Rok szkolony 2022/2023

Być jak PICASSO

Prezentujemy 🇪🇦 prace konkursowe wykonane przez uczniów w stylu kubistycznym. Być jak Picasso! Konkurs wygrywa:

 • 1. Nadia Gondek kl 1b
 • 2. Amelia Folgart kl 3b
 • 3. Igor Wodzinowski kl 1b

Gratulujemy pomysłowości oraz inwencji twórczej.OBEJRZYJ PRCE UCZNIÓW –> OTWÓRZ

Świąteczne życzenia…

Wielkanocna niespodzianka od Rady Rodziców

Z okazji Wielkanocy – słodki upominek dla nauczycieli i uczniów od Rady Rodziców….
Dziękujemy 🙂

DZIEŃ OTWARTY dla uczniów klas ósmych

31 marca o godzinie 17.30 na oścież swoje drzwi otworzyło Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema. W jego progach pojawili się uczniowie klas ósmych i ich rodzice. ZDJĘCIA CZĘŚĆ 1 -> OTWÓRZ, ZDJĘCIA CZĘŚĆ 2 –> OTWÓRZ

Dzień otwarty to bardzo ważny dzień, szczególnie dla przyszłych kandydatów do naszego licem, dlatego chcieliśmy zaprezentować się i zachęcić ósmoklasistów do „wejścia” w atmosferę, jaka panuje w naszej szkole. A zaczęło się od krótkiego przedstawienia. Redaktorzy gazetki „Ucho Lema” wcielili się w aktorów – gazeciarzy i rodzinę Dulskich, którzy po krótkiej inscenizacji utworu Gabrieli Zapolskiej rozdawali zebranym gazetki i ulotki. 

Dyrektor liceum, pani Magdalena Grodzka – Bulge omówiła pokrótce profile klas, zaprezentowała wychowawców, a co najważniejsze zaprosiła do obejrzenia krótkiego filmu, dzięki któremu wszyscy mogli się przenieść do nowego budynku szkoły. Następnie licealiści wcielili się w przewodników, którzy oprowadzali przyszłych kandydatów po szkole. Zaprosili do zwiedzenia sali gimnastycznej, zachęcali do skorzystania z pokazów chemicznych i biologicznych.

Ósmoklasiści mogli sobie „połamać główki” na zagadkach matematycznych i geograficznych, a także sprawdzić swoją wiedzę podczas quizu historycznego. Mogli także powiedzieć: „WOW”, odwiedzając naszą bibliotekę, choć o skromnej powierzchni, to z ogromnym księgozbiorem. Dla tych, co zgłodnieli, kawiarenka językowa serwowała pyszne jedzonko i napoje, a Ci, co chcieli coś dla ducha, mogli przeczytać i zakupić tomik poezji z wierszami Oliwii Jankowskiej i Mikołaja Jacyny.

Dzień otwarty obfitował w wiele wrażeń, przysporzył wielu emocji ósmoklasistom, którzy teraz będą przed dylematem – co zrobić, żeby dostać się do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym.

Wszystkim zaangażowanym nauczycielom, rodzicom i uczniom serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc. 

PODSUMOWANIE OBCHODÓW DNIA PATRONA

31 marca dokonaliśmy podsumowania obchodów Dnia Patrona, które przypadają na 27 marca, a w tym roku rozłożyliśmy je na cały miesiąc. GALERIA –> OTWÓRZ

 Co tydzień na godzinie wychowawczej klasy miały do wykonania określone zadania. I tak:

3 marca – uczniowie oglądali film dokumentalny poświęcony Stanisławowi Lemowi, jego życiu i twórczości, 10 marcana podstawie filmu został przeprowadzony quiz – przedstawiciele klasy odpowiadali na pytania związane z jego treścią, 17 marca – miała miejsce praca twórcza dla całej klasy – należało ułożyć wiersz na temat twórczości, sylwetki patrona albo stworzyć krótkie opowiadanie science-fiction, albo wykonać pracę plastyczną związaną z życiem i twórczością patrona.

24 marca – klasy tradycyjnie przystąpiły do napisania III Dyktanda o Pióro Lema. Tym razem zmagały się z tekstem „Nurek” (dodajmy, że to oryginalny tekst, stworzony przez S. Lema).

I właśnie dziś nastąpiło podsumowanie, czyli ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Wszyscy zwycięzcy otrzymali upominki i uścisk dłoni dyrektor liceum, pani Magdaleny Grodzkiej – Bulge. Okazało się, że z quizem o patronie najlepiej poradziła sobie klasa III B. W konkursie plastyczno-literackim najlepiej spisała sie klasa I BMistrzynią ortografii w tym roku okazała się Julia Osińska z klasy I A.

Wszystkie klasy otrzymały za wspólną zabawę słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców. DZIĘKUJEMY!

Dziękujemy także zespołowi ds. obchodów Dnia Patrona za przygotowanie zadań, sprawdzanie dyktand i opracowanie wyników. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili. Do zobaczenia za rok. 

Spotkanie maturzystów ze studentką wydziału APS

W czwartek, 30 marca uczniowie klas czwartych spotkali się z Weroniką Pawłowską – studentką 3. roku Wydziału Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. GALERIA –> OTWÓRZ

Weronika przedstawiła kierunki oferowane na APS tj.: Edukacja artystyczna w zakresie nauk plastycznych; Logopedia; Pedagogiką; Pedagogiką przedszkolna i wczesnoszkolna; Pedagogiką specjalna; Pedagogiką zdolności i informatyki; Praca socjalna; Psychologia; Socjologia oraz Fizjoterapia.
Studentka omówiła zasady rekreacji i odpowiedziała na wszystkie pytania zadawane przez licealistów. Na koniec każdy otrzymał miłą niespodziankę – mini grę logiczną.

Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie 🙂

Spotkanie z przedstawicielami Stołecznej Komendy Policji

W środę 29 marca z młodzieżą licealną spotkali się asp. Agata Halicka (Wydział Prewencji KPP Legionowo) i asp. sztab. Mariusz Karwat (KP w Nieporęcie).
GALERIA –> OTWÓRZ

Klasy maturalne obejrzały prezentację pn. „Świadomość” przygotowaną przez Komendę Stołeczną Policji. Było to punktem wyjścia do rozmowy na temat zasad bezpiecznego korzystania z ofert przewozu środkami transportu, zamawianymi za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

Podczas prelekcji dla klas pierwszych omówiona została ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Poruszana podczas spotkań tematyka była zgodna z realizacją programu wychowawczo-profilaktycznego Szkoły.

Serdecznie dziękujemy za ciekawe zajęcia 🙂

Turniej wiedzy o finansach – zmagania klasy III A i III B

22 marca odbyły się drużynowe eliminacje do kolejnej już edycji turnieju wiedzy o finansach i ekonomii SUKCES NA BANK. Naszą szkołę reprezentowali: (od lewej) Kacper Wasiak, Dominik Jarmuła, Michał Paśko, Krystian Sobótko, Weronika Ostaszewska, Dominika Deplewska, Antonina Chełchowska, Wiktor Wenerski i Ludwika Fusiak – Słońska, a ich opiekunem był pan Piotr Kutra.

SUKCES NA BANK to turniej skierowany do uczniów szkół średnich (liceów i techników). Biorą w nim udział szkoły ze wszystkich województw w Polsce. Uczniowie muszą wykazać się wiedzą z bardzo wielu różnych dziedzin ekonomii, a także podejmować dobre decyzje strategiczne, które umożliwią im zdobywanie jak największej liczby punktów.

Niewiele zabrało, by nasza drużyna przeszła dalej, ale i tak spisała się na medal, bo nie bała się wyzwania, by zmierzyć się z tak trudną dziedziną, a także z tak liczną konkurencją (285 drużyn).

Dziękujemy.

SGGW

GALERIA –> OTWÓRZ
W miniony czwartek uczniowie klas maturalnych spotkali się online z dr hab. inż. Anną Sadowską – adiunktem Wydziału Żywienia Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas rozmowy mieli okazję zapoznać się z ofertą Wydziału, uczestniczyli w wirtualnym spacerze po kampusie SGGW, obejrzeli specjalistyczne pracownie, w których studenci odbywają zajęcia na kierunkach: Żywienie Człowieka i Ocena Żywności, Dietetyka, Hotelarstwo i Gastronomia.

SGGW oferuje 39 kierunków studiów I stopnia (stacjonarne i niestacjonarne), w tym jeden kierunek w trybie jednolitych studiów magisterskich (Weterynaria). Zachęcamy wszystkich maturzystów do zapoznania się z wymaganiami na poszczególne specjalizacje : https://www.sggw.edu.pl/wp-content/uploads/2023/02/Uchwala_nr_107_ws_zasad_rekrutacji_na_studia_2023_2024_zalacznik_1.pdf?x15575

od lewej: p. M. Wysocka, K. Bogdańska

XXI edycji Olimpiady Znajomości Afryki

4 marca Karina Bogdańska, uczennica klasy 2B, reprezentowała nasze LO na 2. etapie XXI edycji Olimpiady Znajomości Afryki. Wykazała się wiedzą znacznie przekraczającą podstawę programową z geografii oraz filozofii. Tylko kilka punktów zabrakło, by przeszła do finału Olimpiady. Karina już teraz oświadczyła, że podejmie olimpijskie wyzwania także w kolejnym roku. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.

Na zdjęciu Karina wraz z mentorką – p. Moniką Wysocką.

Święto Ognia

🇪🇸🇪🇸🇪🇸 Święto Ognia, zwane Las Fallas, to najbardziej znane święto Walencji. W tygodniu, w którym wypada 19 marca, miasto wypełnia się rzeźbami z kartonu, styropianu i wosku, zwanymi ninots. Na lekcji hiszpańskiego odbyła się prezentacja, która przybliżyła uczniom historie oraz przebieg tego wyda

Pomoc dla zwierząt z Żytomierza w Ukrainie

Zachęcamy Państwa do przyłączenia się do akcji Komitetu Społecznego pod przewodnictwem Dariusza Grodeckiego, Agnieszki Grodeckiej i Katarzyny Wierzbickiej, który organizuje zbiórkę karmy, akcesoriów oraz pieniędzy na zakup leków dla zwierząt z Żytomierza w Ukrainie.

Za wszystkie przyniesione do sekretariatu LO dary w imieniu 🐶 i 🐱 bardzo dziękujemy i prosimy o jeszcze.

Zbiórka trwa do 30.04.2023 r.

Szczegóły: https://powiat-legionowski.pl/aktualnosci/trwa-zbiorka-dla

My, dzieci z dworca ZOO

Zdjęcie z galerii Teatru Kamienica.

14 marca uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym „My, dzieci z dworca ZOO” w Teatrze Kamienica w Warszawie. Spektakl przedstawiał prawdziwą historię dziewczyny uzależnionej od heroiny – drogę jaką przeszła od radosnej, beztroskiej nastolatki, po silnie uzależnioną młodą dziewczynę. Na podejmowane przez bohaterkę decyzję miało ogromy wpływ otoczenie, rówieśnicy, brak odpowiedniej opieki ze strony rodziny, niewiedza na temat szkodliwego działania narkotyków.

Dzień Liczby PI – Kawiarenka i speedcubing

Każdy matematyk śni, by dokończyć liczbę PI. My wyśniliśmy sobie kawiarenkę PI-kawka i od rana świętowaliśmy z pyszną kawką i słodkościami.
Galeria –> Otwórz
Filmik na FB –> https://www.facebook.com/Liceum.Lema/videos/202834349029947

Obchodów liczby PI w LO LEMA ciąg dalszy…–> speedcubing w klasie 1A:

13 marca Antek Pawiński, z klasy IA, na lekcji matematyki, w ramach obchodzonego w tym roku w naszej szkole wyjątkowo 13 marca święta matematyki – Światowego Dnia Liczby Pi, opowiadał o swoim zainteresowaniu układaniem kostek i speedcubingiem.

Prezentował własną kolekcję kostek oraz swoje umiejętności. Opowiadał kolegom i koleżankom z klasy, jak opanowuje coraz trudniejsze algorytmy, ćwiczy układanie kostki jedną ręką oraz układanie bez patrzenia na kostkę.

Chciałby, jak tylko będzie mógł, wziąć udział w zawodach i zmierzyć się z innymi speedcuberami. Poznał już rodzaje konkurencji, sposoby punktowania, nazwy kostek, nazwy ruchów. Posiada kostki dopuszczone do zawodów oraz profesjonalny timer.

Antku, bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia, życzymy wielu sukcesów podczas wymarzonych rozgrywek i zapału do zgłębiania tajników speedcubingu. Gratulujemy niesamowitych umiejętności i dużej wiedzy.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PERUKI

Jak Samorząd Uczniowski zaprasza, to nie ma innego wyjścia trzeba włączyć się do zabawy. GALERIA –> OTWÓRZ

W ostatnim numerze szkolnego „Ucha Lema” zamieszczono anons, w którym Samorząd zachęca aby z okazji Międzynarodowego Dnia Peruki, przypadającego 10 marca, licealiści wykazali się inwencją i zaprezentowali fryzury odmienne niż zazwyczaj. Dodatkowym atutem była możliwość otrzymania „+” z wybranego przedmiotu i zwolnienie z odpytywania.

Pomysł padł na podatny grunt i wiele osób dało się ponieść… i to nie tylko uczniowie! Były włosy anielski, różowe, blond i afro. Tradycyjne i szalone.

SZKOŁA ŻAK

W czwartek, 9 marca mieliśmy spotkanie (klasy czwarte) z Panią dyrektor policealnej szkoły dla dorosłych Żak z Legionowa. Dowiedzieliśmy się, że jest ona dla osób powyżej 18 roku życia, bezpłatna pod warunkiem 50% frekwencji. Poniżej 50% frekwencji szkoła jest płatna od 99 zł do 159 zł za miesiąc.
Galeria –> OTWÓRZ

W ramach nauki w bezpłatnej szkole policealnej w Legionowie istnieje możliwość rozwijania kompetencji w następujących profesjach:

 • florysta – rok
 • technik bezpieczeństwa i higieny pracy – 1,5 roku
 • opiekun medyczny – 1,5 roku
 • technik administracji – 2 lata
 • technik usług kosmetycznych – 2 lata

W innych lokalizacjach istnieje możliwość kształcenia się na innych kierunkach:

 • technik informatyk
 • technik rachunkowości
 • technik usług kosmetycznych.

Szkoła posiada w swojej ofercie kursy jednoroczne (płatne 199 zł/miesiąc), które są dopasowane do zapotrzebowania na rynku pracy, np.

 • konsultant do spraw dietetyki
 • transport i logistyka
 • terapeuta uzależnień
 • aranżacja ogrodów
 • rachunkowość i finanse

Spotkanie było bardzo interesujące , rzeczowe i dające nam inne możliwości dalszych działań życiowych.
Natalia Jakubowska
Patrycja Jaźwińska

PROJEKT HISZPAŃSKI – „W MIEŚCIE”

Galeria –> OTWÓRZ
1 marca uczniowie klas pierwszych wybrali się do na wycieczkę do PKiN w Warszawie na wystawę Body Worlds. Ekspozycja ułatwia przyswajanie wiedzy z zakresu ludzkiej anatomii i fizjologii a fascynujące (czasami mrożące krew w żyłach) opowieści przewodników – studentów medycyny zachęcają do refleksji nad stylem życia i rozbudzają wyobraźnię zwiedzających.

PROJEKT HISZPAŃSKI – „W MIEŚCIE”

🇪🇦 🇪🇦 Projekty edukacyjne z języka hiszpańskiego wykonane przez uczniów klasy 1. Temat projektu „En la ciudad” (W mieście) 🇪🇦 🇪🇦 –> GALERIA OTWÓRZ

PROJEKT KIERUNKOWSKAZ – WYŻSZA SZKOŁA BANKOWA W WARSZAWIE

W czwartek, 2 marca uczniowie klas 3 i 4 uczestniczyli w projekcie „Kierunkowskaz”, a to za sprawą p. Agnieszki Nowakowskiej, wykładowcy Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i drużyny WSB –> GALERIA OTWÓRZ.

W ramach wspomnianego wcześniej projektu WSB wysłuchaliśmy wykładu „Jak dobrze wypaść na prezentacji w szkole i na studiach, w czasie występu przed publicznością, czy ustnego egzaminu?”. Wśród wielu cennych rad i wskazówek jakie otrzymali licealiści, były również takie, że skarpety mogą odegrać ważną rolę podczas prezentacji i to, że pierwszych 12 minut wystąpienia to najlepszy czas, żeby przekazać odbiorcom kluczowe wiadomości.

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie – dziękujemy.

TUTANCHAMON – GROBOWIEC I SKARBY

Tuż przed feriami uczniowie klasy 3 b odwiedzili wystawę „TUTANCHAMON – GROBOWIEC I SKARBY” –> ZDJĘCIA

Na ekspozycji zaprezentowana została komora grobowca a w niej skarby słynnego egipskiego faraona. Nasi licealiści zwiedzając wystawę, mogli poczuć się jak Howard Carter, który 100 lat temu odkrył to wyjątkowe znalezisko i jako pierwszy zobaczył je po wiekach.

Projekt hiszpański

Projekt edukacyjny wykonany przez uczniów kl I z języka hiszpańskiego – „Mi casa” (Mój dom).

Galeria –> OTWÓRZ

Mazowieckie Igrzyska Młodzieży – Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym

W ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym.

2 lutego w sali gimnastycznej Powiatowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Serocku 6 reprezentacji żeńskich i 7 reprezentacji męskich stanęło do walki o miejsca na podium. Liceum im. S. Lema reprezentowali: Amelia Folgrat 3b, Olga Orzewska 2b, Alicja Zapiór 1a, Kacper Michalski 4a i Dawid Staniszewski 3a. Rozgrywki odbywały się w systemie kołowym (każdy z każdym). Wyrównane pojedynki rozstrzygał debel.

Okazało się, że odbijanie piłeczki ping-pongowej całkiem nieźle nam wychodzi😊. W kategorii Licealiada dziewczęta zdobyły złoto a chłopcy srebro.

Gratulujemy sukcesu 🙂
Galeria zdjęć na FB –> otwórz

Srebrni szczypiorniści

Koniec tygodnia przyniósł nam sukcesy sportowe. Jeszcze nie nacieszyliśmy się czwartkowymi dokonaniami tenisistów stołowych, a już w piątek (03.02) mieliśmy kolejny powód do dumy.
Męska reprezentacja naszego liceum wywalczyła SREBRO w Powiatowych Zawodach w Piłce Ręcznej, kategoria Licealiada.

Gratulujemy🏆

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć –> https://www.facebook.com/photo/?fbid=490439126616903&set=pcb.490441416616674

Finał konkursu powiatowego „Myśl globalnie, działaj lokalnie. Segregujesz – zyskujesz”

W poniedziałek 30 stycznia 2023 odbyło się podsumowanie czwartej edycji powiatowego konkursu ekologicznego „Myśl globalnie, działaj lokalnie. Segregujesz – zyskujesz”. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, którzy przez cały ubiegły rok zbierali nakrętki, makulaturę i baterie, w kategorii SZKOŁA znów stanęliśmy na podium, zdobywając w tym roku miejsce III. Warto wspomnieć, że w roku ubiegłym zajęliśmy miejsce II., a w 2021 – I.
Wśród uczniów naszego LO największą liczbę kilogramów baterii, nakrętek i makulatury dostarczyli uczniowie klasy 4B: Paulina Kołakowska, Kacper Wiśniewski i Monika Burkacka.
GALERIA z bohaterami szkolnej segregacji –> OTWÓRZ

Dziękujemy organizatorom konkursu za możliwość wspólnej zabawy oraz licealistom za zaangażowanie w sprawy ekologii.

Paczka na Kresy

Finał WOŚP 2023

GALERIA –> OTWÓRZ

8 wolontariuszy w terenie i kilkunastu na miejscu w Józefowie (nauczycieli, uczniów, rodziców i przyjaciół szkoły), wiele dni przygotowań, finałowe licytacje, sprzedaż hot dogów, pączków, ciasteczek francuskich i wielu rozmaitych kiermaszowych różności, malowanie twarzy i kolorowe warkocze, występ na scenie. Współpraca uczniów, nauczycieli, rodziców, dyrektora i sekretarza LO.

Efekt: 10704,49 zł, które Liceum Lema dorzuca do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (4646,20 zł – stoisko kiermaszowe, 1750 zł – licytacje główne, 4308,29 zł – zebrane przez wolontariuszy, w tym rekordzista Klaudia z klasy 3A – 1619,27 zł), 350 sprzedanych hot dogów, nieskończenie wiele ciastek i WOŚPowych gadżetów.

Klaudia Niebrzegowska, 3A

Serdecznie dziękujemy firmie Lantmannen Unibake Poland (marka Schulstad) za przygotowywanie w trakcie WOŚP hot dogów oraz sprzedaż ciastek oraz p. Jackowi Jacynie za serwowanie smakołyków i pomoc w przygotowaniach stoiska..
Dziękujemy :
p. Dorocie Gawrońskiej za przekazanie na licytację główną wspaniałego obrazu
p. Kindze Bonieckiej (Pracownia Wdzięku i Urody) za przekazanie bonu na zabieg mikrodermabrazji diamentowej na licytację główną,
p. Annie Sabali za przekazanie bonu na kolację dla dwóch osób do Shushi Go w Legionowie (na licytację główną) oraz za wsparcie organizacji stoiska Liceum
p. Annie Grodzkiej za przekazanie wielu zestawów biżuterii ręcznie robionej na stoisko WOŚP
p. Magierowskiej za przekazanie kompletu książek– Remigiusza Mroza na licytację główną
p. Ostrowskim za przekazanie milionów smacznych pączków na sprzedaż na stoisku WOŚP
p. Woźniak za przekazanie przepięknych wyrobów hand made oraz różnych gadżetów na stoisko WOŚP
uczennicy Katarzynie Demkiv za przygotowanie przepięknych konstrukcji origami na stoisko WOŚP
uczniom Maćkowi Kloc, Kacprowi Pieśniakowi, Mikołajowi Bańburskiemu za przekazanie na stoisko WOŚP komiksów, książek i gier
nauczycielom Katarzynie Jastrzębowskiej, Magdalenie G-Bulge, Anecie Bala, Carolinie Rejner za przekazanie na stoisko WOŚP różnorodności do licytacji.
p. Kajetanowi Bulge za pomoc w sobotnim przygotowaniu stoiska WOŚP oraz składaniu stoiska po zakończeniu licytacji.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom i pracownikom LO (Kasi Jastrzębowskiej, Emilii Turek, Grażynie Miśkowicz, Kasi Osieckiej, Carolinie Rejmer-Witkowskiej, Anecie Bala, Magdzie G-Bulge, pani Izabeli Jacynie) oraz uczniom, którzy wpierali organizację stoiska Liceum (Krystian Sobótko – super sprzedawca i Julia Sobótko, Katarzyna Demkiv, Gabriela Woźniak, Maciek Kloc) oraz organizowali atrakcje dla dzieci (malowanie twarzy i warkocze – Klaudia Niebrzegowska, Martyna Kurant, Zuzanna Szczepańska, Alicja Kawka).

Dziękujemy wolontariuszom pracującym w terenie (Klaudia Niebrzegowska, Aida Błędniak, Klaudia Peryt, Dominik Jarmuła i Kacper Wasiak, Jan Olkowski, Mateusz Sabala (przy wsparciu Mikołaja Bańburskiego), Aleksandra Wiśniewska).

Dziękujemy Weronice Ostaszewskiej za cudowny występ na WOŚPowiej scenie i Lidii Piekutowskiej za fotografowanie wydarzenia.

Dziękujemy uczniowi Łukaszowi Czechowskiemu za pomoc w dekorowaniu i organizacji przestrzeni WOŚPowej w Józefowie oraz uczniowi strażakowi Jakubowi Kmieciakowi za pomoc w porządkowaniu sali po oficjalnym zakończeniu licytacji.

POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE SZCZEGÓLNIE, GDY DZIAŁA SIĘ RAZEM 🙂

Spotkanie z Wokulskim i Łęcką 25 i 26 stycznia na Złotej 9

XIX- wieczna Warszawa – sklep galanteryjny Wokulskiego na Krakowskim Przedmieściu, a w nim wytworne klientki i subiekci pokazujący towary. Tuż obok, w małym pokoiku Ignacy Rzecki wspominający dawno niewidzianego przyjaciela. Tak rozpoczęło się przedstawienie „Lalka” w wykonaniu aktorów Teatru Sceny Polskiej z Czeskiego Cieszyna, na które udali się uczniowie klas IV, III i II oraz I wraz ze swoimi opiekunami.

Dzięki wspaniałej scenografii (klasyczne kostiumy i stylowe wnętrza) młodzież mogła przenieść się do arystokratycznego salonu, na dworzec kolejowy, do paryskiego laboratorium Geista czy z ogrodów prezesowej Zasławskiej na warszawską ulicę. Mogła obserwować rozwijające się uczucie Wokulskiego do wyniosłej Izabeli Łęckiej, mogła poznać Ochockiego – pozytywistycznego idealistę – wynalazcę czy badacza ludzkich włosów doktora Szumana.
Mimo że zabrakło wyścigów konnych i pojedynku pomiędzy baronem Krzeszowskim i Stanisławem Wokulskim, przedstawienie było dobrą formą powtórzenia lektury. Uczniowie mogli porównać dzieło Bolesława Prusa ze spektaklem teatralnym.

To była cenna lekcja języka polskiego i historii.
Galeria –> OTWÓRZ

Studniówka 2022/2023 🙂

Pierwsza studniówka Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym już za nami.

W piątek 20 stycznia w Rezydencji Szafran uczniowie klas maturalnych bawili się na pierwszym balu studniówkowym w historii liceum. Tradycyjnego poloneza wraz z uczniami rozpoczęły panie: Magdalena Grodzka-Bulge – dyrektor szkoły, Anna Wenerska – wychowawczyni  klasy 4A i Aneta Bala – wychowawczyni klasy 4B, by już po chwili, obdarowane kwiatami, w gronie nauczycieli, zaproszonych gości oraz rodzin i znajomych uczniów móc podziwiać cały taniec. Dodam, że był to polonez z filmu „Pan Tadeusz”, skomponowany przez Wojciecha Kilara

Od tańca przeszliśmy do przemówień. Głos zabrali: Magdalena Grodzka-Bulge – dyrektor LO, Maciej Mazur – wójt gminy Nieporęt oraz Agnieszka Powała radna Rady Powiatu Legionowskiego i przewodnicząca Komisja Oświaty, Kultury i Sportu. Zebrani wysłuchali również listu Sylwestra Sokolnickiego – starosty Powiatu Legionowskiego, skierowanego do młodzieży a odczytanego przez p. Agnieszkę Powałę. 

W dalszej części programu głos zabrali uczniowie, którzy w sposób żartobliwy i rymowany „rozprawili” się z nauczycielami. Były również podziękowania dla rodziców, za wsparcie, życzliwość i dobre słowo. Oficjalną część zakończyły słowa Jana Kochanowskiego „Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli”, które były impulsem, by zabawę zacząć. 

Za 100 dni matura. Maturzystom życzymy powodzenia w maju!

ZDJĘCIA: https://www.facebook.com/photo/?fbid=480912760902873&set=pcb.480914300902719
https://www.facebook.com/photo/?fbid=481494684178014&set=pcb.481495644177918

FILM: https://youtu.be/dZXQ7joXGvw?fbclid=IwAR0GM7pDBN3PUD3SDi5gVO_xp4EgdTZrGTa-oUSM-LfwH7B5aQGrBY2BUY8

Mistrzostwa Powiatu Dziewcząt i Chłopców w Piłce Koszykowej

Dnia 10-11 stycznia w Legionowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Dziewcząt i Chłopców w Piłce Koszykowej.

Dziewczęta z naszej szkoły po bardzo ekscytujących meczach wywalczyły III miejsce, natomiast chłopcy zajęli miejsce VI.
Dziękujemy za sportowe emocje 🙂
Galeria –> OTWÓRZ

Mistrzostwa Powiatu Dziewcząt i Chłopców w Piłce Koszykowej

Dnia 10-11 stycznia w Legionowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Dziewcząt i Chłopców w Piłce Koszykowej.

Dziewczęta z naszej szkoły po bardzo ekscytujących meczach wywalczyły III miejsce, natomiast chłopcy zajęli miejsce VI.
Dziękujemy za sportowe emocje 🙂
Galeria –> OTWÓRZ

Listy z Finlandii – c.d.

Galeria –> OTWÓRZ

Hei, witajcie, hello 🙂

Otrzymaliśmy kolejne listy w ramach międzynarodowej współpracy ze szkołą, która mieści się w miejscowości Tyrnävä w północnej Finlandii, nieopodal miasta Oulu. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak wygląda tamtejsza zima i obchody świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie są bardzo zaangażowani w projekt i coraz sprawniej idzie im prowadzenie korespondencji w języku angielskim. Często dopytują, czy przyszły już listy i mają okazję obserwować, że jest to dość czasochłonny proces. Radość z otrzymanych listów jest za to wprost proporcjonalna do długości oczekiwania 🙂

Na zdjęciach: uczennice z klasy 1B na tle gazetki na temat Finlandii, listy, logo projektu wykonane przez Maćka z klasy 1A, logo i zdjęcie budynku szkoły w Finlandii.

Hyvää Uutta Vuotta, Szczęśliwego Nowego Roku, Happy New Year 🙂

Zbiórka na rzecz schroniska

Z inicjatywy uczniów z klasy 1A i ich rodziców w naszym liceum prowadzona była zbiórka na rzecz schroniska w Józefowie. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zyczenia_od_LO_LEMA_2022_swieta_m.jpg

Krótkie wspomnienie Wigilii klasowych

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Wspomnienie_klasowych_wigilii_m-1024x670.jpg

Kursy maturalne – 70% dofinansowania

Nowe możliwości dla uczniów

Mam przyjemność poinformować, że Pan Starosta uzyskał dla naszej młodzieży szkolnej duże zniżki na dodatkowe kursy online przygotowujące do najważniejszych w ich życiu egzaminów! ✍️

Dzięki podpisanemu porozumieniu z Fundacją Miasto (powołaną przez Związek Miast Polskich) oraz Lecturus Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, rodzice i uczniowie otrzymają 70% zniżki od ceny regularnej na lekcje z matematyki, j. polskiego i j. angielskiego ONLINE.

Dodatkowe zajęcia przeznaczone są dla maturzystów!

To doskonała okazja dla młodzieży, by przy wsparciu certyfikowanych nauczycieli i trenerów oświaty:

• powtórzyć materiał omawiany w szkole,

• dowiedzieć się i przypomnieć sobie strategie rozwiązywania zadań egzaminacyjnych,

• omówić z nauczycielami kluczowe zagadnienia egzaminacyjne,

• nadrobić zaległości i zrozumieć, z czym mają problem na lekcjach w szkole.

Na jeden przedmiot składa się 25 godzin lekcyjnych, prowadzonych w formule online, 1 x w tygodniu. To wszystko w preferencyjnych cenach, na nowoczesnej platformie e-learningowej w formie wykładów i ćwiczeń z wykorzystaniem różnego rodzaju aplikacji i materiałów multimedialnych dedykowanych konkretnym przedmiotom, z dostępem do VOD z minionych lekcji.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z ofertą na stronie: ➡️ https://www.lecturusjunior.pl/ oraz dokładnymi informacjami dotyczącymi poszczególnych kursów na ➡️ https://sklep.lecturus.pl/.

Więcej informacji o Fundacji Miasto ➡️ https://fundacjamiasto.pl/  oraz Lecturus ➡️ https://lecturus.pl/

Kacper Wiśniewski naszym kandydatem na Arcymistrza 🙂

17-18 grudnia w sali widowiskowej im. Krzysztofa Klenczona odbył się I Świąteczny Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Wieliszew. Organizatorem był Gminny Klub Szachowy Dwie Wieże oraz Stowarzyszenie Młodzi Dla Rozwoju-EMKA.

Turniej A, który trwał dwa dni adresowany był do zawodników z minimalnym rankingiem 1400 pkt. według Polskiego Związku Szachowego.

W niedzielę odbył się także Turniej B, w którym rywalizowało ze sobą 26 uczestników a wśród nich uczeń naszego liceum Kacper Wiśniewski (na zdjęciu – pierwszy po prawej) i to właśnie on zajął I miejsce w Turnieju B.

Jesteśmy dumni z Kacpra.

Źródło: FB Wieliszewskiego Klubu Szachowego Dwie Wieże

Wyróżnienie dla Kasi Demkiv

16 grudnia 2022 w Sali Imprez Domu Kultury „Kolorowa”odbył się uroczysty Wieczór Laureatów, czyli osób nagrodzonych lub wyróżnionych w XX MAZOWIECKIMKONKURSIE RECYTATORSKIM JEDNEGO POETY – PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI MAŁGORZATY HILLAR
Założeniem konkursu było przybliżenie i rozszerzenie wiedzy o twórczości poetki, umożliwienie laureatom i wyróżnionym publicznej prezentacji recytatorskiej, jak również inspirowanie do działalności artystycznej. Konkurs składał się z 3 etapów oraz zajęć warsztatowych zorganizowanych dla uczestników.

Jak już wszyscy wiedzą, naszą szkolę reprezentowała uczennica klasy III B, Kateryna Demkiv, która musiała zmierzyć się z 20 innymi uczestnikami zakwalifikowanymi do finału konkursu. Bardzo się cieszymy z sukcesu Kasi, bo wierszem „Jak słońce” wyrecytowała WYRÓŻNIENIE.

To już kolejny sukces w konkursie – w ubiegłym roku Kasia wywalczyła miejsce I, a w 2020 – wyróżnienie.

Brawo, Kasiu! Jesteśmy dumni 🙂

Kolejny sukces sportowy Juliusza Bojanowskiego

3 grudnia 2022 r. w przystani Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego przy ul. Wioślarskiej 6 odbyły się Mistrzostwa Mazowsza na ergometrach wioślarskich, w których startował uczeń klasy I B, Juliusz Bojanowski. Startował na odległość 2000 m w kategorii juniorów młodszych, w której uzyskał czas 7.34, zdobywając tym samym 3 miejsce.

W zawodach startowało 48 chłopców i 16 dziewcząt z Warszawy, Płocka, Kalisza oraz Krakowa. Zdobycie miejsca na podium w Mistrzostwach Mazowsza było nie lada wyzwaniem. Jak przyznaje Juliusz, jest z siebie bardzo zadowolony, ponieważ nie spodziewał się takiego wyniku.

My też jesteśmy dumni z takiego ucznia i życzymy mu dalszych sukcesów w dyscyplinie, którą uprawia.

Sukcesy, sukcesy…

Jest nam miło poinformować, że:

– uczennica klasy III B, Kateryna Demkiv, zakwalifikowała się do finału XX Mazowieckiego Konkursu Recytatorskiego Jednego Poety Przegląd Twórczości Małgorzaty Hillar. Wieczór Laureatów odbędzie się 16.12.2022 r.(piątek) godz. 18.00 w Sali Imprez Domu Kultury „Kolorowa”. Podczas wieczoru jury wyłoni zwycięzców i wyróżnionych. Trzymamy za Kasię kciuki, aby stanęła na podium.

Karina Bogdańska z klasy II B zakwalifikowała się do kolejnego etapu OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z WIEDZY O AFRYCE.

Serdecznie gratulujemy 🙂

„Jest taki dzień….”

Galeria –> OTWÓRZ

W środę 7 grudnia na auli szkolnej zgromadzili się uczniowie, rodzice, przyjaciele szkoły, nauczyciele a także zaproszeni goście. Okazja była szczególna – wieczór poezji wigilijnej. Te magiczne chwile spędzone w klimacie kolęd i pastorałek a także poezji były okazją do wspólnego spotkania w duchu nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Wzruszeń i głębokich przeżyć dostarczyli nam uczniowie, którzy pod opieką Anety Bala i Anny Wenerskiej przygotowali program artystyczny. Zgromadzeni mogli wysłuchać wierszy Krystyny Chojeckiej i naszej uczennicy Oliwii Jankowskiej oraz kolęd i pastorałek nie tylko w języku polskim ale również ukraińskim, hiszpańskim i angielskim. Do wspólnego śpiewania zaprosiliśmy również publiczność😊. Nie zabrakło pięknych słów o wyjątkowości Bożego Narodzenia i zachęty do spędzania tego czasu w sposób szczególny wraz z bliskimi. Wspomnieliśmy również tradycje i przesądach związane ze świętami.

Zanim udaliśmy się na słodki poczęstunek i zimową herbatę, życzenia zgromadzonym złożyli: Konrad Michalski – wicestarosta powiatu legionowskiego, Magdalena Grodzka – Bulge – dyrektor LO a także ksiądz Mirosław Dobruk.

Wesołych Świąt!

Ps. Tak zaciemniliśmy scenę, że nie mamy zdjęć z przedstawienia, ale z części po… + krótki filmik (pastorałka w języku ukraińskim). Występowali: uczniowie klasy 4B, 3b, 2b, 1a wraz z p. Anetą Bala i p. Anną Wenerską. Serdecznie dziękujemy.

Mikołajki w HULA KULA

1 grudnia klasy pierwsze wybrały się do rozrywkowego centrum Warszawy – Hulakula. GALERIA –> OTWÓRZ

W kilkuosobowych zespołach uczniowie grali w kręgle oraz korzystali z innych atrakcji. Po zaciętej sportowej rywalizacji zabawa przeniosła się do części restauracyjnej, gdzie przy dźwiękach piosenek z dzwoneczkami pierwszoklasiści zajadali się prawdziwą Włoską pizzą, frytkami oraz innymi smakołykami.

———————–

Maciej Kloc – kolejne sukcesy w zawodach pływackich

Maciek Kloc – od tego roku uczeń LO im. S. Lema w Stanisławowie Pierwszym, a także pływak znakomity.

Miło nam przekazać informację, że podczas Otwartych Zimowych Mistrzostw Warszawy w Pływaniu zajął 1. miejsce na 100 m stylem klasycznym.

Gratulujemy Maciek!

——————-

Mikołajki

Mikołaj, Śnieżynka i wesoły Renifer i małe upominki, czyli grudniowa niespodziewanka dla uczniów z LO Lema. GALERIA –> OTWÓRZ

Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za smakowite prezenty….

————-

ZAPROSZENIE

PACZKA NA KRESY – PODZIĘKOWANIA

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli akcję Paczka na Kresy (w tym przekazali dary dla mieszkańców Kostopola w Ukrainie).

Jesteście wspaniali 🙂

Ps. Zdjęcie przedstawia tych darczyńców, których fotograf zdołał złapać.

Przedsmak mikołajek – esy-floresy na lodowisku…

Klasy III A i III B oraz koledzy i koleżanki z klasy II B, chcąc poczuć przedsmak mikołajek, wybrały się z panią Moniką Wysocką i panem Piotrem Kutra na lodowisko. W iście świątecznej scenografii trzecioklasiści i ich młodsi koledzy szusowali, kręcąc piruety i inne wygibasy. Radości było co niemiara, a i upadków prawie w ogóle. GALERIA –> OTWÓRZ

Po wysiłku fizycznym klasy udały się do kina na film „Listy do M.” 5, podczas którego śledziły nowe świąteczne perypetie znanych bohaterów.

To była niezwykła wycieczka, bowiem dzięki niej klasy mogły jeszcze bardziej się zintegrować i wyśmienicie bawić.

ANDRZEJKI

SŁODKA ANDRZEJKOWA MATEMATYKA W LO LEMA Z CZARODZIEJEM W TLE 🙂

Wróżby, zagadki i małe co nie co… –> OTWÓRZ ZDJĘCIA

—————————-

Serdeczne podziękowania dla Julii Sobótko za reprezentowanie szkoły w konkursie historycznym…

GALERIA –> OTWÓRZ

Julia Sobótko (uczennica klasy 1B) w listopadzie spróbowała swoich sił w Ogólnopowiatowym Konkursie Historycznym ,,Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918. Rola Józefa Piłsudskiego”, organizowanym przez Powiatowy Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. J. Siwińskiego w Legionowie.

W poniedziałek 28 listopada na uroczystej sesji rady powiatu odbyło się wręczenie nagród. Julkę nagrodzono za udział. Nagrodę odebrała także p. Emila Vedral, która była opiekunem konkursu po stronie szkoły.
Gratulujemy

Honorowe krwiodawstwo – konkurs poetycki

Akcja krwiodawstwa

My już po 🙂 Zapraszamy do Stanisławowa Pierwszego, ul. Izabelińska 8 (do godz. 13:00)…

Hiszpańskie gotowanie

W tym tygodniu w klasie 2B na lekcji hiszpańskiego, odbyły się lekcje kulinarne. Uczniowie przygotowali w domu typowe hiszpańskie dania, a na lekcji odbyła się ich degustacja. Było pysznie. ¡Qué aproveche! 🙂

Lekcja historii dla młodszych kolegów

Galeria –> OTWÓRZ

W dniu 23 listopada, uczeń naszego liceum Mikołaj Jacyna (członek Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego) poprowadził zajęcia w szkole podstawowej w Stanisławowie Pierwszym dla klasy VIB o historii 2 Korpusu Polskiego, szlaku bojowym, oraz o umundurowaniu i wyposażeniu polskich żołnierzy w czasie 2 Wojny Światowej. Uczniowie mogli zobaczyć ekwipunek oficera 2 Korpusu, oryginalne przedmioty pochodzące z lat 40 oraz co żołnierz trzymał w swoim plecaku.

Mistrzostwa Powiatu w Unihokeja

22 listopada w Wieliszewie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Unihokeja. Drużyna chłopców zdobyła II miejsce. Dziewczęta zajęły miejsce czwarte. GALERIA –> OTWÓRZ
Serdeczne gratulacje dla wyśmienitych sportowców 🙂

autor: Powiat Legionowski

Edukacja prawna

W poniedziałek, 21 listopada młodzież z naszego liceum miała okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu prawa. GALERIA –> OTWÓRZ

Dzięki współpracy Fundacji Togatus i Starostwa Powiatowego w Legionowie, radca prawny Maciej Łabuś przeprowadził dla klas czwartych i trzecich wykład „Pierwsza praca”. Klasy pierwsze i druga wysłuchały wykładu „Hejt, a swoboda wypowiedzi – skutki prawne”. Każda z prelekcji była połączona z warsztatami. 
Bardzo dziękujemy.

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej

18 listopada licealiści oraz nauczyciele uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z pierwszej pomocy przedmedycznej. Jak co roku spotkanie organizowane było przez Stowarzyszenie HDK Legion przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Legionowie. Szkolenie poprowadził pan Łukasz Ciasnocha.
Serdecznie dziękujemy.

Nadchodzące akcje KRWIODAWSTWA

Zapraszamy na akcję poboru krwi w dniu 19 listopada 2022 r. w godz. 8.00-12.00 – Ratusz Miejski w Legionowie. Akcje będą kontynuowane w dniu 21.11 oraz 26.11 – szczegóły na zdjęciach poniżej.

Juliusz Bojanowski – młody wioślarz

Juliusz Bojanowski – uczeń klasy 1B dał się nam już poznać jako pszczoła podczas wesołego piątku w naszym liceum. Dziś odkrywany kolejne oblicze Julka.

 „Nazywam się Juliusz Bojanowski i od pół roku trenuję w Warsaw Rowing Club w Warszawie. Pływam na wioślarskiej łodzi sportowej. Na moich pierwszych zawodach, czyli Mistrzostwach Polski Młodzieży w Poznaniu, które odbyły się 7 i 8 lipca 2022 r., wraz z załogą, zająłem 5 miejsce w finale 4x+CH (czteroosobowa łódka z dwoma wiosłami i sternikiem). Następny start był we wrześniu w Płocku. Tym razem los był przewroty i  nasza łódka niestety popsuła się. 16 października podczas Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w Wioślarstwie moja załoga zajęła pierwsze miejsce w kategorii 4xCH (czteroosobowa łódka z dwoma wiosłami).

Chciałbym również opowiedzieć, na czym polega wioślarstwo. Głównym zadaniem wioślarzy jest wprowadzenie w ruch łodzi za pomocą własnych mięśni i wioseł. Wioślarze są zwróceni do siebie plecami, tyłem do kierunku ruchu łodzi (wyjątek stanowi sternik). Siedzą na specjalnych wózkach jeżdżących wzdłuż podłużnej osi łodzi, a stopy mają w butach zamocowanych na stałe do podnóżków. Łódka musi być szybka, dlatego jej konstrukcja – wydłużony kształt i zaokrąglone dno – mają jej to umożliwić. Wpływa to niestety na niestabilność i trudności w opanowaniu. Wiosłujemy w pojedynkę lub w zespołach 2-, 4-, 8-osobowych.”

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do Julka, któremu życzymy wytrwałości i sukcesów.

Mistrz i Wicemistrz Powiatu w Badmintona

GALERIA –> OTWÓRZ

10 listopada w hali sportowej Spectrum Sportu Legionowo odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szkół Licealnych w Badmintona. Uczniowie naszej szkoły po bardzo emocjonujących rozgrywkach wywalczyli I i IV miejsce wśród chłopców oraz  II miejsce dziewcząt.

Pierwsze miejsce chłopców: Michalski Kacper,  Staniszewski Dawid. 
Drugie miejsce dziewcząt: Trawczyńska Nicole, Kurant Oliwia, Kawka Alicja, Wojtkowska Patrycja.
Czwarte miejsce chłopców: Bala Jakub, Topolski Dawid.    

Serdeczne gratulacje 🙂

Obchody rocznicy Odzyskanie Niepodległości przez Polskę, #SzkołaDoHymnu

10 listopada uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. S. Lema uczcili 104. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. GALERIA –> OBEJRZYJ

Tuż po godzinie 11: 00 zebrali się na górnym korytarzu ozdobionym gazetką tematyczną oraz w klasach, by dokładnie o 11:11, po komendzie pani dyrektor: „Do hymnu”, zaśpiewać cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym przystąpili do ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu, organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Uczniowie i nauczyciele brali także udział w obchodach gminnych, które rozpoczęły się od mszy św. w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie. Następnie dokonano odsłonięcia masztu postawionego w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”, wciągnięcia flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt, pod którym odśpiewano hymn państwowy.

Po mszy św. wszyscy zebrani uczestniczyli w Apelu Pamięci Oręża Polskiego. W asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych wystawionej przez 9 Brygadę Wsparcia Dowodzenia DGRSZ w Białobrzegach złożono kwiaty pod pomnikiem na Placu Wolności.

Bardzo dziękujemy nauczycielom oraz uczniom z klasy 3B, którzy reprezentowali poczet sztandarowy (Kateryna Demkiv, Oliwia Jankowska, Krystian Sobótko i Kacper Wasiak) za wzorową postawę i zaangażowanie w obchody tej uroczystości. Podczas uroczystości uczeń klasy 4B – Mikołaj Jacyna (członek Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego) złożył wraz z delegacją Stowarzyszenia wieniec pod pomnikiem na Placu Wolności w Nieporęcie, oddając tym samym hołd poległym za wolność Ojczyzny.

Debata DEMONY WOJNY

Serdeczne gratulacje dla uczniów z klasy 3B, którzy 10 listopada reprezentowali Liceum Lema podczas debaty uczniowskiej DEMONY WOJNY: Krystian Sobótko, Kacper Wasiak, Nazar Khavroniuk i Wiktor Wenerski…
GALERIA –> OTWÓRZ

Wspomnienie o Wacławie Sierpińskim #SzkołaPamięta

Wspomnienie o Wacławie Sierpińskim #SzkołaPamięta

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji –> OTWÓRZ

Spotkanie ze Strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej z Kątów Węgierskich

Na pytanie o to kim zostaniesz jak dorośniesz, chyba większość małych chłopców odpowiadała, że strażakiem, ewentualnie policjantem. 

W piątek 28 października pierwszoklasiści mogli zrealizować swoje marzenia i chociaż przez chwilę wcielić się w rolę bohaterów z dzieciństwa. Jeden z naszych uczniów  należący do Ochotniczej Straży Pożarnej w  Kątach Węgierskich zorganizował przyjazd i prezentację wyposażenia wozu strażackiego. Podczas spotkania można było wejść do środka, obejrzeć i posłuchać informacji o zastosowaniu profesjonalnego sprzętu ratowniczego, a także przymierzyć prawdziwy mundur strażacki.

GALERIA –> OTWÓRZ

Kto przebrany – niepytany, czyli wesoły piątek w LO LEMA 😉

Kto przebrany – niepytany – zapraszamy do obejrzenia wesołej galerii –> OTWÓRZ

———————————–

Spotkanie autorsko-podróżnice z Panią Marzeną Filipczak

p. Marzena Filipczak

W czwartek, 27 października gościliśmy w naszej szkole wspaniałą osobę – Panią Marzenę Filipczak – globtroterkę, autorkę książek, felietonów i poradników podróżniczych. Pani Marzena podróżując samotnie, od 15 lat, zwiedziła już prawie cały świat.

Spotkanie autorsko – podróżnicze odbyło się pod hasłem: „Ludzie: na pustyni, w dżungli i wśród wiecznych lodów”. Dostaliśmy odpowiedzi na pytania: Czy oaza to wieś z palmami? Po co Grenlandczykom samochody, skoro na ich wyspie nie ma dróg? Czy ludzie mieszkający w kilkadziesiąt osób w jednym domu są naprawdę biedni? Jak się żyje w wysokich Himalajach, na wyspach na jeziorze Titicaca i w afrykańskich wsiach, do których nocami wchodzą słonie i dlaczego – choć nam się wydaje, że ich mieszkańcom jest źle – oni niekoniecznie chcieliby się z nami zamienić?  Opowieści Pani Marzeny, jej odwaga i determinacja do zdobywania nowych doświadczeń zrobiły na nas ogromne wrażenie, sprowokowały do zadawania pytań, do przemyśleń…

Dowiedzieliśmy o wielu zaskakujących wydarzeniach i historiach z życia Podróżniczki. Ponadto otrzymaliśmy piękne książki, które wzbogacą nasz biblioteczny księgozbiór. Zapewne niejeden uczeń zajrzy do nich z ciekawością i zachwytem, a może nawet odważy się na podróż śladami Pani Filipczak…

Serdeczne podziękowania dla Pani Doroty Pająk za zorganizowanie spotkania.
Zajęcia zostały dofinansowane przez Powiat Legionowski. 

Podsumowanie Zawadów sportowych 2021/2022

III miejsce dla naszego LO w klasyfikacji generalnej szkół w kategorii „Licealiada” w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nagrodę za zaangażowanie w organizację zawodów odebrał trener Przemysław Źródło 🙂

Serdeczne gratulacje.

Widzę, reaguję, tak nie postępuję

W dniach 20 i 21 października uczniowie klas pierwszych wzięli udział w 3-godzinnych warsztatach „Widzę, reaguję, tak nie postępuję” nastawionych na rozwijanie umiejętności życiowych uczniów, korygowanie błędnych przekonań normatywnych oraz przekazywanie wiedzy o negatywnych konsekwencjach używania substancji psychoaktywnych, dopalaczy i związanymi z tym problemami zdrowotnymi i społecznymi. 

Szkolenie poprowadzili instruktorzy z Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodwego. Projekt był sfinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Wszechmocni w sieci

11 października wszyscy uczniowie z Liceum wybrali się wraz z opiekunami do warszawskiego teatru Kamienica na przedstawienie „Wszechmocni w sieci”. 

Spektakl był dla każdego obserwatora scenicznych zdarzeń niezwykle mocnym przeżyciem. Poruszał problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazywał konsekwencje, o których powinno się mówić głośno. Wykreowane profile, za którymi na co dzień internauci skrywają prawdziwe uczucia, emocje, oblicza. Anonimowość oznaczającą brak odpowiedzialności za umieszczane w sieci słowo. Wszystkie ruchy dozwolone… Potem jednak – konieczność zmierzenia się z rzeczywistością…

Wyjazd został dofinansowany przez Powiat Legionowski, który co roku w swoim budżecie wydziela część pieniędzy na organizację, (dla uczniów prowadzonych przez siebie szkół) zajęć umożliwiających rozwijanie zainteresowań, pobudzających ciekawość poznawczą, wpierających działania wychowawczo-profilaktyczne. Dziękujemy.

Akcja Czytaj PL – już od 2 listopada 🙂

Nie 3, nie 10, nawet nie 12, ale AŻ 18 BESTSELLEROWYCH KSIĄŻEK OD 2 LISOPADA BĘDZIECIE MOGLI PRZECZYTAĆ LUB WYSŁUCHAĆ W RAMACH TEGOROCZNEJ ALCKJI CZYTAJ PL.

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków.

ZESKANUJ KOD

Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR, który znajdziecie na koszulkach Waszych Ambasadorów – Julki, Oli i Kasi z III B oraz pani Doroty Pająk, a także na stronie internetowej naszej szkoły. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć polskie i światowe bestsellery.

ZAPRASZAMY DO CZYTELNICZEJ ZABAWY 🙂

Od lewej: Julka, Ola, p. Dorota, Kasia

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym we wspólne sprzątanie ŚWIATA

Zaćmienie Słońca

Filtr słoneczny i umiejętności techniczne wystarczyły, by skonstruować podglądacze słonecznego zaćmienia dla naszych licealistów (serdeczne podziękowania dla p. Izy i p. Oli za pomoc). Efekt – wspaniałe zdjęcie (wykonane przez filtr) autorstwa Lidii Piekutowskiej (uczennicy klasy 3B) i to drugie – mniej wspanialsze od p. Dyrektor 😉

Dwudniowy wyjazd uczniów klas czwartych do Trójmiasta

6 października uczniowie klas 4 wybrali się na dwudniową wycieczkę do Trójmiasta. Galeria –> OTWÓRZ

Nasza podróż rozpoczęła się już o 6.00 rano, kiedy to wyruszyliśmy autokarem ze szkolnego parkingu. Po 5 godzinach byliśmy już w Gdańsku, przy Stoczni, gdzie spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem i organizatorką wycieczki. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Długi Targ, Bazylikę Mariacką oraz Pomnik Poległych Stoczniowców, czyli monument w postaci trzech krzyży z kotwicami. Po długim spacerze, mieliśmy czas refleksję i kupno pamiątek. Następnym etapem tego dnia był przejazd na Westerplatte do Pomnika Obrońców Wybrzeża, gdzie Pani organizatorka opowiedziałam nam o bohaterach, którzy przez 7 dni dzielnie walczyli o lepszą przyszłość dla Polski. Następnie nadszedł czas na zakwaterowanie i obiadokolację, po której poszliśmy zwiedzić plażę. 

Drugiego dnia wyruszyliśmy z naszego ośrodka do Gdyni, gdzie wybraliśmy się do Akwarium Gdyńskiego. Mieliśmy możliwość obejrzenia podwodnego świata Bałtyku i zgłębienia wiedzy na temat jego historii. Następnie dojechaliśmy do Sopotu, by zwiedzić to wspaniałe miasto. Niektórzy z nas wybrali się na znane nam wszystkim molo, inni zaś spacerowali po mieście, kupując kolejne pamiątki. 

Nadszedł czas na ostatni punkt naszej wycieczki. Było nim Muzeum II Wojny Światowej, które zrobiło na wielu z nas ogromne wrażenie. Tak zakończyła się nasza dwudniowa wycieczka do Trójmiasta. Wszyscy bawiliśmy się naprawdę super, lepiej się poznaliśmy i zawarliśmy nowe przyjaźnie. Dziękujemy naszym nauczycielom (p. Anecie Bala i p. Annie Wenerskiej), którzy zorganizowali nam tę niezapomnianą wycieczkę.

2. miejsce w turnieju szachowym w ramach Mazowieckich Mistrzostw Młodzieży

21.10 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku odbył się turniej szachowy dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu legionowskiego. GALERIA –> OTWÓRZ

LO im. S. Lema w Stanisławowie Pierwszym reprezentowała waleczna, czteroosobowa drużyna w składzie: Gabriel Czarnowski, Michał Paśko i Klaudia Niebrzegowska z klasy III A oraz Kacper Wiśniewski z klasy IV B. Po drugiej stronie planszy znalazły się drużyny z LO im. M. Konopnickiej i Zespołu Szkół w Komornicy.

Rozegraliśmy cztery partie (wraz z rewanżami) a każdy z graczy zasiadał do planszy skupiony i gotowy do zdobywania turniejowych punktów. Takie nastawienie przełożyło się na sukces.

Po zaciętej i emocjonującej grze zdobyliśmy 2 miejsce, z czego jesteśmy bardzo dumni:))

od lewej: Klaudia Niebrzegowska, Gabriel Czarnowski, Michał Paśko, Kacper Wiśniewski

Podróże kształcą…

GALERIA –> OTWÓRZ

Uczniowie klas pierwszych oraz drugiej mogli się o tym przekonać 7 października 2022, podczas wyjazdu do Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu Leśnym, urokliwej wsi położonej niedaleko Lublina, Nałęczowa i Kazimierza Dolnego.

Biorąc udział w warsztacie „Matematyczny Escape Room”, nasi licealiści z powodzeniem wykorzystywali wiedzę z zakresu matematyki i logicznego myślenia oraz rozwiązywali kryminalne zagadki, świetnie się przy tym bawiąc. Uczniowie, którzy wybrali „Szkołę przedsiębiorczości”, wcielili się w rolę przedsiębiorców, którzy prowadzą własne, konkurujące ze sobą firmy, co dało im możliwość poznania zasad rządzących wolnym rynkiem i sprawdzenia się w podejmowaniu decyzji biznesowych. Miłośnicy historii zaś w czasie pracy w terenie i gry historycznej musieli sprostać wyzwaniom, które odzwierciedlały codzienne życie podziemia niepodległościowego. Udział w warsztacie „Leśna Kwatera Legionistów”, pozwolił  w ciekawy sposób utrwalić wiedzę na temat bohaterów narodowych.

A że przy okazji był to najładniejszy dzień jesieni, to i na grzyby się wybraliśmy…
Gdy tylko organizator zajęć przekaże nam więcej zdjęć, załączymy je na stronie 🙂 Do zobaczenia wkrótce…

Rejonowy etap zawodów w Indywidualnych Biegach Przełajowych

5 października, uczniowie z powiatów: legionowskiego, wołomińskiego, piaseczyńskiego, otwockiego i nowodworskiego wzięli udział w rejonowym etapie Indywidualnych Biegów Przełajowych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do tego etapu zakwalifikowało się aż 9 uczniów z naszej szkoły. Sukces wywalczył Filip Surdyk z klasy 4a, który zdobył 2. miejsce i zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.

Serdeczne gratulacje. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy 🙂

Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych

Filip Surdyk, 4a

GALERIA –> OTWÓRZ
3. października w Komornicy odbyły się indywidualne biegi przełajowe.

Maciej Kloc, 1a

Nasza szkołę reprezentowało 21 uczniów z czego aż dziewięciu uczniów dostało się do dalszego etapu. W roczniku 2003-2005 bezkonkurencyjny okazał się Filip Surdyk 4A który zajął 1. miejsce. W roczniku 2006 i młodsi na podium stanął uczeń z 1AMaciej Kloc zajmując 2. miejsce

Awans do kolejnego etapu biegów uzyskali: Topolski Dawid z 3A, (miejsce 7.), Natalia Jakubowska, z 4a (miejsce 4.), Patrycja Jaźwińska z 4a (miejsce 8.), Kateryna Demkiv z klasy 3B (miejsce 9.), Wiktoria Chodorowska z 4a (miejsce 10.).

W kategorii 2006 i młodsi: Jan Olkowski 1B zajął 7. miejsce, 10. miejsce Hanna Woźnicka z klasy 1A.

W klasyfikacji generalnej dziewcząt nasze LO uzyskało miejsce 3. W klasyfikacji chłopców zajęliśmy miejsce 4.

Pozostali uczniowie uplasowali się poza pierwszą dziesiątką:
Jakub Bala 3A
Wiktor Wenerski 3B
Anna Lewandowska 2B
Julia Zakrzewska 2B
Aida Błędniak 2B
Julia Osińska 1A
Angelika Adameczek 1A
Wróbel Julia 3B
Gabriela Karasek 3A
Jakub Kaczorowski 1B
Kazimierczyk Kamila 1A
Matusiak Karol 1B
Myszkowski Kacper 1B
Ostrowski Mateusz 1A
Sabala Mateusz 1A

Wszystkim sportowcom serdecznie gratulujemy 🙂

3. miejsce w klasyfikacji generalnej dziewcząt

Nagrody dla najlepszych uczniów

29 marca najlepsi uczniowie (średnia ocen min. 5,0 w roku szkolnym 2021/2022) ze szkół prowadzonych przez powiat odebrało Nagrody Starosty Legionowskiego dla Uzdolnionych Uczniów. Wśród wyróżnionych znalazła się także uczennica naszego LO – Katarzyna Demkiv.  
Serdecznie gratulujemy 🙂

Ciąg dalszy obchodów Europejskiego dnia języków obcych

🇧🇪🇫🇮🇩🇪🇬🇪🇮🇩🇮🇪🇵🇱🇵🇹🇪🇸🇸🇪🇺🇦 Ciąg dalszy obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych.

Tym razem uczniowie przygotowywali na lekcji języka hiszpańskiego kolorowe kotyliony językowe, uczyli się liczyć w kilku językach takich jak: kastylijski, kataloński, baskijski, galicyjski, portugalski oraz niemiecki. Zrealizowali także zadanie muzyczne, w którym musieli odgadnąć, w jakim języku śpiewana była piosenka. 🇮🇹🇫🇷🇬🇧🇪🇸🇩🇪🇩🇰🇵🇹🇸🇦

Sztafety biegów przełajowych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży
BRĄZ DLA DZIEWCZYN Z LO LEMA

Mamy brązowy medal w powiecie legionowskim w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt – zawody w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży.
Reprezentacja naszej szkoły wystąpiła w składzie: Adameczek Angelika, Kazimierczyk Kamila, Osińska Julia, Tyłka Julia, Woźnicka Hanna, Pielach Sandra, Demkiv Kateryna, Jakubowska Natalia, Jaźwińska Patrycja, Zając Karolina. 
Sztafeta męska wywalczyła 4 miejsce.
Gratulujemy 🙂

Dzień języków obcych

Ile liter ma najdłuższe słowo w języku niemieckim? W jakim kraju mówi się po aleucku? Jakim językiem posługiwali się wikingowie? Na te i inne pytania odpowiadali uczniowie klasy 1 i 2 w ramach obchodów Dnia Języków Obcych. Quiz miał charakter multimedialny, a uczniowie korzystali podczas zabawy ze swoich smartfonów i aplikacji Kahoot. Było sporo emocji, okrzyki radości, dreszczyk rywalizacji, a największym zaskoczeniem dla uczniów było znaczenie słowa ‘colazione’ w języku włoskim, które oznacza… śniadanie 🙂 

Piątki w szkole nie muszą być nudne!

23 września w ramach integracji uczniowie klas pierwszych wzięli udział w teleturnieju Familiada przygotowanym przez starszych kolegów i koleżanki. Refleks, umiejętność pracy w zespole i poczucie humoru były nieodłącznymi elementami zaciętej rywalizacji. I chociaż po godzinie zmagań nie udało się wyłonić zwycięzców, wszyscy dobrze się bawili.

III miejsce Filipa Surdyka w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie

Filip Surdyk obecnie jest uczniem klasy IV a naszego liceum. Od samego początku, kiedy zjawił się w murach naszej szkoły, dostarczał wielu emocji czy to biegając, czy też jeżdżąc na rowerze.

Tym razem znów nas zaskoczył. Nic nikomu nie mówiąc, 10 września w miejscowości Bardo, wziął udział w zawodach kolarskich na szczeblu krajowym. Co z tego wynikło? Filip został brązowym medalistą w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie.

Jak wspomina przygotowania i wjazd na metę? Przeczytajcie …

„Na trasę wyścigu przyjechałem już w środę, aby na spokojnie zrobić objazd całej rundy, która liczyła 56 km. Trasa okazała się być prosta technicznie, lecz posiadała całą masę sztywnych podjazdów, które wiedziałem, że na wyścigu dadzą mocno w kość. Pogoda w nocy przed startem nie była zbyt łaskawa, ponieważ całą noc padał ulewny deszcz, który mocno zmienił warunki na trasie. 

Początek wyścigu był zaplanowany na godzinę 11.00 i od razu po starcie honorowym chłopaki narzucili bardzo mocne tempo. Po 30 minutach zostało nas w pierwszej grupie tylko pięciu. Na 25. kilometrze trasy faworyt wyścigu postanowił mocno zaatakować i nasza grupka znowu się podzieliła. Chwilę potem jednemu koledze z grupy uszło powietrze z tylnego koła i zostałem sam aż do mety. Udało mi się dojechać i skończyć zawody na 3. miejscu na Mistrzostwach Polski! To tyle …”

Nic dodać, nic ująć. Wspaniały młody chłopak, który rozsławia imię naszej szkoły. Trzymaj tak dalej, Filip.

Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych.

Piknik naukowy w Jabłonnie

Doświadczenia, malowanie na mleku, zagadki matematyczne i cukierkowa maszyna – oj działo się działo.
GALERIA ZDJĘĆ –> OBEJRZYJ

Serdeczne podziękowania dla naukowej ekipy: p. Anety, p. Moniki, p. Beaty, p. Kasi i p. Magdy oraz dla fantastycznych licealistów (uczniów klas trzecich i czwartych): Kasi, Oliwii, Klaudii, Lidii, Tosi, Piotra, Kacpra, Dominika, Krystiana, Oliwii i Nikoli. Do ekipy dołączył także super pies Finn, który zabawiał widownię niesamowitymi sztuczkami. Dziękujemy.

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej

20 września w Legionowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Chłopców. Walczyliśmy dzielnie o miejsce na podium. Rzuty karne ustaliły ostatecznie wynik na 4 miejsce. Dziękujemy za piękne emocje i dobrą atmosferę na boisku.

Brawa dla drużyny w składzie: Topolski Dawid, Bala Jakub,  Michalski Kacper, Kamiński Tomasz, Krzyżanowski Aleksander, Mężyński Daniel, Frelik Krzysztof, Ostrowski Mateusz, Myszkowski Kacper.

Podwójne świętowanie

16 września, podczas godzin wychowawczych, klasy II, III i IV naszego liceum uczestniczyły w niezwykłej uroczystości, a w zasadzie w dwóch uroczystościach.

Jedną z nich było uczczenie 101. rocznicy urodzin naszego patronaStanisława Lema, który przyszedł na świat 13 września 1921 roku we Lwowie. Dlatego, w okolicach daty urodzin pisarza, odbywa się również ślubowanie klas pierwszych. To właśnie uczniowie klasy I A i I B, wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Katarzyną Osiecką i p. Sylwią Żyszkowicz, przeżywały tego dnia chwile emocji. GALERIA –> OTWÓRZ

Uroczystość rozpoczęli Piotr Socha i Aida Błędniak z klasy II B, którzy przewodzili całości spotkania. To oni zainicjowali quiz dla klas pierwszych, który dotyczył twórczości patrona szkoły. Bo żeby stać się prawowitym uczniem naszego liceum, trzeba „przejść chrzest bojowy”. Oczywiście uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i pozytywnie zaliczyli potyczki umysłowe. Dodatkowym ułatwieniem dla uczniów był miniwykład dyrektor szkoły, pani Magdaleny Grodzkiej – Bulge, która przybliżyła wszystkim zebranym sylwetkę poligloty, pisarza, futurologa i filozofa. Opowiedziała także krótko o staraniach młodzieży o imię Stanisława Lema dla naszej szkoły. Miłym akcentem po intelektualnych zmaganiach był występ artystyczny uczennicy klasy 2B – Olgi Orzewskiej, która zaśpiewała utwór Aurory pt. Runaway.

Po odczytaniu roty ślubowania przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, Nikolę Kunysz, uczniowie klas pierwszych oficjalnie zostali przyjęci w poczet społeczności szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym.

Przyjęcie nowych uczniów w mury naszej szkoły wiąże się także z ich oczekiwaniami. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy poczują przyjazną atmosferę panującą w naszej szkole i znajdą dla siebie właściwą drogę rozwoju. Tego wszystkim pierwszakom życzymy. 

29. akcja Sprzątania Świata

Od czasu powstania naszej szkoły, społeczność licealna angażuje się we wspólne ekologiczne działania. Tym razem nie było inaczej. Po raz czwarty wzięliśmy udział w akcji Sprzątania Świata wraz z Fundacją Nasza Ziemia, przy wsparciu gminy Nieporęt –> OBEJRZY ZDJĘCIA.
Wystarczyło zaledwie kilka minut spaceru w okolicznym lesie, by zabrane przez nas worki wypełniły się po brzegi śmieciami.

Na jednorazowej akcji nasze działania się nie kończą. Nadal sprzątamy okolice naszych miejsc zamieszkania.Każdy licealista ma uzbierać przynajmniej jeden worek odpadów. Razem możemy zdziałać więcej!

Odebranie zasłużonej nagrody…

W miniony piątek (6 września) uczniowie klas trzecich odebrali długo wyczekiwaną nagrodę zdobytą jeszcze przed wakacjami w geograficznych zmaganiach terenowych „Poskramiacze globalnych wyzwań”.

Było smacznie i wesoło 🙂
Zdjęcia mówią same za siebie. Pozostawiamy je bez komentarza 🙂

WIĘCEJ ZDJĘĆ –> OBEJRZYJ

Uczniowie listy piszą…

W naszym liceum stawiamy na rozwój języków i nawiązywanie międzynarodowych kontaktów!
Rozpoczęliśmy właśnie współpracę z jedną z europejskich szkół średnich. Gdzie dokładnie się ona znajduje? Kilka wskazówek: jest to państwo stosunkowo młode, bo powstało w 1917 roku, jest tam więcej saun niż samochodów, a jednym z narodowych sportów jest rzut telefonem komórkowym. Tak, dokładnie,mowa o Finlandii 😊 

Mamy okazję poznać kulturę tego kraju, codzienne życie jego mieszkańców, a przy okazji podszlifować nasz angielski. 40 uczniów naszej szkoły otrzymało właśnie pierwsze listy od swoich nowych fińskich przyjaciół. Listy będą przesyłane w sposób tradycyjny, ponieważ zależy nam, aby uczniowie docenili zalety tej formy kontaktu. Zabieramy się zatem do pisania 😊 

Hyvää päivänjatkoa, Miłego dnia, Have a nice day 

Dary do biblioteki szkolnej – serdecznie dziękujemy 🙂

W ostatnim tygodniu sierpnia i na początku września licealny księgozbiór bardzo się wzbogacił. A to za sprawą Wydawnictwa MUZA i Domu Wydawniczego REBIS, Wydawnictwa Albatros i Warszawskiej Firmy Wydawniczej, które odpowiedziały na prośbę p. Doroty Pająk i nieodpłatnie przekazały książki do naszej biblioteki. Ponad 100 nowiutkich i pachnących farbą pozycji trafi na biblioteczne półki i sprawi wiele radości czytelnikom, których grono stale się powiększa.

Społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. S. Lema w Stanisławowie Pierwszych serdecznie i z całego serca dziękuje Wydawnictwu MUZA i Domowi Wydawniczemu REBIS, Wydawnictwu Albatros i Warszawskiej Firmie Wydawniczej za przekazane książki.

Narodowe Czytanie

GALERIA –> OTWÓRZ

5 września społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. To przedsięwzięcie organizowane przez Prezydenta RP od 2012 r. Zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie”, w roku 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Dziś, podczas XI edycji, przeczytaliśmy wybrane ballady Adama MickiewiczaNa początku młodzież została zapoznana z genezą ballad i cechami gatunkowymi. Akcję rozpoczęła Pani Monika Wysocka, która odczytała balladę „Romantyczność”, będącą poetyckim manifestem światopoglądu romantycznego. Następnie poszczególne klasy odczytały przydzielone ballady. I tak: klasa IV A wraz z wychowawcą – p. Anną Wenerską odczytała balladę Świteź, a III A „Lilije”. „Świtezianka” przypadła klasie I A, natomiast „Rybkę” przeczytała klasa II B. „Powrót taty” i „To lubię” odczytały kolejno klasy I B i III B. Ostatnim utworem, jaki został odczytany była ballada „Pani Twardowska” w wykonaniu IV B. Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i piękne czytanie.

W następnym roku szkolnym przygotowujemy się do czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej 🙂

Uroczystość Rozpoczęcia Roku szkolnego – sezon 2022/2023

1 września nauczyciele oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym spotkali się, by wspólnie uczcić rozpoczęcie roku szkolnego – sezon 2022/2023. –> GALERIA

Pani dyrektor serdecznie powitała uczniów, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Życzyła wytrwałości uczniom klas czwartych w systematycznych przygotowaniach do egzaminu maturalnego, ciepło powitała uczniów klas najmłodszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury Szkoły.

Minutą ciszy uczczono 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Pani Dyrektor wspomniała uczniów, którzy we wrześniu 1945 roku nie mogli udać się do szkół, by spotkać się ze swoimi rówieśnikami.

Uroczystość prowadziły uczennice klasy 3A: Nikola Trawczyńska oraz Oliwia Kurant. Obsługę techniczną zapewnił uczeń klasy 3B – Kacper Wasiak pod opieką p. Piotra Kutry.

Serdecznie dziękujemy 🙂 Sezon zmagań edukacyjnych 2022-2023 uznajemy za rozpoczęty 🙂

Ps. Wolimy się z Wami spotkać rano, niż po godzinie 13:00 😉

Msza Św. z okazji rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się o godzinie 8:30 w Parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym – dla chętnych.

LO im. Lema na uroczystych obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

GALERIA –> OBEJRZYJ

Gminne obchody 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęła uroczystość pod pomnikiem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej (14.08.2022 r.).  Pamięć poległych  uczcili mieszkańcy gminy i przybyli goście. Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym reprezentował poczet sztandarowy (Krystian Sobótko, Kasia Demkiv, Julia Bujakiewicz z 3B). Nasz uczeń z klasy 4B – Mikołaj Jacyna – wraz z Nieporęckim Stowarzyszeniem Historycznym złożył pod pomnikiem kwiaty. 
Podczas mszy odprawionej 15 sierpnia w kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym udział wziął również poczet sztandarowy Liceum. 

Mikołaj – 4 od lewej (w mundurze)

Wcześniejsze wydarzenia –> zajrzyj do ARCHIWUM…

Opisy ciekawych wydarzeń i projektów zrealizowanych w poprzednich latach znajdziesz w zakładce:
Z ŻYCIA SZKOŁY –> ARCHIWUM

Skip to content