim. Jutro (15.09) – czas na sadzenie drzewek.
Dziękujemy 🙂

NARODOWE CZYTANIE w naszej szkole

GALERIA NA WWW –> OTWÓRZ
Narodowe Czytanie t o akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie”, w roku 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego – dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej; a podczas XI edycji – wybrane ballady Adama Mickiewicza.
11 września uczniowie naszej szkoły także przystąpili do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.
Na czwartej godzinie lekcyjnej wszyscy zebrali się na górnym korytarzu naszej nowej szkoły, by wysłuchać krótkiej prelekcji na temat samej akcji oraz informacji o autorce wybranego do czytania utworu. W tym roku przedstawiciele wszystkich klas odczytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Nie tylko młodzież szkolna przystąpiła do przedsięwzięcia, ale także pracownicy administracji, w tym pani Izabela Jacyna – sekretarz szkoły, oraz dyrektor naszego liceum – pani Magdalena Grodzka-Bulge. Nad przebiegiem całej akcji czuwała pani bibliotekarz – Dorota Pająk oraz uczennice z klasy IV B – Kateryna Demkiv i Oliwia Jankowska.
Kajakowe pożegnanie lata 🙂

Tak jak się umówiliśmy w czerwcu, nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od spływu kajakowego.
Pogoda dopisała, humory również. Wszyscy dobrze się bawili, zwłaszcza uczestnicy bitwy na glony – uczniowie klas 2A, 2B, 3B
Galeria –> OTWÓRZ

Powiatowy Dzień Weterana
7 września poczet sztandarowy naszego liceum pod opieką pani dyrektor uczestniczył w obchodach Powiatowego Dnia Weterana. Obchody rozpoczęły się od Mszy św. (w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie) w intencji osób poległych i pomordowanych za wolności ojczyzny. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikiem Polski Walczącej.
GALERIA –> OTWÓRZ
Pierwszy dzwonek w nowym budynku Liceum
2023/2024

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć –> OTWÓRZ
Chociaż nietypowo, bo 4 września, miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Było ono szczególne dla naszej społeczności, ponieważ odbyło się w nowej siedzibie Liceum.
O godzinie 9.00 w murach czyściutkiego, przestronnego nowo wybudowanego obiektu zagościli pierwszoklasiści, którzy zostali powitani przez koleżanki z klasy IV, a przede wszystkim przez dyrektor szkoły, panią Magdalenę Grodzą – Bulge.

Po krótkim przemówieniu dyrekcja szkoły przedstawiła wychowawców klas pierwszych i grono pedagogiczne, a następnie zaprosiła do przydzielonych sal.
Mamy nadzieję, że czas spędzony w liceum będzie dla pierwszoklasistów wielką przygodą i poszukiwaniem nowych wyzwań, tak jak to przyświecało naszemu patronowi : „Im pełniej człowiek poznaje świat, tym bardziej nieobjęte otwierają się przed nim horyzonty.” (Astronauci)
Tego Wam, uczniowie klas pierwszych, życzymy.
Zaproszenie do udziału w XXI Międzynarodowym Konkursie Poetyckim i Literackim im. Ks. Kan. Józefa Jamroza „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”
Zapraszamy wszystkich licealistów, także tych, którzy dopiero rozpoczną naukę w naszej szkole od września, do udziału w konkursie poetycko-literackim. Co należy zrobić?
Wystarczy napisać wiersze i opowiadania mówiące o ludzkiej dobroci, życzliwości, przyjaźni oraz staraniach, aby być zawsze prawdziwym człowiekiem (kategoria -Twórczość dzieci i młodzieży).
Prace (do werefikacji/korekty) należy złożyć w sali polonistycznej (naprzeciwko biblioteki) do 11 września 2023 r. Po sprawdzeniu prace zostaną wysłane przez szkołę do organizatora konkursu.
Każdy, kto wyraża chęć wzięcia udziału w konkursie, musi wypełnić kartę uczestnika (OTWÓRZ KARTĘ) oraz przesłać w wersji elektronicznej utwór na adres mailowy szkolnego koordynatora konkursu.
Zespół polonistów.